Women Handball European Cup Winners Cup 2010 - Buducnost T-Mobile (MNE)
Men CL 2010Men CWC 2010Men EHF 2010Men Challenge 2010Women CL 2010Women CWC 2010Women EHF 2010Women Challenge 2010
28 Teams Ranking
Finals
datesteam 1leg 1leg 2team 2HT 1HT 2
05.05,16.05KIF VejenDEN20-2316-18Buducnost T-MobileMNE8-128-9
21:55,20:00 Kolding 2000 ; Podgorica 4,000

Semi-Finals (1/2)

datesteam 1leg 1leg 2team 2HT 1HT 2
11.04,17.04VfL OldenburgGER17-2525-22KIF VejenDEN7-1312-12
16:00,16:15 Oldenburg 1200 ; Kolding 1200
11.04,17.04Buducnost T-MobileMNE28-2128-27Metz HandballFRA15-1110-13
20:00,20:00 Podgorica 4800 ; Metz 4500

Quarter-Finals (1/4)

datesteam 1leg 1leg 2team 2HT 1HT 2
13.03,21.03HC Naisa-NisSRB23-3131-38VfL OldenburgGER11-1518-22
18:30,16:00 Nis 3000 ; Oldenburg 1200
14.03,20.03Storhamar HandballNOR28-2220-35Buducnost T-MobileMNE12-139-20
17:00,18:00 Hamar 700 ; Podgorica 3500
13.03,20.03KIF VejenDEN24-2328-26Zvezda ZvenigorodRUS12-916-13
14:15,17:00 Kolding 1600 ; Zvenigorod 1000
14.03,20.03Byasen HE TrondheimNOR31-2720-24Metz HandballFRA14-169-13
18:00,20:00 Trondheim 600 ; Metz 3850

Eight-Finals (1/8)

4 teams - the 3rd places from Women CL 2010 First Groups Round were addded.
datesteam 1leg 1leg 2team 2HT 1HT 2
07.02,13.02KIF VejenDEN26-1521-21HC Lada TogliattiRUS15-1014-12
16:00,17:00 Vejen 800 ; Toglyati 700
06.02,14.02Buducnost T-MobileMNE28-2020-27DVSC-AquaticumHUN14-910-14
20:00,18:00 Podgorica 3500 ; Debrecen 1600
06.02,14.02HC Dunarea BrailaROU29-3221-30VfL OldenburgGER13-1712-13
11:00,16:00 Braila 2000 ; Oldenburg 1800
06.02,13.02FC Midtjylland HandballDEN27-2421-32Zvezda ZvenigorodRUS15-1211-15
15:00,17:00 Ikast 1400 ; Zvenigorod 1000
06.02,13.02Metz HandballFRA41-1831-28Kiddy World SEWNED23-1119-16
20:00,18:00 Metz 2600 ; VX Wognum 500
06.02,14.02Storhamar HandballNOR35-3142-35Mios Biganos HandballFRA17-1420-14
16:00,17:00 Hamar 300 ; La Teste de Buch 1000
07.02,14.02MKS Zaglebie LubinPOL26-3022-31Byasen HE TrondheimNOR14-1711-16
17:00,17:00 Lubin 500 ; Trondheim 700
06.02,13.02Üsküdar BSKTUR24-2719-16HC Naisa-NisSRB13-1513-8
17:30,18:30 Istanbul 1000 ; Nis 2000

Round 3

datesteam 1leg 1leg 2team 2HT 1HT 2
07&08.11ITC Ceramiche SalernoITA18-3328-34KIF VejenDEN10-1912-15
18:30,18:30 both legs at Salerno -
07&08.11SPONO Nottwil HandballSUI19-3023-32HC Lada TogliattiRUS10-1711-16
19:00,19:30 both legs at Nottwil - 300 ; 300
team from Women CL
01.11,08.11DVSC-AquaticumHUN39-2728-25DHK ZORA OlomoucCZE20-1417-12
18:00,16:00 Debrecen - 800 ; Olomouc 900
07&08.11HC Dunarea BrailaROU37-1638-15ZRK Vardar OsiguruvanjeMKD22-820-5
11:00,11:00 both legs at Braila
31.10,07.11CDES Gil EanesPOR25-3824-36VfL OldenburgGER13-1712-21
17:00,16:30 Lagos - 600 ; Oldenburg
31.10,07.11FC Midtjylland HandballDEN33-1526-14KHF PrishtinaKOS17-810-6
15:00,18:30 Ikast - 800 ; Prishtina - 1500
team from Women CL
team from Women CL
31.10,07.11OFN IoniasGRE24-2414-26Kiddy World SEWNED13-119-11
18:00,18:00 N.Ionia - Athens - 400 ; VX Wognum - 600
31.10,07.11Storhamar HandballNOR45-1540-18Panellinios LefkosiasCYP20-719-9
15:00,18;00 Hamar 300 ; Engomi-Nicosia
06&08.11ABU BakuAZE26-3524-39Mios Biganos HandballFRA16-1713-17
19:30,17:00 both legs at La Teste de Buch - 600 ; 600
31.10,08.11IUVENTA MichalovceSVK27-2724-32MKS Zaglebie LubinPOL16-1512-17
18:00,16:00 Michalovce - 1700 ; Lubin
team from Women CL
01.11,17.11Üsküdar BSKTUR32-2630-32Akaba Bera BeraESP17-1114-13
18:00,16:30 Istanbul - 500 ; Donostia - 500
31.10&01.11SSV VEG Dornbirn SchorenAUT23-3626-33HC Naisa-NisSRB7-1810-17
18:00,12:00 both legs at Dornbirn - 800 ; - 200

Round 2

Not played - no extra teams from Round 3
Teams Rankingptswdlgfgagstfrom
1. Buducnost T-MobileMNE12602202:1798Gr. CL
2. KIF VejenDEN13613249:21410R3Denmark 2009
eliminated in Semi-Finals (1/2)
3. VfL OldenburgGER14701247:2008R3Germany 2009
3. Metz HandballFRA6303171:1536Gr. CL France 2009
eliminated in Quarter-Finals (1/4)
5. Storhamar HandballNOR10501210:1566R3Norway 2009
5. Byasen HE TrondheimNOR6301112:994Gr. CL Norway 2009
5. HC Naisa-NisSRB6303166:1616R3
5. Zvezda ZvenigorodRUS2103105:1004Gr. CL Russia 2009
eliminated in Eight-Finals (1/8)
9. FC Midtjylland HandballDEN6301107:854R3Denmark 2009
9. DVSC-AquaticumHUN6301114:1004R3Hungary 2009
9. HC Lada TogliattiRUS521198:894R3Russia 2009
9. HC Dunarea BrailaROU4202125:934R3Romania 2009
9. Mios Biganos HandballFRA4202140:1274R3France 2009
9. Üsküdar BSKTUR4202105:1014R3
9. MKS Zaglebie LubinPOL3112107:1124R3
9. Kiddy World SEWNED311296:1104R3
eliminated in Round 3
17.Akaba Bera BeraESP210158:622R3Spain 2009
17.IUVENTA MichalovceSVK101151:592R3
17.OFN IoniasGRE101138:502R3
17.DHK ZORA OlomoucCZE000252:672R3
17.SSV VEG Dornbirn SchorenAUT000249:692R3Austria 2009
17.SPONO Nottwil HandballSUI000242:622R3
17.ITC Ceramiche SalernoITA000246:672R3
17.ABU BakuAZE000250:742R3
17.CDES Gil EanesPOR000249:742R3Portugal 2009
17.KHF PrishtinaKOS000229:592R3
17.ZRK Vardar OsiguruvanjeMKD000231:752R3
17.Panellinios LefkosiasCYP000233:852R3
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Women Cup Winners Cup
40th Women CWC 2016
39th Women CWC 2015
38th Women CWC 2014
37th Women CWC 2013
36th Women CWC 2012
35th Women CWC 2011
34th Women CWC 2010
33rd Women CWC 2009
32nd Women CWC 2008
31st Women CWC 2007
30th Women CWC 2006
29th Women CWC 2005
28th Women CWC 2004
27th Women CWC 2003
26th Women CWC 2002
25th Women CWC 2001
24th Women CWC 2000
23rd Women CWC 1999
22nd Women CWC 1998
21st Women CWC 1997
20th Women CWC 1996
19th Women CWC 1995
18th Women CWC 1994
before EHF
17th Women CWC 1993
16th Women CWC 1992
15th Women CWC 1991
14th Women CWC 1990
13th Women CWC 1989
12th Women CWC 1988
11th Women CWC 1987
10th Women CWC 1986
9th Women CWC 1985
8th Women CWC 1984
7th Women CWC 1983
6th Women CWC 1982
5th Women CWC 1981
4th Women CWC 1980
3rd Women CWC 1979
2nd Women CWC 1978
1st Women CWC 1977
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 13 Oct 2020
Facebook Todor Krastev

Quantcast