Women Handball World Championship 1986 Netherlands - 04-14.12 Champion Soviet Union
Finals
Gamedatevenueteam 1scoreteam 2HT
Final14.12RottedramSoviet Union30-22Czechoslovakia15-12
3-414.12RotterdamNorway23-19East Germany14-8
5-613.12UtrechtRomania28-26Yugoslavia10-13
after Over time; FT 22-22
7-813.12UtrechtWest Germany18-17Hungary9-8
9-1013.12UtrechtChina22-17Netherlands10-11
11-1213.12UtrechtSouth Korea31-30Austria13-12
after 2 Over times, FT 23-23, 1OT 25-25
Final Ranking
Teams Composition
Final RankingPwdlgfga1982
1. Soviet Union13610168:1181.
2. Czechoslovakia10502157:1485.
3. Norway11511173:1277.
4. East Germany9412159:1234.
5. Romania11511179:1558.
6. Yugoslavia9412150:1323.
7. West Germany8403132:1309.
8. Hungary7313140:1232.
9. China6223142:155
10.Netherlands4205127:163
11.South Korea5214154:1646.
12.Austria2106133:169
Group 13-16
13.Poland6303104:114
14.Japan5213112:130
15.France210598:122
16.United States000684:13911.
First 3, Soviet Union, Czechoslovakia and Norway qualified to Seoul 1988 Olympic Women 1988
Second Groups Round
Group EGroup F
Group 13-16
First Groups Round
Group AGroup B
Group CGroup D
QualificationT
Europe11
_ Olympic Women 1984 - YUG1
_ Women B 1985 - GDR, HUN, FRG, CZE, URS, NOR, POL, ROU, FRA9
Host - NED1
Asia3
_ Olympic Women 1984 - KOR, CHN2
_ Asia - JPN1
_ America Women 1986 - USA1
_ Africa Women 1985 - CGO1
Austria replaced Congo
Thu 04.12Sat 06.12 Sun 07.12Tue 9.12 Wed 10.12Fri 12.12Sat 13.12 Sun 14.12

Second Groups Round

Winners progress to Final. 2nd to Bronze Medal Match. Rest to Classification.
Tie-break - 25% rule. Goal difference from matches with teams with more than 25% possible points. (3 points).
Group Epwdlgfga25%
1. Soviet Union9410114:81+8
2. East Germany7311117:93+3
3. Yugoslavia731199:89-7
4. Hungary521293:90-2
5. Netherlands210492:124
6. Austria000585:123
TeamSoviEaGeYugoHungNethAust
Soviet Union----24:1714:1419:1827:1730:15
East Germany ----27:1714:1434:1825:20
Yugoslavia ----19:1825:1624:14
Hungary ----21:1922:19
Netherlands ----22:17
Austria ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
09.1218:30AlmereEast Germany25-20Austria14-9
09.1218:30Den HaagSoviet Union27-17Netherlands17-6
09.1218:30HoornYugoslavia19-18Hungary9-8
10.1220:30DelftEast Germany27-17Yugoslavia14-7
10.1220:30ApeldoornSoviet Union19-18Hungary8-7
10.1220:30AmsterdamNetherlands22-17Austria9-9
12.1218:30Den HaagSoviet Union24-17East Germany14-5
12.1218:30HoornHungary22-19Austria10-9
12.1220:30ArnheimYugoslavia25-16Netherlands13-8
Group Fpwdlgfga25%
1. Czechoslovakia8401111:101+7
2. Norway7311117:90+14
3. Romania7311123:112+8
4. West Germany420393:96-11
5. China3113100:118-18
6. South Korea101496:123
TeamCzecNorwRomaWeGeChinSoKo
Czechoslovakia---- 22:2119:1327:1726:23
Norway27:17----23:2319:14 29:16
Romania ----22:2132:2425:22
West Germany ----21:2021:17
China 20:19 ----19:19
South Korea ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
09.1220:30AlmereCzechoslovakia19-13West Germany8-5
09.1220:30Den HaagNorway29-16South Korea10-7
09.1220:30HoornRomania32-24China16-10
10.1218:30AmsterdamCzechoslovakia22-21Romania12-11
10.1218:30ApeldornChina19-19South Korea8-12
10.1218:30DelftNorway19-14West Germany9-8
12.1218:30ArnheimNorway23-23Romania10-11
12.1220:30Den HaagWest Germany21-20China21-20
12.1220:30HoornCzechoslovakia26-23South Korea14-13
Group 13-16pwdlgfga
13.Poland630059:47
14.Japan420157:53
15.France210253:46
16.United States000345:68
TeamPolaJapaFranUnit
Poland----18:1619:1722:14
Japan ----16:1525:20
France ----21:11
United States ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
09.1218:30VeenendalPoland18-16Japan13-5
09.1220:30VeenendalFrance21-11United States21-11
10.1218:30SchiedamPoland19-17France10-7
10.1220:30SchiedamJapan25-20United States14-8
12.1218:30BredaPoland22-14United States11-8
12.1220:30BredaJapan16-15France9-7

First Groups Round

First 3 to Second Groups Round. 4th to Group 13-16. Scores are transferred.
Tie-break - 25% rule. Goal difference from matches with teams with more than 25% possible points. (2 points).
Group Apwdlgfga25%
1.Soviet Union521068:44+15
2.Yugoslavia521063:43+10
3.Austria210247:69-25
4.Poland000345:67
TeamSoviYugoAustPola
Soviet Union----14:1430:1524:15
Yugoslavia ----24:1425:15
Austria ----18:15
Poland ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
04.1218:30HeerlenYugoslavia25-15Poland11-5
04.1220:30HeerlenSoviet Union30-15Austria11-9
transferred to Group E
06.1218:30WeertYugoslavia24-14Austria14-7
transferred to Group E
06.1220:30WeertSoviet Union24-15Poland13-8
07.1214:00SittardAustria18-15Poland9-10
07.1216:00SittardSoviet Union14-14Yugoslavia9-7
transferred to Group E
Group Bpwdlgfga25%
1.East Germany521071:39+16
2.Hungary521065:48+2
3.Netherlands210255:72-18
4.United States000339:71
TeamEaGeHungNethUnit
East Germany----14:1434:1823:7
Hungary ----21:1930:15
Netherlands ----18:17
United States ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
04.1218:30GroningenHungary30-15United States13-4
04.1220:30GroningenEast Germany34-18Netherlands14-9
transferred to Group E
06.1218:30EmmenEast Germany23-7United States9-4
06.1220:30EmmenNetherlands19-21Hungary6-11
transferred to Group E
07.1214:00LeeuwardenEast Germany14-14Hungary9-5
transferred to Group E
07.1216:00LeeuwardenNetherlands18-17United States12-8
Group Cpwdlgfga25%
1.Norway420179:55+9
2.Czechoslovakia420168:610
3.China311157:66-9
4.Japan101255:77
TeamNorwCzecChinJapa
Norway----27:17 33:18
Czechoslovakia ----27:1724:17
China20:19 ----20:20
Japan ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
04.1218:30EnschedeChina20-19Norway12-14
transferred to Group F
04.1220:30EnschedeCzechoslovakia24-17Japan13-11
06.1218:30ApeldoornNorway27-17Czechoslovakia11-10
transferred to Group F
06.1220:30ApeldoornChina20-20Japan13-10
07.1214:00ArnhemNorway33-18Japan20-8
07.1216:00ArnhemCzechoslovakia27-17China14-8
transferred to Group F
Group Dpwdlgfga
1.Romania630075:60
2.West Germany420166:55
3.South Korea210265:60
4.France000345:76
TeamRomaWeGeSoKoFran
Romania----22:2125:2228:17
West Germany ----24:1621:17
South Korea ----27:11
France ----
datetimevenueteam 1scoreteam 2HT
04.1218:30LeeuwardenRomania25-22South Korea10-12
transferred to Group F
04.1220:30LeauwardenWest Germany21-17France11-10
06.1218:30GroningenRomania22-21West Germany10-9
transferred to Group F
06.1220:30GroningenSouth Korea27-11France13-6
07.1214:00EmmenWest Germany24-16South Korea15-10
transferred to Group F
07.1216:00EmmenRomania28-17France16-5

Final

Soviet UnionG
Tatyana Shalimova
Natalia Mitryuk
Larissa Karlova5
Zinaida Turchina1
Olga Semyonova4
Nataliya Kirtschik14(7)
Marina Bazanova3
Yelena Nemaschkalo3
Yevgenia Tovstogan
Tamila Oleksjuk
Svetlana Mankova
Yelena Gusseva
7m7/9
2m4
Rotterdam 14.12
30-22 (15-12)
CzechoslovakiaG
Marta Pösová
Anna Hradská
Marie Šmídová
Bozena Mazgutova4
Mária Ďurišinová9(4)
Alena Damitšová1
Jana Stašová3
Daniela Trandžíková3
Zuzana Budayová2(1)
Jana Kutkova
Gasparikova
Monika Hejtmankova
7m5/5
2m3

Teams Composition

1. Soviet UnionClub
Natalia MitryukSpartak Kiev
Irina MaljkoSpartak Kiev
Tatyana ShalimovaSelhoztehnika
Larissa KarlovaSpartak Kiev
Zinaida TurchinaSpartak Kiev
Olga SemyonovaSpartak Kiev
Nataliya KirtschikRostselmash
Marina BazanovaSpartak Kiev
Yelena NemaschkaloPlamya Brovari
Yevgenia TovstoganSpartak Kiev
Tamila OleksjukSpartak Kiev
Svetlana MankovaSpartak Kiev
Yelena GussevaAvtomobilist Baku
Natasha TsigankovaRostselmash Rostov Don
Svetlana ZhiharyovaBPI Minsk
2. Czechoslovakia
Marta Pösová
Anna Hradská
Marie Šmídová
Bozena Mazgutova
Mária Ďurišinová
Alena Damitšová
Jana Stašová
Daniela Nováková-Trandžíková
Zuzana Budayová
Jana Kutkova
Gasparikova
Monika Hejtmankova
3. NorwayClub
Kristin MidthunIL Vestar
Heidi SundalNordstrand IF
Trine HaltvikByasen IL
Ingrid Steen
Aase Birkrem
Cathrine Svendsen
Hanne Hegh-CGjerpen IF
Hanne Hogness
Anne Migliosi
Kristin Eide
Karin Pettersen
Karin SingstadSverresborg
Unni Birkrem
Linn-Siri JensenIK Vestar?
Kjerstin AndersenGjerpen IF
Coach: Sven-Tore Jacobsen
4. East GermanyGClub
Sabine Picken148SC Magdeburg
Andrea Stolletz93SC Leipzig
Renate Zschau8SC Leipzig
Katrin Krüger217ASK Frankfurt
Evelyn Hübscher265ASK Frankfurt
Marion Schulz130ASK Frankfurt
Marika Hoffmann16ASK Frankfurt
Kornelia Kunisch162SC Magdeburg
Kerstin Voigtländer79SC Magdeburg
Kerstin Nindel20SC Leipzig
Kerstin Knüpfer58SC Leipzig
Liane Kämpf37SC Leipzig
Singrun Unger39TSC Berlin
Annegret Mattthäus42TSC Berlin
Cordula David25TSC Berlin
Kerstin Wolff83Empor Rostock
5. RomaniaClub
Viorica Ionica
Doina Rodeanu
Angela Bloj
Valentina Cosma
Mariana TarcaCS Stinta Brasov
Filofteia Danilov
Laura Lunca
Maria Torok-DucaChimistil Valcea
Eva Mozsi
Cristina Tache
Lidia Budnaras
Edit Torok-MateiChimistil Valcea
Rodica Marian
Elena Ni&355;oiu
Rodica Covaliuc
Elena Ciobotaru
Estera Laszlo
Coach: Eugen Bartha
Coach: Pompiliu Simion
6. Yugoslavia
Mirjana Đurica
Slavica Đukić
Dragica Đurić
Emilija Erčić
Zita Galic
Ljubinka Janković
Svetlana Kitić-C
Ljiljana Mugoša
Svjetlana Mugoša
Svetlana Obućina
Mirjana Ognjenović
Nevenka Radanović
Mara Samardžija
Olga Sekulić
Vesna Tomajek
Biserka Višnjić.
Manager: Josip Samardžija.
Coach: Vatroslav Srhoj.
7. West Germany
Sabine Picken
Andrea Stolletz
Katrin Kruger
Evelyn Hubscher
MArika Hoffmann
Kerstin Voigtlander
Annegret Mattaus
Kornelia Kunisch
Kerstin Knupfer
Kerstin Wolff
Cordula David
Liane Kampf
8. HungaryClub
Maria AcsbogBudapest Spartacus
Ildiko BarnaVasas SC
Erzsebet Csajbokne NemethTatabanyai Banyasz
Erika CsapoDebreceni MVSC
Czilla ElekesBudapest Spartacus
Mariann Godorne NagyBayer Leverkusen (FRG)
Anna GyorgyVasas SC
Eva KissBudapesti Epitok SC
Eva KovácsBHG SE
Eva Lőrinczyne ErdasBudapest Spartacus
Katalin MajorBudapesti Epitok SC
Zsuzsa NyariVasas SC
Csilla OrbanBudapest Spartacus
Mariann RaczVasas SC
Katalin SzilagyiDebreceni MVSC
10.Netherlands
Carla ten Velde
Laura Robben
Hanneke van Eijl
Carla Kleintjens
Nicole van Thor
Cecile Leenen
Monique Geitz
Inge Tulp
Ursula Dekeling
Petra Jordens
Mieke Leenen
Esther Hageman
Wendy Kerssens
12.Austria
Danuta Stampfel
Vesna Radovic
Claudia Becwar
Martina Neubauer
Jadranka Jez
Susana Ungar
Milena Foltynova
Karin Prokop
Sylvia Steinbauer
Karin Hillinger
Gabriele Neudolt
Jasna Kolar
13. Poland
Bogusława Dąbrowska
Alicja Główczak
Barbara Stasiak
Zofia Chrószcz
Zofia Figas
Bożena Gniedziuk
Alicja Kaleta
Violetta Malczak
Iwona Nabożna
Maria Osmola
Jolanta Pietras
Dorota Rosińska
Renata Tutkowska
Bożena Walasek
Jadwiga Żak
16.United States
Cynthia Stinger
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Women
XXIII Women 2015 Germany
XXII Women 2015 Denmark
XXI Women 2013 Serbia
XX Women 2011 Brazil
XIX Women 2009 China
XVIII Women 2007 France
XVII Women 2005 Russia
XVI Women 2003 Croatia
XV Women 2001 Italy
XIV Women 1999 Norway
XIII Women 1997 Germany
XII Women 1995 AUT,HUN
XI Women 1993 Norway
X Women 1990 South Korea
IX Women 1986 Netherlands
VIII Women 1982 Hungary
VII Women 1978 Czechoslovakia
VI Women 1975 Soviet Union
V Women 1973 Yugoslavia
IV Women 1971 Netherlands
_Women 1968 Soviet Union
III Women 1965 West Germany
II Women 1962 Romania
I Women 1957 Yugoslavia
Qualification Women WQ 2015
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 26 Nov 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast