Women Basketball World Championship 1998 Germany - 26.05-07.06 Winner United States
Finals
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HT
Final07.0620:00USA United States71-65RUS Russia28-37
3-407.0618:00AUS Australia72-67BRA Brazil33-45
5-607.0615:30ESP Spain70-59Lithuania35-36
7-807.0613:30CUB Cuba83-81Slovakia45-42
aOT , FT 75-75
1/206.06 USA United States93-79BRA Brazil44-45
1/206.06 RUS Russia82-76AUS Australia36-36
5-806.06 ESP Spain80-63CUB Cuba45-38
5-806.06 Lithuania66-58Slovakia38-31
1/404.0618:00BRA Brazil72-70Lithuania39-33
1/404.0620:00USA United States89-62Slovakia41-35
1/405.0618:00RUS Russia85-78CUB Cuba47-33
1/405.0620:00AUS Australia87-54ESP Spain48-25
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HT
Classification 9-12
9-1005.06 JPN Japan108-82HUN Hungary60-43
11-1205.06 GER Germany90-60CHN China42-33
9-1204.0613:30HUN Hungary95-93CHN China45-40
aOT , FT 83-83
9-1204.0615:30JPN Japan88-71GER Germany48-43
Classification 13-16
13-1431.0519:30KOR South Korea74-70Senegal38-37
15-1631.0517:00ARG Argentina73-52Congo DR38-27
13-1630.0517:00Senegal67-59ARG Argentina33-40
13-1630.0519:30KOR South Korea97-60Congo DR48-28
Final rankingwlpfpa
1. United States90757:586
2. Russia72705:603
3. Australia81764:599
4. Brazil63682:666
5. Spain54638:584
6. Lithuania46716:740
7. Cuba54766:741
8. Slovakia36578:631
9. Japan54791:796
10.Hungary26594:666
11.Germany35608:573
12.China26574:621
13.South Korea23357:345
14.Senegal14304:365
15.Argentina14268:386
16.Congo DR05254:454
Teams Composition
Main RoundGroup EGroup F
First Groups RoundGroup AGroup B
Group CGroup D
Second Groups Round
First 4 to Quarter-Finals. Rest to Classification 9-12.
Group Ewlpfpa
1. United States50427:332
2. Russia41366:346
3. Lithuania23345:384
4. Spain23370:330
5. China14325:377
6. Japan14419:483
TeamUnRuLiSpChJa
United States-----96:6087:6179:6870:5495:89
Russia -----61:5272:7070:52103:76
Lithuania -----66:6372:70
Spain -----72:5597:58
China -----94:93
Japan 103:94 -----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
30.0516:00USA United States70-54CHN China42-28
30.0518:00RUS Russia61-52Lithuania29-32
30.0520:00ESP Spain97-58JPN Japan50-35
31.0516:00Lithuania72-70CHN China38-32
31.0518:00RUS Russia103-76JPN Japan50-36
31.0520:00USA United States79-68ESP Spain37-33
01.0616:00CHN China94-93JPN Japan49-37
01.0618:00Lithuania66-63ESP Spain30-35
01.0620:00USA United States96-60RUS Russia52-30
Group Fwlpfpa
1. Australia50430:353
2. Brazil41389:366
3. Cuba32446:433
4. Slovakia23308:337
5. Germany14358:388
6. Hungary05346:400
TeamAuBrCuSlGeHu
Australia----76:7592:8682:5788:6992:66
Brazil ----88:7966:6077:7383:78
Cuba ----91:8194:8396:89
Slovakia ----60:5450:44
Germany ----79:69
Hungary ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
30.0515:00BRA Brazil77-73GER Germany43-36
30.0517:00AUS Australia92-66HUN Hungary48-27
30.0519:00CUB Cuba91-81Slovakia42-45
31.0514:00GER Germany79-69HUN Hungary42-31
31.0516:00AUS Australia82-57Slovakia43-28
31.0518:00BRA Brazil88-79CUB Cuba46-37
01.0614:00Slovakia60-54GER Germany32-30
01.0616:00CUB Cuba96-89HUN Hungary52-44
01.0618:00AUS Australia76-75BRA Brazil41-42
First Groups Round
First 3 to Second Groups Round. Rest to Classification 13-16. Scores are transferred.
Group Awlpfpa
1. Russia30249:154
2. Spain21206:172
3. China12203:201
4. Argentina03136:267
TeamRuSpChAr
Russia-----72:7070:52107:32
Spain -----72:5564:45
China -----96:59
Argentina -----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
26.0517:30ESP Spain64-45ARG Argentina37-18
26.0520:00RUS Russia70-52CHN China36-24
transferred to Group E
27.0517:30RUS Russia107-32ARG Argentina42-20
27.0520:00ESP Spain72-55CHN China41-31
transferred to Group E
28.0517:30CHN China96-59ARG Argentina42-30
28.0520:00RUS Russia72-70ESP Spain47-33
transferred to Group E
Group Bwlpfpa
1. United States30259:198
2. Japan21265:255
3. Lithuania12237:243
4. Senegal03167:232
TeamUnJaLiSe
United States-----95:8987:6177:48
Japan -----103:9473:66
Lithuania -----82:53
Senegal -----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
26.0518:00Lithuania82-53Senegal46-34
26.0520:30USA United States95-89JPN Japan44-43
transferred to Group E
27.0518:00JPN Japan73-66Senegal39-36
27.0520:30USA United States87-61Lithuania51-33
transferred to Group E
28.0518:00JPN Japan103-94Lithuania59-51
28.0520:30USA United States77-48Senegal47-24
transferred to Group E
Group Cwlpfpa
1. Australia30279:198
2. Cuba21276:237
3. Germany12241:219
4. Congo DR03142:284
TeamAuCuGeCo
Australia----92:8688:6999:43
Cuba ----94:8396:62
Germany ----89:37
Congo DR ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
26.0515:00GER Germany89-37Congo DR44-14
26.0520:30AUS Australia92-86CUB Cuba51-44
transferred to Group F
27.0518:00CUB Cuba96-62Congo DR52-38
27.0520:30AUS Australia88-69GER Germany43-35
transferred to Group F
28.0518:00AUS Australia99-43Congo DR47-24
28.0520:30CUB Cuba94-83GER Germany52-49
transferred to Group F
Group Dwlpfpa
1. Brazil30224:203
2. Slovakia21179:166
3. Hungary12193:198
4. South Korea03186:215
TeamBrSlHuSo
Brazil----66:6083:7875:65
Slovakia ----50:4469:56
Hungary ----71:65
South Korea ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
26.0518:00Slovakia50-44HUN Hungary29-28
transferred to Group F
26.0520:00BRA Brazil75-65KOR South Korea39-38
27.0518:00HUN Hungary71-65KOR South Korea33-38
27.0520:00BRA Brazil66-60Slovakia36-38
transferred to Group F
28.0518:00BRA Brazil83-78HUN Hungary43-36
transferred to Group F
28.0520:00Slovakia69-56KOR South Korea36-27
Teams Composition
1. United States
Chamique Holdsclaw
Dawn Staley
De Lisha Milton
Edna Campbell
Jennifer Azzi
Kara Wolters
Katherine Smith
Lisa Leslie
Natalie Williams
Nikki McCray
Ruth Bolton
Coach: Nell Fortner
2. Russia
Yelena Minějeva
Yelena Baranova
Yelena Choudachova
Yelena Pčiková
Yevguenia Nikonova
Yulia Skopava
Irina Rutkovskaja
Maria Stepanova
Naděžda Marilova
Natalija Zasulskaja
Svetlana Abrosimová
Svetlana Antipova
Coach: Evgeni Gomelsky
3. Austrália
Allison Cook
Annie La Fleur
Carla Porter
Jennifer Whittle
Joanne Hill
Kristi Harrower
Lauren Jackson
Michelle Griffths
Michelle Timms
Rachael Sporn
Robyn Maher
Sandra Brondello
Coach: Tom Maher
4. Brazíl
Adriana Santos
Alessandra Oliveira
Cíntia Santos
Claudia Maria das Neves
Helen Luz Janeth Arcain
Kelly Santos
Leila Sobral
Maria Angélica Gonçalves
Maria Paula Gonçalves
Roseli Gustavo
Sílvia Luz
Coach: Antônio Carlos Barbosa
5. Špain
Amaya Madariaga
Ana Alvaro
Elisa Aguilar
Elisabeth Cebrian
Ingrid Molina
Laura Grande Flores
Maria Pilar Alonso
Marina Ferragut
N. E. Anula Alameda
Pilar Cebrian
Rosaura Lujan
Y. M. Garcia Porta
Coach: Manuel Coloma
6. Lithuania
Daiva Jodeikaite
Dalia Kurtinaitiene
J. Streimikyte Virbickiene
Jolanta Vilutyte
Kristina Kalesinskaite
Lina Brazdeikyte
Lina Dambrasukaite
Loreta Berukstiene
R. Jankosvska
Rasa Kreivyte
Rima Vadapalaite
Vitalija Tuomaite
Coach: Vydas Gedvilas
7. Cuba
Dalia Henry
Gricel Herrera Méndez
Judith Aguila
Licet Castillo
Lisdeivi Victores
Milayda Enriquez
Maria Leon
Taimara Suero
Tania Seino Barbón
Yamilet Martinez
Yadiletsy Rios Bueno
Yulizeny Soria Baró
Coach: M Del Rio Lopes
8. Slovakia
A. Kotočová
Alena Kováčová
Dagmar Hutková
Iveta Bieliková
Martina Liptáková
Renata Hiráková
Soňa Hudecová
Vladimíra Danisková
Zuzana Kameníková
Zuzana Polónyiová
Zuzana Škavareková
Zuzana Žírková
Coach: Natalija Hejková
9. Japan
Akemi Okazato
Chikako Murakami
Kahori Kawakami
Kumiko Yamada
Mayumi Yoshiyama
Mikiko Hagiwara
Mutsuko Nagata
Noriko Hamaguchi
Ryoko Horibe
Satomi Miki
Taeko Oyama
Takako Kato
Coach: Fumikazu Nakagawa
10.Hungary
Andrea Karolui
Csilla Fodor
Dalma Iványi
Dóra Kalmar-Nagy
Eszier Ujvári
Eva Seres
Gyöngyi Zsolnay
K. Mészáros
Krystina Papp
Orsolya Donkó
Timea Béres
Zsuzsanna Hagara
Coach: Laszlo Ratgeber
11.Germany
Andrea Harder
Andrea Hohl
Birgit Eggert
Heike Roth
Marlies Askamp
Martina Kehrenberg
Olga Pfeifer
Petra Kremer
Sophie Von Saldern
Stefanie Göttsche
Stefanie Wegeler
Ute Krätschmann
Coach: Bernd Motte
12.China
Bo Miao
Dongmei Zheng
Feifei Sui
Li Yang
Lijie Miao
Chengqing Ma
Ming Lu
Sue Zhan
Xin Liang
Xu Jiang
Ying Yu
Zheng Haixia
Coach: Yuenan Ma
13.South Korea
Eun-Hee Ock
Eun-Jeong Kwun
Eun-Young Lee
Ji-Yoon Kim
Jong-Ae Lee
Joo-Weon Chun
Jung-Eun Park
Jung-Ok Yang
Myung-Ai Park
Sung-Eun Kim
Sun-Min Jung
Young-Joo Yoo
Coach: Jae-Woong Kim
14.Senegal
Adama Diakhate
Aida Ndong
Aminata Kane
Anta Sy Astou Ndiaye
Awa Gueye
Khardiata Diop
Mame Mbengue
Marieme Lo
Mboricka Fall
Ndack Gueye
Soukeye Sarr
Coach: Ndiaga Diop
16. Congo DR
Albio Nzuanda
Ana Kano
Balota Bompindji
Kasala Kamanga
Mawela Kanasi
Mokaleba Manteka
Mwa Kapinga
Ngudi Nzongo
Ngunda Mbuli
Nsunda Ngoy
Rukonkish Kamin
Sebowa Namuanza
Coach: M. Mozingo
Olympic index
World index
Europe index
America index
Asia index
Africa index
South America index
Centrobasket index
Eurocups index
Other index
Oceania index
Universiade index
Basketball index
Todor66
index Women
XVIII Women 2018
XVII Women 2014
XVI Women 2010
XV Women 2006
XIV Women 2002
XIII Women 1998
XII Women 1994
XI Women 1990
X Women 1986
IX Women 1983
VIII Women 1979
VII Women 1975
VI Women 1971
V Women 1967
IV Women 1964
III Women 1959
II Women 1957
I Women 1953
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 15 Sep 2019
Facebook Todor Krastev

Quantcast