Men Basketball I World Championship 1950 Buenos Aires (ARG) 22.10-03.11 - Winner Argentina
Final Groupwlpfpap+-ratio
1. Argentina50300:200+1001.500
2. United States41221:200+211.105
3. Brazil23214:182+321.176
4. Chile23209:233-240.897
5. Egypt23158:208-500.760
6. France05173:252-790.687
Tie-break: Points difference.
TeamArgeUnitBrazChilEgypFran
Argentina----64:5040:3562:4168:3366:41
United States ----45:4244:2934:3248:33
Brazil ---- 38:1959:27
Chile 51:40---- 48:44
Egypt 43:40----31:28
France ----
All matches played at Luna Park, Buenos Aires. Capacity: 20,000.
Final Ranking
United States - Denver Chevrolets
Qualification
Related tournaments Olympic Men 1948, South America Men 1949, Europe Men 1949, Europe Men WQ 1950.
Teams Composition
Awards
Format:
1. Preliminary Round to find best 6 teams to Final Group>.
2. Final Group - 6 teams Round Robin.
-. Group 7-10 - 6 teams Round Robin.
date timeteam 1 ________scoreteam 2 _________1T2T
Fri 27.10.50 21:00Chile48-44France27-1921-25
Fri 27.10.50 22:30United States34-32Egypt18-1916-13
Sun 29.10.50 21:00Egypt31-28France10-921-19
Sun 29.10.50 22;30Argentina40-35Brazil22-2118-14
Mon 30.10.50 21:00Argentina62-41Chile36-1726-24
Mon 30.10.50 22:30United States45-42Brazil26-2519-17
Tue 31.10.50 21:00Brazil38-19Egypt17-1121-8
Tue 31.10.50 22:30Argentina66-41France38-1928-22
Wed 01.11.50 21:00United States44-29Chile29-1215-17
Wed 01.11.50 22:30Argentina68-33Egypt35-1533-18
Thu 02.11.50 21:00United States48-33France26-2322-10
Thu 02.11.50 22:30Chile51-40Brazil25-1726-23
Fri 03.11.50 20:00Egypt43-40Chile18-1925-21
Fri 03.11.50 21:30Brazil59-27France31-1428-13
Virtual Final as both teams were unbeaten before this match.
Fri 03.11.50 23:00Argentina64-50United States34-2430-26
Referee: Gualtiero Follati (ITA) and Marcel Pfeuti (SUI). Field Points: 32-36, Free Throws: 32-14, Fouls: 20-38. 7 USA players were fouled out with 4 fouls. They played las minute and a half with only 4 players.
Argentina: Furlong 20(3), Del Vecchio 14, Contarbio 8(4), Menini 7(4), Gonzalez 7(2), Perez Varela 4(1), Viau 2(3), Bustos 1, Uder 1(1), Lopez -(2), Monza, Liva.
United States: Stanich 11(4), Slocum 8(3), Langdon 6(3), Heffley 6(4), Kahler 5(3), Willimas 4(4), Metzger 3(4), Reese 3(1), Parks 2(4), Jacquet 2(4), Fischer 2(4).
Final Rankingwlpfpap+-ratio
1. Argentina60356:240+1161.483
2. United States51258:233+251.107
3. Brazil33258:212+461.217
4. Chile44336:334+21.006
5. Egypt43258:301-430.857
6. France26310:397-870.781
Group 7-10
7. Peru42249:243+61.025
8. Ecuador23222:232-100.957
9. Spain14185:208-230.889
10.Yugoslavia05134:166-320.807
Qualification
ArgentinaHost
United States1st Olympic Men 1948
France2nd Olympic Men 1948
Brazil3rd Olympic Men 1948
Chile3rd South America Men 1949
Peru5th South America Men 1949
Ecuadorreplaced Asian team South Korea.
Egypt1st Europe Men 1949
Spain2nd Europe Men WQ 1950
Yugoslavia3rd Europe Men WQ 1950
Uruguay South America Men 1949 1st was refused visas and replaced by Peru.
Italy 1st from Europe Men WQ 1950 withdrew in some stage and was replaced by Yugoslavia.
Canada, Cuba and Mexico were speculated to play on May 25th.
Belgium 4th from Europe Men WQ 1950 and Greece 2nd from Europe Men 1949 also were to be invited.
Group 7-10wlpfpap+-ratio
7. Peru30140:123+171.138
8. Ecuador21142:141+11.007
9. Spain1289:97-80.918
10.Yugoslavia0383:93-100.892
TeamPeruEcuaSpaiYugo
Peru----51:4343:3746:43
Ecuador ----54:5045:40
Spain ----2:0
Yugoslavia ----
date timeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T
matches played in La Plata.
Sat 28.10.50 21:15Ecuador45-40Yugoslavia14-1531-25
Mon 30.10.50 21:15Peru43-37Spain20-1923-18
played at Estadio Norte, Rosario
Tue 31.10.50 21:15Peru46-43Yugoslavia24-1411-21
After 2 over times. FT: 35-35 , OT1: 39-39 (4-4). OT2: )7-4)
Wed 01.11.50 21:15Ecuador54-50Spain29-2525-25
played at Gimnasio River, Buenos Aires.
Fri 03.11.50 19:00Spain2-0Yugoslavia
Yugoslavia DNS due to political reasons. Yugoslavian players did not stand at spanish national antheim.
Sat 04.11.50 16:00Peru51-43Ecuador23-1728-26

