Football Europa League 2014/2015 - Winner Sevilla (ESP)
Holder Sevilla (ESP)
Men Champions League 2015-2016Europa League 2015-2016
Men CL 2015Europa League 2015
Final played at National Stadium Warszawa (POL), att. 56,000
datetimeteam 1scoreteam 2HT
27.05.1520:45SevillaESP3-2Dnipro DnepropetrovskUKR2-2
0-1 Nikola Kalinic 7'; 1-1 Grzegorz Krychowiak 28'; 2-1 Carlos Bacca 31'; 2-2 Ruslan Rotan 44'; 3-2 Carlos Bacca 74'
_ Group Round.
_ Play-Offs 31 pairs.
_ Qualification Round 3 29 pairs.
_ Qualification Round 2 40 pairs.
_ Qualification Round 1 39 pairs.

Semi-Finals (1/2)

datesteam 1scoresteam 2HTAggr.
07.05,14.05SSC NapoliITA1-10-1Dnipro DnepropetrovskUKR0-00-01-2
Leg 1: 1-0 David Lopez 50'; 1-1 Yevhen Seleznyov 81'
Leg 2: Stadion NSK Olimpiyskiy, Kyiv. att. 86,000; 0-1 Yevhen Seleznyov 58'
07.05,14.05SevillaESP3-02-0FiorentinaITA1-02-05-0
Leg 1: 1-0 2-0 Alex Vidal 17' 52'
Leg 2: 1-0 Carlos Bacca 22'; 2-0 Daniel Carrico 27'; Josip Ilicic (Fio) 67' pen. miss.

Quarter-Finals (1/4)

datesteam 1scoresteam 2HTAggr.
16.04,23.04FC BruggeBEL0-00-1Dnipro DnepropetrovskUKR0-00-00-1
16.04,23.04Dynamo KyivUKR1-10-2FiorentinaITA1-00-11-3
16.04,23.04WfL WolfsburgGER1-42-2Inter MilanoITA---0-03-6
16.04,23.04SevillaESP2-12-2Zenit St. PetersburgRUS---1-04-3

Eight-Finals (1/8)

datesteam 1scoresteam 2HTAggr.
12.03,19.03SSC NapoliITA3-10-0Dinamo MoskvaRUS---0-03-1
12.03,19.03EvertonENG2-12-5Dynamo KyivUKR---1-34-6
12.03,19.03FiorentinaITA1-13-0AC RomaITA---3-04-1
12.03,19.03Dnipro DnepropetrovskUKR1-01-2Ajax AmsterdamNED---0-02-2
Second Leg AET. FT: 0-1. Dnipro progress on away goals rule.
12.03,19.03FC BruggeBEL2-13-1Besiktas IstanbulTUR---0-05-2
12.03,19.03WfL WolfsburgGER3-12-1Inter MilanoITA---1-05-2
12.03,19.03VillarealESP1-31-2SevillaESP---0-02-5
12.03,19.03Zenit St. PetersburgRUS2-00-1TorinoITA---0-01-2

1/16 Finals.

datesteam 1legleg 2team 2HTaggr.
19.02,26.02AaB AalborgDEN1-30-3FC BruggeBEL0-20-11-6
19.02,26.02Dnipro DnepropetrovskUKR2-02-2Olympiakos PiraeusGRE0-01-14-2
19.02,26.02PSV EindhovenNED0-10-3Zenit St. PetersburgRUS0-00-10-4
19.02,26.02AC RomaITA1-12-1Feyenoord RotterdamNED1-01-03-2
19.02,26.02TorinoITA2-23-2Athletic BilbaoESP2-12-15-4
19.02,26.02TrabzonsporTUR0-40-1SSC NapoliITA0-30-10-5
19.02,26.02WfL WolfsburgGER2-00-0Sporting CP LisboaPOR1-00-00-2
19.02,26.02Young Boys BernSUI1-41-3EvertonENG1-31-32-7
19.02,26.02Ajax AmsterdamNED1-03-0Legia WarsazawaPOL1-03-04-0
19.02,26.02AnderlechtBEL0-01-3Dinamo MoskvaRUS0-01-01-3
19.02,26.02Celtic GlasgowSCO3-30-1Inter MilanoITA2-30-03-4
19.02,26.02GuingampFRA2-11-3Dynamo KyivUKR0-13-40-1
19.02,26.02LiverpoolENG1-00-1Besiktas IstanbulTUR0-00-11-1
Second Leg AET; FT: 0-1. pen. 4-5; Besiktas: Demba Ba, Gokhan tore, Weil Kavlak, Atiba Hutchinson, Tolgay Arslan; Liverpool: Rickie Lambert, Adam Lalalna, Emre Can, Joe Allen, Dejan Lovren.
19.02,26.02SevillaESP1-03-2Borussia Moenchenglad.GER0-02-24-2
19.02,26.02Tottenham HotspurENG1-10-2FiorentinaITA1-10-01-3
19.02,26.02VillarealESP2-13-1SalzburgAUT1-01-15-2

Group Round.

