Football Europa League 2015/2016 - Winner Sevilla FC (4th)
Men Champions League 2016-2017 Holder Sevilla (ESP) playing in Champions League but transferred to this tournament after Groups Round.
Final played at St. Jakob-Park, Basel, Switzerland, att. 34,429
datetimeteam 1scoreteam 2HT
Wed 18.05.1720:45Sevilla FCESP3-1LiverpoolENG0-1
0-1 Daniel Sturridge 35' 1-1 Kevin Gameiro 46' 2-1 3-1 Coke 64' 70'

Semi-Finals (1/2).

Draw Friday 15.04.2016 13:00 Nyon (SUI)
datesteam 1leg 1leg 2team 21HT1HT2aggr.DN
28.04,05.05Shakhtar DonetskUKR2-21-3Sevilla FCESP------3-51.
28.04,05.05VillarrealESP1-00-3LiverpoolENG------1-32.

Quarter-Finals (1/4).

Draw Friday 18.03.2016 13:00 Nyon (SUI)
datesteam 1leg 1leg 2team 21HT1HT2aggr.DN
07.04,14.04Sporting BragaPOR1-20-4Shakhtar DonetskUKR------1-61.
07.04,14.04VillarrealESP2-14-2Sparta PragaCZE------6-32.
07.04,14.04Athletic BilbaoESP1-22-1Sevilla FCESP------3-33.
penalties: 4-5.
07.04,14.04Borusia DortmundGER1-13-4LiverpoolENG------4-54.

Eight-Finals (1/8).

Draw Friday 26.02.2016 13:00 Nyon (SUI)
datesteam 1leg 1leg 2team 2HTaggr.DN
10.03,17.03Shakhtar DonetskUKR3-11-0Anderlecht BrusselsBEL2-00-04-11.
Leg 1 (Arena Lviv) 19:00 1-0 Taison 21' 2-0 Oleksandr Kucher 24' 2-1 Frank Acheampong 69' 3-1 Eduardo 79' att. 23,621 ; Leg 2: RC: Oleksander Kucher (Sha) 84' RC: Kara Mbodji (And) 87' 1-0 Eduardo 90' att. 15,000.
10.03,17.03FC BaselSUI0-00-3Sevilla FCESP0-00-30-32.
Leg 1 19:00 att. 22,403 ; Leg 2: 0-1 Adil Remi 35' 0-2 0-3 Kevin Gamero 44' 45' att. 35,546.
10.03,17.03VillarrealESP2-00-0Bayer LeverkusenGER1-00-02-03.
Leg 1 21:05 1-0 2-0 Cedric Bakambu 5' 56' att. 18,000 ; Leg 2: att. 23,000.
10.03,17.03Athletic BilbaoESP1-01-2ValenciaESP1-00-22-24.
Leg 1: 21:05 1-0 Rau Garcia 20' att. 35,765. Leg 2: 0-1 Santi Mina 13' 0-2 Aderlan Santos 37' 1-2 Artiz Aduriz 76' att. ---
10.03,17.03LiverpoolENG2-01-1Manchester UnitedENG1-01-13-15.
Leg 1 21:05 1-0 Daniel Sturridge 20' 1-1 Roberto Firmino 73' att. 43,228 ; Leg 2: 0-1 Anthony MArtial 32' pen. 1-1 Philippe Coutinho 45' att. 75,000.
10.03,17.03Sparta PragaCZE1-13-0Lazio RomaITA1-13-04-16.
Leg 1 21:05 1-0 Martin Frydek 13' 1-1 Marco Parolo 38' att. 17,482 ; Leg 1: 1-0 Borek Dockal 10' 2-0 Ladislav Krejci 12' 3-0 Lukas Julis 44' att. ----
10.03,17.03Borusia DortmundGER3-02-1Tottenham HotspurENG1-01-05-17.
Leg 1 19;00 1-0 Pierre Aubameyang 30' 2-0 3-0 Marco Reus 61' 70' att. 65,848 ; Leg 2: 1-0 2-0 Pierre Emerick Aubameyang 24' 71' 2-1 Heung-Min Son 74' att. 36,284.
10.03,17.03Fenerbahche IstanbulTUR1-01-4Sporting BragaPOR0-01-12-48.
Leg 1 19:00 1-0 Mehmet Topal 82' att. 40,197 ; Leg 2: 0-1 Ahmed Hassan Koka 11' 1-1 Alper Potuk 45' RC: Mehmet Topal (Fen) 66' 1-2 Josue 69'pen. 1-3 Nikola Stojkovic 74' 1-4 Rafa Silva 83' RC: (Fen) Alper Potuk 87' RC: Volkan Sen (Fen) 90' att. 10,000

Sixteen-Finals (1/16).

8 teams 3rd placed in Groups Round of Men Champions League 2015-2016 transferred - Olympiakos Pyraeus (GRE), FC Porto (POR), Manchester United (ENG), Sevilla FC (ESP), Galatasaray Istanbul (TUR), Shakhtar Donetsk (TUR), Bayer Leverkusen (GER) and Valencia (ESP).
datesteam 1leg 1leg 2team 2HTaggr.
16.02,25.02Fenerbahche IstanbulTUR2-01-1Lokomotiv MoskvaRUS1-00-11-3
18.02,25.02Anderlecht BrusselsBEL1-02-1Olympiakos PyraeusGRE0-00-13-1
after extra time. Leg FT: 0-1. 0-1 Konastantinos Fortounis 29'pen. 1-1 201 Frank Acheampong 103' 112'
18.02,25.02Borusia DortmundGER2-01-0FC PortoPOR1-01-03-0
18.02,25.02FC MiditiyllandDEN2-11-5Manchester UnitedENG1-11-13-6
18.02,25.02Fiorentina ACITA1-10-3Tottenham HotspurENG0-10-11-4
18.02,25.02AS Saint-EtienneFRA3-21-2FC BaselSUI2-10-14-4
FC Basel won by Away Goals Rule: 2-1.
18.02,25.02Sevilla FCESP3-00-1Molde FKNOR1-00-13-1
18.02,25.02VillarrealESP1-01-1SSC NapoliITA0-00-12-1
18.02,25.02AugsburgGER0-00-1LiverpoolENG0-00-10-1
18.02,25.02Galatasaray IstanbulTUR1-11-3Lazio RomaITA1-10-02-4
18.02,25.02Olympique de MarseilleFRA0-11-1Athletic BilbaoESP0-01-01-2
18.02,25.02Shakhtar DonetskUKR0-03-0Shalke 04 Gelzenchirk.GER0-01-03-0
18.02,24.02FC SionSUI1-22-2Sporting BragaPOR0-12-13-4
18.02,25.02Sparta PragaCZE1-03-0FC KrasnodarRUS0-00-04-0
18.02,25.02Sporting CP LisboaPOR0-11-3Bayer LeverkusenGER0-11-11-4
18.02,25.02ValenciaESP6-04-0Rapid WienAUT5-00-010-0

Groups Round

18 teams from Champions league. 16 teams from this round.
Group Apwdlgfga
1. Molde FKNOR1132110:7
2. Fenerbahche IstanbulTUR92317:6
3. Ajax AmsterdamNED61416:6
4. Celtic GlasgowSCO20338:12
TeamAjaxFeneCeltMold
Ajax AmsterdamNED--- 0:02:21:1
Fenerbahche IstanbulTUR1:0---1:11:3
Celtic GlasgowSCO 1:22:2--- 1:2
MoldeNOR1:1 0:23:1---
Molde FK (NOR) and Fenerbahche Istanbul (TUR) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Ajax AmsterdamNED2-2Celtic GlasgowSCO1-247,455
17.09.14Fenerbahche IstanbulTUR1-3MoldeNOR1-131,209
01.10.14Celtic GlasgowSCO2-2Fenerbahche IstanbulTUR2-141,330
01.10.14MoldeNOR1-1Ajax AmsterdamNED1-17,890
22.10.14Fenerbahche IstanbulTUR1-0Ajax AmsterdamNED1-035,292
22.10.14MoldeNOR3-1Celtic GlasgowSCO2-09,166
05.11.14Ajax AmsterdamNED0-0Fenerbahche IstanbulTUR0-048,990
05.11.14Celtic GlasgowSCO1-2MoldeNOR1-237,071
26.11.14Celtic GlasgowSCO1-2Ajax AmsterdamNED1-1
26.11.14MoldeNOR0-2Fenerbahche IstanbulTUR0-0
10.12.14Ajax AmsterdamNED1-1MoldeNOR1-1
10.12.14Fenerbahche IstanbulTUR1-1Celtic GlasgowSCO1-0
Group Bpwdlgfga
1. LiverpoolENG102406:4
2. FC SionSUI92315:5
3. Rubin KazanRUS61326:6
4. Girondins de BordeauxFRA40425:7
TeamGiroLiveRubiFC S
Girondins de BordeauxFRA---1:12:20:1
LiverpoolENG 2:1---1:11:1
Rubin KazanRUS0:0 0:1--- 2:0
FC SionSUI 1:10:02:1---
Liverpool (ENG) and FC Sion advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Girondins de BordeauxFRA1-1LiverpoolENG0-035,328
17.09.14FC SionSUI2-1Rubin KazanRUS1-07,000
01.10.14Rubin KazanRUS0-0Girondins de BordeauxFRA0-017,642
01.10.14LiverpoolENG1-1FC SionSUI1-137,252
22.10.14Girondins de BordeauxFRA0-1FC SionSUI0-118,318
22.10.14LiverpoolENG1-1Rubin KazanRUS1-142,951
05.11.14Rubin KazanRUS0-1LiverpoolENG0-041,585
05.11.14FC SionSUI1-1Girondins de BordeauxFRA0-09,000
26.11.14Rubin KazanRUS2-0FC SionSUI0-0
26.11.14LiverpoolENG2-1Girondins de BordeauxFRA2-1
10.12.14Girondins de BordeauxFRA2-2Rubin KazanRUS0-1
10.12.14FC SionSUI0-0LiverpoolENG0-0
Group Cpwdlgfga
1. FC KrasnodarRUS134119:4
2. Borusia DortmundGER1031210:5
3. PAOK ThessalonikiGRE71413:3
4. FC QabalaAZE20242:12
TeamBoruKrasPAOKQaba
Borusia DortmundGER---2:1 0:1 4:0
FC KrasnodarRUS 1:0--- 2:12:1
PAOK ThessalonikiGRE1:10:0--- 0:0
FC QabalaAZE1:3 0:30:0---
FC Krasnodar (RUS) and Borusia Dortmund (GER) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Borusia DortmundGER2-1FC KrasnodarRUS1-155,200
17.09.14FC QabalaAZE0-0PAOK ThessalonikiGRE0-07,500
01.10.14FC KrasnodarRUS2-1FC QabalaAZE1-08,901
01.10.14PAOK ThessalonikiGRE1-1Borusia DortmundGER1-025,663
22.10.14PAOK ThessalonikiGRE0-0FC KrasnodarRUS0-09,325
22.10.14FC QabalaAZE1-3Borusia DortmundGER0-210.500
05.11.14Borusia DortmundGER4-0FC QabalaAZE2-057,000
05.11.14FC KrasnodarRUS2-1PAOK ThessalonikiGRE1-015,550
26.11.14FC KrasnodarRUS1-0Borusia DortmundGER1-0
26.11.14PAOK ThessalonikiGRE0-0FC QabalaAZE0-0
10.12.14Borusia DortmundGER0-1PAOK ThessalonikiGRE0-1
10.12.14FC QabalaAZE0-3FC KrasnodarRUS0-2
Group Dpwdlgfga
1. SSC NapoliITA1860022:3
2. FC MiditiyllandDEN72136:12
3. FC BruggeBEL51234:11
4. Legia WarszawaPOL41144:10
TeamNapoBrugLegiMidi
SSC NapoliITA---5:0 5:2 5:0
FC BruggeBEL 0:1--- 1:01:3
Legia WarszawaPOL0:21:1--- 1:0
MiditiyllandDEN1:4 1:11:0---
SSC Napoli (ITA) and FC Miditiylland (DEN) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14SSC NapoliITA5-0FC BruggeBEL3-013,043
17.09.14FC MiditiyllandDEN1-0Legia WarszawaPOL0-06,798
01.10.14FC BruggeBEL1-3FC MiditiyllandDEN0-014,126
01.10.14Legia WarszawaPOL0-2SSC NapoliITA0-026,357
22.10.14Legia WarszawaPOL1-1FC BruggeBEL0-116,320
22.10.14FC MiditiyllandDEN1-4SSC NapoliITA1-39,210
05.11.14SSC NapoliITA5-0FC MiditiyllandDEN3-018,475
05.11.14FC BruggeBEL1-0Legia WarszawaPOL1-016,349
26.11.14FC BruggeBEL0-1SSC NapoliITA0-1
26.11.14Legia WarszawaPOL1-0FC MiditiyllandDEN1-0
10.12.14SSC NapoliITA5-2Legia WarszawaPOL2-0
10.12.14FC MiditiyllandDEN1-1FC BruggeBEL1-0
Group Epwdlgfga
1. Rapid WienAUT1550110:6
2. VillarrealESP1341112:6
3. Viktoria PlzenCZE41148:10
4. Dinamo MinskBLR31053:11
TeamVillRapiViktDina
VillarrealESP--- 1:01:04:0
Rapid WienAUT2:1---3:2 2:1
Viktoria PlzenCZE 3:3 1:2---2:0
Dinamo MinskBLR 1:20:1 1:0---
Rapid Wien (AUT) and Villarreal advanced to 1/16 finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Rapid WienAUT2-1VillarrealESP0-136,200
17.09.14Viktoria PlzenCZE2-0Dinamo MinskBLR1-010,784
01.10.14VillarrealESP1-0Viktoria PlzenCZE0-017,481
01.10.14Dinamo MinskBLR0-1Rapid WienAUT0-04,553
22.10.14VillarrealESP4-0Dinamo MinskBLR2-014,025
22.10.14Rapid WienAUT3-2Viktoria PlzenCZE1-139,400
05.11.14Viktoria PlzenCZE1-2Rapid WienAUT0-111,691
05.11.14Dinamo MinskBLR1-2VillarrealESP0-04,959
26.11.14Dinamo MinskBLR1-0Viktoria PlzenCZE0-0
26.11.14VillarrealESP1-0Rapid WienAUT0-0
10.12.14Rapid WienAUT2-1Dinamo MinskBLR1-0
10.12.14Viktoria PlzenCZE3-3VillarrealESP1-1
Group Fpwdlgfga
1. Sporting BragaPOR134117:4
2. Olympique de MarseilleFRA1240212:7
3. Slovan LiberecCZE72136:8
4. GroningenNED20242:8
TeamOlymSporGronSlov
Olympique de MarseilleFRA--- 1:0 2:10:1
Sporting BragaPOR3:2---1:0 2:1
GroningenNED0:3 0:0--- 0:1
Slovan LiberecCZE 2:40:11:1---
Sporting Braga and Olympique de Marseille (FRA) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14GroningenNED0-3Olympique de MarseillFRA0-221,520
17.09.14Slovan LiberecCZE0-1Sporting BragaPOR0-08,132
01.10.14Olympique de MarseillFRA0-1Slovan LiberecCZE0-010,040
01.10.14Sporting BragaPOR1-0GroningenNED1-09,150
22.10.14Sporting BragaPOR3-2Olympique de MarseillFRA0-010,495
22.10.14Slovan LiberecCZE1-1GroningenNED0-08,793
05.11.14Olympique de MarseillFRA1-0Sporting BragaPOR1-012,973
05.11.14GroningenNED0-1Slovan LiberecCZE0-018,693
26.11.14Olympique de MarseillFRA2-1GroningenNED1-0
26.11.14Sporting BragaPOR2-1Slovan LiberecCZE1-1
10.12.14GroningenNED0-0Sporting BragaPOR0-0
10.12.14Slovan LiberecCZE2-4Olympique de MarseillFRA0-2
Group Gpwdlgfga
1. Lazio RomaITA1442013:6
2. AS Saint-EtienneFRA923110:7
3. Dnipro DnepropetrovskUKR72136:8
4. Rosenborg TrondheimNOR20244:12
TeamLaziAS SDnipRose
Lazio RomaITA---3:2 3:13:1
AS Saint-EtienneFRA 1:1--- 3:02:2
Dnipro DnepropetrovskUKR1:10:1--- 3:0
Rosenborg TrondheimNOR 0:2 1:10:1---
Lazio Roma (ITA) and AS Saint-Etienne (FRA) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14AS Saint-EtienneFRA2-2Rosenborg TrondheimNOR1-122,826
17.09.14Dnipro DnepropetrovskUKR1-1Lazio RomaITA0-1150
01.10.14Lazio RomaITA3-2AS Saint-EtienneFRA1-111,039
01.10.14Rosenborg TrondheimNOR0-1Dnipro DnepropetrovskUKR0-013,939
22.10.14Lazio RomaITA3-1Rosenborg TrondheimNOR1-08,630
22.10.14Dnipro DnepropetrovskUKR0-1AS Saint-EtienneFRA0-1225
05.11.14AS Saint-EtienneFRA3-0Dnipro DnepropetrovskUKR1-024,582
05.11.14Rosenborg TrondheimNOR0-2Lazio RomaITA0-216,038
26.11.14Lazio RomaITA3-1Dnipro DnepropetrovskUKR1-0
26.11.14Rosenborg TrondheimNOR1-1AS Saint-EtienneFRA1-0
10.12.14AS Saint-EtienneFRA1-1Lazio RomaITA0-0
10.12.14Dnipro DnepropetrovskUKR3-0Rosenborg TrondheimNOR1-0
Group Hpwdlgfga
1. Lokomotiv MoskvaRUS1132112:7
2. Sporting CP LisboaPOR1031214:11
3. Besiktas IstanbulTUR92317:6
4. Skenderbeu KorceALB31064:13
TeamSporLokoBesiSken
Sporting CP LisboaPOR---1:3 3:15:1
Lokomotiv MoskvaRUS 2:4---1:12:0
Besiktas IstanbulTUR1:1 1:1--- 2:0
Skenderbeu KorceALB 3:0 0:30:1---
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Sporting CP LisboaPOR1-3Lokomotiv MoskvaRUS0-125,400
17.09.14Skenderbeu KorceALB0-1Besiktas IstanbulTUR0-15,482
01.10.14Lokomotiv MoskvaRUS2-0Skenderbeu KorceALB1-010,340
01.10.14Besiktas IstanbulTUR1-1Sporting CP LisboaPOR0-125,827
22.10.14Sporting CP LisboaPOR5-1Skenderbeu KorceALB2-020,567
22.10.14Lokomotiv MoskvaRUS1-1Besiktas IstanbulTUR0-019,124
05.11.14Besiktas IstanbulTUR1-1Lokomotiv MoskvaRUS0-024,690
05.11.14Skenderbeu KorceALB3-0Sporting CP LisboaPOR2-01,783
26.11.14Lokomotiv MoskvaRUS2-4Sporting CP LisboaPOR1-3
26.11.14Besiktas IstanbulTUR2-0Skenderbeu KorceALB1-0
10.12.14Sporting CP LisboaPOR3-1Besiktas IstanbulTUR0-0
10.12.14Skenderbeu KorceALB0-3Lokomotiv MoskvaRUS0-1
Group Ipwdlgfga
1. FC BaselSUI1341110:5
2. Fiorentina ACITA1031211:6
3. KKS Lech PoznanPOL51232:6
4. Os Belenenses LisboaPOR51232:8
TeamFiorOsBeFC BLech
Fiorentina ACITA--- 1:01:21:2
Os Belenenses LisboaPOR0:4--- 0:2 0:0
FC BaselSUI 2:21:2---2:0
Lech PoznanPOL 0:20:0 0:1---
FC Basel and Fiorentina AC (ITA) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Fiorentina ACITA1-2FC BaselSUI1-015,212
17.09.14KKS Lech PoznanPOL0-0Os Belenenses LisboaPOR0-07,934
01.10.14Os Belenenses LisboaPOR0-4Fiorentina ACITA0-26,886
01.10.14FC BaselSUI2-0KKS Lech PoznanPOL0-017,567
22.10.14Fiorentina ACITA1-2KKS Lech PoznanPOL0-013,792
22.10.14FC BaselSUI1-2Os Belenenses LisboaPOR1-217,275
05.11.14Os Belenenses LisboaPOR0-2FC BaselSUI0-14,802
05.11.14KKS Lech PoznanPOL0-2Fiorentina ACITA0-122,343
26.11.14Os Belenenses LisboaPOR0-0KKS Lech PoznanPOL0-0
26.11.14FC BaselSUI2-2Fiorentina ACITA1-2
10.12.14Fiorentina ACITA1-0Os Belenenses LisboaPOR0-0
10.12.14KKS Lech PoznanPOL0-1FC BaselSUI0-0
Group Jpwdlgfga
1. Tottenham HotspurENG1341112:6
2. Anderlecht BrusselsBEL103128:6
3. AS Monaco FCFRA61325:9
4. Qarabakh AgdamAZE41144:8
TeamTottMonaAndeQara
Tottenham HotspurENG--- 4:1 2:13:1
AS Monaco FCFRA1:1--- 0:21:0
Anderlecht BrusselsBEL2:11:1--- 2:1
Qarabakh AgdamAZE 0:1 1:11:0---
Tottenham Hotspur (ENG)and Anderlecht Brussels (BEL) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Tottenham HotspurENG3-1Qarabakh AgdamAZE1-015,576
17.09.14Anderlecht BrusselsBEL1-1AS Monaco FCFRA2-126,463
01.10.14AS Monaco FCFRA1-1Tottenham HotspurENG0-17,216
01.10.14Qarabakh AgdamAZE1-0Anderlecht BrusselsBEL1-025,000
22.10.14AS Monaco FCFRA1-0Qarabakh AgdamAZE0-06,165
22.10.14Anderlecht BrusselsBEL2-1Tottenham HotspurENG1-118,504
05.11.14Tottenham HotspurENG2-1Anderlecht BrusselsBEL1-033,479
05.11.14Qarabakh AgdamAZE1-1AS Monaco FCFRA1-030,200
26.11.14AS Monaco FCFRA0-2Anderlecht BrusselsBEL0-1
26.11.14Qarabakh AgdamAZE0-1Tottenham HotspurENG0-0
10.12.14Tottenham HotspurENG4-1AS Monaco FCFRA3-0
10.12.14Anderlecht BrusselsBEL2-1Qarabakh AgdamAZE2-1
Group Kpwdlgfga
1. Shalke 04 Gelzenchirk.GER1442015:3
2. Sparta PragaCZE1233010:5
3. Asteras TripolisGRE41144:12
4. APOEL FC NicosiaCYP31053:12
TeamShalAsteSparAPOE
Shalke 04 Gelzenchirk.GER---4:02:2 1:0
Asteras TripolisGRE 0:4---1:1 2:0
Sparta PragaCZE 1:1 1:0---2:0
APOEL FC NicosiaCYP0:32:18 1:3---
Shalke 04 Gelzenchirk. (GER) and Sparta Praga (CZE) advanced to 1/16 Finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Asteras TripolisGRE1-1Sparta PragaCZE1-02,984
17.09.14APOEL FC NicosiaCYP0-3Shalke 04 GelzenchirkGER0-213,512
01.10.14Shalke 04 GelzenchirkGER4-0Asteras TripolisGRE3-042,447
01.10.14Sparta PragaCZE2-0APOEL FC NicosiaCYP1-09,130
22.10.14Shalke 04 GelzenchirkGER2-2Sparta PragaCZE1-051,244
22.10.14APOEL FC NicosiaCYP2-1Asteras TripolisGRE1-112,783
05.11.14Asteras TripolisGRE2-0APOEL FC NicosiaCYP2-03,624
05.11.14Sparta PragaCZE1-1Shalke 04 GelzenchirkGER1-117,352
26.11.14Shalke 04 GelzenchirkGER1-0APOEL FC NicosiaCYP0-0
26.11.14Sparta PragaCZE1-0Asteras TripolisGRE1-0
10.12.14Asteras TripolisGRE0-4Shalke 04 GelzenchirkGER0-2
10.12.14APOEL FC NicosiaCYP1-3Sparta PragaCZE1-0
Group Lpwdlgfga
1. Athletic BilbaoESP1341116:8
2. AugsburgGER630312:11
3. Partizan BeogradSRB930310:14
4. AZ AlkmaarNED31048:13
TeamAthlAugsAZ APart
Athletic BilbaoESP---3:1 2:2 5:1
AugsburgGER 2:3--- 4:11:3
AZ AlkmaarNED2:10:1--- 1:2
Partizan BeogradSRB0:2 1:33:2---
Athletic Bilbao (ESP and Augsburg advanced to 1/16 finals.
dateteam 1scoreteam 2HTatt.
17.09.14Athletic BilbaoESP3-1AugsburgGER0-137,838
17.09.14Partizan BeogradSRB3-2AZ AlkmaarNED2-17,949
01.10.14AugsburgGER1-3Partizan BeogradSRB0-122,948
01.10.14AZ AlkmaarNED2-1Athletic BilbaoESP0-011,434
22.10.14AZ AlkmaarNED0-1AugsburgGER0-116,511
22.10.14Partizan BeogradSRB0-2Athletic BilbaoESP0-111,128
05.11.14Athletic BilbaoESP5-1Partizan BeogradSRB3-139,849
05.11.14AugsburgGER4-1AZ AlkmaarNED2-124,241
26.11.14AugsburgGER2-3Athletic BilbaoESP1-1
26.11.14AZ AlkmaarNED1-2Partizan BeogradSRB0-0
10.12.14Athletic BilbaoESP2-2AZ AlkmaarNED1-1
10.12.14Partizan BeogradSRB1-3AugsburgGER1-1

Play-Offs

44 teams - 22 pairs. 20.08.2015 - 27.08.2015.
Teams from Champions Path of Championms League (10): KKS Lech Poznań (POL), Qarabağ Agdam (AZE), FC Midtjylland (DEN), Viktoria Plzeň (CZE), Molde FK (NOR), Milsami Orhei (MDV), HJK Helsinki (FIN), Steaua Bucureşti (ROU), Videoton Fehervar (HUN), FC Salzburg (AUT).
Teams from Non-Champions Path of Championms League (5): AC Sparta Praha (CZE), Ajax Amsterdam (NED), Fenerbahçe SK Istanbul (TUR), Panathinaikos Athens (GRE), BSC Young Boys (SUI)
team 1leg 1leg 2team 21HT2HTaggr.Note
Astra GiurgiuROU3-20-2AZ AlkmaarNED3-2---3-4
Dinamo MinskBLR2-00-0FC SalzburgAUT1-0---2-2pen.
FK QabalaAZE0-02-2Panathinaikos AthensGRE0-0---2-2AGR
Ajax AmsterdamNED1-00-0FK JablonecCZE0-00-01-0
FC KrasnodarRUS5-10-0HJK HelsinkiFIN2-10-05-1
FC Slovan LiberecCZE1-01-0HNK Hajduk SplitCRO0-0---2-0
Molde FKNOR2-01-3R. Standard de LiègeBEL2-0---3-3AGR
PAOK ThessalonikiGRE5-01-1Brøndby IFDEN2-0---6-1
Sparta PragaCZE3-13-3FC ThunSUI2-1---6-4
Zorya LuhanskUKR0-12-3Legia WarszawaPOL0-1---2-3
Milsami OrheiMDV1-10-1AS Saint-ÉtienneFRA0-1---1-2
Atromitos FCGRE0-10-3Fenerbahçe SK IstanbulTUR0-0---0-4
FK Rabotnicki SkopjeMKD1-10-1Rubin KazanRUS0-0---1-2
Steaua BucurestiRUS0-31-0Rosenborg BKNOR0-0---1-3
Young Boys BernSUI0-10-3Qarabağ AgdamAZE0-0---0-4
MŠK ŽilinaSVK3-20-1Athletic Club BilbaoESP0-2---3-3AGR
SCR AltachAUT0-10-0Os Belenenses LisboaPOR0-10-00-1
Girondins de BordeauxFRA1-01-2Kairat AlmatyKAZ1-0---2-2AGR
Odds BK GranlandNOR3-42-7Borussia DortmundGER3-1---5-11
Viktoria PlzeňCZE3-02-0Vojvodina Novi SadSRB1-0---5-0
Lech PoznanPOL3-01-0Videoton FehervarHUN1-0---4-0
SouthamptonENG1-10-1FC MiditiyllandDEN0-1---1-2

Round 3

58 teams - 29 pairs. 30.07.2015 - 05.08.2015. 23 teams start from Round 3.
team 1leg 1leg 2team 21HT2HTaggr.Note
FC ZürichSUI0-11-1Dinamo MinskBLR0-0---1-2aet
Kairat AlmatyKAZ2-11-1Aberdeen FCSCO2-0---3-2
MŠK ŽilinaSVK2-01-3Vorksla PoltavaUKR1-0---3-3AGR
AZ AlkmaarNED2-02-1İstanbul BaşakşehirTUR1-0---4-1
Girondins de BordeauxFRA3-01-0AEK LarnacaCYP0-0---4-0
PAOK ThessalonikiGRE1-01-1Spartak TrnavaSVK0-0---2-1
UC SampdoriaITA0-42-0Vojvodina Novi SadSRB0-1---2-4
FC Slovan LiberecCZE2-13-0Hapoel Kiryat ShmonaISR1-0---5-1
Athletic Club BilbaoESP2-00-0İnter Bakı PİKAZE2-0---2-0
ASA Târgu MureşROU0-32-1AS Saint-ÉtienneFRA0-1---2-4
FK KukësiALB0-3---Legia WarszawaPOL---------
Apollon LimassolCYP1-10-1Qäbälä FKAZE1-0---1-2Ch
FK Rabotnicki SkopjeMKD1-01-1Trabzonspor AŞTUR1-0---2-1
Debreceni VSCHUN2-31-3Rosenborg BKNOR1-0---3-6
R. Charleroi SCBEL0-20-3Zorya LuhanskUKR0-0---0-5
Wolfsberger ACAUT0-10-5Borussia DortmundGER0-1---0-6
Brøndby IFDEN0-02-2AC Omonia LefcosiaCYP0-0---2-2AGR
FK JablonecCZE0-13-2FC KøbenhavnDEN0-0---3-3AGR
SK Sturm GrazAUT2-31-1Rubin KazanRUS1-2---3-4
AIK SolnaSWE1-30-1Atromitos FCGRE0-2---1-4
SCR AltachAUT2-14-1Vitória SC GuimaraesPOR1-0---6-2
FC ThunSUI0-02-2FC VaduzLIE0-0---2-2AGR
IF ElfsborgSWE2-10-2Odds BK GranlandNOR1-1---2-3
R. Standard de LiègeBEL2-11-0Željezničar SarajevoBIH2-0---3-1
HNK Hajduk SplitCRO2-02-0Strømsgodset IFNOR0-0---4-0
Os Belenenses LisboaPOR2-10-0IFK GöteborgSWE2-0---2-1
SouthamptonENG3-02-0Vitesse ArnheimNED2-0---5-0
West Ham UnitedENG2-21-2Astra GiurgiuROU1-0---3-4
FC KrasnodarRUS2-03-3Slovan BratislavaSVK1-0---5-3

Round 2

Draw along with Round 1 draw.
66 teams - 33 pairs. 51 from Round 1 and 15 start from Round 2, 16.07.2015 - 23.07.2015
team 1leg 1leg 2team 21HT2HTaggr.Note
FK KukësiALB0-14-2Mladost PodgoricaMNE0-03-04-3
Beroe Stara ZagoraBUL0-10-0Brøndby IFDEN0-00-00-1
Shamrock RoversIRL0-21-2Odds BK SkienNOR0-00-01-4
NK Lokomotiva ZagrebCRO2-00-6PAOK ThessalonikiGRE2-00-42-6
KR ReykjavíkISL0-10-3Rosenborg BKNOR0-00-30-4
Hapoel Beer ShevaISR1-11-2FC ThunSUI1-01-12-3
Slovan BratislavaSVK1-05-1Univ. College DublinIRL0-01-06-1
AIK SolnaSWE2-02-0Shirak GyumriARM1-02-04-0
Kairat AlmatyKAZ3-01-2Alashkert FCARM1-01-14-2
Ferencvárosi TCHUN0-10-2Željezničar SarajevoBIH0-00-10-3
Legia WarszawaPOL1-03-0FC BotoşaniROU0-02-04-0
Vojvodina Novi SadSRB3-01-1Spartaks JūrmalaLAT0-00-04-1
FC VaduzLIE3-12-0Nõmme Kalju FCEST1-00-05-1
Dacia ChisinauMDA1-22-4MŠK ŽilinaSVK0-00-13-6
Jagiellonia BiałystokPOL0-00-1AC Omonia LefcosiaCYP0-00-10-1
FK JelgavaLAT1-00-2Rabotnicki SkopjeMKD0-00-21-2
FK Mladá BoleslavCZE1-21-0Strømsgodset IFNOR1-11-02-2AGR
FH HafnarfjördurISL1-22-2İnter Bakı PİKAZE1-00-13-4AET
FK ČukaričkiSRB1-00-2Qäbälä FKAZE0-00-11-2
Cherno More VarnaBUL1-10-4Dinamo MinskBLR1-00-11-5
Inverness Cal. ThistleSCO0-10-0Astra GiurgiuROU0-10-00-1
Shakhtyor SoligorskBLR0-10-2Wolfsberger ACAUT0-00-10-3
HNK RijekaCRO0-32-2Aberdeen FCSCO0-10-02-5
Spartak TrnavaSVK2-13-1Linfield BelfastNIR2-10-15-2
Trabzonspor AŞTUR1-02-1Differdange 03LUX1-01-03-1
West Ham UnitedENG1-00-1Birkirkara FCMLT0-00-11-1
Penalties: 5-3. West Ham United: OOOOO - Birkirkara FC: OOXO-.
FC KøbenhavnDEN2-03-1Newtown AFCWAL1-02-05-1
Royal Charleroi SCBEL5-14-1Beitar JerusalemISL1-11-19-2
Apollon LimassolCYP4-00-0FK TrakaiLTU1-00-04-0
WKS Śląsk WrocławPOL0-00-2IFK GöteborgSWE0-00-00-2
Randers FCDEN0-00-1IF ElfsborgSWE0-00-00-1AET
Second leg on 21.07.
NK KoperSLO3-21-4HNK Hajduk SplitCRO3-11-24-6
Skonto RigaLAT2-22-9Debreceni VSCHUN1-10-54-11

Round 1

102 teams - 51 pairs. 02.07.2015 - 09.07.2015
team 1leg 1leg 2team 21HT2HTaggr.Note
Group 1
Víkingur ReykjavíkISL0-12-2NK KoperSLO0-00-12-3
Sheriff TiraspolMDA0-30-0Odds BK GrenlandNOR0-30-00-3
FK KukësiALB2-00-0Torpedo ZhodinoBLR1-00-02-0
Alashkert FCARM1-01-2Saint JohnstoneSCO0-00-12-2AGR
FK JelgavaLAT1-12-2Litex LovechBUL0-01-13-3AGR
Group 2
Newtown AFCWAL2-12-1Valletta FCMLT1-01-02-4
Dinamo TbilisiGEO2-10-2Qäbälä FKAZE0-00-02-3
KF RenovaMNE0-11-4Dacia ChisinauMDA0-11-11-5FL 30.06
Olimpic SarajevoBIH1-10-0Spartak TrnavaSVK1-00-01-1AGR
West Ham UnitedENG3-01-0FC LusitansAND2-01-04-0ch.
Group 3
Glenavon FCNIR1-20-3Shakhtyor SoligorskBLR0-20-11-5
Differdange 03LUX3-11-2Bala Town FCWAL3-10-04-3
KF Shkëndija 79MKD1-10-0Aberdeen FCSCO0-00-01-1AGR
Víkingur GotaFAR0-20-0Rosenborg BKNOR0-00-00-2
Seinäjoen JKFIN0-10-1FH HafnarfjördurISL0-0
Group 4
Linfield FCNIR2-03-4NSÍ RunavíkFAR0-02-34-5ch.
Brøndby IFDEN9-02-0AC Juvenes/DoganaSMR6-00-011-0
MTK BudapestHUN0-01-3Vojvodina Novi SadSRB0-01-21-3
Skonto RigaLAT2-12-0Saint Patrick's Athletic FCIRL1-11-04-1
FC LahtiFIN2-20-5IF ElfsborgSWE1-10-32-7
Group 5
Atlantas KlaipėdaLTU0-21-3Beroe Stara ZagoraBUL0-00-21-5
Debreceni VSCHUN3-00-2Sutjeska NoksicMNE1-00-03-2
Ordabasy ShymkentKAZ0-01-2Beitar Jerusalem FCISL0-00-11-2
Balzan FCMLT0-20-1FK ŽeljezničarBIH0-20-00-3Fl 30.06
JK Sillamäe KalevEST1-12-6HNK Hajduk SplitCRO1-12-27-3
Group 6
Budućnost PodgoricaMNE1-30-0Spartaks JūrmalaLAT1-20-01-3ch.
Crvena Zvezda BeogradSRB0-21-2Kairat AlmatyKAZ0-10-11-4
Flora TallinnEST1-00-2Rabotnicki SkopjeMKD0-00-01-2
UE Sant JuliàAND0-10-3Randers FCDEN0-10-10-4
Saxan Ceadir-LungaMDA0-20-2Apollon LimassolCYP0-10-10-4
Group 7
Progrès NiederkornLUX0-00-3Shamrock RoversIRL0-00-20-3
First leg 30.06, second leg 07.07.
FC AktobeKAZ0-10-0Nõmme Kalju FCEST0-00-00-1
Dinamo BatumiGEO1-00-2AC Omonia NicosiaCYP1-00-01-2
Kruoja PakruojisLTU0-10-8Jagiellonia BiałystokPOL0-00-40-9
Shirak GyumriARM2-01-2HŠK Zrinjski MostarBIH1-00-03-2
Group 8
Cork City FCIRL1-11-2KR ReykjavíkISL1-11-02-3AET
Go Ahead EaglesNED1-11-4Ferencvárosi TC BudapestHUN1-10-32-5
FK TrakaiLTU3-04-1HB TórshavnFAR1-02-07-1
KF LaçiALB1-10-0İnter Bakı PİKAZE1-00-01-1AGR
VPS VaasaFIN2-20-4AIK SolnaSWE1-00-12-6
Group 9
University College DublinIRL1-01-2F91 DudelangeLUX1-01-02-2ARG
NK DomžaleSLO0-10-0FK ČukaričkiSRB0-10-00-1
Glentoran FCNIR1-40-3MŠK ŽilinaSVK0-20-11-7
Strømsgodset IFNOR3-11-0Partizani TiraneALB1-00-04-1Ch.
Neftçi BakıAZE2-21-1Mladost PodgoricaMNE1-10-03-3AGR Ch.
Group 10
NK CeljeSLO0-11-3WKS Śląsk WrocławPOL0-10-01-4
La Fiorita MontegiardinoSMR0-51-5FC VaduzLIE0-30-31-10
Birkirkara FCMLT0-03-1Ulisses FCARM0-02-03-1
Airbus UK BroughtonWAL1-32-2NK Lokomotiva ZagrebCRO1-00-03-5
FC BotoşaniROU1-13-1TskhinvaliGEO1-01-04-2Ch
College EuropaGIB0-60-3ŠK Slovan BratislavaSVK0-50-20-9
AGR - Away Goals Rule.
AET - After Extra Time.
Teams 142+33CL = 175
Group stage (draw 28 August)
FC Schalke 04 (GER) 111.883
SSC Napoli (ITA) 84.102
Tottenham Hotspur FC (ENG) 84.078
Villarreal CF (ESP) 58.999
Olympique de Marseille (FRA) 55.483
FC Dnipro Dnipropetrovsk (UKR) 52.033
SC Braga (POR) 51.776
ACF Fiorentina (ITA) 49.102
RSC Anderlecht (BEL) 47.440
Liverpool FC (ENG) 47.078
Beşiktaş JK (TUR) 36.520
FC Lokomotiv Moskva (RUS) 23.099
FC Augsburg (GER) 15.883
Asteras Tripolis FC (GRE) 13.380
FC Groningen (NED) 8.695
FC Sion (SUI) 8.375
22 play-off winners tbc
10 UEFA Champions League play-off losers tbc
Play-off round (draw 7 August)
29 third qualifying round winners tbc
15 UEFA Champions League third qualifying round losers tbc
Third qualifying round (draw 17 July)
Borussia Dortmund (GER) 99.883
Athletic Club (ESP) 56.999
AZ Alkmaar (NED) 46.695
FC Dinamo Moskva (RUS) 27.599
R. Standard de Liège (BEL) 25.440
FC Girondins de Bordeaux (FRA) 24.483
UC Sampdoria (ITA) 18.102
Vitória SC (POR) 17.776
AS Saint-Étienne (FRA) 16.983
FC Zürich (SUI) 16.875
FC Slovan Liberec (CZE) 16.325
Southampton FC (ENG) 16.078
FC Krasnodar (RUS) 15.099
CS Os Belenenses (POR) 12.276
FC Vorksla Poltava (UKR) 11.033
Atromitos FC (GRE) 10.880
FC Zorya Luhansk (UKR) 10.533
Vitesse (NED) 10.195
FK Jablonec (CZE) 9.325
SK Sturm Graz (AUT) 9.135
AEK Larnaca FC (CYP) 8.460
Hapoel Kiryat Shmona FC (ISR) 7.200
İstanbul Başakşehir (TUR) 6.520
ASA Târgu Mureş (ROU) 5.259
SCR Altach (AUT) 5.135
33 second qualifying round winners tbc
1. FC København (DEN) 40.960
2. PAOK FC (GRE) 40.880
3. Trabzonspor AŞ (TUR) 36.520
4. Legia Warszawa (POL) 24.800
5. HNK Rijeka (CRO) 13.700
6. FC Thun (SUI) 10.375
7. Astra Giurgiu (ROU) 9.759
8. Dinamo Minsk (BLR) 9.135
9. Mladá Boleslav (CZE) 8.825
10.Charleroi SC (BEL) 7.440
11.IFK Göteborg (SWE) 6.045
12.Wolfsberger AC (AUT) 5.135
13.Hapoel Beer Sheva FC (ISR) 4.700
14.Inverness Caledonian Thistle FC (SCO) 3.580
15.Cherno More Varna (BUL) 3.350
51 first qualifying round winners tbc
First qualifying round (draw 22 June)
West Ham United FC (ENG)* 16.078
FC Sheriff (MDA) 14.500
Rosenborg BK (NOR) 11.875
IF Elfsborg (SWE) 11.545
HNK Hajduk Split (CRO) 11.200
Apollon Limassol FC (CYP) 10.460
AC Omonia (CYP) 10.460
ŠK Slovan Bratislava (SVK) 9.250
AIK Solna (SWE) 9.045
Neftçi PFK (AZE) 9.000
WKS Śląsk Wrocław (POL) 8.800
MŠK Žilina (SVK) 8.750
FC Aktobe (KAZ) 8.575
Go Ahead Eagles (NED)* 8.195
FK Crvena zvezda (SRB) 7.775
Debreceni VSC (HUN) 7.700
Brøndby IF (DEN) 7.460
FC Shakhtyor Soligorsk (BLR) 7.150
FC Dinamo Tbilisi (GEO) 6.875
PFC Litex Lovech (BUL) 6.850
FK Vojvodina (SRB) 6.275
FC Spartak Trnava (SVK) 6.250
FH Hafnarfjördur (ISL) 6.100
Saint Johnstone FC (SCO) 6.080
FK Željezničar (BIH) 6.000
Randers FC (DEN) 5.960
Strømsgodset IF (NOR) 5.875
KR Reykjavík (ISL) 5.600
Jagiellonia Białystok (POL) 5.550
FC Botoşani (ROU) 5.259
NK Lokomotiva Zagreb (CRO) 5.200
Shamrock Rovers FC (IRL) 5.150
F91 Dudelange (LUX) 5.025
İnter Bakı PİK (AZE) 5.000
Linfield FC (NIR) 4.975
PFC Beroe Stara Zagora (BUL) 4.850
Valletta FC (MLT) 4.841
FC Differdange 03 (LUX) 4.775
FK Rabotnicki (MKD) 4.675
FC Torpedo Zhodino (BLR) 4.650
Aberdeen FC (SCO) 4.580
FC Dacia Chisinau (MDA) 4.500
NK Koper (SVN) 4.475
Saint Patrick's Athletic FC (IRL) 4.400
Beitar Jerusalem FC (ISL) 4.200
HŠK Zrinjski (BIH) 4.000
HB Tórshavn (FRO) 3.950
FK Budućnost Podgorica (MNE) 3.875
Birkirkara FC (MLT) 3.591
NK Domžale (SVN) 3.475
FC Vaduz (LIE) 3.450
FK Čukarički (SRB) 3.275
NK Celje (SVN) 3.225
Ferencvárosi TC (HUN) 3.200
Nõmme Kalju FC (EST) 3.200
FC Flora Tallinn (EST) 3.200
FK Sutjeska (MNE) 3.125
Skonto FC (LVA) 3.100
Víkingur (FRO) 2.925
KF Renova (MNE) 2.925
Odds BK (NOR) 2.875
FK Kukësi (ALB) 2.825
Qäbälä FK (AZE) 2.750
KF Shkëndija (MKD) 2.675
FC Kairat Almaty (KAZ) 2.575
FC Ordabasy Shymkent (KAZ) 2.575
MTK Budapest (HUN) 2.450
FC Shirak (ARM) 2.300
FK Mladost Podgorica (MNE) 2.125
KF Laçi (ALB) 2.075
Ulisses FC (ARM) 2.050
FC Saxan (MDA) 2.000
Glentoran FC (NIR) 1.975
VPS Vaasa (FIN) 1.890
FC Dinamo Batumi (GEO) 1.875
Tskhinvali (GEO) 1.875
JK Sillamäe Kalev (EST) 1.700
FC Lusitans (AND) 1.666
SJK Seinäjoki (FIN) 1.640
FC Lahti (FIN) 1.640
Víkingur Reykjavík (ISL) 1.600
FK Jelgava (LVA) 1.600
FK Olimpic Sarajevo (BIH) 1.500
NSÍ Runavík (FRO) 1.450
UE Sant Julià (AND) 1.416
FK Atlantas Klaipėda (LTU) 1.400
Glenavon FC (NIR) 1.225
Cork City FC (IRL) 1.150
University College Dublin AFC (IRL)* 1.150
FK Kruoja Pakruojis (LTU) 1.150
SP La Fiorita (SMR) 1.099
AUK Broughton FC (WAL) 1.075
FK Partizani (ALB) 1.075
FC Progrès Niederkorn (LUX) 1.025
FK Trakai (LTU) 0.900
FK Spartaks Jūrmala (LVA) 0.850
Balzan FC (MLT) 0.841
Bala Town FC (WAL) 0.825
AC Juvenes/Dogana (SMR) 0.599
Newtown AFC (WAL) 0.575
Alashkert FC (ARM) 0.550
College Europa FC (GIB) 0.300
Group 1
Seeded
PFC Litex Lovech (BUL)
FC Sheriff (MDA)
Saint Johnstone FC (SCO)
NK Koper (SVN)
FC Torpedo Zhodino (BLR)
Unseeded
Odds BK (NOR)
FK Kukësi (ALB)
FK Jelgava (LVA)
Víkingur Reykjavík (ISL)
Alashkert FC (ARM)
Group 2
Seeded
West Ham United FC (ENG)*
FC Dinamo Tbilisi (GEO)
FC Spartak Trnava (SVK)
Valletta FC (MLT)
FC Dacia Chisinau (MDA)
Unseeded
Qäbälä FK (AZE)
KF Renova (MNE)
FC Lusitans (AND)
Newtown AFC (WAL)
FK Olimpic Sarajevo (BIH)
Group 3
Seeded
FH Hafnarfjördur (ISL)
FC Differdange 03 (LUX)
Rosenborg BK (NOR)
FC Shakhtyor Soligorsk (BLR)
Aberdeen FC (SCO)
Unseeded
Bala Town FC (WAL)
KF Shkëndija (MKD)
SJK Seinäjoki (FIN)
Glenavon FC (NIR)
Víkingur (FRO)
Group 4
Seeded
IF Elfsborg (SWE)
Brøndby IF (DEN)
Saint Patrick's Athletic FC (IRL)
Linfield FC (NIR)
FK Vojvodina (SRB)
Unseeded
AC Juvenes/Dogana (SMR)
MTK Budapest (HUN)
FC Lahti (FIN)
NSÍ Runavík (FRO)
Skonto FC (LVA)
Group 5
Seeded
HNK Hajduk Split (CRO)
Debreceni VSC (HUN)
Željezničar Sarajevo (BIH)
Beroe Stara Zagora (BUL)
Beitar Jerusalem (ISL)
Unseeded
GFK Sutjeska (MNE)
FC Ordabasy Shymkent (KAZ)
JK Sillamäe Kalev (EST)
FK Atlantas Klaipėda (LTU)
Balzan FC (MLT)
Group 6
Seeded
Apollon Limassol FC (CYP)
FK Crvena zvezda (SRB)
Randers FC (DEN)
FK Budućnost Podgorica (MNE)
FK Rabotnicki (MKD)
Unseeded
FC Kairat Almaty (KAZ)
FC Flora Tallinn (EST)
FC Saxan (MDA)
FK Spartaks Jūrmala (LVA)
UE Sant Julià (AND)
Group 7
Seeded
HŠK Zrinjski (CRO)
FC Aktobe (KAZ)
Jagiellonia Białystok (POL)
Shamrock Rovers FC (IRL)
AC Omonia (CYP)
Unseeded
Nõmme Kalju FC (EST)
FC Dinamo Batumi (GEO)
FC Shirak (ARM)
FC Progrès Niederkorn (LUX)
FK Kruoja Pakruojis (LTU)
Group 8
Seeded
AIK Solna (SWE)
Go Ahead Eagles (NED)*
İnter Bakı PİK (AZE)
KR Reykjavík (ISL)
HB Tórshavn (FRO)
Unseeded
Ferencvárosi TC (HUN)
FK Trakai (LTU)
VPS Vaasa (FIN)
Cork City FC (IRL)
KF Laçi (ALB)
Group 9
Seeded
Neftçi PFK (AZE)
NK Domžale (SVN)
Strømsgodset IF (NOR)
F91 Dudelange (LUX)
MŠK Žilina (SVK)
Unseeded
FK Čukarički (SRB)
Glentoran FC (NIR)
FK Mladost Podgorica (MNE)
University College Dublin AFC (IRL)*
FK Partizani (ALB)
Group 10
Seeded
WKS Śląsk Wrocław (POL)
ŠK Slovan Bratislava (SVK)
NK Lokomotiva Zagreb (CRO)
FC Botoşani (ROU)
FC Vaduz (LIE)
Birkirkara FC (MLT)
Unseeded
Ulisses FC (ARM)
NK Celje (SVN)
Europa FC (GIB)
SP La Fiorita (SMR)
AUK Broughton FC (WAL)
Tskhinvali (GEO)
Draw key facts
• With 102 clubs involved, the first qualifying round was the largest UEFA Europa League draw ever.
• Teams in first qualifying round making European debut: Alashkert FC, Balzan FC, FC Botoșani, FC Saxan, FK Olimpic Sarajevo, FK Spartaks Jūrmala, FK Trakai, SJK Seinäjoki, Tskhinval
• Two teams play in their domestic second division: Go Ahead Eagles and University College Dublin FC.
Second qualifying round draw
FK Kukësi (ALB) v Mladost Podgorica (MNE)
Beroe Stara Zagora (BUL) v Brøndby IF (DEN)
Shamrock Rovers FC (IRL) v Odds BK (NOR)
NK Lokomotiva Zagreb (CRO) v PAOK FC (GRE)
Cork City FC (IRL)/KR Reykjavík (ISL) v Rosenborg BK (NOR)
Hapoel Beer Sheva FC v FC Thun
Slovan Bratislava (SVK) v University College Dublin AFC (IRL)
AIK Solna (SWE) v Shirak Gyumri (ARM)
Kairat Almaty (KAZ) v Alashkert FC (ARM)
Ferencvárosi TC (HUN) v Željezničar Sarajevo (BIH)
Legia Warszawa (POL) v FC Botoşani (ROU)
Vojvodina Novi Sad (SRB) v FK Spartaks Jūrmala (LAT)
FC Vaduz (LIE) v Nõmme Kalju FC (EST)
Dacia Chisinau (MDA) v MŠK Žilina (SVK)
Jagiellonia Białystok (POL) v AC Omonia Nicosia (CYP)
FK Jelgava (LAT) v FK Rabotnicki (MKD)
FK Mladá Boleslav v Strømsgodset IF (NOR)
FH Hafnarfjördur (ISL) v İnter Bakı PİK (AZE)
FK Čukarički (SRB) v Qäbälä FK (AZE)
Cherno More Varna v FC Dinamo Minsk
Inverness Caledonian Thistle FC v FC Astra Giurgiu
Shakhtyor Soligorsk (BLR) v Wolfsberger AC
HNK Rijeka v Aberdeen FC (SCO)
Spartak Trnava (SVK) v Linfield FC (NIR)
Trabzonspor AŞ v FC Differdange 03 (LUX)
West Ham United FC (ENG)* v Birkirkara FC (MLT)
FC København v Newtown AFC (WAL)
R. Charleroi SC v Beitar Jerusalem FC (ISL)
Apollon Limassol FC (CYP) v FK Trakai (LTU)
WKS Śląsk Wrocław (POL) v IFK Göteborg
Randers FC (DEN) v IF Elfsborg (SWE)
NK Koper v HNK Hajduk Split (CRO)
Skonto FC (LAT) v Debreceni VSC (HUN)
Todor66 football index
index UEFA
Europa League 2017-2018
Europa League 2016-2017
Europa League 2015-2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
----------------
Men UEFA 2009Men UEFA 2008
Men UEFA 2007Men UEFA 2006
Men UEFA 2005Men UEFA 2004
Men UEFA 2003Men UEFA 2002
Men UEFA 2001Men UEFA 2000
Men UEFA 1999Men UEFA 1998
Men UEFA 1997Men UEFA 1996
Men UEFA 1995Men UEFA 1994
Men UEFA 1993Men UEFA 1992
Men UEFA 1991Men UEFA 1990
Men UEFA 1989Men UEFA 1988
Men UEFA 1987Men UEFA 1986
Men UEFA 1985Men UEFA 1984
Men UEFA 1983Men UEFA 1982
Men UEFA 1981Men UEFA 1980
Men UEFA 1979Men UEFA 1978
Men UEFA 1977Men UEFA 1976
Men UEFA 1975Men UEFA 1974
Men UEFA 1973Men UEFA 1972
Men Fairs 1971
Men Fairs 1970Men Fairs 1969
Men Fairs 1968Men Fairs 1967
Men Fairs 1966Men Fairs 1965
Men Fairs 1964Men Fairs 1963
Men Fairs 1962Men Fairs 1961
Men Fairs 1960Men Fairs 1958
Todor66 football index
index Cup Winners
----------------
Men CWC 1999Men CWC 1998
Men CWC 1997Men CWC 1996
Men CWC 1995Men CWC 1994
Men CWC 1993Men CWC 1992
Men CWC 1991Men CWC 1990
Men CWC 1989Men CWC 1988
Men CWC 1987Men CWC 1986
Men CWC 1985Men CWC 1984
Men CWC 1983Men CWC 1982
Men CWC 1981Men CWC 1980
Men CWC 1979Men CWC 1978
Men CWC 1977Men CWC 1976
Men CWC 1975Men CWC 1974
Men CWC 1973Men CWC 1972
Men CWC 1971Men CWC 1970
Men CWC 1969Men CWC 1968
Men CWC 1967Men CWC 1966
Men CWC 1965Men CWC 1964
Men CWC 1963Men CWC 1962
Men CWC 1961
-------------------
Europa League 2017
Europa League 2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 16 Nov 2017
Facebook Todor Krastev

Quantcast