Football Europa League 2010/2011 - Winner FC Porto (POR)
Men CL 2011Europa League 2011Women CL 2011
Elimination Round

Final

- played in Dublin (IRL)
15.05FC PortoPOR1-0Sporting BragaPOR 1-0

Semi-Finals

28.04,04.05Sport Lisboa e BenficaPOR2-10-1Sporting BragaPOR1-10-1
28.04,04.05FC PortoPOR5-12-3VillarrealESP0-1---

Quarter-Finals

07.04,14.04Sport Lisboa e BenficaPOR4-12-2PSV EindhovenNED2-01-2
07.04,14.04Dynamo KyivUKR1-10-0Sporting BragaPOR1-10-0
07.04,14.04FC PortoPOR5-15-2Spartak MoskvaRUS1-02-0
07.04,14.04VillarrealESP5-13-1FC Twente EnschedeNED3-0---

Eight-Finals

10.03,17.03Bayer LeverkusenGER2-31-2VillarrealESP1-10-1
10.03,17.03Sporting BragaPOR1-00-0LiverpoolENG1-00-0
10.03,17.03CSKA MoskvaRUS0-11-2FC PortoPOR0-11-2
10.03,17.03PSV EindhovenNED0-01-0Glasgow RangersSCO0-01-0
10.03,17.03Ajax AmsterdamNED0-10-3Spartak MoskvaRUS0-10-2
10.03,17.03Sport Lisboa e BenficaPOR2-11-1Paris Saint GermanFRA1-11-1
10.03,17.03Dynamo KyivUKR2-00-1Manchester CityENG1-00-1
10.03,17.03FC Twente EnschedeNED3-00-2Zenit St. PetersburgRUS1-00-2

Sixteen-Finals

15.02,24.02Aris ThesalonikiGRE0-00-3Manchester CityENG0-00-2
17.02,24.02Rubin KazanRUS0-22-2FC Twente EnschedeNED0-02-1
17.02,24.02Metalist KharkivUKR0-40-2Bayer LeverkusenGER0-10-0
17.02,24.02AnderlechtBEL0-30-2Ajax AmsterdamNED0-10-2
17.02,24.02BATE BorisovBLR2-20-0Paris Saint GermanFRA1-10-0
17.02,24.02Sport Lisboa e BenficaPOR2-12-0VFB StuttgartGER0-11-0
17.02,24.02Besiktas IstanbulTUR1-40-4Dynamo KyivUKR1-10-1
17.02,24.02Lech PoznanPOL1-00-2Sporting BragaPOR0-00-2
17.02,24.02NapoliITA0-01-2VillarrealESP0-01-2
17.02,24.02BaselSUI2-31-1Spartak MoskvaRUS2-01-0
17.02,24.02LilleFRA2-21-3PSV EindhovenNED2-01-0
17.02,22.02PAOK ThessalonikiGRE0-11-1CSKA MoskvaRUS0-10-0
17.02,24.02Glasgow RangersSCO1-12-2Sporting CP LisboaPOR0-01-1
17.02,23.02SevillaESP1-21-0FC PortoPOR0-00-0
17.02,24.02Sparta PragaCZE0-00-1LiverpoolENG0-00-0
17.02,24.02Young Boys BerneSUI2-11-3Zenit St. PetersburgRUS0-11-1
Teams from Rounds1/16GRPOQ3Q2Q1
Elimination Round
Champions League Groups8
Groups Round 1
Champions League Play-Offs310
Play-Offs71524
Champions League Q32415
Third Qualifying Round281730
Second Qualifying Round12142854
First Qualifying Round 4112652
Access list
Play-offs teams seeding
Third qualifying round teams seeding
Second qualifying round teams seeding
First qualifying round teams seeding
Group AGroup BGroup CGroup DGroup EGroup F
Group GGroup HGroup IGroup JGroup KGroup L
Group Apwdlgfga LechMancJuveFC S
1. Lech PoznanPOL1132111:7 ---3:11:12:0
2. Manchester CityENG1132110:6 2:1---1:13:0
3. Juventus TorinoITA60607:7 3:31:1---0:0
4. FC SalzburgAUT20241:9 0:10:21:1---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,01.12Juventus TorinoITA3-31-1Lech PoznanPOL1-20-1
16.09,01.12FC SalzburgAUT0-20-3Manchester CityENG0-10-1
30.09,16.12Lech PoznanPOL2-01-0FC SalzburgAUT0-01-0
30.09,16.12Manchester CityENG1-11-1Juventus TorinoITA1-10-1
21.10,04.11Manchester CityENG2-11-3Lech PoznanPOL2-00-1
21.10,04.11FC SalzburgAUT1-10-0Juventus TorinoITA1-00-0
Group BpwdlgfgaBayeArisAtleRose
1. Bayer LeverkusenGER123308:2---1:01:14:0
2. Aris ThessalonikiGRE103127:50:0---1:02:0
3. Atletico MadridESP82229:71:12:3---3:0
4. Rosenborg TrondheimNOR31053:130:12:11:2---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,01.12Bayer LeverkusenGER4-01-0Rosenborg TrondheimNOR2-01-0
16.09,01.12Aris ThessalonikiGRE1-03-2Atletico MadridESP0-01-2
30.09,16.12Rosenborg TrondheimNOR2-10-2Aris ThessalonikiGRE1-10-1
30.09,16.12Atletico MadridESP1-11-1Bayer LeverkusenGER0-10-0
21.10,04.11Aris ThessalonikiGRE0-00-1Bayer LeverkusenGER0-00-0
21.10,04.11Atletico MadridESP3-02-1Rosenborg TrondheimNOR1-01-0
Group CpwdlgfgaSporLillGentLevs
1. Sporting LisboaPOR1240214:6---1:05:15:0
2. LilleFRA82228:61:2---3:01:0
3. GentBEL72138:133:11:1---1:0
4. Levski SofiaBUL72136:111:02:23:2---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,01.12LilleFRA1-20-1Sporting LisboaPOR0-20-1
16.09,01.12Levski SofiaBUL3-20-1GentBEL1-10-0
30.09,16.12Sporting LisboaPOR5-00-1Levski SofiaBUL2-00-1
30.09,16.12GentBEL1-10-3LilleFRA1-10-1
21.10,04.11LilleFRA1-02-2Levski SofiaBUL0-01-1
21.10,04.11Sporting LisboaPOR5-11-3GentBEL4-11-1
Group DpwdlgfgaVilaPAOKDinaBrugg
1. VillarealESP124028:5---1:03:02:1
2. PAOK ThessalonikiGRE113215:31:0---1:01:1
3. Dinamo ZagrebCRO72136:52:00:1---0:0
4. FC BruggeBEL30334:81:21:10:2---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,02.12FC BruggeBEL1-11-1PAOK ThessalonikiGRE0-00-1
16.09,02.12Dinamo ZagrebCRO2-00-3VillarealESP1-00-1
30.09,15.12PAOK ThessalonikiGRE1-01-0Dinamo ZagrebCRO0-00-0
30.09,15.12VillarealESP2-12-1FC BruggeBEL1-12-1
21.10,04.11Dinamo ZagrebCRO0-02-0FC BruggeBEL0-00-0
21.10,04.11VillarealESP1-00-1PAOK ThessalonikiGRE1-00-0
Group EpwdlgfgaDynaBATEAZ ASher
1. Dynamo KyivUKR1132110:6---2:22:00:0
2. BATE BorisovBLR1031211:111:4---4:13:1
3. AZ AlkmaarNED72138:101:23:0---2:1
4. Sheriff TiraspolMLD51235:72:00:11:1---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,02.12AZ AlkmaarNED2-11-1Sheriff TiraspolMLD1-01-0
16.09,02.12Dynamo KyivUKR2-24-1BATE BorisovBLR2-12-0
30.09,15.12Sheriff TiraspolMLD2-00-0Dynamo KyivUKR2-00-0
30.09,15.12BATE BorisovBLR4-10-3AZ AlkmaarNED1-00-1
21.10,04.11AZ AlkmaarNED1-20-2Dynamo KyivUKR1-20-0
21.10,04.11Sheriff TiraspolMLD0-11-3BATE BorisovBLR0-11-1
Group Fpwdlgfga CSKASparPaleLaus
1. CSKA MoskvaRUS1651018:3 ---3:03:15:1
2. Sparta PragaCZE923112:12 1:1---3:23:3
3. Citta di PalermoITA72139:11 0:32:2---1:0
4. Lausanne SportSUI10155:16 0:31:30:1---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,02.12Lausanne SportSUI0-31-5CSKA MoskvaRUS0-10-3
16.09,02.12Sparta PragaTCH3-22-2Citta di PalermoITA1-10-1
30.09,15.12CSKA MoskvaRUS3-01-1Sparta PragaTCH0-01-1
30.09,15.12Citta di PalermoITA1-01-0Lausanne SportSUI0-00-0
21.10,04.11Citta di PalermoITA0-31-3CSKA MoskvaRUS0-11-0
21.10,04.11Sparta PragaTCH3-33-1Lausanne SportSUI3-11-1
Group GpwdlgfgaZeniAEKAndeHajd
1. Zenit St. PeterburgRUS1250015:6---4:23:14:2
2. AEK AthensGRE72129:9 ---1:13:1
3. Anderlecht BrusselsBEL41135:81:32:0---
4. Hajduk SplitCRO31045:112:31:31:0---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,01.12Anderlecht BrusselsBEL1-31-3Zenit St. PeterburgRUS0-30-1
16.09,01.12AEK AthensGRE3-13-1Hajduk SplitCRO1-10-0
30.09,16.12Zenit St. PeterburgRUS4-2---AEK AthensGRE3-1
30.09,16.12Hajduk SplitCRO1-0---Anderlecht BrusselsBEL0-0
21.10,04.11Anderlecht BrusselsBEL3-01-1AEK AthensGRE1-00-0
21.10,04.11Zenit St. PeterburgRUS2-03-2Hajduk SplitCRO1-01-0
Group HpwdlgfgaStutYounGetaOden
1. VFB StuttgartGER1240111:6---3:11:0
2. Young Boys BerneSUI930211:94:2---2:04:2
3. GetafeESP41133:80:3 ---2:1
4. Odense BKDEN41137:91:22:01:1---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,01.12VFB StuttgartGER3-12-4Young Boys BerneSUI1-00-1
16.09,01.12GetafeESP2-11-1Odense BKDEN0-11-0
30.09,16.12Young Boys BerneSUI2-0---GetafeESP1-0
30.09,16.12Odense BKDEN1-2---VFB StuttgartGER0-0
21.10,04.11VFB StuttgartGER1-03-0GetafeESP1-01-0
21.10,04.11Young Boys BerneSUI4-20-2Odense BKDEN2-00-1
Group IpwdlgfgaPSVMetaSampDebr
1. PSV EindhovenNED1341010:3--- 1:13:0
2. Metalist KharkhivUKR103119:40:2---2:12:1
3. Sampdoria GenoaITA41224:51:20:0---1:0
4. Debreceni VSCHUN00052:131:20:5 ---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,01.12PSV EindhovenNED1-12-1Sampdoria GenoaITA0-10-1
16.09,01.12Debreceni VSCHUN0-51-2Metalist KharkhivUKR0-20-0
30.09,16.12Sampdoria GenoaITA1-0---Debreceni VSCHUN1-0
30.09,16.12Metalist KharkhivUKR0-2---PSV EindhovenNED0-2
21.10,04.11Debreceni VSCHUN1-20-3PSV EindhovenNED1-10-2
21.10,04.11Metalist KharkhivUKR2-10-0Sampdoria GenoaITA1-10-0
Group JpwdlgfgaPariSeviBoruKarp
1. Paris Saint GermanFRA123309:4---4:20:02:0
2. Sevilla FCESP1031210:70:1---2:24:0
3. Borusia DortmundGER923110:71:10:1---3:0
4. Karpaty LvivUKR10154:151:10:13:4
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,02.12Sevilla FCESP0-12-4Paris Saint GermanFRA0-02-3
16.09,02.12Karpaty LvivUKR3-40-3Borusia DortmundGER1-20-1
30.09,15.12Paris Saint GermanFRA2-01-1Karpaty LvivUKR2-01-1
30.09,15.12Borusia DortmundGER0-12-2Sevilla FCESP0-12-1
21.10,04.11Borusia DortmundGER1-10-0Paris Saint GermanFRA0-00-0
21.10,04.11Karpaty LvivUKR0-10-4Sevilla FCESP0-10-3
Group KpwdlgfgaLiveNapoSteaUtre
1. LiverpoolENG102408:3---3:14:10:0
2. NapoliITA71418:90:0---1:00:0
3. Steaua BucurestiROU51329:111:13:3---3:1
4. FK UtrechtNED50515:70:03:31:1---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,02.12LiverpoolENG4-11-1Steaua BucurestiROU1-11-0
16.09,02.12NapoliITA0-03-3FK UtrechtNED0-02-3
30.09,15.12Steaua BucurestiROU3-20-0NapoliITA3-10-0
30.09,15.12FK UtrechtNED0-00-0LiverpoolENG0-00-0
21.10,04.11NapoliITA0-01-3LiverpoolENG0-01-0
21.10,04.11FK UtrechtNED1-11-3Steaua BucurestiROU0-00-0
Group LpwdlgfgaPortBesiRapiCSKA
1. FC PortoPOR1651014:4---1:13:03:1
2. Besiktas IstanbulTUR134119:61:3---2:01:0
3. Rapid WienAUT31055:121:31:2---1:2
4. CSKA SofiaBUL31054:100:11:20:2---
dateteam 1scoresteam 2HT
16.09,02.12FC PortoPOR3-03-1Rapid WienAUT1-01-1
16.09,02.12Besiktas IstanbulTUR1-02-1CSKA SofiaBUL0-00-0
30.09,15.12CSKA SofiaBUL0-11-3FC PortoPOR0-10-1
30.09,15.12Rapid WienAUT1-20-2Besiktas IstanbulTUR0-00-2
21.10,04.11CSKA SofiaBUL0-22-1Rapid WienAUT0-20-0
21.10,04.11Besiktas IstanbulTUR1-31-1FC PortoPOR0-10-1
Preliminary Round
Play-Offs
19.08,26.08Paris Saint-GermainFRA2-03-4Maccabi Tel-Aviv FCISR1-01-0
19.08,26.08Bayer 04 LeverkusenGER3-03-1Tavriya SimferopolUKR1-00-1
19.08,24.08CSKA MoskvaRUS4-01-2Anorthosis FamagustaCYP2-00-0
19.08,26.08HNK Hajduk SplitCRO4-11-1Unirea UrziceniROU1-10-1 CL-Q3
19.08,26.08Feyenoord RotterdamNED1-00-2GentBEL0-00-1 CL-Q3
19.08,26.08Racing GenkBEL0-32-4FC PortoPOR0-11-1
19.08,26.08DebrecenHUN2-02-1Litex LovechBUL2-00-0CL-Q2CL-Q2
17.08,26.08Aris ThessalonikiGRE1-01-1Austria WienAUT0-01-0
19.08,26.08Galatasaray AS IstanbulTUR2-21-1Karpaty LvivUKR0-20-0
19.08,26.08US Citta di PalermoITA3-02-3NK MariborSLO2-00-1
19.08,26.08Club Brugge KVBEL2-13-2Dinamo MinskBLR0-13-0
19.08,26.08Omonia NicosiaCYP0-12-2Metalist KharkivUKR0-10-0CL-Q2
19.08,26.08SC VasluiROU0-00-2LOSC Lille MetropoleFRA0-00-0
19.08,26.08SSC NapoliITA1-02-0IF ElfsborgSWE1-02-0
19.08,26.08Sporting CP LisboaPOR0-23-0Brondby IFDEN0-11-0
19.08,26.08Steaua BucurestiROU1-00-1Grasshopper-Club ZurichSUI0-00-0
Second Leg aET ; FT 0-1 ; pen.4-3 ; Gras. XOOOX - Stea. OOOO-
19.08,26.08LiverpoolENG1-02-1TrabzonsporTUR1-00-1
19.08,26.08Celtic GlasgowSCO2-00-4FC UtrechtNED2-00-2CL-Q3
19.08,26.08BV Borussia DortmundGER4-01-0FK QarabakhAZE4-00-0
19.08,26.08AIK StockholmSWE0-01-2Levski SofiaBUL0-01-0CL-Q2
19.08,26.08SK Sturm GrazAUT1-20-1Juventus TorinoITA0-10-0
19.08,26.08Getafe CFESP1-01-1APOEL NicosiaCYP1-00-1
Second Leg aET ; FT 0-1
19.08,26.08Dundee United FCSCO0-11-1AEK AthensGRE0-10-1
19.08,26.08AZ AlkmaarNED2-02-1AktobeKAZ2-01-0 CL-Q2
19.08,26.08Dnipro DnipropetrovskUKR0-10-0Lech PoznanPOL0-10-0 CL-Q2
19.08,26.08SK Rapid WienAUT1-13-2Aston VillaENG1-10-1
19.08,26.08CSKA SofiaBUL3-02-2The New SaintsWAL0-01-1 CL-Q2
17.08,26.08Besiktas JK IstanbulTUR2-04-0HJK HelsinkiFIN1-01-0 CL-Q2
19.08,26.08Slovan BratislavaSVK0-12-2VfB StuttgartGER0-01-0
19.08,26.08Sibir NovosibirskRUS1-00-5PSV EindhovenNED0-00-1
19.08,26.08BATE BorisovBLR3-02-1CS Maritimo FunchalPOR0-00-0CL-Q2
19.08,26.08Lausanne-SportSUI1-11-1Lokomotiv MoskvaRUS1-01-0
Second leg aET ; FT 1-1 ; pen. 4-3 Laus. OOOXO - Loko. OOOXX
19.08,26.08Gyori ETOHUN0-21-2Dinamo ZagrebCRO0-21-1CL-Q2
19.08,26.08Odense BKDEN2-11-0MotherwellSCO1-01-0
19.08,26.08PAOK ThessalonikiGRE1-01-1Fenerbahche IstanbulTUR1-00-0CL-Q3CL-Q3
Second Leg aET ; FT 0-1
19.08,26.08VillarealESP5-02-1Dnepr MogilevBLR4-01-1
19.08,26.08FC TimisoaraROU0-10-2Manchester CityENG0-00-1
Third Qualifying Round
29.07,05.08Odense BKDEN5-30-0NK ZrinjskiBIH4-10-0
29.07,05.08Dnepr MogilevBLR1-02-1Banik OstravaCZE1-01-1
29.07,05.08Rabotnicki SkopjeMKD0-20-2LiverpoolENG0-10-2
29.07,05.08CS Marítimo FunchalPOR8-22-1Bangor CityWAL2-00-1
29.07,03.08Beroe Stara ZagoraBUL1-10-3SK Rapid WienAUT0-10-1
29.07,05.08Myllykosken Pallo-47FIN1-23-3FC TimisoaraROU0-13-0
27.07,05.08CSKA SofiaBUL3-02-1Cliftonville FCNIR1-00-1
29.07,05.08Karpaty LvivUKR1-01-0FC ZestafoniGEO1-00-0
29.07,05.08Shamrock Rovers FCIRL0-20-1Juventus TorinoITA0-10-0
29.07,05.08IF ElfsborgSWE5-02-1FK TeteksMKD1-01-1
29.07,05.08NordsjaellandDEN0-11-2Sporting Clube de PortugalPOR0-10-1
29.07,05.08NK MariborSVN3-03-2Hibernian FCSCO1-01-0
29.07,05.08Crvena Zvezda BeigradSRB1-21-1Slovan BratislavaSVK0-10-1
29.07,05.08International TurkuFIN1-52-3Racing GenkBEL0-21-1
29.07,05.08KS Ruch ChorzówPOL1-30-3Austria WienAUT1-20-3
29.07,05.08Viktoria PlzenCZE1-10-3Besiktas JK IstanbulTUR1-10-1
29.07,05.08Olympiacos FCGRE2-10-1Maccabi Tel-AvivISR0-10-1
29.07,05.08Wisla KrakowPOL0-12-3FK QarabakhAZE0-00-3
29.07,05.08SK Sturm GrazAUT2-01-1Dinamo TbilisiGEO0-01-1
29.07,05.08Cercle Brugge KSVBEL1-01-3Anorthosis FamagustaCYP0-00-1
29.07,05.08FK Buducnost PodgoricaMNE1-20-1Brondby IFDEN0-00-1
29.07,05.08Molde FKNOR2-32-2VfB StuttgartGER0-11-0
29.07,05.08Maccabi Haifa FCISR1-01-3Dinamo MinskBLR1-01-1
29.07,05.08FC UtrechtNED1-03-1FC LuzernSUI1-03-0
29.07,05.08Sibir NovosibirskRUS1-01-2Apollon LimassolCYP1-00-1
29.07,05.08Randers FCDEN2-31-1FC Lausanne-SportSUI1-10-0
29.07,05.08Dinamo BucurestiROU3-10-3HNK Hajduk SplitCRO2-00-3
29.07,05.08AZ AlkmaarNED2-00-1IFK GoteborgSWE0-00-0
29.07,05.08Spartak Zlatibor VodaSRB2-10-2Dnipro DnipropetrovskUKR1-10-1
29.07,05.08Gyori ETO FCHUN0-11-0Montpellier Hérault SCFRA0-11-0
Second Leg aET ; FT 1-0 ; pen.: 4-3 - Mon. OXXOO ; Gyo. OXOOO
29.07,05.08Aalesunds FKNOR1-10-3Motherwell FCSCO0-10-2
29.07,05.08Kalmar FFSWE1-12-5Levski SofiaBUL0-10-2
29.07,05.08Galatasaray AS IstanbulTUR2-25-1OFK BeogradSRB1-02-1
29.07,05.08Jagiellonia BialystokPOL1-22-2Aris Thessaloniki FCGRE1-21-1
29.07,05.08APOEL NicosiaCYP1-03-1FK Jablonec 97CZE0-03-1
Second Qualifying Round
15.07,22.07Cercle BruggeBEL0-12-1TPS TurkuFIN---0-1
15.07,22.07Besa KavajaALB0-51-6Olympiacos PyraeusGRE0-30-0
15.07,22.07Motherwell FCSCO1-01-0BreidablikISL---1-0
15.07,22.07Anorthosis Famagusta FCCYP0-23-0HNK SibenikCRO---2-0
Second leg aET ; FT 2-0
15.07,22.07Lausanne-SportSUI1-01-1Borac Banja LukaBIH---0-0
15.07,22.07KFK SiauliaiLTU0-20-5Wisla KrakówPOL---0-1
15.07,22.07Kalmar FFSWE0-02-0Dacia ChisinauMDA---1-0
15.07,22.07FC UtrechtNED4-01-1KF TiranaALB---1-1
15.07,22.07ND GoricaSLO0-31-1Randers FCDEN---1-0
15.07,22.07CS Maritimo FunchalPOR3-23-2Sporting Fingal FCIRL---1-0
15.07,22.07FK SuduvaLTU0-22-4SK Rapid WienAUT---0-1
15.07,22.07FK VentspilsLAT0-01-3Teteks TetovoMKD---0-2
15.07,22.07OFK BeogradSRB2-21-0FC Torpedo ZhodinoBLR---0-0
15.07,22.07FC Olimpia BaltiMDA0-21-5Dinamo BucurestiROU---0-3
15.07,23.07Myllykosken Pallo-47FIN3-01-0UE Sant JuliaAND---1-0
Second leg on 22.07 suspended after -- with score 1-0
15.07,22.07FC VideotonHUN1-10-2NK MariborSLO---0-1
15.07,22.07Brondby IFDEN3-00-0VaduzLIE---0-0
15.07,22.07Stabaek IFNOR2-21-1Dnepr MogilevBLR---1-0
15.07,22.07Shamrock Rovers FCIRL1-11-0Bnei Yehuda Tel-AvivISR---0-0
15.07,22.07IF ElfsborgSWE2-11-0Iskra-StaliMDA---0-0
15.07,22.07KR ReykjavikISL0-32-3Karpaty LvivUKR---0-2
15.07,22.07Maccabi Tel-AvivISR2-01-2Mogren BudvaMNE---1-0
15.07,22.07Austria WienAUT2-21-0NK Siroki BrijegBIH---0-0
15.07,22.07Tauras TaurrageLTU0-31-3APOEL NicosiaCYP---0-1
15.07,22.07Molde FKNOR1-01-2JelgavaLAT---1-2
15.07,22.07FC ZestafoniGEO3-00-1Dukla Banská BystricaSVK---0-1
15.07,22.07FC Honka EspooFIN1-11-2Bangor City FCWAL---1-0
15.07,22.07Levski SofiaBUL6-02-0Dundalk FCIRL---2-0
15.07,22.07WIT GeorgiaGEO0-60-0FC Baník OstravaCZE---0-0
15.07,22.07Rabotnicki SkopjeMKD1-00-0FC Mika AshtarakARM---0-0
15.07,22.07AtyrauKAZ0-20-2Gyõri ETO FCHUN---0-0
15.07,22.07Portadown FCNIR1-21-1QarabakhAZE---0-0
15.07,22.07Besiktas JK IstanbulTUR3-04-0VikingurFAR---4-0
15.07,22.07Differdange 03LUX3-30-2Spartak Zlatibor VodaSRB---0-1
15.07,22.07Dinamo MinskBLR5-15-0JK Sillamae KalevEST---3-0
15.07,22.07Valletta FCMLT1-10-0KS Ruch ChorzowPOL---0-0
15.07,22.07FK BakiAZE2-12-1Buducnost PodgoricaMNE---2-0
15.07,22.07NK Zrinjski MostarBIH3-19-2Tre Penne GalazzanoSMR---4-1
15.07,22.07Gefle IFSWE1-21-2Dinamo TbilisiGEO---0-0
15.07,22.07Cliftonville FCNIR1-00-0Cibalia VinkovciCRO---0-0
First Qualifyng Round
01.07,08.07UE Santa ColomaAND0-30-2FK MogrenMNE------
01.07,08.07Olimpija LjubljanaSLO0-20-3NK Siroki BrijegBIH------
01.07,08.07Anorthosis FamagustaCYP3-01-0FC BanantsARM------
01.07,08.07Olimpia BaltiMDA0-01-1FK Khazar LankaranAZE------
01.07,08.07SibenikCRO0-03-0Sliema Wanderers FCMLT------
01.07,08.07Tobol KostanayKAZ1-21-2NK ZrinjskiBIH------
01.07,08.07Ulisses YerevanARM0-00-1Bnei Yehuda Tel-AvivISR------
01.07,08.07Rabotnicki SkopjeMKD5-06-0FC LusitansAND------
01.07,08.07KF TiranaALB0-01-0*Zalaegerszegi TEHUN------
01.07,08.07FC ZestafoniGEO5-00-0SC FaetanoSMR------
01.07,08.07NSI RunavikFAR0-21-2Gefle IFSWE------
01.07,08.07Torpedo ZhodinoBLR3-03-1FylkirISL------
01.07,08.07Randers FCDEN6-11-2F91 DudelangeLUX------
01.07,08.07Portadown FCNIR1-11-0Skonto FCLAT------
01.07,08.07TPS TurkuFIN5-14-0Port Talbot Town FCWAL------
01.07,08.07KR ReykjavikISL3-02-2Glentoran FCNIR------
01.07,08.07CS GrevenmacherLUX3-31-2Dundalk FCIRL------
01.07,08.07Kalmar FFSWE1-03-0EB/StreymurFAR------
01.07,08.07Llanelli AFCWAL2-22-3*FK TaurasLTU------
01.07,08.07JK Trans NarvaEST0-20-5Myllykosken Pallo-47FIN------
01.07,08.07ZetaMNE1-10-0FC Dacia ChişinăuMDA------
01.07,08.07LaCiALB1-11-7FC Dnepr MogilevBLR------
01.07,08.07Shakhtyor KaragandyKAZ1-20-1KS Ruch ChorzówPOL------
01.07,08.07Dinamo TbilisiGEO2-10-0FC Flora TaliinEST------
01.07,08.07NitraSVK2-21-3Gyori ETO FCHUN------
01.07,08.07QarabaghAZE4-11-1Metalurg SkopjeMKD------
Todor66 football index
index UEFA
Europa League 2017-2018
Europa League 2016-2017
Europa League 2015-2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
----------------
Men UEFA 2009Men UEFA 2008
Men UEFA 2007Men UEFA 2006
Men UEFA 2005Men UEFA 2004
Men UEFA 2003Men UEFA 2002
Men UEFA 2001Men UEFA 2000
Men UEFA 1999Men UEFA 1998
Men UEFA 1997Men UEFA 1996
Men UEFA 1995Men UEFA 1994
Men UEFA 1993Men UEFA 1992
Men UEFA 1991Men UEFA 1990
Men UEFA 1989Men UEFA 1988
Men UEFA 1987Men UEFA 1986
Men UEFA 1985Men UEFA 1984
Men UEFA 1983Men UEFA 1982
Men UEFA 1981Men UEFA 1980
Men UEFA 1979Men UEFA 1978
Men UEFA 1977Men UEFA 1976
Men UEFA 1975Men UEFA 1974
Men UEFA 1973Men UEFA 1972
Men Fairs 1971
Men Fairs 1970Men Fairs 1969
Men Fairs 1968Men Fairs 1967
Men Fairs 1966Men Fairs 1965
Men Fairs 1964Men Fairs 1963
Men Fairs 1962Men Fairs 1961
Men Fairs 1960Men Fairs 1958
Todor66 football index
index Cup Winners
----------------
Men CWC 1999Men CWC 1998
Men CWC 1997Men CWC 1996
Men CWC 1995Men CWC 1994
Men CWC 1993Men CWC 1992
Men CWC 1991Men CWC 1990
Men CWC 1989Men CWC 1988
Men CWC 1987Men CWC 1986
Men CWC 1985Men CWC 1984
Men CWC 1983Men CWC 1982
Men CWC 1981Men CWC 1980
Men CWC 1979Men CWC 1978
Men CWC 1977Men CWC 1976
Men CWC 1975Men CWC 1974
Men CWC 1973Men CWC 1972
Men CWC 1971Men CWC 1970
Men CWC 1969Men CWC 1968
Men CWC 1967Men CWC 1966
Men CWC 1965Men CWC 1964
Men CWC 1963Men CWC 1962
Men CWC 1961
-------------------
Europa League 2017
Europa League 2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
Access list
AssociationQ1Q2Q3POGroups
FP 3 UCL 15UCL 10
1. England N6CW N5
2. Spain CW N5Win
3. Italy N6CW N5
4. Germany N5CW N4
5. France N5CW N4
6. Russia N5CW N4
7. Ukraine N5N4CW N3
8. Netherlands N5N4CW N3
9. Romania N5N4CW N3
10.Portugal N4N3CW
11.Turkey N4N3CW
12.Greece N4N3CW
13.Scotland N4N3CW
14.Belgium N4N3CW
15.Switzerland N4N3CW
16.Denmark N3CW RU
17.Bulgaria N3CW RU
18.Czechia N3CW RU
19.Norway RU N3CW
20.Austria RU N3CW
21.Serbia RU N3CW
22.IsraelN3RUCW
23.CyprusN3RUCW
24.SwedenN3RUCW
25.SlovakiaN3RUCW
26.PolandN3RU CW
27.CroatiaN3RU CW
28.FinlandN3RU CW
29.LithuaniaN3CW RU
30.IrelandN3CW RU
31.LatviaN3CW RU
32.SloveniaN3CW RU
33.BelarusRU N3CW
34.Bosna HerzegRU N3CW
35.HungaryRU N3CW
36.IcelandRU N3CW
37.MoldovaRU N3CW
38.GeorgiaRU N3CW
39.Liechtenstein CW
40.MacedoniaRU N3CW
41.AzerbaijanRU N3CW
42.EstoniaRU N3CW
43.AlbaniaRU N3CW
44.KazakhstanRU N3CW
45.ArmeniaRU N3CW
46.WalesRU N3CW
47.Northern IrelandRU N3CW
48.FaroeRU N3CW
49.LuxembourgRU N3CW
50.MontenegroRU N3CW
51.AndorraRU N3CW
52.MaltaRUCW
53.San MarinoRUCW
Groups Round teams seeding
1. Club Atlético de MadridESPW-9th63.951
Play-offs teams seeding
1. FC PortoPORCW-3rd76.659
2. CSKA MoskvaRUS5th66.758
3. PSV EindhovenNED3rd66.309
4. FC Steaua BucurestiROU4th47.898
5. LOSC Lille MetropoleFRA4th46.748
6. Bayer 04 LeverkusenGER4th40.841
7. Paris Saint-Germain FCFRACW-13th39.748
8. Club Brugge KVBEL2nd36.580
9. US Citta di PalermoITA5th35.867
10.Getafe CFESP6th33.951
11.Manchester City FCENG5th33.371
12.AEK AthensGRE4th25.979
13.Aston VillaENG6th25.871
14.Lokomotiv MoskvaRUS4th25.758
15.Metalist KharkivUKR3rd25.410
16.Feyenoord RotterdamNED4th16.309
17.RCD MallorcaESP5th15.951
18.SSC NapoliITA6th14.867
19.BV Borussia DortmundGER5th14.841
20.Grasshopper-Club ZurichSUI3rd12.675
21.SC VasluiROU3rd11.398
22.TrabzonsporTURCW-5th10.390
23.Tavriya SimferopolUKRCW-6th7.910
24.Dundee United FCSCOCW-3rd5.158
Third qualifying round teams seeding
1. Liverpool FCENG7th115.371PO
2. Juventus TorinoITA7th59.867PO
3. Sporting CP LisboaPOR4th57.659PO
4. VfB StuttgartGER6th52.841PO
5. AZ AlkmaarNED5th48.309PO
6. Galatasaray IstanbulTUR3rd43.890PO
7. Maccabi HaifaISR2nd19.775
8. CSKA SofiaBUL2nd15.400PO
9. Odense BKDEN2nd14.970PO
10.Dnipro DnipropetrovskUKR4th14.910PO
11.Crvena Zvezda BeogradSRB2nd13.300
12.Aris Thessaloniki FCGRE5th12.979PO
13.FC TimisoaraROU5th11.898PO
14.Montpellier Herault SCFRA5th10.748
15.Sibir NovosibirskRUSII-2nd8.758PO
16.Racing GenkBEL11th8.080PO
17.SK Sturm GrazAUTCW-4th6.915PO
18.Hibernian FCSCO4th6.158
19.FC LuzernSUI4th5.675
20.FC NordsjaellandDENCW-7th5.470
21.Slovan BratislavaSVKCW-2nd4.666PO
22.Beroe Stara ZagoraBULCW-10th4.400
23.Viktoria PlzenCZECW-5th4.395
24.Jablonec nad Nisou 97CZE2nd4.395PO
25.IFK GöteborgSWE2nd3.838
26.Apollon Limassol FCCYPCW-3rd3.599
27.Aalesunds FKNORCW-13th3.480
28.Hajduk SplitCROCW-2nd3.466PO
29.FC Inter TurkuFINCW-5th2.899
30.Jagiellonia BialystokPOLCW-11th2.508
Second qualifying round teams seeding
1. Olympiacos PyraeusGRE2nd-PO54.979Q3
2. Besiktas JK IstanbulTUR4th33.890PO
3. Dinamo BucurestiROU6th28.898Q3
4. Levski SofiaBUL3rd25.400PO
5. FK Austria WienAUT2nd16.915PO
6. Brondby IFDEN3rd12.970PO
7. SK Rapid WienAUT3rd11.915PO
8. APOEL NicosiaCYP4th11.599Q3
9. Wisla KrakowPOL2th8.508Q3
10.Karpaty LvivUKR5th7.910PO
11.CS Maritimo FunchalPOR5th7.659PO
12.Banik OstravaCZE3rd7.395Q3
13.IF ElfsborgSWE3rd7.338PO
14.FC UtrechtNED7th-PO7.309PO
15.Motherwell FCSCO5th6.158PO
16.FC Lausanne-SportSUICF-II 10th5.675PO
17.Cercle Brugge KSVBELCF-9th5.580Q3
18.Stabaek IFNOR3rd4.980
19.FK VentspilsLAT2nd4.649
20.Molde FKNOR2nd4.480Q3
21.Maccabi Tel-Aviv FCISR3rd3.775PO
22.Dukla Banská BystricaSVK3rd3.166
23.FC Honka EspooFIN2nd2.899
24.NK MariborSLOCW-2nd2.891PO
25.Dinamo MinskBLR2nd2.808PO
26.OFK BeogradSRB3rd2.800Q3
27.Spartak Zlatibor VodaSRB4th2.800Q3
28.FK BakiAZECW-2nd2.599Q3
29.Cibalia VinkovciCRO3rd2.466
30.Suduva MarijampoleLTU3rd2.183
31.WIT GeorgiaGEOCW-4th2.149
32.Iskra-StaliMDA2nd1.958
33.Sporting FingalIRLCW-II 3th1.908
34.Shamrock RoversIRL2nd1.908Q3
35.FC VaduzLIECW1.900
36.ND GoricaSLO3rd1.891
37.FK Borac Banja LukaBIHCW-3rd1.749
38.KFK SiauliaiLTU4th1.683
39.FK JelgavaLATCW-II 1st1.649
40.FC VideotonHUN2nd1.350
41.UE Sant JuliaANDCW-2nd1.200
42.BreidablikISLCW-5th1.083
43.Teteks TetovoMKDCW-7th1.066Q3
44.Bangor City FCWALCW-5th1.016Q3
45.FK AtyrauKAZCW-6th0.899
46.JK Sillamae KalevEST2nd0.874
47.FC Mika AshtarakARM2nd0.849
48.KS BesaALBCW-2nd0.799
49.FC Differdange 03LUXCW-4th0.749
50.Valletta FCMLTCW-2nd0.683
51.Buducnost PodgoricaMNE2nd0.675
52.Vikingur Gota/LeirvikFARCW-3rd0.366
53.Cliftonville FCNIR2nd0.324Q3
54.SP Tre PenneSMR2nd0.150
First qualifying round teams seeding
1. Anorthosis FamagustaCYP2nd13.099PO
2. RandersDENFP-10th6.470Q3
3. Kalmar FFSWE4th5.838Q3
4. Bnei Yehuda Tel-AvivISRCF-4th5.275Q2
5. NitraSVK4th3.166
6. Rabotnicki SkopjeMKD2nd3.066Q3
7. Myllykosken Pallo-47FINFP-9th2.899Q3
8. Gefle IFSWEFP-10th2.838Q2
9. Zrinjski MostarBIH4th2.749Q3
10.FK QarabaghAZE3rd2.599PO
11.KS Ruch ChorzowPOL3rd2.508Q3
12.SibenikCRO4th2.466Q2
13.Dnepr MogilevBLR3rd2.308PO
14.Torpedo ZhodinoBLRCF-8th2.308Q2
15.Siroki BrijegBIH2nd2.249Q2
16.Skonto RigaLAT3rd2.149
17.Dinamo TbilisiGEO2nd2.149Q3
18.KR ReykjavikISL2nd2.083Q2
19.Dacia ChisineuMDACF-5th1.958Q2
20.Dundalk FCIRL5th1.908Q2
21.TPS TurkuFIN3rd1.899Q2
22.KF TiranaALB3rd1.799Q2
23.Tauras ERRA TaurageLTU5th1.683Q2
24.FC ZestafoniGEO3rd1.649Q2
25.FC Olimpia BaltiMDA3rd1.458Q2
26.Mogren BudvaMNE3rd1.425Q2
27.Tobol KostanayKAZ4th1.399
28.Olimpija LjubljanaSLO4th1.391
29.FC FloraESTCF-4th1.374
30.EB/StreymurFAR2nd1.366
31.Gyori ETO FCHUN3rd1.350PO
32.Zalaegerszegi TEHUNCF-5th1.350
33.Glentoran FCNIR3rd1.324
34.F91 DudelangeLUX2nd1.249
35.JK Trans NarvaEST3rd1.124
36.Khazar LankaranAZE4th1.099
37.Fylkir ReykjavikISL3rd1.083
38.Metalurg SkopjeMKD3rd1.066
39.Shakhtyor KaragandyKAZ3rd0.899
40.Banants YerevanARMCF-4th0.849
41.KF LaciALB4th0.799
42.Llanelli AFCWAL2nd0.766
43.Sliema WanderersMLT4th0.683
44.NSÍ RunavikFAR4th0.616
45.Ulysses YerevanARM3rd0.599
46.Port Talbot Town FCWAL3rd0.516
47.CS GrevenmacherLUX3rd0.499
48.Zeta GolubovciMNE4th0.425
49.Portadown FCNIRCF-6th0.324Q2
50.UE Santa ColomaAND3rd0.200
51.FC LusitansAND4th0.200
52.SC FaetanoSMR3rd0.150
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 16 Nov 2017
Facebook Todor Krastev

Quantcast