First 2 progress to 1/16 Finals.
Group Apwdlgfga
1. Borusia Monhengladbach923011:4
2. Villarreal822113:7
3. FC Zurich721210:11
4. Apollon Limassol31044:16
TeamVillBoruFC ZApol
Villarreal---2:24:14:0
Borusia Monhengladbach1:1--- 5:0
FC Zurich 3:21:1---3:1
Apollon Limassol 0:23:2---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Borusia Monhengladbac1-1Villarreal
18.09Apollon Limassol3-2FC Zurich
01.10Villarreal4-0Apollon Limassol
01.10FC Zurich1-1Borusia Monhengladbac
23.10Villarreal4-1FC Zurich
23.10Borusia Monhengladbac5-0Apollon Limassol
06.11FC Zurich3-2Villarreal
06.11Apollon Limassol0-2Borusia Monhengladbac
27.11Villarreal2-2Borusia Monhengladbac
27.11FC Zurich3-1Apollon Limassol
Group Bpwdlgfga
1. FC Brugge92308:1
2. Torino82214:2
3. HJK Helsinki62034:9
4. Kopenhagen41134:8
TeamToriFC BKopeHJK
Torino--- 0:01:02:0
FC Brugge0:0---1:1
Kopenhagen 0:4---2:0
HJK Helsinki 2:10:3 2:1---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09FC Brugge0-0Torino
18.09Kopenhagen2-0HJK Helsinki
01.10Torino1-0Kopenhagen
01.10HJK Helsinki0-3FC Brugge
23.10Torino2-0HJK Helsinki
23.10FC Brugge1-1Kopenhagen
06.11Kopenhagen0-4FC Brugge
06.11HJK Helsinki2-1Torino
27.11Torino0-0FC Brugge
27.11HJK Helsinki2-1Kopenhagen
Group Cpwdlgfga
1. Tottenham Hotspur113209:3
2. Besiktas Istanbul923010:5
3. Asteras Tripolis51227:10
4. Partizan Beograd10141:9
TeamTottBesiAstePart
Tottenham Hotspur---1:15:1 1:0
Besiktas Istanbul ---1:1 2:1
Asteras Tripolis 1:2 2:2---2:0
Partizan Beograd0:00:4 ---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Besiktas Istanbul1-1Asteras Tripolis
18.09Partizan Beograd0-0Tottenham Hotspur
01.10Tottenham Hotspur1-1Besiktas Istanbul
01.10Asteras Tripolis2-0Partizan Beograd
23.10Tottenham Hotspur5-1Asteras Tripolis
23.10Partizan Beograd0-4Besiktas Istanbul
06.11Besiktas Istanbul2-1Partizan Beograd
06.11Asteras Tripolis1-2Tottenham Hotspur
27.11Tottenham Hotspur1-0Partizan Beograd
27.11Asteras Tripolis2-2Besiktas Istanbul
Group Dpwdlgfga
1. FC Salzburg1341016:7
2. Celtic Glasgow82217:7
3. Astra Giurgiu41135:10
4. Dinamo Zagreb31048:12
TeamFC SCeltDinaAstr
FC Salzburg---2:24:2
Celtic Glasgow 1:3---1:02:1
Dinamo Zagreb 1:5 ---5:1
Astra Giurgiu1:2 1:1 1:0---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09FC Salzburg2-2Celtic Glasgow
18.09Dinamo Zagreb5-1Astra Giurgiu
01.10Celtic Glasgow1-0Dinamo Zagreb
01.10Astra Giurgiu1-2FC Salzburg
23.10FC Salzburg4-2Dinamo Zagreb
23.10Celtic Glasgow2-1Astra Giurgiu
06.11Dinamo Zagreb1-5FC Salzburg
06.11Astra Giurgiu1-1Celtic Glasgow
27.11Celtic Glasgow1-3FC Salzburg
27.11Astra Giurgiu1-0Dinamo Zagreb
Group Epwdlgfga
1. Dinamo Moskva155008:3
2. PSV Eindhoven72115:4
3. Estoril Praia31033:4
4. Panatinaikhos Athens10145:10
TeamPSVDinaPanaEsto
PSV Eindhoven--- 1:11:0
Dinamo Moskva1:0--- 2:1 1:0
Panatinaikhos Athens 2:31:2---
Estoril Praia-1:22:0---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09PSV Eindhoven1-0Estoril Praia
18.09Panatinaikhos Athens1-2Dinamo Moskva
01.10Dinamo Moskva1-0PSV Eindhoven
01.10Estoril Praia2-0Panatinaikhos Athens
23.10PSV Eindhoven1-1Panatinaikhos Athens
23.10Estoril Praia1-2Dinamo Moskva
06.11Dinamo Moskva1-0Estoril Praia
06.11Panatinaikhos Athens2-3PSV Eindhoven
27.11Dinamo Moskva2-1Panatinaikhos Athens
27.11Estoril Praia PSV Eindhoven
Group Fpwdlgfga
1. Internazionale Milano113206:2
2. Qarabakh Agdam51223:5
3. AS Saint-Etienne50502:2
4. Dnipro Dnepropetrovsk41133:5
TeamInteAS SDnipQara
Internazionale Milano---0:0 2:12:0
AS Saint-Etienne 1:1---0:0 1:1
Dnipro Dnepropetrovsk0:1 ---0:1
Qarabakh Agdam 0:0 1:2---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Dnipro Dnepropetrovsk0-1Internazionale Milano
18.09Qarabakh Agdam0-0AS Saint-Etienne
01.10Internazionale Milano2-0Qarabakh Agdam
01.10AS Saint-Etienne0-0Dnipro Dnepropetrovsk
23.10Internazionale Milano0-0AS Saint-Etienne
23.10Dnipro Dnepropetrovsk0-1Qarabakh Agdam
06.11AS Saint-Etienne1-1Internazionale Milano
06.11Qarabakh Agdam1-2Dnipro Dnepropetrovsk
Group Gpwdlgfga
1. Feyenord Rotterdam93026:6
2. Sevilla FC82217:4
3. Rijeka72127:7
4. Standard Liege41134:7
TeamSeviFeyeStanRije
Sevilla FC---2:0 3:1
Feyenord Rotterdam 1:0---2:1 2:0
Standard Liege0:0 ---2:0
Rijeka2:23:1 2:0---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Sevilla FC2-0Feyenord Rotterdam
18.09Standard Liege2-0Rijeka
01.10Feyenord Rotterdam2-1Standard Liege
01.10Rijeka2-2Sevilla FC
23.10Standard Liege0-0Sevilla FC
23.10Rijeka3-1Feyenord Rotterdam
06.11Sevilla FC3-1Standard Liege
06.11Feyenord Rotterdam2-0Rijeka
27.11Feyenord Rotterdam1-0Sevilla FC
27.11Rijeka2-0Standard Liege
Group Hpwdlgfga
1. Everton1132010:2
2. WfL Wolfsburg721211:10
3. LOSC Lille Metropole40413:6
4. FC Krasnodar30326:12
TeamEverWfLLOSCFC K
Everton---4:1 3:0
WfL Wolfsburg 0:2---1:1 5:1
LOSC Lille Metropole0:0 ---1:1
FC Krasnodar1:12:4 1:1---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Everton4-1WfL Wolfsburg
18.09LOSC Lille Metropole1-1FC Krasnodar
01.10WfL Wolfsburg1-1LOSC Lille Metropole
01.10FC Krasnodar1-1Everton
23.10LOSC Lille Metropole0-0Everton
23.10FC Krasnodar2-4WfL Wolfsburg
06.11Everton3-0LOSC Lille Metropole
06.11WfL Wolfsburg5-1FC Krasnodar
27.11WfL Wolfsburg0-2Everton
27.11FC Krasnodar1-1LOSC Lille Metropole
Group Ipwdlgfga
1. SSC Napoli103118:3
2. Sparta Praga1031110:4
3. BSC Young Boys Berne930211:7
4. Slovan Bratislava00051:16
TeamSSCBSCSparSlov
SSC Napoli--- 3:03:1
BSC Young Boys Berne2:0--- 5:0
Sparta Praga 0:03:1--- 4:0
Slovan Bratislava0:2 1:30:2---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09SSC Napoli3-1Sparta Praga
18.09BSC Young Boys Berne5-0Slovan Bratislava
01.10Sparta Praga3-1BSC Young Boys Berne
01.10Slovan Bratislava0-2SSC Napoli
23.10BSC Young Boys Berne2-0SSC Napoli
23.10Slovan Bratislava0-2Sparta Praga
06.11SSC Napoli3-0BSC Young Boys Berne
06.11Sparta Praga4-0Slovan Bratislava
27.11Sparta Praga0-0SSC Napoli
27.11Slovan Bratislava1-3BSC Young Boys Berne
Group Jpwdlgfga
1. Dynamo Kyiv124019:4
2. AaB Aalborg93025:7
3. Steaua Bucuresti721211:7
4. Rio Ave10143:10
TeamDynaSteaRioAaB
Dynamo Kyiv---3:1 2:0 1:0
Steaua Bucuresti ---2:16:0
Rio Ave0:3 2:2---
AaB Aalborg3:0 1:01:0---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Steaua Bucuresti6-0AaB Aalborg
18.09Rio Ave0-3Dynamo Kyiv
01.10Dynamo Kyiv3-1Steaua Bucuresti
01.10AaB Aalborg1-0Rio Ave
23.10Steaua Bucuresti2-1Rio Ave
23.10AaB Aalborg3-0Dynamo Kyiv
06.11Dynamo Kyiv1-0AaB Aalborg
06.11Rio Ave2-2Steaua Bucuresti
27.11Dynamo Kyiv2-0Rio Ave
27.11AaB Aalborg1-0Steaua Bucuresti
Group Kpwdlgfga
1. Fiorentina AC1341010:2
2. Guincamp72125:5
3. PAOK Thessaloniki72127:5
4. Dinamo Minsk10141:11
TeamFiorPAOKGuinDina
Fiorentina AC--- 1:13:0
PAOK Thessaloniki0:1--- 5:1
Guincamp 1:22:0--- 2:0
Dinamo Minsk0:3 0:10:0---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Fiorentina AC3-0Guincamp
18.09PAOK Thessaloniki5-1Dinamo Minsk
01.10Guincamp2-0PAOK Thessaloniki
01.10Dinamo Minsk0-3Fiorentina AC
23.10PAOK Thessaloniki0-1Fiorentina AC
23.10Dinamo Minsk0-0Guincamp
06.11Fiorentina AC1-1PAOK Thessaloniki
06.11Guincamp2-0Dinamo Minsk
27.11Guincamp1-2Fiorentina AC
27.11Dinamo Minsk0-1PAOK Thessaloniki
Group Lpwdlgfga
1. Legia Warszawa124015:2
2. Trabzonspor103117:4
3. Lokeren72123:4
4. Metalist Kharkhiv00053:8
TeamMetaTrabLokeLegi
Metalist Kharkhiv---1:2 0:1
Trabzonspor 2:1---2:00:1
Lokeren1:0 1:1--- 1:0
Legia Warszawa 2:1 1:0---
dateteam 1scoreteam 2HT
18.09Metalist Kharkhiv1-2Trabzonspor
18.09Legia Warszawa1-0Lokeren
01.10Trabzonspor0-1Legia Warszawa
01.10Lokeren1-0Metalist Kharkhiv
22.10Metalist Kharkhiv0-1Legia Warszawa
23.10Trabzonspor2-0Lokeren
06.11Lokeren1-1Trabzonspor
06.11Legia Warszawa2-1Metalist Kharkhiv
27.11Trabzonspor2-1Metalist Kharkhiv
27.11Lokeren1-0Legia Warszawa

Play-Offs

. First leg Thursday August 21th, Second Leg August 28th, 31 pairs.
18 new teams started playing in this Round. 15 were transferred from Qualification Rond of Men CL 2015.
11 from Qualification Round 3. 13 from Qualification Round 2. 5 from Qualification Round 1.
Draw 8th of August.
Group 1
21.08,28.08FK SarajevoBIHQ2VfL Borussia Mönchengl.GERPO
21.08,28.08FC AstanaKAZQ1Villarreal CFESPPO
21.08,28.08PEC ZwolleNEDPOAC Sparta PrahaCZECL3
21.08,28.08Apollon Limassol FCCYPPOLokomotiv MoskvaRUSPO
21.08,28.08BSC Young BoysSUIQ3Debreceni VSCHUNCL3
Group 2
21.08,28.08Asteras TripolisGREQ2Maccabi Tel-AvivISRCL3
21.08,28.08Dnipro DnipropetrovskUKRCL3-NHNK Hajduk SplitCROQ2
21.08,28.08Spartak TrnavaSVKQ1FC ZürichSUIPO
21.08,28.08AEL Limassol FCCYPCL3-NTottenham HotspurENGPO
21.08,28.08Dinamo MinskBLRQ2CD Nacional FunchalPORPO
Group 3
21.08,28.08Qarabağ FKAZECL3FC TwenteNEDPO
21.08,28.08HJK HelsinkiFINCL3SK Rapid WienAUTPO
21.08,28.08Zimbru ChisinauMDAQ1PAOK ThessalonikiGREPO
21.08,28.08Petrolul PloieştiROUQ2GNK Dinamo ZagrebCROCL3
21.08,28.08Trabzonspor AŞTURPOFC RostovRUSPO
Group 4
21.08,28.08AC Omonia NicosiaCYPQ2Dinamo MoskvaRUSQ3
21.08,28.08Olympique LyonnaisFRAQ3Astra GiurgiuROUQ3
21.08,28.08RNK SplitCROQ1Torino FCITAQ3
21.08,28.08FC AktobeKAZCL3Legia WarszawaPOLCL3
21.08,28.08KSC Lokeren OVBELPOHull CityENGQ3
Group 5
21.08,28.08Neftçi BakiAZEQ2Partizan BeogradSRBCL3-2
21.08,28.08IF ElfsborgSWEQ2Rio Ave FCPORQ3
21.08,28.08Kardemir KarabüksporTURQ3AS Saint-ÉtienneFRAPO
21.08,28.08Ruch ChorzówPOLQ2Metalist KharkivUKRPO
21.08,28.08PSV EindhovenNEDQ3Shakhtyor SoligorskBLRQ2
Group 6
21.08,28.08Panathinaikos AthensGRECL3-NFC MidtjyllandDENPO
21.08,28.08Grasshopper ClubSUICL3-NClub Brugge KVBELQ3
21.08,28.08HNK RijekaCROQ2FC SheriffMDACL3
21.08,28.08Stjarnan GardabaeISLQ1Internazionale MilanoITAPO
21.08,28.08Feyenoord RotterdamNEDCL3-NZorya LuhanskUKRQ2
21.08,28.08Real Sociedad S. Seb.ESPQ3FC KrasnodarRUSQ2

Qualification Round 3

. First leg Thursday July 31th, Second Leg August 7th, 29 pairs.
18 new teams started playing in this Round. 25 from Qualification Round 2. 15 from Qualification Round 1.
datesteam 1scoresteam 2start
Group 1
31.07,07.08Kardemir KarabüksporTUR0-01-1Rosenborg BKNOR0-01-11-1Q3Q1
31.07,07.08RNK SplitCRO2-00-0Chornomorets OdesaUKR1-00-02-0Q1Q3Ch
31.07,07.08Saint JohnstoneSCO1-21-1Spartak TrnavaSVK0-11-02-3Q2Q1
31.07,07.081. FSV Mainz 05GER1-01-3Asteras TripolisGRE1-01-12-3Q3Q2
31.07,07.08Diósgyőri VTKHUN1-50-3FC KrasnodarRUS0-20-11-8Q1Q2
31.07,07.08Mladá BoleslavCZE1-41-2Olympique LyonnaisFRA0-20-02-6Q2Q3
Group 2
31.07,07.08AS TrenčínSVK0-01-2Hull CityENG0-01-11-2Q2Q3
31.07,07.08AC Omonia LefcosiaCYP3-01-0Metalurg SkopjeMKD2-00-04-0Q2Q1
31.07,07.08IF BrommapojkarnaSWE0-30-4Torino FCITA0-10-20-7Q1Q3Ch
31.07,07.08PSV EindhovenNED1-03-2SKN Sankt PöltenAUT0-01-04-2Q3Q2
31.07,07.08Stjarnan GardabaeISL1-00-0KKS Lech PoznańPOL0-00-01-0Q1Q2
31.07,07.08Zorya LuhanskUKR1-12-1Molde FKNOR0-01-13-2Q2Q2
Group 3
31.07,07.08FK SarajevoBIH1-23-1Atromitos FCGRE1-11-0Q2Q3
Second Leg After Over Time; FT: 2-1. 3-1 Nemanja Bilbija 104'
31.07,07.08Real Sociedad S. Seb.ESP2-03-2Aberdeen FCSCO0-01-15-2Q3Q1
31.07,07.08FC AstanaKAZ1-13-0AIK SolnaSWE1-11-04-1Q1Q2
31.07,07.08SV Zulte WaregemBEL2-52-2Shakhtyor SoligorskBLR1-31-24-9Q2Q2
31.07,07.08SV GrödigAUT1-21-0Zimbru ChisinauMDA0-10-02-2Q2Q1
31.07,07.08FC Astra GiurgiuROU3-03-2Slovan LiberecCZE1-01-26-2Q3Q2
Group 4
31.07,07.08Ruch ChorzówPOL0-02-2Esbjerg fBDEN0-01-12-2Q2Q2
31.07,07.08Dinamo MoskvaRUS1-12-1Hapoel Kiryat ShmonaISR0-02-13-2Q3Q3
31.07,07.08BSC Young BoysSUI1-02-0Ermis AradippouCYP0-01-03-0Q3Q3
31.07,07.08IF ElfsborgSWE4-11-2FH HafnarfjördurISL0-00-15-3Q2Q1
31.07,07.08Petrolul PloieştiROU1-14-1Viktoria PlzeňCZE0-03-15-2Q2Q3
31.07,07.08VíkingurFAR1-50-4HNK RijekaCRO1-20-11-9Q1Q2
Group 5
31.07,07.08Dinamo MinskBLR1-02-0CFR 1907 ClujROU0-00-03-0Q2Q2
31.07,07.08Neftçi BakiAZE0-03-2Chikhura SachkhereGEO0-03-13-2Q2Q1
31.07,07.08IFK GöteborgSWE0-10-0Rio Ave FCPOR0-10-00-1Q2Q3
31.07,07.08Club Brugge KVBEL3-02-0Brøndby IFDEN2-02-05-0Q3Q3
31.07,07.08Shakhter KaragandyKAZ4-20-3HNK Hajduk SplitCRO2-10-24-5Q1Q2

Qualification Round 2

. First leg Thursday July 17th, Second Leg July 24th, 40 pairs.
41 new teams started playing in this Round.
datesteam 1scoresteam 2HTagr.start
Group 1
17.07,24.07Győri ETOHUN0-31-0IFK GöteborgSWE0-10-01-3Q2Q1
17.07,24.07Molde FKNOR4-11-1ND GoricaSLO3-00-05-2Q2Q2
17.07,22.07Metalurg SkopjeMKD0-02-2Željezničar SarajevoBIH0-00-12-2Q1Q1Ch.
Metalurg Skopje won by Away Goals Rule (2-0).
17.07,24.07JK Nõmme KaljuEST1-00-3KKS Lech PoznańPOL0-00-21-3Q1Q2
17.07,24.07Dinamo MinskBLR3-00-0Myllykosken Pallo-47FIN1-00-03-0Q2Q1
Group 2
17.07,24.07Neman GrodnoBLR1-10-2FH HafnarfjördurISL0-00-11-3Q2Q1
17.07,24.07RNK SplitCRO2-10-0Hapoel Beer ShevaISR0-10-02-1Q1Q2Ch.
17.07,24.07MFK KošiceSVK0-10-3Slovan LiberecCZE0-00-00-4Q2Q2Ch.
17.07,24.07Víkingur GotuFAR0-02-1Tromsø ILNOR0-00-02-1Q1Q1
17.07,24.07Petrolul PloieştiROU2-03-1KS FlamurtariALB0-01-15-1Q2Q1
Group 3
17.07,24.07FK ČukaričkiSRB0-42-1SV GrödigAUT0-10-12-5Q1Q2
17.07,24.07CFR 1907 ClujROU0-01-0FK JagodinaSRB0-00-01-0Q2Q2
17.07,24.07MotherwellSCO2-22-3Stjarnan GardabaeISL2-11-14-5Q2Q1
Second Leg After Over Time; FT: 2-2. 2-3 Atli Johannsson 114'
17.07,24.07FC ZestafoniGEO0-00-3Spartak TrnavaSVK0-00-20-3Q2Q1Ch.
17.07,24.07IF BrommapojkarnaSWE4-01-1Crusaders BelfastNIR2-01-15-1Q1Q1Ch.
Group 4
17.07,24.07Aberdeen FCSCO0-02-1FC GroningenNED0-02-12-1Q1Q2
17.07,24.07BursasporTUR0-00-0Chikhura SachkhereGEO0-00-00-0Q2Q1
penalties 1-4. Chikhura Sachkhere Won!
17.07,24.07Neftçi BakiAZE1-22-0FC KoperSLO1-21-03-2Q2Q1
17.07,24.07Linfield BelfastNIR1-00-2AIK SolnaSWE0-00-01-2Q1Q2
17.07,24.07HNK RijekaCRO1-02-1Ferencvárosi TCHUN0-02-03-1Q2Q1
Group 5
17.07,24.07Budućnost PodgoricaMNE0-20-0AC Omonia LefcosiaCYP0-10-00-2Q1Q2
17.07,24.07Mladá BoleslavCZE2-14-0NK Široki BrijegBIH0-01-06-1Q2Q1
17.07,24.07FC LuzernSUI1-11-1Saint JohnstoneSCO0-00-12-2Q2Q2
penalties 4-5. Saint Johnstone Won!
17.07,24.07KF LaçiALB0-31-2Zorya LuhanskUKR0-10-01-5Q1Q2
17.07,24.07Rosenborg BKNOR1-23-1Sligo RoversIRL0-01-14-3Q1Q1
Group 6
17.07,24.07Atlantas KlaipedaLTU0-00-3Shakhter KaragandyKAZ0-00-00-3Q1Q1
17.07,24.07FK SarajevoBIH0-13-1FK HaugesundNOR0-02-03-2Q2Q1
17.07,24.07SV Zulte WaregemBEL2-13-1Zawisza BydgoszczPOL2-11-15-2Q2Q2
17.07,24.07JK Sillamäe KalevEST0-40-5FC KrasnodarRUS0-20-10-9Q1Q2
17.07,24.07CSKA SofiaBUL1-11-1Zimbru ChisinauMDA1-10-01-1Q2Q1
Zimbru Chisinau won by Away Goals Rule (1-0).
Group 7
17.07,24.07Derry CityIRL0-11-5Shakhtyor SoligorskBLR0-11-21-6Q1Q2
17.07,24.07Ruch ChorzówPOL3-20-0FC VaduzLIE2-10-03-2Q2Q1
17.07,24.07FC AstanaKAZ3-00-1Hapoel Tel-Aviv FCISR1-00-03-1Q1Q2Ch.
17.07,24.07AS TrenčínSVK4-00-3Vojvodina Novi SadSRB1-00-14-3Q2Q2
17.07,24.07Litex LovechBUL0-22-1Diósgyőri VTKHUN0-00-12-3Q1Q1
Group 8
17.07,24.07Botev PlovdivBUL2-10-2SKN Sankt PöltenAUT1-00-12-3Q1Q2
17.07,24.07RoPS RovaniemiFIN1-12-4Asteras TripolisGRE1-10-23-5Q2Q2Ch.
17.07,24.07DundalkIRL0-22-1HNK Hajduk SplitCRO0-10-12-3Q2Q1
17.07,24.07Kairat AlmatyKAZ1-10-1Esbjerg fBDEN0-00-11-2Q1Q2
17.07,24.07IF ElfsborgSWE0-11-0İnter Bakı PİKAZE0-11-01-1Q2Q1
penalties 4-3. IF Elfsborg Won!

Qualification Round 1

. First leg Thursday July 3th, Second Leg July 10th, 39 pairs.
datesteam 1scoresteam 2HTagr.
Group 1 - South
03.07,10.07Sioni BolnisiGEO2-32-1KS FlamurtariALB2-10-04-4
KS Flamurtari won by Away Goals Rule (3-2).
03.07,10.07FC TiraspolMDA2-31-3İnter Bakı PİKAZE0-21-03-6
03.07,10.07Hibernians PaloaMLT2-40-5Spartak TrnavaSVK0-30-32-9
03.07,10.07FK ČukaričkiSRB4-04-0UE Sant JuliàAND1-00-04-0Ch.
03.07,10.07Čelik NikšićMNE0-50-4FC KoperSLO0-20-20-9Ch.
Group 2 - South
03.07,10.07FK TurnovoMKD0-11-3Chikhura SachkhereGEO0-11-11-4
03.07,10.07FC ShirakARM1-20-4Shakhter KaragandyKAZ0-00-31-6
03.07,10.07Qäbälä FKAZE0-20-3NK Široki BrijegBIH0-00-20-5
03.07,10.07Diósgyőri VTKHUN2-14-1BirkirkaraMLT1-11-16-2
03.07,10.07FC VaduzLIE3-01-0College EuropaGIB2-00-04-0
Group 3 - South
03.07,11.07Veris ChisinauMDA0-00-3Litex LovechBUL0-0---0-3
Second Leg postponed after a storm in Lovech.
03.07,10.07UE Santa ColomaAND0-30-2Metalurg SkopjeMKD0-20-20-5
03.07,10.07Kairat AlmatyKAZ1-00-0FK KukësiALB0-00-01-0
03.07,10.07SS Folgore/FalcianoSMR1-20-3Budućnost PodgoricaMNE0-20-11-5
03.07,10.07RNK SplitCRO2-01-1Mika AstharakARM1-00-13-1
Group 4 - South
03.07,10.07Botev PlovdivBUL4-02-0AC LibertasSMR1-00-06-0
03.07,10.07Željezničar SarajevoBIH0-01-0FK LovćenMNE0-00-01-0Ch.
01.07,10.07Shkëndija 79 TetovoMKD2-10-2Zimbru ChisinauMDA1-00-12-3
01.07,10.07Sliema WanderersMLT1-11-2Ferencvárosi TCHUN1-00-12-3
03.07,10.07Pyunik YerevanARM1-40-2FC AstanaKAZ0-10-11-6
03.07,10.07NK Rudar VelenjeSLO1-11-1KF LaçiALB1-00-02-2
penalties 2-3. KF Laçi Won!
Group 5 - North
03.07,10.07Differdange 03LUX1-01-3Atlantas KlaipedaLTU0-00-12-3
03.07,10.07VPS VaasaFIN2-10-2IF BrommapojkarnaSWE0-10-02-3
03.07,08.07B36 TórshavnFAR1-21-1Linfield BelfastNIR0-10-12-3
03.07,10.07Fram ReykjavíkISL0-12-2JK Nõmme KaljuEST0-01-12-3
03.07,10.07Rosenborg BKNOR4-02-0FK JelgavaLAT1-01-06-0
03.07,10.07Derry CityIRL4-05-0Aberystwyth TownWAL2-02-09-0
Group 6 - North
03.07,10.07Aberdeen FCSCO5-03-0FK Daugava RīgaLAT1-03-08-0
03.07,10.07Tartu FC SantosEST0-71-6Tromsø ILNOR0-41-31-13
03.07,10.07Crusaders BelfastNIR3-12-1FK EkranasLTU2-00-05-2
03.07,10.07Stjarnan GardabaeISL4-04-0Bangor City FCWAL2-00-08-0
01.07,10.07AS Jeunesse EschLUX0-21-3Dundalk FCIRL0-00-31-5
03.07,10.07Myllykosken Pallo-47FIN1-00-0ÍF FuglafjørdurFAR0-00-01-0
Group 7 - North
03.07,10.07FH HafnarfjördurISL3-03-2Glenavon FCNIR0-02-05-2
03.07,10.07JK Sillamäe KalevEST2-12-3Honko EspooFIN1-01-14-4
Second Leg aet; FT 1-2 ; 1-3 Roni Porokara 105'; 2-3 Evegeni Kabayev 120'; JK Sillamäe Kalev won by Away Goals Rule (2-1).
03.07,10.07FK BangaLTU0-00-4Sligo RoversIRL0-00-10-4
03.07,10.07Víkingur GotaFAR2-11-1Daugava DaugavpilsLAT1-00-03-2
03.07,10.07IFK GöteborgSWE0-02-0CS Fola EschLUX0-00-02-0Ch.
03.07,10.07AUK BroughtonWAL1-11-2FK HaugesundNOR 1-12-3Ch.
Started from Groups Round
1. Sevilla FCESP71.042
2. Dynamo KyivUKR56.193CW
3. ACF FiorentinaITA49.387
4. VfL WolfsburgGER32.328
5. Everton FCENG24.949
6. Estoril PraiaPOR15.549
7. EA GuingampFRA12.800CW
10 team transfered from UEFA Champions League play-off
Started from Play-Offs
1. Internazionale MilanoITA95.387
2. Tottenham HotspurENG75.949
3. Villarreal CFESP53.542
4. FC TwenteNED50.862
5. FC Metalist KharkivUKR45.693
6. PAOK ThessalonikiGRE37.720
7. Trabzonspor AŞTUR31.340
8. VfL Borussia MönchengladbachGER25.328
9. Lokomotiv MoskvaRUS20.899
10.SK Rapid WienAUT19.185
11.FC ZürichSUI18.645CW
12.CD Nacional FunchalPOR17.959
13.AS Saint-ÉtienneFRA12.800
14.FC RostovRUS9.399
15.PEC ZwolleNED8.862CW
16.KSC Lokeren OVBEL8.760CW
17.Apollon Limassol FCCYP8.650
18.FC MidtjyllandDEN6.760
15 Transfer from UEFA Champions League 3QR
TeamPtsCEl
1. Celtic GlasgowSCO36.813C
2. Dnipro DnipropetrovskUKR32.1932.
3. Panathinaikos AthensGRE30.220PO
4. AC Sparta PrahaCZE28.870C
5. GNK Dinamo ZagrebCRO23.925C
6. Maccabi Tel-AvivISR17.875C
7. FC SheriffMDA17.075C
8. FK Partizan BeogradSRB14.8252.
9. Feyenoord RotterdamNED13.3622.
10.Debreceni VSCHUN10.325C
11.Grasshopper ClubSUI9.6452.
12.FC AktobeKAZ8.150C
13.AEL Limassol FCCYP7.6502.
14.Qarabağ FKAZE7.575C
15.HJK HelsinkiFIN7.435C
Started from Qualification Round 3
Q3 - 18, PO
TeamPtsCEl
1. Olympique LyonnaisFRA97.300
2. PSV EindhovenNED64.862
3. Viktoria PlzeňCZE40.870 Q3
4. Club Brugge KVBEL32.260
5. Real Sociedad S.SebastianESP24.542
6. BSC Young BoysSUI24.145
7. FSV Mainz 05GER17.328 Q3
8. Hull CityENG16.949CF
9. FC Chornomorets OdesaUKR16.193 Q3
10.Torino FCITA13.387
11.Rio Ave FCPOR12.459CF
12.Dinamo MoskvaRUS12.399
13.Atromitos FCGRE9.720 Q3
14.Brøndby IFDEN8.260 Q3
15.Hapoel Kiryat ShmonaISR7.375CWQ3
16.Astra GiurgiuROU6.951CW
17.Kardemir KarabüksporTUR6.840
18.Ermis AradippouCYP4.650CFQ3
Started from Qualification Round 2
Q2 - 41, Q3 - 25
TeamPtsCEl
1. Hapoel Tel-AvivISR31.375 Q2
2. CFR 1907 ClujROU25.451 Q3
3. KKS Lech PoznańPOL17.275 Q3
4. Slovan LiberecCZE16.870 Q3
5. BursasporTUR15.840 Q2
6. Esbjerg fBDEN13.260 Q3
7. SV Zulte WaregemBEL12.260 Q3
8. IF ElfsborgSWE11.265CW
9. AC Omonia NicosiaCYP10.150
10.HNK Hajduk SplitCRO9.925
11.FC KrasnodarRUS9.399
12.Molde FKNOR9.355CWQ3
13.FC LuzernSUI9.145 Q2
14.CSKA SofiaBUL9.125 Q2
15.HNK RijekaCRO8.925CW
16.FC GroningenNED8.862 Q2
17.Asteras TripolisGRE8.720
18.MotherwellSCO8.313 Q2
19.Zorya LuhanskUKR8.193
20.FK Mladá BoleslavCZE7.870 Q3
21.AIK SolnaSWE7.765 Q3
22.Neftçi BakiAZE7.075CW
23.Petrolul PloieştiROU6.951
24.Vojvodina Novi SadSRB6.825CWQ2
25.Dinamo MinskBLR6.725
26.SV GrödigAUT6.185 Q3
27.SKN Sankt PöltenAUT6.185CFQ3
28.FC ZestafoniGEO5.975 Q2
29.Ruch ChorzówPOL5.775
30.FK SarajevoBIH5.500CW
31.Hapoel Beer ShevaISR5.375 Q2
32.Shakhtyor SoligorskBLR5.225CW
33.Győri ETOHUN4.825 Q2
34.Saint JohnstoneSCO4.813CWQ3
35.Zawisza BydgoszczPOL3.775CWQ2
36.Neman GrodnoBLR3.725 Q2
37.MFK KošiceSVK3.700CWQ2
38.FK JagodinaSRB3.575 Q2
39.AS TrenčínSVK3.200 Q3
40.ND GoricaSVN3.200CWQ2
41.RoPS RovaniemiFIN1.435CWQ2
Started from Qualification Round 1
Q1 - 78, Q2 - 39, Q3 - 15
TeamPtsCEl
1. Rosenborg BKNOR11.355 Q3
2. Tromsø ILNOR9.855FPQ2
3. Litex LovechBUL7.625 Q2
4. FK EkranasLTU7.050 Q1
5. FH HafnarfjördurISL5.850 Q3
6. IFK GöteborgSWE5.765 Q3
7. Željezničar SarajevoBIH5.500 Q2
8. Shakhter KaragandyKAZ5.400 Q3
9. Spartak TrnavaSVK5.200
10.FC Differdange 03LUX4.975CWQ1
11.RNK SplitCRO4.925
12.Linfield FCNIR4.475 Q2
13.İnter Bakı PİKAZE4.325 Q2
14.Pyunik YerevanARM4.325CWQ1
15.AberdeenSCO4.313 Q3
16.NK Široki BrijegBIH4.250 Q2
17.Botev PlovdivBUL4.125CFQ2
18.Honka EspooFIN3.935 Q1
19.Sligo RoversIRL3.775CWQ2
20.BirkirkaraMLT3.716 Q1
21.Budućnost PodgoricaMNE3.700 Q2
22.FC VaduzLIE3.650CWQ2
23.FC KoperSVN3.450 Q2
24.Bangor CityWAL3.350 Q1
25.IF BrommapojkarnaSWE3.265FPQ3
26.Zimbru ChisinauMDA3.075CW
27.Myllykosken Pallo-47FIN2.935FPQ2
28.FK HaugesundNOR2.855 Q2
29.JK Nõmme KaljuEST2.825 Q2
30.FK ČukaričkiSRB2.825 Q2
31.Ferencvárosi TCHUN2.825 Q2
32.Daugava DaugavpilsLAT2.750 Q1
33.AS Jeunesse EschLUX2.725 Q1
34.NK Rudar VelenjeSVN2.700 Q1
35.FK KukësiALB2.600 Q1
36.Metalurg SkopjeMKD2.550 Q3
37.Derry CityIRL2.525 Q2
38.Chikhura SachkhereGEO2.475CFQ3
39.KS FlamurtariALB2.325CWQ2
40.FC TiraspolMDA2.325 Q1
41.Diósgyőri VTKHUN2.325CFQ3
42.FK Shkëndija 79MKD2.300 Q1
43.CS Fola EschLUX2.225 Q1
44.CrusadersNIR2.225 Q1
45.UE Sant JuliàAND2.166CWQ1
46.ShirakARM2.075 Q1
47.FC VerisMDA2.075 Q1
48.Qäbälä FKAZE2.075 Q1
49.Mika AshtarakARM2.075 Q1
50.Sioni BolnisiGEO1.975 Q1
51.Hibernians PaolaMLT1.966 Q1
52.Sliema WanderersMLT1.966CFQ1
53.Čelik NikšićMNE1.950 Q1
54.FC AstanaKAZ1.900
55.Fram ReykjavíkISL1.850CWQ1
56.FK JelgavaLVA1.750CWQ1
57.VíkingurFAR1.675CWQ3
58.FC KairatKAZ1.650 Q2
59.KF LaçiALB1.600 Q2
60.FK TurnovoMKD1.550 Q1
61.Dundalk FCIRL1.525 Q1
62.VPS VaasaFIN1.435 Q1
63.Stjarnan GardabaeISL1.350
64.BangaLTU1.300 Q1
65.Daugava RīgaLAT1.250 Q1
66.LovćenMNE1.200CWQ1
67.B36 TórshavnFAR1.175 Q1
68.UE Santa ColomaAND1.166 Q1
69.JK Sillamäe KalevEST1.075 Q2
70.FK AtlantasLTU1.050 Q2
71.ÍF FuglafjørdurFAR0.925 Q1
72.AUK Broughton FCWAL0.850 Q1
73.Glenavon FCNIR0.725CWQ1
74.AC LibertasSMR0.699CWQ1
75.Aberystwyth TownWAL0.600CFQ1
76.FC Santos TartuEST0.575CFQ1
77.SS Folgore/FalcianoSMR0.199 Q1
78.College Europa FCGIB0.000CFQ1
Todor66 football index
index UEFA
Europa League 2018-2019
Europa League 2018-2019 Qualification
Europa League 2017-2018
Europa League 2016-2017
Europa League 2015-2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
----------------
Men UEFA 2009Men UEFA 2008
Men UEFA 2007Men UEFA 2006
Men UEFA 2005Men UEFA 2004
Men UEFA 2003Men UEFA 2002
Men UEFA 2001Men UEFA 2000
Men UEFA 1999Men UEFA 1998
Men UEFA 1997Men UEFA 1996
Men UEFA 1995Men UEFA 1994
Men UEFA 1993Men UEFA 1992
Men UEFA 1991Men UEFA 1990
Men UEFA 1989Men UEFA 1988
Men UEFA 1987Men UEFA 1986
Men UEFA 1985Men UEFA 1984
Men UEFA 1983Men UEFA 1982
Men UEFA 1981Men UEFA 1980
Men UEFA 1979Men UEFA 1978
Men UEFA 1977Men UEFA 1976
Men UEFA 1975Men UEFA 1974
Men UEFA 1973Men UEFA 1972
Men Fairs 1971
Men Fairs 1970Men Fairs 1969
Men Fairs 1968Men Fairs 1967
Men Fairs 1966Men Fairs 1965
Men Fairs 1964Men Fairs 1963
Men Fairs 1962Men Fairs 1961
Men Fairs 1960Men Fairs 1958
Todor66 football index
index Cup Winners
----------------
Men CWC 1999Men CWC 1998
Men CWC 1997Men CWC 1996
Men CWC 1995Men CWC 1994
Men CWC 1993Men CWC 1992
Men CWC 1991Men CWC 1990
Men CWC 1989Men CWC 1988
Men CWC 1987Men CWC 1986
Men CWC 1985Men CWC 1984
Men CWC 1983Men CWC 1982
Men CWC 1981Men CWC 1980
Men CWC 1979Men CWC 1978
Men CWC 1977Men CWC 1976
Men CWC 1975Men CWC 1974
Men CWC 1973Men CWC 1972
Men CWC 1971Men CWC 1970
Men CWC 1969Men CWC 1968
Men CWC 1967Men CWC 1966
Men CWC 1965Men CWC 1964
Men CWC 1963Men CWC 1962
Men CWC 1961
-------------------
Europa League 2017
Europa League 2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 19 Jul 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast