Men Handball European Champions League 2014/2015 - Winner FC Barcelona (ESP)
Men CL 2015 Men EHF 2015Men Challenge 2015Women CL 2015Women CWC 2015Women EHF 2015Women Challenge 2015
Final Four - Koln (GER), cappacity 20,000
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HT7m
Final31.0518:00FC BarcelonaESP28-23MKB Veszprem KCHUN14-101/1-1/1
3-431.0515:15Vive Targi KielcePOL28-26THW KielGER12-122/2-2/3
1/230.0515:15FC BarcelonaESP33-28Vive Targi KielcePOL16-142/2-2/3
1/230.0518:00MKB Veszprem KCHUN31-27THW KielGER13-135/9-3/3
Quarter-Finals (1 4)Eight-Finals (1 8)
Groups Round Group A, Group B, Group C, Group D.
TeamsQualification

Quarter-Finals (1/4).

Draw 24th February, Wien(AUT). Wiiners of Groups Round were drawn against the Rest.
datesteam 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggr.DN
09.04,19.04RK PPD ZagrebCRO23-2521-43FC BarcelonaESP10-1410-2344-681.
20:10,--:-- Arena Zagreb 15,200 pen. 4/4-4/5 ; Palau Blaugrana, Barcelona
11.04,19.04HC Vardar SkopjeMKD20-2231-33Vive Targi KielcePOL11-1114-1651-552.
19:00,15:30 SC Jane Sandanski, Skopje 5,500 pen. 3/2-2/2 ; MOSIR Hala Legionow, Kielce
12.04,19.04Paris Saint-GermainFRA24-2428-34MKB Veszprem KCHUN10-1212-1652-583.
17:30,20:10 Halle George Carpentier, Paris 2,780 pen. 2/2-2/2 ; Veszprem Arena
12.04,18.04MOL-Pick SzegedHUN31-2923-32THW KielGER17-1510-1854-614.
19:30,19:30 Varosi Sportcsarnok, Szeged 3,200 pen. 2/3-1/1 ; Sparkassen Arena, Kiel

Eight-Finals (1/8).

Draw 24th February, Wien(AUT). Teams from same group could not be drawn together.
datesteam 1leg 1leg 2team 2HT1HT2aggr.DN
4th placed against 1st placed.
14.03,21.03Naturhouse La RiojaESP23-3131-37MKB Veszprem KCHUN10-1515-1854-681.
16:15,16:30 Logrono 3,100 ; Veszprem 5,019
15.03,21.03Montpellier Agglom.FRA25-2933-31Vive Targi KielcePOL13-1615-1458-602.
17:00,15:30 Perols/Montpellier 6,000 ; Kielce 4,200
15.03,22.03Aalborg HandboldDEN11-3122-29FC BarcelonaESP5-169-1433-603.
16:50,18:50 Aalborg Ost 4,660 ; Barcelona 3,014
15.03,22.03SG Flensburg-HandewitGER21-3028-33THW KielGER9-1610-1649-634.
19:30,19:30 Flensburg 6,000 ; Kiel 10,285
3rd placed against 2nd placed.
14.03,22.03Dunkerque Handb.GLFRA21-2343-46Paris Saint-GermainFRA13-1215-1543-465.
17:00,17:30 Dunkerque 2,460 ; Paris 4,000
14.03,21.03Orlen Wisla PlockPOL32-2620-31HC Vardar SkopjeMKD14-1210-1452-576.
20:45,20:15 Plock 5,467 ; Skopje 5,500
13.03,22.03Rhein-Neckar LowenGER30-3429-31MOL-Pick SzegedHUN17-1613-1659-657.
19:00,17:15 Manheim 3,370 ; Szeged 3,000
14.03,22.03RK PPD ZagrebCRO22-1721-23KIF Kolding KobenhavnDEN15-89-1143-408.
18:00,16:50 Zagreb 14,500 ; Brondby 5,000

Groups Round.

First 4 progress to 1/8 Finals.
Group ApwdlgfgaTBPot
1. THW KielGER18901322:259 1.
2. Paris Saint-GermainFRA12604297:266+45.
3. RK PPD ZagrebCRO12604241:248-43.
4. Naturhouse La RiojaESP9415305:305 4.
4. HC Meshkov BrestBLR6226267:293 Q6.
6. HC Metalurg SkopjeMKD3118233:294 2.
TeamKielPariZagrNatuMeshMeta
THW KielGER----33:2934:2734:3233:2235:16
Paris Saint-GermainFRA25:27----27:2232:2536:2535:24
RK PPD ZagrebCRO27:2525:24----31:3025:2319:17
Naturhouse La RiojaESP30:3435:3322:21----39:3131:27
HC Meshkov BrestBLR24:2528:2926:2233:33----28:24
HC Metalurg SkopjeMKD27:4222:2720:2229:2827:27----
Kiel (GER) - Sportkassen-Arena-Kiel 10,049.
Skopje (MKD) - Boris Trajkovski 6,963.
Zagreb (CRO) - Arena Zagreb 15,200.
Logrono (ESP) - Palacio de los deportes de la Rioja 3,500.
Paris (FRA) - Halle George Carpentier 4,800.
Brest (BLR) - Sportshall Victoria 3,500.
datetimeteam 1scoreteam 2HTatt.pen.
Round 1 - Round 4 - 28.09 ; 19.10
28.0919:00HC Metalurg Skopje22-27Paris Saint-Germain11-116,9633/4-3/3
28.0919:00Naturhouse La Rioja39-31HC Meshkov Brest20-142,5000/1-1/1
28.0919:30RK PPD Zagreb27-25THW Kiel9-1311,0003/4-4/5
02.1019:30THW Kiel34-32Naturhouse La Rioja20-168,0002/3-5/6
04.1018:00HC Meshkov Brest28-24HC Metalurg Skopje12-102,5002/2-4/4
05.1019:00Paris Saint-Germain27-22RK PPD Zagreb11-93,5008/8-5/7
09.1020:30HC Meshkov Brest24-25THW Kiel11-113,5001/1-3/5
11.1018:00RK PPD Zagreb19-17HC Metalurg Skopje10-89,5006/7-1/3
12.1017:00Paris Saint-Germain32-25Naturhouse La Rioja18-92,0003/2-1/4
18.1018:00Naturhouse La Rioja22-21RK PPD Zagreb9-122,1005/6-1/2
18.1021:00HC Metalurg Skopje27-42THW Kiel15-226,5004/6-1/1
19.1016:00HC Meshkov Brest28-29Paris Saint-Germain12-153,5002/2-2/3
Round 5 - Round 8 - 15.11 ; 06.12
15.1115:00HC Meshkov Brest26-22RK PPD Zagreb12-73,0002/2-1/3
16.1117:00Naturhouse La Rioja31-27HC Metalurg Skopje13-132,4002/3-6/9
16.1119:30Paris Saint-Germain25-27THW Kiel13-123,2003/4-2/2
22.1119:00HC Metalurg Skopje29-28Naturhouse La Rioja15-165,0002/3-2/3
22.1121:00THW Kiel33-29Paris Saint-Germain14-1510,1704/4-2/2
23.1117:00RK PPD Zagreb25-23HC Meshkov Brest11-86,0003/4-5/5
26.1118:30THW Kiel34-27RK PPD Zagreb16-168,4874/4-3/3
29.1116:00HC Meshkov Brest33-33Naturhouse La Rioja15-183,3201/4-3/3
30.1119:00Paris Saint-Germain35-24HC Metalurg Skopje19-102,2002/2-1/2
03.1219:30Naturhouse La Rioja30-34THW Kiel11-143,8003/3-1/1
06.1219:00HC Metalurg Skopje27-27HC Meshkov Brest12-144,5004/7-3/3
09.1218:30RK PPD Zagreb25-24Paris Saint-Germain14-1313,0002/3-2/2
Round 9 - Round 10 - 15.02 ; 22.02
14.0218:00RK PPD Zagreb31-30Naturhouse La Rioja16-138,0002/2-2/2
15.0217:00Paris Saint-Germain36-25HC Meshkov Brest18-143,0002/2-1/1
15.0219:30THW Kiel35-16HC Metalurg Skopje17-38,7003/3-0
19.0219:30THW Kiel33-22HC Meshkov Brest17-117,1003/3-3/4
21.0218:00Naturhouse La Rioja35-33Paris Saint-Germain15-163,5002/3-3/5
22.0219:00HC Metalurg Skopje20-22RK PPD Zagreb10-123,0002/5-5/5
Group BpwdlgfgaTBPot
1. FC BarcelonaESP17811338:280 1.
2. KIF KoldingDEN14622292:273 2.
3. Orlen Wisla PlockPOL13613288:280 4.
4. SG Flensburg-HandewitGER12604288:277 5.
5. Alingsas HKSWE2109252:298+13.
6. Besiktas JK IstanbulTUR2109253:303-1Q6.
TeamBarcKIFKOrleFlenAlinBesi
FC BarcelonaESP----33:2730:2536:2742:2935:25
KIF KoldingDEN27:27----30:3035:2134:3334:31
Orlen Wisla PlockPOL34:3128:29----31:2928:2528:19
SG Flensburg-HandewitGER33:3727:2035:28----31:2131:27
Alingsas HKSWE28:3819:2322:2322:27----27:24
Besiktas JK IstanbulTUR25:2924:3330:3320:2728:26----
Barcelona (ESP) - Palau Blaugrana 7,250.
Broendby Hallen (DEN) 5,000.
Alingsas (SWE) - Estrad Alingsas 2,600.
Plock (POL) - Orlen Arena 5,467.
Flensburg (GER) - Flens Arena 6,000.
Istanbul (TUR) - Sinam Erdem Spor Salonu 15,000.
Arasta, Izmit (TUR) - Kocaeli Sehit Polis Recep Topaloglu Spor Salonu 4,776.
datetimeteam 1scoreteam 2HTatt.7m
Round 1 - Round 4 - 27.09 ; 19.10
27.0916:00Orlen Wisla Plock28-19Besiktas JK Istanbul13-74,3003/6-2/3
28.0916:50KIF Kolding35-21SG Flensburg-Handewit19-132,8002/3-5/6
28.0917:30Alingsas HK28-38FC Barcelona16-212,6601/2-3/6
05.1012:30FC Barcelona30-25Orlen Wisla Plock13-121,9724/6-2/2
05.1016:10Besiktas JK Istanbul24-33KIF Kolding11-166,0002/6-4/4
05.1019:30SG Flensburg-Handewit31-21Alingsas HK19-103,0004/6-4/5
08.1019:30SG Flensburg-Handewit35-28Orlen Wisla Plock21-163,5174/4-5/7
09.1019:00Alingsas HK19-23KIF Kolding13-151,6912/3-0/2
12.1017:00FC Barcelona35-25Besiktas JK Istanbul19-121,7894/4-2/3
16.1020:30Besiktas JK Istanbul20-27SG Flensburg-Handewit11-113,5001/2-2/2
19.1015:30Orlen Wisla Plock28-25Alingsas HK15-94,5005/8-2/2
19.1016:50KIF Kolding27-27FC Barcelona14-165,0003/3-2/3
Round 5 - Round 8 - 15.11 ; 06.12
13.1118:45Orlen Wisla Plock28-29KIF Kolding15-143,5002/4-1/3
15.1121:00SG Flensburg-Handewit33-37FC Barcelona16-166,3003/3-2/5
16.1119:00Besiktas JK Istanbul28-26Alingsas HK13-153,0006/7-3/4
20.1119:00Alingsas HK27-24Besiktas JK Istanbul14-121,5462/4-1/1
23.1116:50KIF Kolding30-30Orlen Wisla Plock14-144,0583/3-3/5
23.1119:30FC Barcelona36-27SG Flensburg-Handewit14-165,2028/11-2/2
29.1116:15FC Barcelona42-29Alingsas HK18-172,0615/8-1/2
29.1117:00Besiktas JK Istanbul30-33Orlen Wisla Plock14-151,5002/2-4/5
30.1119:30SG Flensburg-Handewit27-20KIF Kolding15-105,5373/5-2/6
04.1219:30Alingsas HK22-27SG Flensburg-Handewit14-162,1475/6-2/3
06.1218:30Orlen Wisla Plock34-31FC Barcelona17-155,4673/4-6/8
07.1216:50KIF Kolding34-31Besiktas JK Istanbul19-162,3894/4-3/3
Round 9 - Round 10 - 15.02 ; 22.02
11.0219:30SG Flensburg-Handewit31-27Besiktas JK Istanbul15-144,6873/3-4/4
15.0213:30Alingsas HK22-23Orlen Wisla Plock8-91,1781/2-3/3
15.0219:00FC Barcelona33-27KIF Kolding19-115,1315-6/4-6
21.0219:00Besiktas JK Istanbul25-29FC Barcelona12-144,8003/4-3/4
22.0216:50KIF Kolding34-33Alingsas HK16-152,8184/5-4/4
22.0219:30Orlen Wisla Plock31-29SG Flensburg-Handewit14-135,4605/5-2/3
Group CpwdlgfgaPot
1. MKB Veszprem KCHUN18901300:2621.
2. HC Vardar SkopjeMKD15712313:2895.
3. Rhein-Neckar LowenGER12604302:2824.
4. Montpellier Agglom.FRA8325293:3176.
5. RK CeljeSLO6307284:2932.
6. Chekhovskie MedvediRUS1019300:3493.
TeamVeszVardRheiMontCeljChek
MKB Veszprem KCHUN----32:2427:2430:2929:2638:31
HC Vardar SkopjeMKD23:24----28:2530:2634:3239:28
Rhein-Neckar LowenGER32:2528:35----35:2431:2734:29
Montpellier Agglom.FRA20:3434:3429:33----35:2932:32
RK CeljeSLO21:2426:2732:2827:30----29:25
Chekhovskie MedvediRUS32:3734:3926:3233:3430:35----
Veszprem (HUN) - Veszprem Arena 5,019.
Celje (SLO) - Dvorana Zlatorog 5,827.
Chekhov (RUS) - Sport Hall Olimpiysky 3,000.
Manheim (GER) - SAP Arena 12,900.
Montpellier (FRA) - Palais des Sports Rene Bougnol 3,000.
Skopje (MKD) - Sport Center Jane Sandanski 5,500.
datetimeteam 1scoreteam 2HTatt.7m
Round 1 - Round 4 - 27.09 ; 19.10
27.0918:00Chekhovskie Medvedi32-37MKB Veszprem KC17-192,5003/5-7/7
27.0920:30RK Celje26-27HC Vardar Skopje12-123,9005/9-5/8
27.0921:00Rhein-Neckar Lowen35-24Montpellier Agglom.18-113,1193/4-1/3
04.1019:00HC Vardar Skopje39-28Chekhovskie Medvedi24-125,8002/2-1/1
04.1021:00MKB Veszprem KC27-24Rhein-Neckar Lowen10-115,0194/4-2/2
05.1017:00Montpellier Agglom.35-29RK Celje14-175,5003/3-4/6
09.1019:30Chekhovskie Medvedi30-35RK Celje15-172,0002/3-2/4
12.1019:00MKB Veszprem KC30-29Montpellier Agglom.14-115,1002/3-4/5
12.1019:30HC Vardar Skopje28-25Rhein-Neckar Lowen13-135,5001/3-1/2
18.1020:30RK Celje21-24MKB Veszprem KC9-145,0515/7-1/2
19.1017:00Montpellier Agglom.34-34HC Vardar Skopje19-173,0003/3-5/6
19.1019:30Rhein-Neckar Lowen34-29Chekhovskie Medvedi16-163,7143/3-3/3
Round 5 - Round 8 - 13.11 ; 06.12
13.1119:30Rhein-Neckar Lowen31-27RK Celje13-151,6862/4-3/4
15.1119:00HC Vardar Skopje23-24MKB Veszprem KC11-135,5003/5-3/3
16.1117:45Montpellier Agglom.32-32Chekhovskie Medvedi15-145,5001/3-5/5
22.1116:30MKB Veszprem KC32-24HC Vardar Skopje16-105,0191/2-4/5
22.1119:30Chekhovskie Medvedi33-34Montpellier Agglom.17-162,4003/5-4/5
23.1117:00RK Celje32-28Rhein-Neckar Lowen16-114,0002/3-4/4
29.1118:15MKB Veszprem KC38-31Chekhovskie Medvedi17-165,0002/2-0/1
29.1119:00HC Vardar Skopje34-32RK Celje19-175,0004/4-5/6
29.1121:00Montpellier Agglom.29-33Rhein-Neckar Lowen14-184,5005/5-3/3
06.1219:30Chekhovskie Medvedi34-39HC Vardar Skopje16-192,3003/1-3/6
06.1220:30RK Celje27-30Montpellier Agglom.14-105,1003/3-1/3
06.1221:00Rhein-Neckar Lowen32-25MKB Veszprem KC18-107,2704/6-3/3
Round 9 - Round 10 - 15.02 ; 22.02
14.0219:00HC Vardar Skopje30-26Montpellier Agglom.18-135,0007/7-1/1
15.0214:00Chekhovskie Medvedi26-32Rhein-Neckar Lowen14-181,2003/4-1/2
15.0218:45MKB Veszprem KC29-26RK Celje15-105,0001/1-2/4
21.0219:00RK Celje29-25Chekhovskie Medvedi14-152,5001/4-1/1
21.0221:00Rhein-Neckar Lowen28-35HC Vardar Skopje13-202,0003/5-2/4
22.0217:00Montpellier Agglom.20-34MKB Veszprem KC9-147,5003/6-4/4
Group DpwdlgfgaPot
1. Vive Targi KielcePOL201000312:2711.
2. Pick SzegedHUN13613276:2644.
3. Dunquerque Handb.GLFRA8406257:2632.
4. Aalborg HandboldDEN7235256:2695.
5. HC Motor ZaporozhyeUKR6307283:284Q6.
6. Kadetten SchaffhausSUI6226264:2973.
TeamVivePickDunqAalbMotoKade
Vive Targi KielcePOL----37:3236:3233:2630:2633:24
Pick SzegedHUN26:27----23:2123:2327:2634:24
Dunquerque Handb.GLFRA25:2824:25----21:2631:2929:25
Aalborg HandboldDEN25:2725:2825:28----30:3623:23
HC Motor ZaporozhyeUKR27:2825:2921:2325:28----31:26
Kadetten SchaffhausSUI28:3332:2925:2325:2532:37----
Kielce (POL) - Hala MOSIR 4,000.
Dunquerque (FRA) - Stades des Flandres 2,500.
Schaffhausen (SUI) - BBC Arena 2,976.
Szeged (HUN) - Varosi Sportcsarnok 3,000.
Aalborg Ost (DEN) - Gigantum Arena 4,666.
Kiev (UKR) - Palace of Sport 6,897.
datetimeteam 1scoreteam 2HTatt.7m
Round 1 - Round 4 - 25.09 ; 19.10
25.0920:00Kadetten Schaffhausen28-33Vive Targi Kielce14-152,0302/2-4/6
28.0915:10Dunquerque Handb.GL21-26Aalborg Handbold13-132,3005/8-2/2
28.0919:15Pick Szeged27-26HC Motor Zaporozhye13-113,0001/2-4/4
04.1014:00Vive Targi Kielce37-32Pick Szeged18-174,0001/1-6/6
04.1018:00HC Motor Zaporozhye21-23Dunquerque Handb.GL10-93,0004/4-3/4
04.1016:50Aalborg Handbold23-23Kadetten Schaffhausen11-83,0211/1-4/7
09.1020:00Kadetten Schaffhausen25-23Dunquerque Handb.GL12-101,9504/4-4/5
12.1016:50Aalborg Handbold25-28Pick Szeged11-153,8440/0-7/8
12.1020:00Vive Targi Kielce30-26HC Motor Zaporozhye17-144,0002/6-7/9
18.1016:00Dunquerque Handb.GL25-28Vive Targi Kielce12-142,3006/10-2/4
18.1017:50HC Motor Zaporozhye25-28Aalborg Handbold13-132,1001/3-2/3
18.1018:30Pick Szeged34-24Kadetten Schaffhausen16-133,2004/5-1/3
Round 5 - Round 8 - 13.11 ; 06.12
13.1118:00HC Motor Zaporozhye31-26Kadetten Schaffhausen18-132,0005/5-1/1
16.1116:00Pick Szeged23-21Dunquerque Handb.GL11-103,1004/5-4/6
16.1116:50Aalborg Handbold25-27Vive Targi Kielce12-134,115-/--0/1
20.1120:00Kadetten Schaffhausen32-37HC Motor Zaporozhye14-182,2800/3-6/9
22.1114:30Dunquerque Handb.GL24-25Pick Szeged12-152,4003/7-3/5
23.1115:10Vive Targi Kielce33-26Aalborg Handbold18-154,2003/3-1/1
26.1113:30HC Motor Zaporozhye25-29Pick Szeged12-161,9002/2-3/5
30.1113:30Vive Targi Kielce33-24Kadetten Schaffhausen14-124,0004/4-3/4
30.1116:50Aalborg Handbold25-28Dunquerque Handb.GL13-153,6532/2-5/6
04.1220:00Kadetten Schaffhausen25-25Aalborg Handbold14-92,2104/6-5/6
06.1216:00Dunquerque Handb.GL31-29HC Motor Zaporozhye17-172,0004/5-3/6
06.1216:00Pick Szeged26-27Vive Targi Kielce11-143,2002/3-3/4
Round 9 - Round 10 - 15.02 ; 22.02
12.0220:00Kadetten Schaffhausen32-29Pick Szeged19-152,3802/4-5/6
14.0213:30Vive Targi Kielce36-32Dunquerque Handb.GL19-154,0003/3-6/7
15.0216:50Aalborg Handbold30-36HC Motor Zaporozhye16-163,9172/4-1/1
18.0219:00HC Motor Zaporozhye27-28Vive Targi Kielce19-101,5003/2-2/2
21.0216:00Dunquerque Handb.GL29-25Kadetten Schaffhausen14-142,4006/8-5/6
22.0219:00Pick Szeged23-23Aalborg Handbold10-103,0002/3-2/2

Qualification

Meshkov Brest (BLR), Motor Zaporozhye (UKR) and Besiktas JK Istanbul (TUR) progressed to Groups Round.
Group Q1
1. Meshkov Brest (BLR)
2. Tatran Presov (SVK)
3. Vojvodina Novi Sad (SRB)
4. Targos Bevo HC (NED)
datetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
played at Sportshall Victoria, Brest (BLR)
06.0916:00Tatran PresovSVK25-21Vojvodina Novi SadSRB15-10400
06.0918:30Meshkov BrestBLR36-23Targos Bevo HCNED18-81,500
07.0916:00Vojvodina Novi SadSRB30-25Targos Bevo HCNED15-11200
07.0918:30Meshkov BrestBLR26-24Tatran PresovSVK12-123,500
Group Q2
1. Motor Zaporozhye (UKR)
2. FC Porto (POR)
3. Alpla HC Hard (AUT)
4. Junior Fasano (ITA)
datetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
played at Sporthall am See, Hard (AUT)
05.0917:00Motor ZaporozhyeUKR36-20Junior FasanoITA17-11300
05.0919:30FC PortoPOR29-25Alpla HC HardAUT16-141,500
06.0917:00Alpla HC HardAUT35-26Junior FasanoITA18-11450
06.0919:30Motor ZaporozhyeUKR30-26FC PortoPOR16-12450
Group Q3
1. Besiktas JK Istanbul (TUR)
2. HCM Constanta (ROU)
3. Haslum Handballklibb (NOR)
4. Hubo Initia Hasselt (BEL)
datetimeteam 1scoreteam 2HTatt.
played at Sporthall Alverberg, Hasselt (BEL)
06.0917:30Besiktas JK IstanbulTUR29-22Haslum HandballklibbNOR17-11550
06.0920:00HCM ConstantaROU29-20Hubo Initia HasseltBEL13-13550
07.0914:45Haslum HandballklibbNOR35-26Hubo Initia HasseltBEL17-8250
07.0917:00Besiktas JK IstanbulTUR34-25HCM ConstantaROU18-12400

Teams

Draw 27.06
Country points1.2.3.
1. Germany160.50THW KielRhein-Neckar LöwenSG Flensburg-Handewitt
2. Spain114.25FC BarcelonaNaturhouse La Rioja
3. France76.86Dunkerque Grand LittoralPSG HBMontpellier AH
4. Denmark62.75KIF KoldingAalborg Handbold
5. Slovenia57.80RK Celje Pivovarna Lasko
6. Hungary46.25MKB-MVM VeszpremPick Szeged
7. Russia41.75Chekhovskie Medvedi
8. Switzerland35.00Kadetten Schaffhausen
9. Croatia34.00RK Zagreb
10.Macedonia31.18Metalurg SkopjeVardar Skopje
11.Poland30.45KS Vive Targi KielceOrlen Wisla Plock
14.Sweden28.30Alingsas HK
After Paly-Offs
12.Belarus30.00Meshkov Brest
18.Ukraine20.80Motor Zaporozhye
21.Turkey15.00Besiktas JK Istanbul
eliminated in Play-Offs
13.Romania29.36HCM Constanta
15.Portugal28.20FC Porto
16.Norway21.36Haslum Handballklibb
17.Serbia21.00Vojvodina Novi Sad
24.Slovakia13.55Tatran Presov
25.Austria12.27Alpla HC Hard
26.Netherlands10.75Targos Bevo HC
27.Belgium9.38Hubo Initia Hasselt
28.Italy8.27Junior Fasano
Available federation with no team.
19.Bosna Hereg.19.91
20.Greece18.67
22.Luxembourg14.50
23.Israel13.70
27 federations with an access to EHF Champions League 2014/15.
First 2 Germany and Spain can field 2 teams.
All nations can aplly for additional place for a team also qualified for European Cup competition.
As SG Flensburg-Handewitt is winner of Men CL 2014, Germany lost its right to additional place.
NationPointsRkCLEHFChalT
1. Germany160.50-2333 6
2. Spain114.25-2233 5
3. France76.86-1232 4
4. Denmark62.75-1233 5
5. Slovenia57.80-1132 3
6. Hungary46.25+11233 5
7. Russia41.75-11134 5
8. Switzerland35.00-11231 4
9. Croatia34.00-11231 4
10.Macedonia31.18+31221114
11.Poland30.45+31221114
12.Belarus30.00+711q221 3
13.Romania29.36-31123114
14.Sweden28.30-211122 3
15.Portugal28.20-41112224
16.Norway21.36+21112224
17.Serbia21.00-21112224
18.Ukraine20.80-211q11213
19.Bosna Hereg.19.91-21-1-2
20.Greece18.67-1-11234
21.Turkey15.00+311q11224
22.Luxembourg14.50+51-12224
23.Israel13.70-11-12224
24.Slovakia13.55-111132 3
25.Austria12.27-411122 2
26.Netherlands10.75-11132 3
27.Belgium9.38+51112213
Not eligible fo Champions League.
28.Italy8.27-3-112313
29.Czechia8.00+1- 11312
30.Cyprus6.88+1- 1-3
31.Estonia6.00+2- 11312
32.Montenegro5.73-4- 11312
33.Iceland5.09-4- 123 2
34.Bulgaria4.50-- 1-311
35.Lithuania3.63+5- 113 1
36.Kosovo3.29-- 11112
37.Moldova2.50-2- 113 1
38.Great Britain1.63-- 11334
39.Faroe1.38-2- 1-3
40.Ireland0.50+1- 1-3
41.Malta0.43+1- 1-3
42.Georgia0.13-3- 1-311
43.Finland0.00 - -411
2010/11, 2011/12, 2012,13
Albania, Andora, Armenia, Azerbaijan, Finland, Latvia, Liechtenstain, Monaco
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Men Champions
Men CL 2018
Men CL 2017Men CL 2016
Men CL 2015Men CL 2014
Men CL 2013Men CL 2012
Men CL 2011Men CL 2010
Men CL 2009Men CL 2008
Men CL 2007Men CL 2006
Men CL 2005Men CL 2004
Men CL 2003Men CL 2002
Men CL 2001Men CL 2000
Men CL 1999Men CL 1998
Men CL 1997Men CL 1996
Men CL 1995Men CL 1994
Teams Men CC/index
Men CC 1993Men CC 1992
Men CC 1991Men CC 1990
Men CC 1989Men CC 1988
Men CC 1987Men CC 1986
Men CC 1985Men CC 1984
Men CC 1983Men CC 1982
Men CC 1981Men CC 1980
Men CC 1979Men CC 1978
Men CC 1977Men CC 1976
Men CC 1975Men CC 1974
Men CC 1973Men CC 1972
Men CC 1971Men CC 1970
Men CC 1968Men CC 1967
Men CC 1966Men CC 1965
Men CC 1963Men CC 1962
Men CC 1960Men CC 1959
Men CC 1957
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 16 Nov 2017
Facebook Todor Krastev

Quantcast