Bulgaria Football 1948-1949 Level II - Winner Septemvri Pleven

Play-Offs

Winners to National Divsion 1949-1950. Loosers to Division II 1949-1950.
Botev Plodviv promoted. Benkovski Vidin relegated.
dateteam 1scoreteam 2HT
Slavia-Chengelov Plovdiv I 7. 6-4 Rosstroy Pavlikeni II 4.
Sun 28.08.49Rosstroy Pavlikeni2-2Slavia-Chengelov Plov
Sat 03.09.49Slavia-Chengelov Plov4-2Rosstroy Pavlikeni
Marek Dupnitza I 8. 3-2 Septemvri Sofia II 3.
Sat 27.08.49Septemvri Sofia2-0Marek Dupnitza
Sat 03.09.49Marek Dupnitza2-0Septemvri Sofia
Wed 07.09.49Marek Dupnitza1-0Septemvri Sofia
match played in Kyustendil.
Botev Plovdiv II 2. 3-1 Benkovski Vidin I 9.
Sun 28.08.49Benkovski Vidin1-3Botev Plovdiv
Sun 04.09.49Botev Plovdiv0-0Benkovski Vidin
Level II 1949
1948-1949
1949 Interzonal
1949 NorthWest
1949 NorthEast
1949 SouthEast
1949 SouthCenter
1949 SouthWest
1949 Sofia

1949 Interzonal

Winner Septemvri Pleven was promoted to National Division 1948-1949. Next 3 advanced to Play-Offs.
Rankingpwdlgfgag+-
1. Septemvri Pleven2193037:17+20
2. Botev Plovdiv1345323:17+6
3. Septemvri Sofia1353421:16+5
4. Rosstroy Pavlikeni1361527:22+5
5. Sportist Sofia1034519:23-4
6. Rilski Sportist Samokov731819:33-14
7. Shipka Stara Zagora731810:28-18
Teams were 6 Zonal winners and Septemvri Sofia added in last momment.

Zonal Tournaments

1949 SouthWest - Winner Rilski Sportist Samokov

Play-off between Rilski Sportist Samokov as Rila group Winner and Spartak Petrich as Pirin group Winner.
dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 01.05.49Spartak Petrich1-1Rilski Sportist Samokov
Sun 08.05.49Rilski Sportist Samokov3-1Spartak Petrich

1949 SouthCenter - Winner Botev Plovdiv

Play-off between Botev Plovdiv as Group A Winner and Spartak Plovdiv as Group B Winner.
dateteam 1scoreteam 2HT
Final between 2 midzonal winners.
Sun 01.05.49Botev Plovdiv1-1Spartak Plovdiv
Sun 08.05.49Spartak Plovdiv1-3Botev Plovdiv

1949 SouthEast - Winner Shipka Stara Zagora

Play-off between Shipka Stara Zagora as Maritsa group Winner and Partizan Yambol as Primorska group Winner.
dateteam 1scoreteam 2HT
Sun 08.05.49Partizan Yambol1-1Shipka Stara Zagora
Fri 13.05.49Shipka Stara Zagora4-0Partizan Yambol

1949 NorthEast - Winner Rosstroy Pavlikeni

Play-off between Rosstroy Pavlikeni as Balkan group Winner, Spartak Varna as Varna group Winner and Septemvri Silistra as Dunav group Winner.
dateteam 1scoreteam 2HT
Final - Rosstroy Pavlikeni 8-7 Spartak Varna
Fri 13.05.49Rosstroy Pavlikeni5-2Spartak Varna
Wed 18.05.49Spartak Varna3-0Rosstroy Pavlikeni
Mon 23.05.49Rosstroy Pavlikeni3-2Spartak Varna
played in Sofia
Round 1 - Rosstroy Pavlikeni 6-1 Septemvri Silistra
Sun 01.05.49Rosstroy Pavlikeni4-1Septemvri Silistra
Sun 08.05.49Septemvri Silistra0-2Rosstroy Pavlikeni

1949 NorthWest - Winner Septemvri Pleven

Only 1 zonal tournament.

1949 Sofia - Winner Sportist Sofia

Only 1 zonal tournament.
Todor 66.com
Football Archive
Bulgaria Football index
B Grupa index
United B Grupa
Vtora Liga 2017-2018
Vtora Liga 2016-2017
2015-20162014-2015
2013-20142012-2013
United B Grupa
1996-19971995-1996
North and South Groups
North 1995South 1995
North 1994South 1994
United B Grupa
1992-1993
1991-19921990-1991
1989-19901988-1989
1987-19881986-1987
1985-19861984-1985
North and South Groups
North 1984South 1984
North 1983South 1983
North 1982South 1982
North 1981South 1981
North 1980South 1980
North 1979South 1979
North 1978South 1978
North 1977South 1977
North 1976South 1976
North 1975South 1975
North 1974South 1974
North 1973South 1973
North 1972South 1972
North 1971South 1971
North 1970South 1970
North 1968South 1968
North 1967South 1967
North 1966South 1966
North 1965South 1965
North 1964South 1964
North 1963South 1963
B Grupa 1961-1962
B Grupa 1960-1961
B Grupa 1959-1960
North and South Groups
North 1959South 1959
North 1958South 1958
North 1957South 1957
Regional Groups
Play-Off 1956Sofia 1956
NorthWest 1956NorthCenter 1956
NorthEast 1956SouthWest 1956
SouthCenter 1956SouthEast 1956
Play-Off 1955Sofia 1955
NorthWest 1955NorthEast 1955
SouthWest 1955SouthEast 1955
Play-Off 1954Sofia 1954
NorthWest 1954NorthEast 1954
SouthWest 1954SouthEast 1954
Sofia 1953
NorthWest 1953NorthEast 1953
SouthWest 1953SouthEast 1953
United B Grupa
B Grupa 1952
B Grupa 1951
North and South Groups
North 1950South 1950
1949-1950
1948-19491949 Interzonal
1949 NorthWest1949 NorthEast
1949 SouthEast1949 SouthCenter
1949 SouthWest1949 Sofia
1940 II
1939 II
1938 II
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 28 Oct 2017
Facebook Todor Krastev

Quantcast