Preliminary Round

Played to find best 6 teams to Final Group. Eliminated played in Group 6-10.
date timeteam 1 _________scoreteam 2 _________1T2T
Round 1 - winners to Round 4> - loosers to Round 3.
Sun 22.10.50 22:10Peru33-27Yugoslavia18-1615-11
Sun 22.10.50 23:15Egypt43-37Ecuador18-2225-15
Round 2 - winners to Final Group - loosers to Round 3.
Mon 23.10.50 21:00United States37-33Chile20-1917-14
Mon 23.10.50 22:00Argentina56-40France30-1726-23
Round 3 - winners to Round 5 - loosers to Group 7-10.
Tue 24.10.50 21:00France48-43Ecuador30-2618-17
Tue 24.10.50 22:30Chile40-24Yugoslavia27-1113-13
Round 4 - winners to Final Group - loosers to Round 5.
Wed 25.10.50 21:00Egypt57-56Spain23-2634-30
Wed 25.10.50 22:30Brazil44-30Peru16-1524-18
Round 5 - winners to Final Group - loosers to Group 7-10.
Thu 26.10.50 21:00Chile54-40Spain24-1830-22
Thu 26.10.50 22:00France49-46Peru25-2221-24
After over time. FT: 46-46. Over time: 3-0.

Awards

All-Tournament Team
Oscar FurlongArgentina
John StanichUnited States
Rufino BernedoChile
Álvaro SalvadoresSpain
Ricardo GonzálezArgentina
Top scorers
1. Rufino Bernedo (CHI)86
2. Oscar Furlong (ARG)67
3. Fortunato Muñoz (ECU)66
4. Ricardo González (ARG)64
5. Víctor Mahana (CHI)63
6. Alfredo Arroyave (ECU)57
7. Álvaro Salvadores (ESP)55
8. Eduardo Fiestas (PER)52
9. Jacques Perrier (FRA)50
10.Alberto Fernández (PER)49
Scorers per match
1. Álvaro Salvadores (ESP)13.8
2. Fortunato Muñoz (ECU)13.2
3. Alfredo Arroyave (ECU)11.4
4. Óscar Furlong (ARG)11.2
5. Rufino Bernedo (CHI)10.8
6. Ricardo González (ARG)10.7
7. Eduardo Kucharski González (ESP)9.8
8. Hussein Kamel Montasser (EGY)8.8
9. Eduardo Fiestas (PER)8.7
10.Alberto Fernández (PER)8.2
Referees:
Ernesto Lastra (ARG)
Juan Carlos Sánchez (ARG)
Mario Lescourieux (ARG)
Aladino Astuto (BRA)
César Rego Monteiro (BRA)
Gonzalo Bulnes Herrera (CHI)
Abdelazim Ashri (EGY)
William Juengling (USA)
Mariano del Río Garcimartín (SUI)
André Siener (FRA)
Gualtiero Follati (ITA)
Eduardo Airaldi (PER)
Carlos B. Ceballos (ECU)
Marcel Pfeuti (SUI)

