| | var ol_textfont = "Courier, Verdana"; | var ol_width = "250"; | var ol_height = "20"; | var ol_textcolor = "1B33A8"; | var ol_fgcolor = "DAF4E5"; | var ol_textsize = "16px"; | | |
Final Ranking | p | w | d | l | gf | ga | 1. CDNA Sofia | 31 | 11 | 9 | 2 | 46: | 25 | 2. Dinamo Sofia | 26 | 8 | 10 | 4 | 30: | 24 | 3. SKNA Plovdiv | 25 | 9 | 7 | 6 | 27: | 20 | 4. Udarnik Sofia | 23 | 8 | 7 | 7 | 37: | 31 | 5. Minyor Dimitrovo | 22 | 8 | 6 | 8 | 40: | 34 | 6. Spartak Plovdiv | 21 | 7 | 7 | 8 | 28: | 29 | 7. Lokomotiv Sofia | 21 | 5 | 11 | 6 | 20: | 22 | 8. Spartak Pleven | 21 | 6 | 9 | 7 | 19: | 26 | 9. Spartak Sofia | 19 | 5 | 9 | 8 | 25: | 30 | 10.Spartak Stalin | 19 | 5 | 9 | 8 | 22: | 28 | 11.Zavod-12 Sofia | 19 | 5 | 9 | 8 | 20: | 29 | 12.Torpedo Ruse | 17 | 2 | 13 | 7 | 16: | 32 |
|
Bulgarian version 1956 bg | CDNA Sofia played in Europe Cups Men CC 1958 and was eliminated in First Round (1/16). | Dinamo Sofia won Soviet army cup Cup/KSA 1956. | Last team Torpedo Ruse relegated. | Zavod-12 Sofia as Sofia team had to play with 2nd Level Sofia champion Septemvri Sofia 1-2, 2-0 for place in Play-Offs/1956, were finished 3rd and was relegated. | On October 20th 1956 was restored the old name of the city of Stalin, Varna. |
|
VVS Sofia was included in the draw. In March 1956 VVS was disbanded, because that team in Soviet Union was connected to Stalin's son Vasiliy. | First secretary of communist party in Ruse, Pencho Kubadinski imposed a new team from Ruse to be included replacing VVS Sofia. Torpedo Ruse began playing in Round 3 needing time for preparation. |
date | team 1 | score | team 2 | HT | Round 1 - Sunday 04.03 | Sat 03.03.56 | Lokomotiv Sofia | 0-1 | Spartak Pleven | | from 02.03 | Sun 04.03.56 | Spartak Stalin | 1-0 | Dinamo Sofia | | Sun 04.03.56 | SKNA Plovdiv | 1-0 | Spartak Plovdiv | | Sun 04.03.56 | CDNA Sofia | 3-2 | Udarnik Sofia | | Mon 05.03.56 | Zavod-12 Sofia | 1-3 | Minyor Dimitrovo | 0-2 | 0-1 Danchev 4' 0-2 Karadaliev 42' 1-2 Nakov 64' 1-3 Danchev 80' igriste Torpedo Referee: Nikola Gelev. | Sun 01.04.56 | Torpedo Ruse | 0-0 | Spartak Sofia | 0-0 | postponed from 03.03 due to late inclusion of Torpedo Ruse in replacement of VVS Sofia. |
|
Ranking | P | Gls | 1. SKNA | 4 | 2:0 | 1. Spartak St | 3 | 3:1 | 1. Spartak Pl | 3 | 3:2 | --------------------- | 10.Spartak Pd | 0 | 0:1 | 10.Lokomotiv Sf | 0 | 0:1 | 10.Dinamo | 0 | 0:1 |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Fri 09.03.56 | Udarnik Sofia | 2-0 | Zavod-12 Sofia | | from 12.03 | Sat 10.03.56 | Dinamo Sofia | 0-1 | SKNA Plovdiv | | Sun 11.03.56 | Spartak Stalin | 0-0 | Minyor Dimitrovo | | Sun 11.03.56 | Spartak Pleven | 0-0 | CDNA Sofia | | Sun 11.03.56 | Spartak Sofia | 1-0 | Lokomotiv Sofia | | igriste Torpedo | Wed 04.04.56 | Torpedo Ruse | 2-2 | Spartak Plovdiv | 1-2 | 0-1 Krastev 2' 1-1 Tihanov 19' 1-2 Dishliev 24' 2-2 Peev 87' 16:30 | postponed from 09.03 due to late inclusion of Torpedo Ruse in replacement of VVS Sofia. |
|
Ranking | P | Gls | m | 1. SKNA | 4 | 2:0 | | 2. Minyor | 3 | 3:1 | | 3. CDNA | 3 | 3:2 | | --------------------- | 10.Spartak Pd | 0 | 0:1 | -1 | 11.Lokomotiv Sf | 0 | 0:2 | | 12.Dinamo | 0 | 0:2 | |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Fri 16.03.56 | CDNA Sofia | 3-1 | Spartak Sofia | 3-0 | 1-0 Panayotov 21' 2-0 Milanov 39' 3-0 Milanov 45' 3-1 Andonov 75' Narodna Armiya stadium, snow pitch Referee: Petar Dzhonev. | Sat 17.03.56 | Udarnik Sofia | 3-1 | Spartak Pleven | 1-0 | 1-0 G. Vasilev 6' 2-0 Kozhiharov 55' 2-1 Florov 58' 3-1 Gugalov 80' Narodna Armiya stadium Referee: L. Stamboliev. | Sat 17.03.56 | Spartak Plovdiv | 1-1 | Lokomotiv Sofia | 1-0 | 1-0 Nestorov 25' 1-1 Chachevski 64' from 18.03 | Sun 18.03.56 | Zavod-12 Sofia | 2-1 | Spartak Stalin | 2-1 | 1-0 Trendafilov 15' 2-0 Trendafilov 23' 2-1 Arnaudov 35' from 19.03 igriste Torpedo, snow pitch | Sun 18.03.56 | SKNA Plovdiv | 2-0 | Minyor Dimitrovo | 2-0 | 1-0 Popangelov 10' 2-0 Georgiev 32' | Sun 18.03.56 | Torpedo Ruse | 0-0 | Dinamo Sofia | 0-0 | 10,000 Referee: Stamatov (Stalin). |
|
Ranking | P | Gls | m | 1. SKNA | 6 | 4:0 | | 2. CDNA | 5 | 6:3 | | 3. Udarnik | 4 | 7:4 | | --------------------- | 10.Lokomotiv Sf | 1 | 1:3 | | 11.Torpedo Rs | 1 | 0:0 | -2 | 12.Dinamo | 1 | 0:2 | |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Fri 23.03.56 | Spartak Sofia | 1-0 | Udarnik Sofia | 0-0 | 1-0 Andonov 47' Narodna Armiya. Referee: Dimitar Rumenchev. | Sat 24.03.56 | CDNA Sofia | 4-1 | Spartak Plovdiv | 1-1 | 1-0 Bozhkov 1'pen. 1-1 Manolov I 23' 2-1 Milanov 48' 3-1 Yanev 58m 4-1 Yanev 60' Exp: Konov (Spartak) Exp: Manolov II (Spartak) Exp: Diev (Spartak) Exp: Furnadzhiev (Spartak) 90' Narodna Armiya stadium 9,000. Referee: L. Stamboliev. | Sun 25.03.56 | Minyor Dimitrovo | 5-0 | Torpedo Ruse | 3-0 | 1-0 Vladimirov 4' 2-0 Bachev 14' 3-0 Pavlov 45' 4-0 Pavlov 5-0 Pavlov Stadion na Mira. Referee: St. Chomakov. | Sun 25.03.56 | SKNA Plovdiv | 2-0 | Spartak Stalin | 1-0 | 1-0 Popangelov 28' 2-0 Krastev 53' Referee: N. Gelev. | Sun 25.03.56 | Spartak Pleven | 1-1 | Zavod-12 Sofia | 1-1 | 1-0 Zdravkov 25' 1-1 Stoyanov 40' Referee: Petar Dzhonev. | Sun 25.03.56 | Lokomotiv Sofia | 1-2 | Dinamo Sofia | 0-1 | 0-1 Takev 0-2 46' 1-2 Nestorov 60'pen. Narodna Armiya stadium. Referee: Yordan Takov. |
|
Ranking | P | Gls | 1. SKNA | 8 | 6:0 | 2. CDNA | 7 | 10:4 | 3. Minyor | 5 | 8:3 | --------------------- | 10.Torpedo Rs | 3 | 2:7 | 11.Spartak Pd | 2 | 4:8 | 12.Lokomotiv Sf | 1 | 2:5 |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Fri 06.04 | Zavod-12 Sofia | 3-0 | SKNA Plovdiv | | igriste Torpedo Referee: Dimitar Rumenchev. | Sat 07.04.56 | Lokomotiv Sofia | 1-0 | Minyor Dimitrovo | | igriste Torpedo Referee: Stamatov. | Sun 08.04.56 | Spartak Stalin | 1-1 | Torpedo Ruse | | Referee: N. Dundarov. | Sun 08.04.56 | Spartak Pleven | 3-0 | Spartak Sofia | | Referee: Tr. Hristov. | Sun 08.04.56 | CDNA Sofia | 1-1 | Dinamo Sofia | | Vasil Levski stadium Referee: G. Hristov. | Mon 09.04.56 | Udarnik Sofia | 3-0 | Spartak Plovdiv | | 1-0 Tashkov 2-0 Kozhuharov 3-0 Kozhuharov igriste Torpedo |
|
Ranking | P | Gls | 1. CDNA | 8 | 11:5 | 2. SKNA | 8 | 6:3 | 3. Udarnik | 6 | 10:5 | --------------------- | 10.Torpedo Rs | 4 | 3:8 | 11.Lokomotiv Sf | 3 | 3:5 | 12.Spartak Pd | 2 | 4:11 |
|
date | time | team 1 | score | team 2 | HT | Sat 14.04.56 | 17:00 | Spartak Plovdiv | 3-0 | Spartak Pleven | | moved from 15.04 | Sat 14.04.56 | 17:00 | Dinamo Sofia | 0-0 | Udarnik Sofia | 0-0 | Sun 15.04.56 | 17:00 | Zavod-12 Sofia | 3-2 | Spartak Sofia | | Sun 15.04.56 | 17:00 | Minyor Dimitrovo | 3-6 | CDNA Sofia | 1-3 | 0-1 P. Mihaylov 4' 0-2 Stefanov 21' 0-3 Milanov 34' 1-3 Bachev 38' 1-4 Bozhkov 50' 1-5 Milanov 68' 2-5 Vladimirov 70' 3-5 Karadaliev 75' 3-6 P. Mihaylov. Stadion na mira, 20,000. Referee: Trayan Hristov. | Minyor: Iliev, Boev, Lozanov, Zahariev, Pushev, Drago,irov, Danchev, Banchev, Karadaliev, Pavlov, Vladimirov. | CDNA: Andonov, Rakarov, Tsvetkov, Enisheynov, Stoyanov, Bozhkov, Milanov, Stefanov, P. Mihaylov, Iv. Kolev, Yanev. | Sun 15.04.56 | 17:00 | Spartak Stalin | 0-0 | Lokomotiv Sofia | 0-0 | Sun 22.04.56 | 17:00 | Torpedo Ruse | 2-1 | SKNA Plovdiv | | moved from 13.04 |
|
Ranking 15.04 | pt | gls | m | 1. CDNA | 10 | 17:8 | 6 | 2. SKNA Pd | 8 | 7:5 | 5 | 3. Udarnik Sf | 7 | 10:5 | 6 | 4. Zavod-12 | 7 | 10:9 | 6 | 5. Spartak Pl | 6 | 6:7 | 6 | 6. Minyor | 5 | 11:10 | 6 | 7. Dinamo Sf | 5 | 3:4 | 6 | 8. Spartak St | 5 | 3:5 | 6 | 9. Spartak Sf | 5 | 5:9 | 6 | 10.Spartak Pd | 4 | 7:11 | 6 | 11.Lokomotiv Sf | 4 | 3:5 | 6 | 12.Torpedo Rs | 4 | 3:8 | 6 |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Fri 18.05 | Udarnik Sofia | 5-0 | Spartak Stalin | | Sat 19.05 | Dinamo Sofia | 0-0 | Spartak Sofia | | Sun 20.05 | SKNA Plovdiv | 1-2 | CDNA Sofia | 0-1 | 0-1 Kolev 16' 0-2 Milanov 60' 1-2 Kovachev 84' | Sun 20.05 | Lokomotiv Sofia | 1-0 | Torpedo Ruse | | Sun 20.05 | Spartak Pleven | 0-0 | Minyor Dimitrovo | | Mon 21.05 | Zavod-12 Sofia | 2-0 | Spartak Plovdiv | |
|
Ranking | pt | gls | 1. CDNA | 12 | 19:9 | 2. Udarnik | 9 | 15:5 | 3. Zavod-12 | 9 | 12:9 | 4. SKNA Pd | 8 | 8:7 | 5. Spartak Pl | 7 | 6:7 | 6. Minyor | 6 | 11:10 | 7. Lokomotiv Sf | 6 | 4:5 | 8. Dinamo Sf | 6 | 3:4 | 9. Spartak Sf | 6 | 5:9 | 10.Torpedo Rs | 6 | 5:10 | 11.Spartak St | 5 | 3:10 | 12.Spartak Pd | 4 | 7:13 |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Thu 24.05 | CDNA Sofia | 4-1 | Torpedo Ruse | | from 15.05 | Sat 26.05 | Udarnik Sofia | 0-2 | SKNA Plovdiv | | Sun 27.05 | Minyor Dimitrovo | 1-1 | Spartak Sofia | | Sun 27.05 | Spartak Stalin | 2-0 | Spartak Pleven | | Sun 27.05 | Spartak Plovdiv | 1-1 | Dinamo Sofia | | Mon 28.05 | Lokomotiv Sofia | 1-0 | Zavod-12 Sofia | | from 27.05 |
|
Ranking | P | Gls | 1. CDNA | 14 | 23:10 | 2. SKNA | 10 | 10:7 | 3. Udarnik | 9 | 15:7 | --------------------- | 10.Spartak St | 7 | 5:10 | 11.Torpedo Rs | 6 | 6:14 | 12.Spartak Pd | 5 | 8:14 |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Wed 29.05 | Torpedo Ruse | 2-2 | Udarnik Sofia | | from 01.06 17:30 | Fri 31.05 | Lokomotiv Sofia | 0-0 | CDNA Sofia | | from 02.06 17:30 | Sat 02.06 | Zavod-12 Sofia | 0-2 | Dinamo Sofia | | from 03.06 18:00 | Sun 03.06 | Minyor Dimitrovo | 1-1 | Spartak Plovdiv | | 18:00 | Sun 03.06 | Spartak Stalin | 1-1 | Spartak Sofia | | 18:00 | Sun 03.06 | SKNA Plovdiv | 5-0 | Spartak Pleven | | 18:00 |
|
Ranking | P | Gls | 1. CDNA | 15 | 23:10 | 2. SKNA | 12 | 15:7 | 3. Udarnik | 10 | 17:9 | --------------------- | 10.Torpedo Rs | 7 | 8:16 | 11.Spartak Pl | 7 | 6:14 | 12.Spartak Pd | 6 | 9:15 |
|
|
| Sunday 22.04 - moved to Sunday 17.06 due preparation for Olympic Games Qualification vs Great Britain. |
date | time | team 1 | score | team 2 | HT | Sat 16.06 | 18:00 | SKNA Plovdiv | 0-0 | Lokomotiv Sofia | | from 21.04 | Sun 17.06 | 18:00 | Torpedo Ruse | 1-0 | Zavod-12 Sofia | | from 22.04 | Sun 17.06 | 18:00 | Udarnik Sofia | 3-2 | Minyor Dimitrovo | | from 21.04 | Sun 17.06 | 18:00 | Spartak Pleven | 0-1 | Dinamo Sofia | | from 22.04 | Sun 17.06 | 18:00 | Spartak Plovdiv | 2-1 | Spartak Sofia | | from 22.04 | Tue 19.06 | 18:00 | CDNA Sofia | 2-1 | Spartak Stalin | | from 20.04 |
|
Ranking | P | Gls | m | 1. CDNA | 17 | 25:11 | | 2. SKNA | 13 | 15:7 | | 3. Udarnik | 12 | 20:11 | | --------------------- | 10.Spartak Sf | 8 | 8:13 | | 11.Spartak St | 7 | 8:15 | +1 | 12.Spartak Pl | 7 | 6:15 | |
|
date | time | team 1 | score | team 2 | HT | from | Sat 09.06 | 18:00 | Minyor Dimitrovo | 4-1 | Dinamo Sofia | | 08.06 | Mon 11.06 | 18:00 | Spartak Plovdiv | 2-1 | Spartak Stalin | | | Mon 25.06 | 18:00 | Spartak Sofia | 1-1 | SKNA Plovdiv | | 11.06 | Sun 08.07 | 18:00 | Spartak Pleven | 1-1 | Torpedo Ruse | | 10.06 | Mon 09.07 | 18:00 | CDNA Sofia | 6-0 | Zavod-12 Sofia | | 10.06 | Sun 05.08 | 17:30 | Udarnik Sofia | 2-2 | Lokomotiv Sofia | 1-1 | 09.06 | Vasil Levski Stadium 0-1 Milanov 1-1 Tashkov 1-2 Nestorov 2-2 Goranov 86' | began on 09.06 and interrupted with score 0-1. Last 64min played on Sunday 05.08. |
|
Ranking 25.06 | pt | gls | m | 1. CDNA | 17 | 25:11 | 10 | 2. SKNA Pd | 14 | 16:8 | 11 | 3. Udarnik Sf | 12 | 20:11 | 10 | 4. Dinamo Sf | 11 | 8:9 | 11 | 5. Minyor | 10 | 19:16 | 11 | 6. Lokomotiv Sf | 10 | 5:5 | 10 | 7. Spartak Pd | 10 | 13:17 | 11 | 8. Zavod-12 | 9 | 12:13 | 10 | 9. Spartak Sf | 9 | 9:14 | 11 | 10.Torpedo Rs | 9 | 9:16 | 10 | 11.Spartak St | 8 | 8:15 | 11 | 12.Spartak Pl | 7 | 6:15 | 10 |
|
Ranking Spring | pts | won | drw | lst | gf | ga | later | 1. CDNA Sofia | 19 | 8 | 3 | 0 | 31: | 11 | 2 6:0 | 2. SKNA Plovdiv | 14 | 6 | 2 | 3 | 16: | 8 | | 3. Udarnik Sofia | 13 | 5 | 3 | 3 | 22: | 13 | 1 2:2 | 4. Lokomotiv Sofia | 11 | 3 | 5 | 3 | 7: | 7 | 1 2:2 | 5. Dinamo Sofia | 11 | 3 | 5 | 3 | 8: | 9 | | 6. Minyor Dimitrovo | 10 | 3 | 4 | 4 | 19: | 16 | | 7. Spartak Plovdiv | 10 | 3 | 4 | 4 | 13: | 17 | | 8. Torpedo Ruse | 10 | 2 | 6 | 3 | 10: | 17 | 1 1:1 | 9. Zavod-12 Sofia | 9 | 4 | 1 | 6 | 12: | 19 | 0 0:6 | 10.Spartak Sofia | 9 | 2 | 5 | 4 | 9: | 14 | | 11.Spartak Stalin | 8 | 2 | 4 | 5 | 8: | 15 | | 12.Spartak Pleven | 8 | 2 | 4 | 5 | 7: | 16 | 1 1:1 |
|
Last 3 matches played after Round Robin 2 began. |
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Sat 30.06.56 | Udarnik Sofia | 3-0 | CDNA Sofia | | Sun 01.07.56 | Spartak Pleven | 1-1 | Lokomotiv Sofia | | Sun 01.07.56 | Spartak Sofia | 4-0 | Torpedo Ruse | | Sun 01.07.56 | Spartak Plovdiv | 0-1 | SKNA Plovdiv | | Sun 01.07.56 | Minyor Dimitrovo | 3-0 | Zavod-12 Sofia | | Moved from 08.07.56. Match replayed on uknown date. On Sun 01.07.56 score was 3-1. | Sun 08.07.56 | Dinamo Sofia | 3-2 | Spartak Stalin | |
|
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Sun 15.07.56 | Spartak Plovdiv | 3-0 | Torpedo Ruse | | moved from 14.07.56. Played before 02.08.56. | Sun 15.07.56 | Minyor Dimitrovo | 2-3 | Spartak Stalin | | Sun 15.07.56 | SKNA Plovdiv | 1-1 | Dinamo Sofia | | Mon 16.07.56 | CDNA Sofia | 2-0 | Spartak Pleven | | Tue 17.07.56 | Lokomotiv Sofia | 0-0 | Spartak Plovdiv | | moved from 19.06 | Wed 18.07.56 | Zavod-12 Sofia | 1-1 | Udarnik Sofia | | moved from 15.07.56 |
|
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Sat 21.07.56 | Dinamo Sofia | 1-1 | Torpedo Ruse | | Sun 22.07.56 | Minyor Dimitrovo | 1-1 | SKNA Plovdiv | | Sun 22.07.56 | Spartak Stalin | 0-0 | Zavod-12 Sofia | | Sun 22.07.56 | Lokomotiv Sofia | 2-3 | Spartak Sofia | | Sun 22.07.56 | Spartak Pleven | 1-1 | Udarnik Sofia | | Thu 26.07.56 | Spartak Sofia | 1-1 | CDNA Sofia | | moved from 23.07.56 |
|
|
date | team 1 | score | team 2 | HT | Sat 28.07.56 | Dinamo Sofia | 3-2 | Lokomotiv Sofia | | Sun 29.07.56 | Zavod-12 Sofia | 0-0 | Spartak Pleven | | Sun 29.07.56 | Spartak Stalin | 1-1 | SKNA Plovdiv | | Sun 29.07.56 | Torpedo Ruse | 0-1 | Minyor Dimitrovo | | Mon 30.07.56 | Udarnik Sofia | 3-1 | Spartak Sofia | | Wed 15.08.56 | Spartak Plovdiv | 1-1 | CDNA Sofia | | moved from 29.07.56. 17:30 |
|
Ranking 30.07 | pt | gls | m | 1. CDNA Sf | 22 | 34:15 | 14 | 2. SKNA Pd | 19 | 20:11 | 15 | 3. Udarnik Sf | 18 | 28:14 | 14 | 4. Dinamo Sf | 17 | 16:15 | 15 | 5. Spartak Sf | 14 | 18:20 | 15 | 6. Minyor | 13 | 23:20 | 14 | 7. Lokomotiv Sf | 12 | 10:12 | 14 | 8. Spartak St | 12 | 14:21 | 15 | 9. Zavod-12 | 12 | 13:20 | 14 | 10.Spartak Pd | 11 | 13:18 | 13 | 11.Torpedo Rs | 11 | 11:23 | 14 | 12.Spartak Pl | 11 | 9:20 | 15 |
|
date | time | team 1 | score | team 2 | HT | Wed 01.08 | 17:30 | Dinamo Sofia | 1-3 | CDNA Sofia | 1-1 | moved from 05.08.56 1-0 Pechenikov 12' 1-1 Bozhkov 29' 1-2 Milanov 53' 1-3 Dimitrov 58'; Referee: P. Dzhonev. | Dinamo: Derventski - Danchev, Filipov, Apostolov - Krastev, Takev - Abadzhiev, Peev, Pechenikov, Galabinov, Iliev. | CDNA Sofia: Naydenov - Rakarov, Manolov, Enisheynov - Bozhkov, Stoyanov - Milanov, Yanev, Panayotov, Kolev, Dimitrov | Thu 02.08 | 17:30 | Minyor Dimitrovo | 1-1 | Lokomotiv Sofia | 0-0 | Stadion na mira 1-0 Vladimirov 70' 1-1 Panayotov 89' | Sun 05.08 | 17:30 | SKNA Plovdiv | 2-1 | Zavod-12 Sofia | 1-1 | moved from 04.08.56. played in Dimitrovgrad 1-0 Rangelov 20' 1-1 Atanasov 4-' 2-1 Popangelov 58' | Sun 05.08 | 17:30 | Torpedo Ruse | 2-2 | Spartak Stalin | | moved from 06.08.56 | Tue 28.08 | 17:30 | Spartak Sofia | 1-1 | Spartak Pleven | | moved from 07.08.56. | Thu 30.08 | 17:30 | Spartak Plovdiv | 4-1 | Udarnik Sofia | | moved from 09.08.56 |
|
Ranking 05.08 | pt | gls | m | 1. CDNA Sf | 24 | 37:16 | 15 | 2. SKNA Pd | 21 | 22:12 | 16 | 3. Udarnik Sf | 19 | 30:16 | 15 | 4. Dinamo Sf | 17 | 17:18 | 16 | 5. Minyor | 14 | 24:21 | 15 | 6. Spartak Sf | 14 | 18:20 | 15 | 7. Lokomotiv Sf | 14 | 13:15 | 16 | 8. Spartak St | 13 | 16:23 | 16 | 9. Zavod-12 | 12 | 14:22 | 15 | 10.Torpedo Rs | 12 | 13:25 | 15 | 11.Spartak Pd | 11 | 13:18 | 13 | 12.Spartak Pl | 11 | 9:20 | 15 |
|
|
Last 6 Rounds did'not played in normal order. |
date | time | team 1 | score | team 2 | HT | from | Round 17 - Sunday 19.08 | Fri 17.08 | 17:30 | Spartak Sofia | 0-0 | Zavod-12 Sofia | | 19.08 | Sat 18.08 | 17:30 | CDNA Sofia | 1-0 | Minyor Dimitrovo | | | Sun 19.08 | 17:30 | SKNA Plovdiv | 1-1 | Torpedo Ruse | | | Sun 19.08 | 17:30 | Udarnik Sofia | 1-1 | Dinamo Sofia | | 20.08 | Sun 19.08 | 17:30 | Spartak Pleven | 1-0 | Spartak Plovdiv | | | Wed 29.08 | 17:30 | Lokomotiv Sofia | 0-0 | Spartak Stalin | | 21.08 | Round 18 - Sunday 02.09 | Sat 01.09 | 17:00 | CDNA Sofia | 2-2 | SKNA Plovdiv | | | Sun 02.09 | 17:00 | Minyor Dimitrovo | 3-2 | Spartak Pleven | | | Sun 02.09 | 17:00 | Torpedo Ruse | 0-0 | Lokomotiv Sofia | | | Sun 02.09 | 17:00 | Spartak Plovdiv | 2-2 | Zavod-12 Sofia | | | Sun 02.09 | 17:00 | Spartak Sofia | 2-3 | Dinamo Sofia | | | Mon 03.09 | 17:00 | Spartak Stalin | 2-0 | Udarnik Sofia | | 02.09 | Round 19 - Sunday 16.09 | Wed 12.09 | 17:00 | Dinamo Sofia | 3-1 | Spartak Plovdiv | | 15.09 | Sat 15.09 | 17:00 | Zavod-12 Sofia | 3-1 | Lokomotiv Sofia | | 16.09 | Sun 16.09 | 17:00 | SKNA Plovdiv | 1-2 | Udarnik Sofia | | | Sun 16.09 | 17:00 | Torpedo Ruse | 1-1 | CDNA Sofia | | | Sun 16.09 | 17:00 | Spartak Pleven | 1-0 | Spartak Stalin | | | Sun 16.09 | 17:00 | Spartak Sofia | 2-4 | Minyor Dimitrovo | | 17.09 | Round 20 - Sunday 23.09 | Sat 22.09 | 17:00 | Spartak Sofia | 1-1 | Spartak Stalin | 1-0 | | 1-0 Panorov 2-' 1-1 Arnaudov | Sun 23.09 | 17:00 | Spartak Pleven | 2-0 | SKNA Plovdiv | 1-0 | | 1-0 Borisov 30' 2-0 Petrov 46' | Sun 23.09 | 17:00 | Spartak Plovdiv | 2-1 | Minyor Dimitrovo | 0-0 | | 1-0 Dushev 45' 2-0 Diev 63' 2-1 Vladimirov 83' FC | Matches postponned due to international match: Sun 23.09 CDNA Sofia - Partizan Beograd 4-2 (2-2) Goals | Mon 24.09 | 17:00 | Udarnik Sofia | 0-0 | Torpedo Ruse | | | Tue 25.09 | 17:00 | Dinamo Sofia | 0-0 | Zavod-12 Sofia | | | Wed 26.09 | 17:00 | CDNA Sofia | 2-2 | Lokomotiv Sofia | | 23.10* | Round 21 - Sunday 30.09 | Sat 29.09 | 17:00 | Dinamo Sofia | 1-1 | Spartak Pleven | | | Vasil Levski stadium, att. 30,000 1-0 Yordanov 64' 1-1 Minchev 74' | Sun 30.09 | 17:00 | Zavod-12 Sofia | 0-0 | Torpedo Ruse | 0-0 | | Sun 30.09 | 17:00 | Minyor Dimitrovo | 4-1 | Udarnik Sofia | 0-0 | | 1-0 Danchev 53' 2-0 Danchev 5-' 3-0 Vladimirov --' 4-0 Vladimirov 65' 4-1 Atanasov --' pen. | Sun 30.09 | 17:00 | Spartak Stalin | 2-1 | CDNA Sofia | 0-1 | | 0-1 Milanov 40' 1-1 Zahariev 70' 2-1 Aranudov 76' | Mon 01.10 | 16:30 | Spartak Sofia | 1-0 | Spartak Plovdiv | | | Tue 03.10 | 16:30 | Lokomotiv Sofia | 1-0 | SKNA Plovdiv | | 02.10 | Round 22 - Sunday 07.10 | Thu 04.10 | 16:30 | Zavod-12 Sofia | 1-1 | CDNA Sofia | | 08.10 | Sun 07.10 | 16:30 | Spartak Stalin | 1-2 | Spartak Plovdiv | | | Sun 07.10 | 16:30 | SKNA Plovdiv | 1-0 | Spartak Sofia | | | Sun 07.10 | 16:30 | Torpedo Ruse | 1-2 | Spartak Pleven | | | Sun 07.10 | 16:30 | Lokomotiv Sofia | 3-2 | Udarnik Sofia | | | Tue 09.10 | 16:30 | Dinamo Sofia | 5-1 | Minyor Dimitrovo | | 06.10 |
|
|
Ranking Autumn | p | w | d | l | gf | ga | RR1 | 1. Dinamo Sofia | 15 | 5 | 5 | 1 | 22: | 15 | | 2. Spartak Pleven | 13 | 4 | 5 | 2 | 12: | 10 | 1 1:1 | 3. Minyor Dimitrovo | 12 | 5 | 2 | 4 | 21: | 18 | | 4. CDNA Sofia | 12 | 3 | 6 | 2 | 15: | 14 | 2 6:0 | 5. Spartak Plovdiv | 11 | 4 | 3 | 4 | 15: | 12 | | 6. Spartak Stalin | 11 | 3 | 5 | 3 | 14: | 13 | | 7. SKNA Plovdiv | 11 | 3 | 5 | 3 | 11: | 12 | | 8. Spartak Sofia | 10 | 3 | 4 | 4 | 16: | 16 | | 9. Udarnik Sofia | 10 | 3 | 4 | 4 | 15: | 18 | 1 2:2 | 10.Lokomotiv Sofia | 10 | 2 | 6 | 3 | 13: | 15 | 1 2:2 | 11.Zavod-12 Sofia | 10 | 1 | 8 | 2 | 8: | 10 | 0 0:6 | 12.Torpedo Ruse | 7 | 0 | 7 | 4 | 6: | 15 | 1 1:1 |
|
|
Teams Round 3 | CDNA Sofia: Naydenov - Rakarov, Manolov, Enisheynov, Bozhkov, Stoyanov, Milanov, Dimitrov, Panayotov, Stefanov, Yanev. | Spartak Plovdiv: Damyanov - Ivanov, Manolov II, Manolov I, Mitkov, Krastev, Diev, Furndzhiev, Peev, Aladzhov, Konov. | Lokomotiv Sofia: Pashov, Finkov, Panayotov, Chachevski, Yankov, Hristov, Stoyanov, Nestorov, Bogdanov, Savov, Milanov. | Dinamo Sofia: Derventski - Donchev, Filipov, Apostolov, Arsov, Tsvetanov, Abadzhiev, Takev, Yordanov, Peev, Iliev. | Spartak Sofia: Minchev - Vasilev, Randzhev, Hadzhiyski, Kirchev, Sokolov, Nikolov, Traykov, Andonov, Ignatov, Stoyanov. | Udarnik Sofia: Yosifov, Vasilev, Atanasov, Goranov, Patev, Aliev, Kozhuharov, Kostov, Tashkov, Ignatov, Gugalov. | SKNA Plovdiv: Kekemanov - Panayotov, Chakarov, Kovachev, Bahchevandzhiev, Delchev, Sotirov, Krastev, Popangelov, Iv. Georgiev, Naydenov. | Spartak Stalin: Valchanov - Dimitrov, Kirchev, Filipov, Nenchev, Pandov, Kirov, Anev, Nanov, Bogdanov, Kashukeev. | Spartak Pleven: Parchanov - Varbanov, Dimitrov, Tsolovski, Penkov, Georgiev, Florov, Petrov, Minchev, Ankov, Zdravkov. | Zavod 12 Sofia: Ivanov - Vasilev, Deyanov, Panagonov, Kramarenko, Ivanov, Stoyanov, D. Vasilev, Kafedzhiyski, Iliev, Trendafilov. | Minyor Dimitrovo: Videnov - Evstatiev, Lozanov, Boev, Pushev, Dragomirov, Danchev, Angelov, Vladimirov, Bachev, Pavlov. | Torpedo Ruse: Trifonov - Dimitrov, Zdr. Stoyanov, Penev, Goshev, Tihonov, Georgiev, Kalchev, Stefanov, St. Stoyanov, Iliev. |
|
|
Ranking | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 1. CDNA Sofia | 2 | 3 | 5 | 7 | 8 | 10 | 12 | 14 | 15 | 17 | 17 | 19 | 21 | 22 | 24 | 25 | 27 | 28 | 29 | 30 | 30 | 31 | 2. Dinamo Sofia | 0 | 0 | 1 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 9 | 9 | 11 | 13 | 14 | 15 | 17 | 17 | 18 | 20 | 22 | 23 | 24 | 26 | 3. SKNA Plovdiv | 2 | 4 | 6 | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 12 | 13 | 14 | 16 | 17 | 18 | 19 | 21 | 22 | 23 | 23 | 23 | 23 | 25 | 4. Udarnik Sofia | 0 | 2 | 4 | 4 | 6 | 7 | 9 | 9 | 10 | 12 | 14 | 15 | 16 | 18 | 19 | 20 | 20 | 20 | 22 | 23 | 23 | 23 | 5. Minyor Dimitrovo | 2 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 6 | 7 | 8 | 10 | 10 | 10 | 11 | 13 | 14 | 14 | 16 | 18 | 18 | 20 | 20 | 22 | 6. Spartak Plovdiv | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 | 4 | 4 | 5 | 6 | 8 | 10 | 10 | 11 | 12 | 12 | 14 | 15 | 15 | 17 | 17 | 19 | 21 | 7. Lokomotiv Sofia | 0 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | 6 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 12 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 16 | 17 | 19 | 21 | 8. Spartak Pleven | 2 | 3 | 3 | 4 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 9 | 9 | 10 | 11 | 13 | 14 | 14 | 16 | 18 | 19 | 21 | 9. Spartak Sofia | 2 | 2 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 7 | 8 | 8 | 9 | 11 | 13 | 14 | 14 | 15 | 16 | 16 | 16 | 17 | 19 | 19 | 10.Spartak Stalin | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 16 | 16 | 17 | 19 | 19 | 11.Zavod-12 Sofia | 0 | 0 | 2 | 3 | 5 | 7 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 10 | 11 | 12 | 12 | 13 | 14 | 16 | 17 | 18 | 19 | 19 | 12.Torpedo Ruse | 1 | 1 | 2 | 3 | 4 | 6 | 6 | 6 | 7 | 9 | 9 | 10 | 11 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 17 | 17 |
|
|
|