Football Europa League 2017/2018
Men Champions League 2017-2018 Holder Manchester United (ENG) played in Champions League.

Sixteen-Finals (1/16).

8 teams 3rd placed in Groups Round of Men CL 2018 transferred - CSKA Moskva (RUS), Atletico Madrid (ESP), RasenBallsport Leipzig (GER), Sporting CP Lisboa (POR), SSC Napoli (ITA), Spartak Moskva (RUS), Celtic Glasgow (SCO), Borusia Dortmund (GER).
Draw Monday 11.12.2016 at 13:00 CET. Teams from same association and same group could not be drawn together. Pot 2 (2nd places and worse from Champions league) drawn at home in first leg.
Group Winners
VillarrealESPGr
Dynamo KyivUKRR3-CL
Sporting BragaPORR3
AC MilanITAR3
Atalanta BergamoITAGr
Lokomotiv MoskvaRUSGr
Viktoria PlzenCZER3-CL
ArsenalENGGr
FC SalzburgAUTR3-CL
Athletic BilbaoESPR3
Lazio RomaITAGr
Zenit St. PetersburgRUSR3
Runners Up
FC AstanaKAZPO-CL
Partizan BeogradSRBR3-CL
Ludogorets RazgradBULR3-CL
AEK AthensGRER3-CL
Olympique LyonnaisFRAGr
KopenhagenDENPO-CL
FC FCSB BucurestiROUPO-CL
Crvena Zvezda BeogradSRBR1
Olympique de MarseilleFRAR3
Oestersunds FCSWER2
OGC NiceFRAPO-CL
Real Sociedad S. SebastiESPGr
From Champions League Men CL 2018
CSKA MoskvaRUS9
Atletico MadridESP7
RasenBallsport LeipzigGER7
Sporting CP LisboaPOR7
SSC NapoliITA6
Spartak MoskvaRUS6
Celtic GlasgowSCO3
Borusia DortmundGER2

Groups Round.

Group Apwdlgfgag+-
1. VillarrealESP1132110:6+4
2. FC AstanaKAZ1031210:7+3
3. Slavia PrahaCZE82226:60
4. Maccabi Tel-AvivISR41141:8-7
TeamVillSlavFC AMacc
VillarrealESP---2:23:1 0:1
Slavia PrahaCZE 0:2--- 0:11:0
FC AstanaKAZ 2:31:1---4:0
Maccabi Tel-AvivISR0:0 0:2 0:1---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17VillarrealESP3-1FC AstanaKAZ1-018,000
Thu 14.09.17Slavia PrahaCZE1-0Maccabi Tel-AvivISR1-013,035
Thu 28.09.17FC AstanaKAZ1-1Slavia PrahaCZE1-117,215
Thu 28.09.17Maccabi Tel-AvivISR0-0VillarrealESP0-011,865
Thu 19.10.17FC AstanaKAZ4-0Maccabi Tel-AvivISR2-010,350
Thu 19.10.17VillarrealESP2-2Slavia PrahaCZE2-215,634
Thu 02.11.17Slavia PrahaCZE0-2VillarrealESP0-118,403
Thu 02.11.17Maccabi Tel-AvivISR0-1FC AstanaKAZ0-07,934
Thu 23.11.17FC AstanaKAZ2-3VillarrealESP1-130,000
Thu 23.11.17Maccabi Tel-AvivISR0-2Slavia PrahaCZE0-16,874
Thu 07.12.17VillarrealESP0-1Maccabi Tel-AvivISR0-0
Thu 07.12.17Slavia PrahaCZE0-1FC AstanaKAZ0-1
Group Bpwdlgfgag+-
1. Dynamo KyivUKR1341115:9+6
2. Partizan BeogradSRB82228:9-1
3. BSC Young Boys BerneSUI61327:8-1
4. Skenderbeu KorceALB51236:10-1
TeamDynaBSCPartSken
Dynamo KyivUKR---2:2 4:13:1
BSC Young Boys BerneSUI 0:1---1:1 2:1
Partizan BeogradSRB2:3 2:1--- 2:0
Skenderbeu KorceALB 3:21:10:0---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17Dynamo KyivUKR3-1Skenderbeu KorceALB0-124,893
Thu 14.09.17BSC Young Boys BerneSUI1-1Partizan BeogradSRB1-113,004
Thu 28.09.17Partizan BeogradSRB2-3Dynamo KyivUKR2-0
Thu 28.09.17Skenderbeu KorceALB1-1BSC Young Boys BerneSUI0-03,000
Thu 19.10.17Dynamo KyivUKR2-2BSC Young Boys BerneSUI1-221,789
Thu 19.10.17Skenderbeu KorceALB0-0Partizan BeogradSRB0-06,300
Thu 02.11.17BSC Young Boys BerneSUI0-1Dynamo KyivUKR0-010,077
Thu 02.11.17Partizan BeogradSRB2-0Skenderbeu KorceALB1-013,000
Thu 23.11.17Partizan BeogradSRB2-1BSC Young Boys BerneSUI1-120,000
Thu 23.11.17Skenderbeu KorceALB3-2Dynamo KyivUKR1-1100
Thu 07.12.17Dynamo KyivUKR4-1Partizan BeogradSRB3-1
Thu 07.12.17BSC Young Boys BerneSUI2-1Skenderbeu KorceALB0-0
Group Cpwdlgfgag+-
1. Sporting BragaPOR103129:8+1
2. Ludogorets RazgradBUL92317:5+2
3. Istanbul BasaksehirTUR82227:8-1
4. HoffenheimGER51238:10-2
TeamLudoSporHoffIsta
Ludogorets RazgradBUL--- 1:12:1 1:2
Sporting BragaPOR0:2--- 3:12:1
HoffenheimGER 1:11:2---3:1
Istanbul BasaksehirTUR0:0 2:1 1:1---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17HoffenheimGER1-2Sporting BragaPOR1-115,714
Thu 14.09.17Istanbul BasaksehirTUR0-0Ludogorets RazgradBUL0-06,804
Thu 28.09.17Ludogorets RazgradBUL2-1HoffenheimGER0-18,000
Thu 28.09.17Sporting BragaPOR2-1Istanbul BasaksehirTUR1-110,376
Thu 19.10.17Sporting BragaPOR0-2Ludogorets RazgradBUL0-18,623
Thu 19.10.17HoffenheimGER3-1Istanbul BasaksehirTUR0-020,000
Thu 02.11.17Ludogorets RazgradBUL1-1Sporting BragaPOR0-08,000
Thu 02.11.17Istanbul BasaksehirTUR1-1HoffenheimGER0-05,214
Thu 23.11.17Ludogorets RazgradBUL1-2Istanbul BasaksehirTUR0-27,520
Thu 23.11.17Sporting BragaPOR3-1HoffenheimGER1-017,000
Thu 07.12.17HoffenheimGER1-1Ludogorets RazgradBUL1-0
Thu 07.12.17Istanbul BasaksehirTUR2-1Sporting BragaPOR
Group Dpwdlgfgag+-
1. AC MilanITA1132113:6+7
2. AEK AthensGRE81506:5+1
3. RijekaCRO721311:12-1
4. Austria WienAUT51239:16-7
TeamMilaAEKRijeAust
AC MilanITA---0:03:2 5:1
AEK AthensGRE 0:0--- 2:22:2
RijekaCRO 2:01:2--- 1:4
Austria WienAUT1:5 0:01:3---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17RijekaCRO1-2AEK AthensGRE1-15,932
Thu 14.09.17Austria WienAUT1-5AC MilanITA0-331,409
Thu 28.09.17AC MilanITA3-2RijekaCRO1-023,917
Thu 28.09.17AEK AthensGRE2-2Austria WienAUT1-117,000
Thu 19.10.17AC MilanITA0-0AEK AthensGRE0-020,812
Thu 19.10.17Austria WienAUT1-3RijekaCRO0-220,690
Thu 02.11.17AEK AthensGRE0-0AC MilanITA0-045,000
Thu 02.11.17RijekaCRO1-4Austria WienAUT0-17,912
Thu 23.11.17AC MilanITA5-1Austria WienAUT3-117,932
Thu 23.11.17AEK AthensGRE2-2RijekaCRO1-217,100
Thu 07.12.17RijekaCRO2-0AC MilanITA1-0
Thu 07.12.17Austria WienAUT0-0AEK AthensGRE0-0
Group Epwdlgfgag+-
1. Atalanta BergamoITA1442014:5+9
2. Olympique LyonnaisFRA1132111:4+7
3. EvertonENG41148:15-7
4. Apollon LimassolCYP30335:14-9
TeamAtalOlymApolEver
Atalanta BergamoITA--- 1:03:13:1
Olympique LyonnaisFRA1:1--- 4:0 3:0
Apollon LimassolCYP 1:11:1--- 0:3
EvertonENG 1:51:22:2---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17Atalanta BergamoITA3-1EvertonENG3-015,000
Thu 14.09.17Apollon LimassolCYP1-1Olympique LyonnaisFRA0-05,134
Thu 28.09.17Olympique LyonnaisFRA1-1Atalanta BergamoITA1-027,715
Thu 28.09.17EvertonENG2-2Apollon LimassolCYP1-130,000
Thu 19.10.17Atalanta BergamoITA3-1Apollon LimassolCYP1-013,803
Thu 19.10.17EvertonENG1-2Olympique LyonnaisFRA0-127,159
Thu 02.11.17Olympique LyonnaisFRA3-0EvertonENG0-048,103
Thu 02.11.17Apollon LimassolCYP1-1Atalanta BergamoITA0-15,658
Thu 23.11.17Olympique LyonnaisFRA4-0Apollon LimassolCYP2-026,972
Thu 23.11.17EvertonENG1-5Atalanta BergamoITA0-120,000
Thu 07.12.17Atalanta BergamoITA1-0Olympique LyonnaisFRA1-0
Thu 07.12.17Apollon LimassolCYP0-3EvertonENG0-2
Group Fpwdlgfgag+-
1. Lokomotiv MoskvaRUS113219:4+5
2. KopenhagenDEN92317:3+4
3. Sheriff TiraspolMDA92314:40
4. ZlinCZE20241:10-9
TeamLokoSherKopeZlin
Lokomotiv MoskvaRUS--- 1:2 2:13:0
Sheriff TiraspolMDA1:1---0:0 1:0
KopenhagenDEN0:0 2:0--- 3:0
ZlinCZE 0:20:01:1---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17KopenhagenDEN0-0Lokomotiv MoskvaRUS0-017,285
Thu 14.09.17ZlinCZE0-0Sheriff TiraspolMDA0-04,499
Thu 28.09.17Lokomotiv MoskvaRUS3-0ZlinCZE3-010,065
Thu 28.09.17Sheriff TiraspolMDA0-0KopenhagenDEN0-05,070
Thu 19.10.17Sheriff TiraspolMDA1-1Lokomotiv MoskvaRUS1-110,500
Thu 19.10.17ZlinCZE1-1KopenhagenDEN1-16,245
Thu 02.11.17Lokomotiv MoskvaRUS1-2Sheriff TiraspolMDA1-110,118
Thu 02.11.17KopenhagenDEN3-0ZlinCZE1-016,189
Thu 23.11.17Lokomotiv MoskvaRUS2-1KopenhagenDEN1-110,806
Thu 23.11.17Sheriff TiraspolMDA1-0ZlinCZE1-07,000
Thu 07.12.17KopenhagenDEN2-0Sheriff TiraspolMDA0-014,246
Thu 07.12.17ZlinCZE0-2Lokomotiv MoskvaRUS0-0
Group Gpwdlgfgag+-
1. Viktoria PlzenCZE1240213:8+5
2. FC FCSB BucurestiROU103129:7+2
3. AC LuganoSUI93039:11-2
4. Hapoel Beer-ShevaISR41145:10-5
TeamFCSBLugaViktHapo
FC FCSB BucurestiROU--- 1:23:0 1:1
AC LuganoSUI1:2---3:2 1:0
Viktoria PlzenCZE 2:0 4:1---3:1
Hapoel Beer-ShevaISR1:22:1 0:2---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17FC FCSB BucurestiROU3-0Viktoria PlzenCZE2-020,000
Thu 14.09.17Hapoel Beer-ShevaISR2-1AC LuganoSUI1-014,752
Thu 28.09.17AC LuganoSUI1-2FC FCSB BucurestiROU1-02,700
Thu 28.09.17Viktoria PlzenCZE3-1Hapoel Beer-ShevaISR1-010,314
Thu 19.10.17AC LuganoSUI3-2Viktoria PlzenCZE0-02,530
Thu 19.10.17Hapoel Beer-ShevaISR1-2FC FCSB BucurestiROU0-015,117
Thu 02.11.17FC FCSB BucurestiROU1-1Hapoel Beer-ShevaISR1-127,000
Thu 02.11.17Viktoria PlzenCZE4-1AC LuganoSUI3-19,483
Thu 23.11.17AC LuganoSUI1-0Hapoel Beer-ShevaISR0-03,011
Thu 23.11.17Viktoria PlzenCZE2-0FC FCSB BucurestiROU0-010,197
Thu 07.12.17FC FCSB BucurestiROU1-2AC LuganoSUI0-2
Thu 07.12.17Hapoel Beer-ShevaISR0-2Viktoria PlzenCZE0-1
Group Hpwdlgfgag+-
1. ArsenalENG1341114:4+10
2. Crvena Zvezda BeogradSRB92313:2+1
3. FC CologneGER62047:8-1
4. BATE BorisovBLR51236:16-10
TeamArseCrveBATEColo
ArsenalENG--- 0:0 6:03:1
Crvena Zvezda BeogradSRB0:1---1:1 1:0
BATE BorisovBLR2:4 0:0---1:0
FC CologneGER 1:00:1 5:2---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17Crvena Zvezda BeogradSRB1-1BATE BorisovBLR0-040,284
Thu 14.09.17ArsenalENG3-1FC CologneGER0-159,359
Thu 28.09.17BATE BorisovBLR2-4ArsenalENG1-313,136
Thu 28.09.17FC CologneGER0-1Crvena Zvezda BeogradSRB0-146,195
Thu 19.10.17Crvena Zvezda BeogradSRB0-1ArsenalENG0-052,000
Thu 19.10.17BATE BorisovBLR1-0FC CologneGER0-011,783
Thu 02.11.17ArsenalENG0-0Crvena Zvezda BeogradSRB0-058,285
Thu 02.11.17FC CologneGER5-2BATE BorisovBLR1-245,200
Thu 23.11.17BATE BorisovBLR0-0Crvena Zvezda BeogradSRB0-011,347
Thu 23.11.17FC CologneGER1-0ArsenalENG0-045,300
Thu 07.12.17ArsenalENG6-0BATE BorisovBLR3-0
Thu 07.12.17Crvena Zvezda BeogradSRB1-0FC CologneGER1-0
Group Ipwdlgfgag+-
1. FC SalzburgAUT123307:1+6
2. Olympique de MarseilleFRA82224:40
3. KonyasporTUR61324:6-2
4. Vitoria GuimaraesPOR51145:9-4
TeamZalzOlymKonyVito
FC SalzburgAUT---1:0 0:0 3:0
Olympique de MarseilleFRA 0:0---1:02:1
KonyasporTUR0:2 1:1---2:1
Vitoria GuimaraesPOR1:1 1:0 1:1---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17Olympique de MarseillFRA1-0KonyasporTUR0-08,649
Thu 14.09.17Vitoria GuimaraesPOR1-1FC SalzburgAUT1-113,972
Thu 28.09.17FC SalzburgAUT1-0Olympique de MarseillFRA0-011,832
Thu 28.09.17KonyasporTUR2-1Vitoria GuimaraesPOR1-021,116
Thu 19.10.17Olympique de MarseillFRA2-1Vitoria GuimaraesPOR1-113,359
Thu 19.10.17KonyasporTUR0-2FC SalzburgAUT0-123,354
Thu 02.11.17FC SalzburgAUT0-0KonyasporTUR0-08,773
Thu 02.11.17Vitoria GuimaraesPOR1-0Olympique de MarseillFRA0-014,181
Thu 23.11.17FC SalzburgAUT3-0Vitoria GuimaraesPOR2-06,474
Thu 23.11.17KonyasporTUR1-1Olympique de MarseillFRA0-018,000
Thu 07.12.17Olympique de MarseillFRA0-0FC SalzburgAUT0-0
Thu 07.12.17Vitoria GuimaraesPOR1-1KonyasporTUR0-1
Group Jpwdlgfgag+-
1. Athletic BilbaoESP113218:5+3
2. Oestersunds FCSWE113218:4+4
3. Zorya LuhanskUKR62043:9-6
4. Hertha BerlinGER51236:7-1
TeamOestZoryAthlHert
Oestersunds FCSWE--- 2:02:21:0
Zorya LuhanskUKR0:2--- 0:22:1
Athletic BilbaoESP 1:00:1--- 3:2
Hertha BerlinGER 1:1 2:00:0---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17Zorya LuhanskUKR0-2Oestersunds FCSWE0-05,097
Thu 14.09.17Hertha BerlinGER0-0Athletic BilbaoESP0-028,832
Thu 28.09.17Oestersunds FCSWE1-0Hertha BerlinGER1-08,009
Thu 28.09.17Athletic BilbaoESP0-1Zorya LuhanskUKR0-132,462
Thu 19.10.17Oestersunds FCSWE2-2Athletic BilbaoESP0-17,870
Thu 19.10.17Zorya LuhanskUKR2-1Hertha BerlinGER1-09,521
Thu 02.11.17Athletic BilbaoESP1-0Oestersunds FCSWE0-037,000
Thu 02.11.17Hertha BerlinGER2-0Zorya LuhanskUKR1-020,358
Thu 23.11.17Oestersunds FCSWE2-0Zorya LuhanskUKR1-07,754
Thu 23.11.17Athletic BilbaoESP3-2Hertha BerlinGER1-230,000
Thu 07.12.17Zorya LuhanskUKR0-2Athletic BilbaoESP0-0
Thu 07.12.17Hertha BerlinGER1-1Oestersunds FCSWE0-0
Group Kpwdlgfgag+-
1. Lazio RomaITA1341112:7+5
2. OGC NiceFRA930312:7+5
3. Zulte-WaregemBEL72138:13-5
4. Vitesse ArnheimNED51235:10-5
TeamLaziOGCViteZult
Lazio RomaITA--- 1:0 1:12:0
OGC NiceFRA1:3---3:0 3:1
Vitesse ArnheimNED2:3 1:0--- 0:2
Zulte-WaregemBEL 3:21:51:1---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17Vitesse ArnheimNED2-3Lazio RomaITA1-019,867
Thu 14.09.17Zulte-WaregemBEL1-5OGC NiceFRA0-39,092
Thu 28.09.17Lazio RomaITA2-0Zulte-WaregemBEL1-0
Thu 28.09.17OGC NiceFRA3-0Vitesse ArnheimNED2-015,006
Thu 19.10.17OGC NiceFRA1-3Lazio RomaITA1-121,386
Thu 19.10.17Zulte-WaregemBEL1-1Vitesse ArnheimNED1-110.064
Thu 02.11.17Lazio RomaITA1-0OGC NiceFRA0-021,327
Thu 02.11.17Vitesse ArnheimNED0-2Zulte-WaregemBEL0-117,986
Thu 23.11.17Lazio RomaITA1-1Vitesse ArnheimNED1-18,226
Thu 23.11.17OGC NiceFRA3-1Zulte-WaregemBEL2-020,274
Thu 07.12.17Vitesse ArnheimNED1-0OGC NiceFRA0-0
Thu 07.12.17Zulte-WaregemBEL3-2Lazio RomaITA1-0
Group Lpwdlgfgag+-
1. Zenit St. PetersburgRUS1651017:5+12
2. Real Sociedad S. SebastiESP1240216:6+10
3. Rosenborg TrondheimNOR51236:11-5
4. Vardar SkopjeMKD10153:20-17
TeamZeniRealRoseVard
Zenit St. PetersburgRUS---3:13:1 2:1
Real Sociedad S. SebastiESP 1:3---4:0 3:0
Rosenborg TrondheimNOR 1:1 0:1---3:1
Vardar SkopjeMKD0:50:6 1:1---
dateteam 1 _________scoreteam 2 _________HTatt.
Thu 14.09.17Real Sociedad S. SebaESP4-0Rosenborg TrondheimNOR3-021,479
Thu 14.09.17Vardar SkopjeMKD0-5Zenit St. PetersburgRUS0-315,000
Thu 28.09.17Zenit St. PetersburgRUS3-1Real Sociedad S. SebaESP2-150,477
Thu 28.09.17Rosenborg TrondheimNOR3-1Vardar SkopjeMKD1-016,038
Thu 19.10.17Zenit St. PetersburgRUS3-1Rosenborg TrondheimNOR1-046,211
Thu 19.10.17Vardar SkopjeMKD0-6Real Sociedad S. SebaESP0-321,000
Thu 02.11.17Real Sociedad S. SebaESP3-0Vardar SkopjeMKD1-017,242
Thu 02.11.17Rosenborg TrondheimNOR1-1Zenit St. PetersburgRUS0-018,597
Thu 23.11.17Zenit St. PetersburgRUS2-1Vardar SkopjeMKD2-038,196
Thu 23.11.17Rosenborg TrondheimNOR0-1Real Sociedad S. SebaESP0-018,307
Thu 07.12.17Real Sociedad S. SebaESP1-3Zenit St. PetersburgRUS0-1
Thu 07.12.17Vardar SkopjeMKD1-1Rosenborg TrondheimNOR1-1
16 direct entries, 10 from Play-Offs of Champions League, 10 from Q3 of Champions League, 7 from Q3, 2 from Q2 and 3 from Q1.

Play-Offs - 16.08 - 23.08

22 pairs. 15 teams from Men CL 2018 QR3. 14 teams from QR3. 4 teams from QR2. 11 teams from QR1.
datesteam 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggreg.
Group 1
17.08,24.08AC MilanITAQ36-01-0Shkendija TetovoMKDQ13-01-07-0
17.08,24.08NK OsijekCROQ11-21-0Austria WienAUTQ31-10-02-2agr2
17.08,24.08FK KrasnodarRUSQ33-21-2Crvena zvezda BeogradSRBQ11-00-14-4agr 2 Ch
17.08,24.08Club BruggeBELCL30-00-3AEK AthensGRECL30-00-20-3
17.08,24.08Maritimo FunchalPORQ30-01-3Dinamo KievUKRCL30-00-21-3
Group 2
17.08,24.08Panathinaikos AthensGREQ32-30-1Athletic BilbaoESPQ31-00-12-4
17.08,24.08Apollon LimassolCYPQ23-21-1FC MidtjyllandDENQ11-10-14-3
17.08,24.08FH HafnarfjordurISLCL31-22-3Sporting BragaPORQ31-01-13-5
17.08,24.08EvertonENGQ32-01-1Hajduk SplitCROQ22-00-13-1
17.08,24.08Vitorul ConstantaROUCL31-30-4SalzburgAUTCL31-30-21-7
Group 3
17.08,24.08Vardar SkopjeMKDCL32-02-1Fenerbahce IstanbulTURQ31-00-04-1
17.08,24.08Ajax AmsterdamNEDCL30-12-3RosenborgNORCL30-00-12-4
17.08,24.08SCR AltachAUTQ10-12-2Maccabi Tel-AvivISRQ10-01-12-3
17.08,24.08BATE BorisovBLRCL31-12-1FC OleksandriyaUKRQ31-10-13-2
17.08,24.08Dinamo ZagrebCROQ31-10-0Skenderbeu KorceALBQ10-10-01-1agr2
17.08,24.08Ludogorets RazgradBULCL32-00-0Suduva MarijampoleLTUQ10-00-02-0
Group 4
17.08,24.08NK DomzaleSLOQ11-10-3Olympique MarseilleFRAQ31-00-11-4
17.08,24.08Partizan BeogradSRBCL30-04-0Videoton FehervarHUNQ10-03-04-0
16.08,24.08UtrechtNEDQ21-00-2Zenit St. PetersburgRUSQ30-00-11-2aet
17.08,24.08Legia WarszawaPOLCL31-10-0Sheriff TiraspolMDACL30-00-01-1agr2
17.08,24.08Viktoria PlzenCZECL33-10-0AEK LarnacaCYPQ12-10-03-1
17.08,24.08PAOK ThessalonikiGREQ33-10-2OstersundSWEQ21-10-03-3agr2

Qualification Round 3 - 27.07 - 02.08

datesteam 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggreg.
Group 1
27.07,02.08PSV EindhovenNED 0-10-1NK OsijekCRO 0-00-10-2
27.07,02.08FK TrakaiLTU 2-10-3Shkendija TetovoMKD 1-10-22-4
27.07,02.08FK KrasnodarRUS 2-13-1Lyngby BKDEN 0-02-15-2
27.07,02.08Sturm GrazAUT 1-21-1Fenerbahce IstanbulTUR 1-20-12-3
27.07,02.08Panathinaikos AthensGRE 1-02-1QabalaAZE 1-00-03-1
Group 2
27.07,02.08Mlada BoleslavCZE 2-11-2Skenderbeu KorceALB 1-01-03-32-4p
27.07,01.08Austria WienAUT 0-02-1AEL LimassolCYP 0-00-12-1
27.07,02.08Dinamo ZagrebCRO 2-10-0Odd GrenlandNOR 2-10-02-1
27.07,02.08Dinamo BucurestiROU 1-10-3Athletic BilbaoESP 0-10-21-4
27.07,02.08Olimpik DonetskUKR 1-10-2PAOK ThessalonikiGRE 0-00-21-3
27.07,02.08Arka GdyniaPOL 3-21-2FC MidtjyllandDEN 2-20-04-4agr2
Group 3
27.07,02.08OstersundSWE 1-02-1CS Fola EschLUX 0-00-03-1
27.07,02.08Girondins BordeauxFRA 2-10-1Videoton FehervarHUN 2-10-12-2agr2
27.07,02.08Maccabi Tel-AvivISR 1-02-0Panionios AthensGRE 0-00-02-0
27.07,02.08UtrechtNED 0-02-2Lech PoznanPOL 0-01-12-2agr1
27.07,02.08Universitatea CraiovaROU 0-10-2AC MilanITA 0-10-10-3
27.07,02.08BroendbyDEN 0-00-2Hajduk SplitCRO 0-00-00-2
Group 4
27.07,02.08AA GentBEL 1-11-3SCR AltachAUT 0-11-12-4
27.07,02.08Astra GiurgiuROU 0-00-1FC OleksandriyaUKR 0-00-10-1
27.07,02.08EvertonENG 1-01-0MFK RuzomberokSVK 1-00-02-0
27.07,02.08AberdeenSCO 2-10-2Apollon LimassolCYP 1-00-12-3
27.07,02.08Crvena zvezda BeogradSRB 2-01-0Sparta PrahaCZE 1-01-03-0
27.07,02.08Botev PlovdivBUL 0-00-2Maritimo FunchalPOR 0-00-10-2
Group 5
27.07,02.08Bnei Yehuda Tel-AvivISR 0-21-0Zenit St. PetersburgRUS 0-00-01-2ch.
27.07,02.08Olympique MarseilleFRA 4-20-0KV OostendeBEL 2-10-04-2
27.07,02.08SC FreiburgGER 1-00-2NK DomzaleSLO 1-00-01-2
27.07,02.08AEK LarnacaCYP 2-01-1Dinamo MinskBLR 1-00-03-1
27.07,02.08AIK StockholmSWE 1-11-2Sporting BragaPOR 1-11-12-3aet
27.07,02.08Suduva MarijampoleLTU 3-01-1FC SionSUI 2-00-04-1

Qualification Round 2 - 13.07 - 20.07

datesteam 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggr.Rem
Group 1
13.07,20.07Beitar JerusalemISR 1-10-4Botev PlovdivBUL 1-00-21-5
13.07,20.07Apollon LimassolCYPS3-02-1Zaria BaltiMDA 3-01-05-1
13.07,20.07Rabotnicki SkopjeMKD 1-10-3Dinamo MinskBLR 0-00-11-4
13.07,20.07Slovan BratislavaSVK 0-11-2Lyngby BKDEN 0-00-21-3
13.07,20.07Shamrock RoversIRL 2-30-2Mlada BoleslavCZES0-10-22-5
Group 2
13.07,20.07Zeljeznicar SarajevoBIH 0-00-2AIK StockholmSWES0-00-00-2
13.07,20.07Cork CityIRL 0-10-1AEK LarnacaCYPS0-00-10-2
13.07,20.07Kairat AlmatyKAZ 1-10-2Skenderbeu KorceALBS1-00-01-3
13.07,20.07Panionios AthensGRE 2-03-2Nova GoricaSLOS1-03-15-2
13.07,20.07Astra GiurgiuROUS3-10-0Zira FKAZE 1-10-03-1
Group 3
13.07,20.07FK HaugesundNOR 3-20-2Lech PoznanPOLS1-00-13-4
13.07,20.07BroendbyDENS2-01-2VPS VaasaFIN 2-01-23-2
13.07,20.07IFK NorrkopingSWE 2-11-2FK TrakaiLTUS1-00-23-33-5p
13.07,20.07Hajduk SplitCROS1-02-1Levski SofiaBUL 1-00-03-1
13.07,20.07Nomme KaljuEST 0-31-1Videoton FehervarHUNS0-10-11-4
Group 4
13.07,20.07Maccabi Tel-AvivISR 3-12-0KR ReykjavikISL 0-00-05-1
13.07,20.07Valletta FCMLTS0-01-3UtrechtNEDS0-00-11-3
13.07,20.07MFK RuzomberokSVK 0-12-0Brann BergenNOR 0-00-02-1
13.07,20.07FK LiepajaLAT 0-21-0Suduva MarijampoleLTU 0-10-01-2
13.07,20.07QabalaAZES1-12-0Jagiellonia BialystokPOL 0-11-03-1
13.07,20.07Progres NiederkornLUX 0-11-2AEL LimassolCYP 0-00-01-3
Group 5
13.07,20.07SCR AltachAUTS1-13-0Dinamo BrestBLR 0-02-04-1
13.07,20.07OstersundSWE 2-01-1Galatasaray IstanbulTUR 0-00-03-1
12.07,20.07Inter BakiAZES1-01-4CS Fola EschLUX 1-00-22-4
13.07,20.07FC VaduzLIE 0-10-1Odd GrenlandNOR 0-10-00-2
13.07,20.07Valur ReykjavikISL 1-22-3NK DomzaleSLO 1-12-13-5
13.07,20.07Irtysh PavlodarKAZ 1-10-2Crvena zvezda BeogradSRB 0-00-11-3
Group 6
13.07,20.07AberdeenSCOS1-12-0Siroki BrijegBIH 1-00-02-0
13.07,20.07Ferencvaros BudapestHUN 2-41-3FC MidtjyllandDEN 2-10-13-7
13.07,20.07Sturm GrazAUTS0-13-0Mladost PodgoricaMNE 0-12-03-1
13.07,20.07Shkendija TetovoMKD 3-11-1HJK HelsinkiFIN 1-10-14-2
13.07,20.07TrencinSVK 1-10-2Bnei Yehuda Tel-AvivISR 0-10-01-3
13.07,20.07NK OsijekCRO 2-01-2LuzernSUI 0-00-12-3

Qualification Round 1 - 29.06 - 06.07

team 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggr.Rem
Group 1
Maccabi Tel-AvivISRS2-03-0TiranaALB ---2-05-0
Mladost LucaniSRB 0-30-2Inter BakiAZES---0-10-5
Shirak GyumriARMS0-22-2Nova GoricaSLO ---1-12-4
Shkendija TetovoMKD 3-04-0Dacia ChisinauMDAS---2-07-0Ch
TrencinSVKS5-13-0Torpedo KutaisiGEO ---1-08-1
Group 2
Kairat AlmatyKAZS6-02-1Atlantas KlaipedaLTU ---2-18-1
Chikhura SachkhereGEO 0-11-1SCR AltachAUTS---0-11-2
Zira FKAZES2-02-1Differdange 03LUX ---0-14-1
Levski SofiaBULS3-10-0Sutjeska NiksicMNE ---0-03-1
Lech PoznanPOLS4-03-0Pelister BitolaMKD ---1-07-0
Group 3
Beitar JerusalemISRS4-33-0Vasas BudapestHUN ---1-07-3
CS Fola EschLUX 2-11-1Milsami OrheiMDAS---0-13-2
Vojvodina Novi SadSRBS2-10-2MFK RuzomberokSVK ---0-02-3
Irtysh PavlodarKAZS1-02-0Dunav RuseBUL ---1-03-0
Mladost PodgoricaMNES1-03-0Gandzasar-KapanARM ---0-04-0
Group 4
Siroki BrijegBIH 2-00-0Ordabasy ShymkentKAZS---0-02-0Ch
Partizani TiraneALB 1-30-1Botev PlovdivBULS---0-11-4
Pyunik YerevanARM 1-40-5Slovan BratislavaSVKS---0-21-9Ch
Dinamo BatumiGEO 0-10-4Jagiellonia BialystokPOLS---0-00-5Ch
Videoton FehervarHUNS2-03-3Balzan FCMLT ---2-15-304.07
Group 5
Crvena zvezda BeogradSRBS3-03-3FlorianaMLT ---1-16-3
UE Santa ColomaAND 0-20-4NK OsijekCROS---0-20-6
Tre Penne GalazzanoSMR 0-10-6Rabotnicki SkopjeMKDS---0-20-7
Zeljeznicar SarajevoBIH 1-02-2Zeta GolubovciMNE ---1-13-2
Saint Joseph'sGIB 0-40-6AEL LimassolCYPS---0-30-10Ch
Group 6
Valletta FCMLTS2-01-0FolgoreSMR ---0-03-0
Zaria BaltiMDA 2-11-2FK SarajevoBIHS---0-23-35-6p
Glasgow RangersSCOS1-00-0Progres NiederkornLUX ---0-01-204.07
AEK LarnacaCYPS5-01-1Lincoln Red ImpsGIB ---0-16-1
Skenderbeu KorceALBS1-05-0Sant JuliaAND ---2-06-0
Group 7
FK VentspilsLATS0-00-1Valur ReykjavikISL ---0-00-1
FC VaduzLIES2-13-0Bala TownWAL ---3-05-1Ch
NK DomzaleSLOS2-03-2Flora TallinnEST ---1-25-2
FC MidtjyllandDENS6-14-1Derry CityIRL ---2-110-1
FK HaugesundNORS7-00-0ColeraineNIR ---0-07-0
Group 8
Saint JohnstoneSCO 1-20-1FK TrakaiLTU ---0-01-3
VPS VaasaFIN 1-01-0Olimpija LjubljanaSLOS---0-02-0
Crusaders BelfastNIRS3-10-2FK LiepajaLAT ---0-13-3AGR
Dinamo MinskBLRS2-12-0NSI RunavikFAR ---1-04-1
Stjarnan FCISLS0-10-1Shamrock RoversIRL ---0-10-2
Group 9
Odd GrenlandNORS3-02-0Ballymena UnitedNIR ---0-05-0
Connah's Quay NomadsWAL 1-00-3HJK HelsinkiFINS---0-21-3
Nomme KaljuESTS2-12-1B36 TorshavnFAR ---1-04-2
FerencvarosHUNS2-01-0FK JelgavaLAT ---1-03-0
IFK NorrkopingSWES5-01-0FC PrishtinaKOS ---0-06-0
Group 10
Shakhtyor SoligorskBLRS0-01-2Suduva MarijampoleLTU ---1-11-2
KR ReykjavikISLS0-02-0SJK SeinajokiFIN ---0-02-0Ch
Levadia TallinnESTS0-22-4Cork CityIRL ---2-16-2
Lyngby BKDENS1-03-0Bangor CityWAL ---3-04-0
KI KlaksvikFAR 0-00-5AIK StockholmSWES---0-50-5Ch

Teams

Group Stage - 16 teams
ArsenalENG105.92
Olympique LyonFRA68.833
VillarrealESP64.999
LazioITA56.666
Real SociedadESP27.499
Lokomotiv MoskvaRUS20.606
Hertha BSCGER16.899
1.FC KolnGER15.899
Vitoria GuimaraesPOR14.866
AtalantaITA14.666
Zulte WaregemBEL14.480
Zorya LuhanskUKR13.526
KonyasporTUR9.840
Vitesse ArnhemNED9.212
FC ZlinCZE6.635
FC LuganoSUI6.415
Group Stage eliminated in Play-Off of Men CL 2018 - 10 teams.
Play-Off eliminated in Round 3 of Men CL 2018 - 15 teams.
Dinamo KievUKR67.526--R3-CL
Ajax AmsterdamNED67.212POR3-CL
Viktoria PlzenCZE40.635--R3-CL
SalzburgAUT40.570--R3-CL
Club BruggeBEL39.480POR3-CL
Ludogorets RazgradBUL34.175--R3-CL
BATE BorisovBLR29.475--R3-CL
Legia WarszawaPOL28.450POR3-CL
Partizan BeogradSRB16.075--R3-CL
RosenborgNOR12.665--R3-CL
Sheriff TiraspolMDA11.150--R3-CL
AEK AthensGRE6.580--R3-CL
FH HafnarfjordurISL6.175POR3-CL
Vitorul ConstantaROU5.870POR3-CL
Vardar SkopjeMKD5.125--R3-CL
3rd Qualifying Round_ - 25 teams
Zenit St. PetersburgRUS87.106--
Athletic BilbaoESP60.999--
Fenerbahce IstanbulTUR51.840PO
Sparta PrahaCZE48.135Q3
AC MilanITA47.666--
PSV EindhovenNED46.212Q3
Sporting BragaPOR37.366--
AA GentBEL35.480Q3
PAOK ThessalonikiGRE35.080PO
FK KrasnodarRUS32.106PO
Girondins BordeauxFRA29.333Q3
EvertonENG29.192--
Olympique MarseilleFRA28.333--
Dinamo ZagrebCRO26.050PO
SC FreiburgGER20.899Q3
Austria WienAUT17.070--
Panathinaikos AthensGRE15.080PO
Maritimo FunchalPOR14.866PO
FC SionSUI14.415Q3
FC OleksandriyaUKR9.526PO
Olimpik DonetskUKR8.526Q3
KV OostendeBEL8.480Q3
Dinamo BucurestiROU6.370Q3
Universitatea CraiovaROU4.870Q3
Arka GdyniaPOL3.950Q3
2nd Qualifying Round> - 16 teams.
Galatasaray IstanbulTUR58.840Q2
Astra GiurgiuROU17.870Q3
Hajduk SplitCRO11.550PO
Apollon LimassolCYP10.710--
Mlada BoleslavCZE10.135Q3
LuzernSUI9.415Q2
BroendbyDEN8.800Q3
QabalaAZE7.800Q3
AberdeenSCO6.785Q3
UtrechtNED6.712PO
Sturm GrazAUT6.570Q3
Panionios AthensGRE5.580Q3
Bnei Yehuda Tel-AvivISR4.875Q3
Dinamo BrestBLR3.975Q2
OstersundSWE3.945--
Brann BergenNOR3.665Q2
1st Qualifying Round> - 100 teams.
Maccabi Tel-AvivISR23.375---
FC MidtjyllandDEN16.300PO
Dinamo MinskBLR10.975Q3
Lech PoznanPOL10.950Q3
HJK HelsinkiFIN10.530Q2
AIK StockholmSWE9.945Q3
Vojvodina Novi SadSRB9.075Q1
Videoton FehervarHUN8.650PO
AEL LimassolCYP8.210Q3
Shakhtyor SoligorskBLR7.475Q1
Slovan BratislavaSVK7.350Q2
Crvena zvezda BeogradSRB7.325---
TrencinSVK6.850Q2
Skenderbeu KorceALB6.825---
SCR AltachAUT6.570PO
Saint JohnstoneSCO6.535Q1
AEK LarnacaCYP6.210PO
Inter BakiAZE6.050Q2
Beitar JerusalemISR5.875Q2
FK VentspilsLAT5.725Q1
Odd GrenlandNOR5.665Q3
Kairat AlmatyKAZ5.550Q2
NK OsijekCRO5.550PO
FK SarajevoBIH5.300Q1
KR ReykjavikISL5.175Q2
IFK NorrkopingSWE4.945Q2
Milsami OrheiMDA4.900Q1
Zeljeznicar SarajevoBIH4.800Q2
Nomme KaljuEST4.800Q2
Lyngby BKDEN4.800Q3
Botev PlovdivBUL4.675Q3
Olimpija LjubljanaSLO4.625Q1
Valletta FCMLT4.550Q1
FC VaduzLIE4.450Q2
Jagiellonia BialystokPOL4.450Q2
Levski SofiaBUL4.425Q2
Stjarnan FCISL4.175Q1
FK HaugesundNOR4.165Q2
NK DomzaleSLO4.125PO
Ordabasy ShymkentKAZ4.050Q1
Levadia TallinnEST4.050Q1
Ferencvaros BudapestHUN3.900Q2
Crusaders BelfastNIR3.900Q1
Rabotnicki SkopjeMKD3.875Q2
Glasgow RangersSCO3.785Q1
Shirak GyumriARM3.775Q1
Dacia ChisinauMDA3.650Q1
Zira FKAZE3.550Q1
Siroki BrijegBIH3.550Q2
Mladost PodgoricaMNE3.550Q2
Irtysh PavlodarKAZ3.550Q2
CS Fola EschLUX3.475Q3
Differdange 03LUX3.475Q1
Shkendija TetovoMKD3.375PO
Nova GoricaSLO3.375Q2
Sutjeska NiksicMNE3.300Q1
Pyunik YerevanARM3.275Q1
Dunav RuseBUL3.125Q1
Mladost LucaniSRB3.075Q2
Partizani TiraneALB3.075Q1
Shamrock RoversIRL3.065Q2
Flora TallinnEST3.050Q1
Chikhura SachkhereGEO3.025Q1
Lincoln Red ImpsGIB3.000Q1
FK JelgavaLAT2.975Q1
SJK SeinajokiFIN2.780Q1
Cork CityIRL2.565Q2
ZetaMNE2.550Q1
B36 TorshavnFAR2.450Q1
MFK RuzomberokSVK2.350Q3
Derry CityIRL2.315Q1
FK LiepajaLAT2.225Q1
Zaria BaltiMDA2.150Q2
VPS VaasaFIN2.030Q2
Valur ReykjavikISL1.925Q2
Vasas BudapestHUN1.900Q1
TiranaALB1.825Q1
Suduva MarijampoleLTU1.825PO
Atlantas KlaipedaLTU1.825Q1
Torpedo KutaisiGEO1.775Q1
Gandzasar-KapanARM1.775Q1
FK TrakaiLTU1.575Q3
Tre PenneSMR1.566Q1
Dinamo BatumiGEO1.525Q1
Bala TownWAL1.525Q1
NSI RunavikFAR1.450Q1
Balzan FCMLT1.300Q1
Connah's Quay NomadsWAL1.275Q1
Bangor CityWAL1.275Q1
UE Santa ColomaAND1.233Q1
Progres NiederkornLUX1.225Q2
Pelister BitolaMKD1.125Q1
FolgoreSMR1.066Q1
FlorianaMLT1.050Q1
ColeraineNIR0.900Q1
Ballymena UnitedNIR0.900Q1
Sant JuliaAND0.733Q1
KI KlaksvikFAR0.700Q1
St Joseph'sGIB0.500Q1
FC PrishtinaKOS0.000Q1
Todor66 football index
index UEFA
Europa League 2017-2018
Europa League 2016-2017
Europa League 2015-2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
----------------
Men UEFA 2009Men UEFA 2008
Men UEFA 2007Men UEFA 2006
Men UEFA 2005Men UEFA 2004
Men UEFA 2003Men UEFA 2002
Men UEFA 2001Men UEFA 2000
Men UEFA 1999Men UEFA 1998
Men UEFA 1997Men UEFA 1996
Men UEFA 1995Men UEFA 1994
Men UEFA 1993Men UEFA 1992
Men UEFA 1991Men UEFA 1990
Men UEFA 1989Men UEFA 1988
Men UEFA 1987Men UEFA 1986
Men UEFA 1985Men UEFA 1984
Men UEFA 1983Men UEFA 1982
Men UEFA 1981Men UEFA 1980
Men UEFA 1979Men UEFA 1978
Men UEFA 1977Men UEFA 1976
Men UEFA 1975Men UEFA 1974
Men UEFA 1973Men UEFA 1972
Men Fairs 1971
Men Fairs 1970Men Fairs 1969
Men Fairs 1968Men Fairs 1967
Men Fairs 1966Men Fairs 1965
Men Fairs 1964Men Fairs 1963
Men Fairs 1962Men Fairs 1961
Men Fairs 1960Men Fairs 1958
Todor66 football index
index Cup Winners
----------------
Men CWC 1999Men CWC 1998
Men CWC 1997Men CWC 1996
Men CWC 1995Men CWC 1994
Men CWC 1993Men CWC 1992
Men CWC 1991Men CWC 1990
Men CWC 1989Men CWC 1988
Men CWC 1987Men CWC 1986
Men CWC 1985Men CWC 1984
Men CWC 1983Men CWC 1982
Men CWC 1981Men CWC 1980
Men CWC 1979Men CWC 1978
Men CWC 1977Men CWC 1976
Men CWC 1975Men CWC 1974
Men CWC 1973Men CWC 1972
Men CWC 1971Men CWC 1970
Men CWC 1969Men CWC 1968
Men CWC 1967Men CWC 1966
Men CWC 1965Men CWC 1964
Men CWC 1963Men CWC 1962
Men CWC 1961
-------------------
Europa League 2017
Europa League 2016
Europa League 2015
Europa League 2014
Europa League 2013
Europa League 2012
Europa League 2011
Europa League 2010
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Dec 2017
Facebook Todor Krastev

Quantcast