Teams Composition

1. Argentina
3. Pedro Andrés Bustos
4. Hugo del Vecchio
5. Leopoldo Contarbio
6. Raúl Pérez
7. Vito Liva
8. Oscar Furlong
9. Roberto Viau
10.Rubén Menini
11.Ricardo Primitivo González
12.Juan Carlos Uder
13.Omar Monza
14.Alberto López
Coach: Jorge Hugo Canavesi
Coach: Casimiro González Trilla
2. United States
16.Don Slocum630/5.0
19.John Langdon619/3.2
20.John Stanich643/7/2
22.Jimmy Reese510/2.0
33.Dan Kahler626/4.3
40.Les Metzger617/2.8
44.John Leonard Parks613/2.2
55.Tom Jaquet517/3.4
66.Bob Fisher617/2.8
75.Bryce Heffley646/7/7
77.Blake Williams620/3/3
Coach: Gordon Carpenter
3. Brazil
42.Hélio Marques Pereira "Godinho"
43.Celso dos Santos Meyer
44.Alfredo Rodrigues da Motta
45.Zenny de Azevedo "Algodão"
46.Ruy de Freitas
47.Plutão de Macedo
48.Paulo Rodrigues Siqueira Montanha
49.Sebastião Amorim Giménez "Tião"
50.Thales Monteiro
51.Alexandre Gemignani
52.Milton Santos Marques "Miltinho"
53.Ângelo Bonfietti "Angelim"
Coach: Moacyr Brondi Daiuto
4. Chile
30.Juan José Gallo Chinchilla
31.Hernán Ramos Muñoz
32.Luis Enrique Marmentini Gil
33.Eduardo Cordero Fernández
34.Víctor Mahana Badrie
35.Exequiel Figueroa Reyes
36.Mariano Fernández Lázaro
37.Rufino Bernedo Zorzano
38.Pedro Araya Zavala
39.Raúl López López
40.Marcos Sánchez Carmona
41.Juan Ostoic Ostoic
Coach: Kenneth Davidson
5. Egypt
3. Albert Fahmy Tadros
4. Hussein Kamel Montasser
5. Abdelrahman Hafez Ismail
6. Gabriel Armand Catafago
7. Fouad Abdelmeguid el-Kheir
8. Youssef Kamal Abouaouf
9. Wahid Chafik Saleh
10.Mohammed Ali el-Rashidi
11.Youssef Mohammed Abbas
12.Mohammed Mahmud Soliman
13.Medhat Mohammed Youssef
14.Mahmud Medhat Bahgat
Coach: Carmine "Nello" Paratore
6. France
3. Jacques Perrier
4. Jean Świdziński
5. Jean Perniceni
6. Fernand Guillou
7. Robert Marsolat
8. Jean-Pierre Salignon
9. Maurice Marcelot
10.Maurice Desaymonnet
11.Jacques Dessemme
12.André Vacheresse
13.Jacques Chalifour
14.Robert Monclar
Coach: Robert Busnel
7. Ecuador
3. Atilio Ansaldo
4. Jorge Díaz Granados
5. Fortunato Muñoz
6. Gabriel Peña
7. Víctor Andrade
8. Gonzalo Aparicio
9. Alfonso Quiñones
10.Raúl Guerrero
11.Rodolfo Arroyo
12.Justo Morán
15.Alfredo Arroyave
16.Pablo Sandiford Amador
Coach: Juvenal Sáenz Gil
8. Perú
12.Carlos Alegre Benavídez
13.Guillermo Airaldi Rivarola
14.Mario Castro Loureiro
15.David Descalzo Álvarez
16.Francisco de Zela Hurtado
17.Virgilio Drago Burga
18.Alberto Fernández Calderón
19.Eduardo Fiestas Arce
20.Luis Gardella Hoke
21.Ernesto Ortiz Campodonico
22.Rodolfo Salas Crespo
23.Luis Vergara Ibarra
Coach: Carlos Rojas y Rojas
9. España
3. Arturo Imedio Romero
4. Jaume Bassó Barberán
5. Andreu Oller Navarro
6. Álvaro Salvadores
7. Joan Dalmau Comas
8. Julio Gámez Salinas
9. Eduardo Kucharski González
10.Ángel González Adrio
11.Ángel Lozano Álvarez
12.Domingo Bárcenas González
13.Joan Ferrando Castillo
14.Ignacio Pinedo Borie
Coach: Michael Paul Rutzgis
10.Yugoslavia
3. Mirko Amon
4. Aleksandar Blašković
5. Lajos Engler
6. Dušan Radojčić
7. Ladislav Demšar
8. Nebojša Popović
10.Aleksandar Gec
11.Milorad Sokolović
12.Srđan Kalember
13.Vilmos Lóczi
14.Milenko Novaković
15.Borislav Stanković
Seleccionador: Nebojša Popović
Olympic index
World index
Europe index
America index
Asia index
Africa index
South America index
Centrobasket index
Eurocups index
Other index
Oceania index
Universiade index
Basketball index
Todor66
index Men
18th Men 2019
17th Men 2014
16th Men 2010
15th Men 2006
14th Men 2002
13th Men 1998
12th Men 1994
11th Men 1990
10th Men 1986
9th Men 1982
8th Men 1978
7th Men 1974
6th Men 1970
5th Men 1967
Men Extra 1966
4th Men 1963
3rd Men 1959
2nd Men 1954
1st Men 1950
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 3 Jun 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast