Men Handball X World Championship 1982 West Germany - 23.02-07.03 Champion Soviet Union
Finals
Gamedatetimevenueteam 1scoreteam 2HT
Final07.0318:00DortmundSoviet Union30-27Yugoslavia12-13
aet ; FT 23-23
3-406.03 DortmundPoland23-22Denmark13-12
5-606.03 DortmundRomania24-21East Germany12-10
7-807.03 DortmundWest Germany19-15Spain8-9
9-10 Hungary24-18Czechoslovakia16-7
11-1207.0310:00MindenSweden25-17Switzerland10-5

Formula

Final rankingPwdlgfga
1. Soviet Union14700204:131
2. Yugoslavia9412183:155
3. Poland9412148:143
4. Denmark9412150:143
5. Romania10502174:152
6. East Germany7313141:140
7. West Germany9412130:119
8. Spain7313146:145
9. Hungary8241152:141
10.Czechoslovakia5214150:148
11.Sweden5214159:157
12.Switzerland4124111:128
Group 13-16
13.Cuba5213148:171
14.Japan4204125:140
15.Kuwait2105113:188
16.Algeria1015112:145
First 6 teams qualify to Olympic Men 1984
Soviet Union, Poland and East Germany preffered to play in olim Drujba 1984 Men Handball.
Second Groups Round
Group IURSPOLGDRFRGTCHSUI
Group IIYUGDENROUESPHUNSWE
Group 13-16CUBJPNKUWALG
First Groups Round
Group AURSFRGTCHKUW
Group BESPHUNSWEALG
Group CGDRPOLSUIJPN
Group DROUYUGDENCUB
QualificationTeams
Europe12
West GermanyHost
Olympic Men 19806
Men B 19815
Asia Men WQ 19812
Africa Men 19811
America Men 19811

Second Groups Round.

First to Final. Rest to Classification.
Group Ipwdlgfga
1. Soviet Union10500130:85
2. Poland521297:102
3. East Germany521292:98
4. West Germany521285:94
5. Czechoslovakia311399:112
6. Switzerland202376:88
TeamSoviPolaGDRFRGCzecSwit
Soviet Union----27:2125:1724:1631:1723:14
Poland ----19:19 24:2316:15
East Germany ----19:16 16:14
West Germany 18:17 ----19:1816:16
Czechoslovakia 24:21 ----17:17
Switzerland ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
28.0215:30HannoverSoviet Union23-14Switzerland10-7
28.0216:00BremerhavenCzechoslovakia24-21East Germany11-13
28.0217:15HannoverWest Germany18-17Poland9-9
02.0319:00DortmundSoviet Union27-21Poland13-13
02.0319:30LubeckCzechoslovakia17-17Switzerland8-10
02.0320:45DortmundEast Germany19-16West Germany9-8
04.0319:00DortmundSoviet Union25-17East Germany14-11
04.0319:30DusseldorfPoland24-23Czechoslovakia15-9
04.0320:45DortmundWest Germany16-16Switzerland8-9
Group IIpwdlgfga
1. Yugoslavia7311118:104
2. Denmark7311100:99
3. Romania6302116:105
4. Spain5212112:111
5. Hungary404198:103
6. Sweden1014103:125
TeamYugoDenmRomaSpaiHungSwed
Yugoslavia---- 22:2128:2520:2030:19
Denmark19:18---- 23:2219:1921:20
Romania 20:18---- 24:1931:24
Spain 22:20----20:2023:20
Hungary ----20:20
Sweden ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
28.0215:30MunchenDenmark23-22Spain14-14
28.0216:00OffenburgYugoslavia20-20Hungary13-12
28.0217:15MunchenRomania31-24Sweden13-11
02.0319:00BoblingenYugoslavia28-25Spain11-12
02.0319:30GunzburgDenmark21-20Sweden11-9
02.0320:45BoblingenRomania24-19Hungary12-11
04.0319:00FrankfurtSpain22-20Romania10-7
04.0319:30ElsenfeldYugoslavia30-19Sweden15-9
04.0320:45FrankfurtDenmark19-19Hungary8-9
Group 13-16pwdlgfga
13.Cuba521080:71
14.Japan420173:66
15.Kuwait210272:85
16.Algeria101262:65
TeamCubaJapaKuwaAlge
Cuba----25:2034:3021:21
Japan ----31:2022:21
Kuwait ----22:20
Algeria ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
28.0216:00OsnabruckCuba25-20Japan12-10
28.0216:00GuterslohKuwait22-20Algeria8-9
02.0319:30BrakeCuba21-21Algeria13-12
02.0319:30HalternJapan31-20Kuwait13-10
03.03 Cuba34-30Kuwait16-12
03.03 Japan22-21Algeria11-12

First Groups Round.

First 3 to Second Groups Round. 4th to Group 13-16.
Scores are transferred.
Group Apwdlgfga
1. Soviet Union630099:52
2. West Germany420161:52
3. Czechoslovakia210268:62
4. Kuwait000341:103
TeamSoviFRGCzecKuwa
Soviet Union----24:1631:1744:19
West Germany ----19:1826:10
Czechoslovakia ----33:12
Kuwait ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
23.0219:00EssenSoviet Union31-17Czechoslovakia16-7
transferred to Group I
23.0220:45EssenWest Germany26-10Kuwait7-4
24.0219:30DortmundWest Germany19-18Czechoslovakia7-7
transferred to Group I
24.0219:30DuisburgSoviet Union44-19Kuwait22-7
26.0219:00DortmundCzechoslovakia33-12Kuwait17-4
26.0220:45DortmundSoviet Union24-16West Germany10-7
transferred to Group I
Group Bpwdlgfga
1. Spain521062:55
2. Hungary412070:60
3. Sweden311171:58
4. Algeria000350:80
TeamSpaiHungSwedAlge
Spain----20:2023:2019:15
Hungary ----20:2030:20
Sweden ----31:15
Algeria ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
23.0219:00HomburgSpain19-15Algeria11-6
23.0220:45HomburgHungary20-20Sweden10-5
transferred to Group II
24.0219:00West BerlinSpain23-20Sweden14-7
transferred to Group II
24.0219:00EppelheimHungary30-20Algeria15-10
26.0219:00LudwigshafenSpain20-20Hungary11-10
transferred to Group II
26.0220:45LudwigshafenSweden31-15Algeria11-5
Group Cpwdlgfga
1. Poland521063:53
2. East Germany521063:51
3. Switzerland210247:47
4. Japan000352:74
TeamGDRPolaSwitJapa
East Germany----19:1916:1428:18
Poland ----16:1528:19
Switzerland ----18:15
Japan ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
23.0219:00HamburgPoland16-15Switzerland7-7
transferred to Group I
23.0220:45HamburgEast Germany28-18Japan15-11
24.0219:00BremenPoland28-19Japan16-9
24.0220:45BremenEast Germany16-14Switzerland8-7
transferred to Group I
26.0219:00KielSwitzerland18-15Japan9-7
26.0220:45KielEast Germany19-19Poland10-9
transferred to Group I
Group Dpwdlgfga
1. Romania420175:66
2. Yugoslavia420178:61
3. Denmark420165:59
4. Cuba000368:100
TeamYugoRomaDenmCu
Yugoslavia----22:21 38:21
Romania ----20:1834:26
Denmark19:18 ----28:21
Cuba ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
23.0219:00GoppingenYugoslavia38-21Cuba23-12
23.0220:45GoppingenRomania20-18Denmark11-8
transferred to Group II
24.0220:45EppelheimRomania34-26Cuba20-8
24.0220:45West BerlinDenmark19-18Yugoslavia11-8
transferred to Group II
26.0219:00SindelfingenDenmark28-21Cuba10-9
26.0220:45SindelfingenYugoslavia22-21Romania12-12
transferred to Group II

Teams Composition.

1. Soviet Union
Alekszandr Shipenko
Michail Ischetzhenko
Sergey Kocsergin
Oleg Gagyin
Alekszandr Rimanov
Sergey Kusnyiryuk
Alekszandr Karsakevics
Vlagyimir Kravzov
Vladimir Belov
Anatoliy Fedyukin
Alekszandr Anpilogov
Michail Vaszilyev
Yuriy Sevcov
Yuriy Kigyayev
Valdemar Novickiy
Raimondas Valuzkas
Coach: Anatoliy Yevtushenko
5. Romania
Nicolae Munteanu
Alexandru Buligan
Marian Dumitru
Vasile St┬nga
Cezar Draganita
Nicolae Vasilca
Stefan Birtalan
Cornel Durau
Maricel Voinea
Radu Voina
Alexandru Fulker
Mihai Redl jun.
Gheorghe Dumitru
Mircea Bedivan
Coach: Lascar Pana
Coach: Nicolae Nedef
Final
Soviet UnionGEx
Schipenko-2'
Ischetchenko-
Gagin3(1)
Kuschniruck-
Belov3
Vasilyev4
Schevzov5
Kidyaev5
Rymanov2
Karschakevic2
Antiloyov5(1)
Novitzky12'
Running Score
Final30-27
65'24-23
60'23-23
55'21-22
50'20-21
45'19-19
40'16-17
35'12-14
30'12-13
25'10-8
20'8-6
15'6-4
10'3-2
5'1-1
YugoslaviaGEx
Basic-
Velic-
Elezovic42'
Jurina5(1)2'
Bojovic1
Fejzula64'
Radjenovic-
Isakovic2
Grubic22'
Zovko3
Vijovic2
Krivokapic2
Best GoalscorersG.(pen.)
1. Vasile Sting─âROU65 (21)
2. Peter KovacsHUN56 (17)
3. Erhard WunderlichFRG40 (18)
4. Vladimir BelovURS39 (19)
5. Juan Jose UriaESP35 (13)
6. Shinji YamamotoJPN34 (10)
7. Roberto CasusoCUB34 (13)
8. Frantisek SulcTCH34 (23)
9. Jerzy KlempelPOL33 (11)
Women 1982
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Men
XXVI Men 2019 Denmark, Germany
XXV Men 2017 France
XXIV Men 2015 Qatar
XXIII Men 2013 Spain
XXII Men 2011 Sweden
XXI Men 2009 Croatia
XX Men 2007 Germany
XIX Men 2005 Tunisia
XVIII Men 2003 Portugal
XVII Men 2001 France
XVI Men 1999 Egypt
XV Men 1997 Japan
XIV Men 1995 Iceland
XIII Men 1993 Sweden
XII Men 1990 Czechoslovakia
XI Men 1986 Switzerland
X Men 1982 West Germany
IX Men 1978 Denmark
VIII Men 1974 East Germany
VII Men 1970 France
VI Men 1967 Sweden
V Men 1964 Czechoslovakia
IV Men 1961 West Germany
III Men 1958 East Germany
II Men 1954 Sweden
I Men 1938 Germany
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 25 Jun 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast