Women Handball World Championship 1982 in Hungary - 02-12.12 Champion Soviet Union
Final Grouppwdlgfga
1. Soviet Union840186:81
2. Hungary731199:89
3. Yugoslavia7311102:95
4. East Germany622199:89
5. Czechoslovakia210483:98
6. South Korea0005112:129
TeamSoviHungYugoEastCzecKore
Soviet Union---- 21:1915:1414:1223:21
Hungary15:13---- 17:1720:1731:25
Yugoslavia 17:16----17:1722:1627:25
East Germany ----23:1828:22
Czechoslovakia ----20:19
South Korea ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Budapest
07.1217:00URS Soviet Union15-14GDR East Germany6-8
07.1218:30YUG Yugoslavia27-25KOR South Korea16-15
07.1220:00HUN Hungary20-17TCH Czechoslovakia11-7
08.1217:00GDR East Germany23-18TCH Czechoslovakia14-7
08.1218:30URS Soviet Union21-19YUG Yugoslavia10-8
08.1220:00HUN Hungary31-25KOR South Korea18-12
10.1217:00GDR East Germany28-22KOR South Korea14-12
10.1218:30URS Soviet Union14-12TCH Czechoslovakia9-6
10.1220:00HUN Hungary16-17YUG Yugoslavia9-10
12.1214:30YUG Yugoslavia17-17GDR East Germany9-5
12.1216:00TCH Czechoslovakia20-19KOR South Korea13-8
12.1217:30HUN Hungary15-13URS Soviet Union6-6
Best 7 - Ptujec YUG ; Anastasovska YUG ; Cygankova URS ; Angy HUN ; Byung Soon-yoon YUG ; Godor HUN ; Merdan YUG
Final rankingPwdlgfga
1. Soviet Union12601128:109
2. Hungary11511145:111
3. Yugoslavia11511160:122
4. East Germany10421141:107
5. Czechoslovakia6304131:128
6. South Korea3115160:174
Group 7-12
7. Norway9412141:117
8. Romania9331159:122
9. West Germany7313143:114
10.Bulgaria4205136:141
11.United States210684:169
12.Congo000798:212
Soviet Union, Hungary and Yugoslavia qualified to Olympic Women 1984
QualificationTeams
Europe9
Olympic Women 19803
Women B 19815
Host1
Asia Women WQ 19821
America1
Africa Women 19811
Group 7-12pwdlgfga
7. Norway9410109:77
8. Romania8320121:80
9. West Germany7311110:75
10.Bulgaria4203101:93
11.United States210476:121
12.Congo000574:145
TeamNorwRomaWestBulgUnitCong
Norway----16:1618:1522:1925:1328:14
Romania ----18:1818:1734:1535:14
West Germany ----18:1527:1432:10
Bulgaria ----19:1531:20
United States ----19:16
Congo ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
07.12 SzolnokNOR Norway28-14CGO Congo13-7
07.12 ROU Romania34-15USA United States18-9
07.12 FRG West Germany18-15BUL Bulgaria9-8
08.1217:00EgerNOR Norway22-19BUL Bulgaria10-7
08.1218:30EgerROU Romania18-18FRG West Germany9-7
08.1218:30GyorUSA United States19-16CGO Congo9-7
10.12 VeszpremNOR Norway18-15FRG West Germany10-6
10.12 ROU Romania35-14CGO Congo16-7
10.12 BUL Bulgaria19-15USA United States14-8
11.12 BudapestNOR Norway16-16ROU Romania8-8
11.12 FRG West Germany27-14USA United States14-8
11.12 BUL Bulgaria31-20CGO Congo13-9
First Groups Round
First 2 to Final Group. Rest to Group 7-12. Scores are transferred.
Group Apwdlgfga
1.Hungary521063:39
2.East Germany521059:35
3.Norway210257:53
4.United States000321:73
TeamHungEastNorwUnit
Hungary----17:1724:1822:4
East Germany ----16:1426:4
Norway ----25:13
United States ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Budapest
02.12 GDR East Germany16-14NOR Norway8-6
02.12 HUN Hungary22-4USA United States15-1
03.1218:30GDR East Germany26-4USA United States10-4
03.1220:00HUN Hungary24-18NOR Norway5-9
05.1218:30NOR Norway25-13USA United States11-5
transferred to Group 7-12
05.1220:00HUN Hungary17-17GDR East Germany8-7
transferred to Final Group
Group Bpwdlgfga
1.Soviet Union630065:49
2.South Korea311169:68
3.Romania311156:59
4.Bulgaria000352:66
TeamSoviKoreRomaBulg
Soviet Union----23:2120:1622:12
South Korea ----22:2226:23
Romania ----18:17
Bulgaria ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
02.12 MiskoltzURS Soviet Union22-12BUL Bulgaria13-5
02.12 MiskoltzKOR South Korea22-22ROU Romania11-10
03.1217:00DebrecenURS Soviet Union23-21KOR South Korea10-10
transferred to Final Group
03.1218:30DebrecenROU Romania18-17BUL Bulgaria6-9
transferred to Group 7-12
05.1215:00MiskoltzURS Soviet Union20-16ROU Romania10-5
05.1216:30MiskoltzKOR South Korea26-23BUL Bulgaria14-11
Group Cpwdlgfga
1.Yugoslavia630080:43
2.Czechoslovakia420164:52
3.West Germany210265:49
4.Congo000334:99
TeamYugoCzecWestCong
Yugoslavia----22:1621:1637:11
Czechoslovakia ----18:1730:13
West Germany ----32:10
Congo ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
02.12 ZalaegerszegYUG Yugoslavia21-16FRG West Germany12-8
02.12 ZalaegerszegTCH Czechoslovakia30-13CGO Congo11-5
03.1217:00PecsYUG Yugoslavia37-11CGO Congo17-4
03.1218:30PecsTCH Czechoslovakia18-17FRG West Germany10-10
05.1215:00ZalaegerszegFRG West Germany32-10CGO Congo13-4
transferred to Group 7-12
05.1216:30ZalaegerszegYUG Yugoslavia22-16TCH Czechoslovakia11-7
transferred to Final Group

Teams Composition

1. Soviet Union
Natalia Mitryuk
Nina Gezko
Irina Palchikova
Anelia Zagitova
Marina Basanova
Olga Zubareva
Olga Dedusenko
Natalia Guskova
Tatiana Shalimova
Larissa Karlova
Zinaida Turchina
Sigita Strechen
Yuliya Safina
Lyubov Odinokova
Olga Kolomietz
Natalia Tsigankova
Coach: Igor Turchin
2. Hungary
Eva Angyal
Erzsebet Baloghne Nyari
Ildiko Barna
Klara Bonyhadi
Erzsebet Csajbokne Nemeth
Klara Csíkne Horvath
Katalin Gombai
Mariann Godorne Nagy
Anna Gyorgy
Gabriella Jakab
Valeria Kramerne Agocs
Zsuzsa Nyari
Gyorgyi Orine Gyorvari
Mariann Racz
Amalia Sterbinszky
Vanya Maria Vadaszne
3. Yugoslavia
Svetlana Atanasovska
Alenka Cuderman
Slavica Đukić
Mirjana Đurica
Emilija Erčić
Zita Galic
Jadranka Jež
Jasna Merdan
Ljiljana Mugoša
Mirjana Ognjenović-K
Olga Pejović
Jasna Ptujec
Milenka Sladić
Slavka Smiljanić
Biserka Višnjić
Zorica Vojinović
Coach: Josip Samaržija.
4. East Germany
Klaus Franke
Hannelore Zober
Hannelore Burosch
Renate Rudolph
Evelyn Matz
Roswitha Krause
Kristina Richter
Marion Tietz
Katrin Krüger
Christina Rost
Petra Uhlig
Waltraud Kretzschmar
Eva Langenberg
Claudia Wunderlich
Kornelia Elbe
Birgit Heinecke
Sabine Röther
Coach: Peter Kretzschmar
Klaus Franke
5. Czechoslovakia
Koncekova
Chipekova
Hradska
Boledovicova
Gaburova
Mazgutova
Viragova
Jana Kutkova
Benova
Durisinova
Brezanyova
Opacita
Alena Damitsova
Ivancikova
Nemethova
Coach: Jiri Zerzan
Coach: Dusan Danis
6. South Korea
San Mi Ok
Jueng Soon Bok
Han Hwa Soo
Kim Soon Sok
Kim Sun Ok
Jang Ok Bon
Ruy Kyung Mi
Yoon Young Sook
Kim Ok Hwa
Kim Chang Soon
Yoon Byung Soon
Kim Jun Mi
7. Norway
Liv Bjoerk
Linn-Siri Jensen
Turid Smedsgård
Heidi Sundal
Hanne Hegh
Sissel Buchholdt
Britt Johansen
Kristin Midthun
Marit Breivik
Ingunn Thomassen Berg
Kristin Glosimot Kjeldsberg
Wenche Halvorsen Stensrud
Aase Nygaard Pedersen
Ingunn Rise Kirkeby
Susanne Hannestad
Coach: Karen Fladset
8. Romania
Viorica Ionicahajnal Palfi
Valentina Turbatu Cozma
Zoranca Stefanovici
Rodica Covaliuc
Rodica Grigoras
Niculina Preotescu
Maria Torok Duca
Elena Ciobotaru
Laura Lupusor
Maria Avadanei
Gheorghita Oprea
Nicoleta Plesoianu
Marian Oaca Trca
Ana Patrut
Coach: Constantin Lache
Coach: Remus Draganescu
Men 1982
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Women
XXV Women 2021 _______
XXIV Women 2019 Japan
XXIII Women 2017 Germany
XXII Women 2015 Denmark
XXI Women 2013 Serbia
XX Women 2011 Brazil
XIX Women 2009 China
XVIII Women 2007 France
XVII Women 2005 Russia
XVI Women 2003 Croatia
XV Women 2001 Italy
XIV Women 1999 Norway
XIII Women 1997 Germany
XII Women 1995 AUT,HUN
XI Women 1993 Norway
X Women 1990 South Korea
IX Women 1986 Netherlands
VIII Women 1982 Hungary
VII Women 1978 Czechoslovakia
VI Women 1975 Soviet Union
V Women 1973 Yugoslavia
IV Women 1971 Netherlands
_Women 1968 Soviet Union
III Women 1965 West Germany
II Women 1962 Romania
I Women 1957 Yugoslavia
Qualification Women WQ 2015
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 19 Dec 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast