Women Handball World Championship 1999 Norway - 29.11-12.12 Champion Norway
Finals played at Haakons hall, Lillehamer
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2HT
Final12.1218:00Norway25-24France8-10
a2ot ; FT 18-18 , 1OT 20-19, 2OT 21-21, 3OT 24-22 ; att. 11,200
3-412.1215:30Austria31-28Romania14-14
aot ; FT 26-26
5-612.1213:00Hungary35-27Denmark20-13
7-812.1210:30Germany37-26Macedonia19-15
Gamedatetimevenueteam 1scoreteam 2HT
1/211.1219:00LillehammerNorway30-18Austria12-6
1/211.1216:30LillehammerFrance18-17Romania9-8
5-811.1211:30LillehammerHungary39-25Germany21-10
5-811.1214:00LillehammerDenmark30-25Macedonia16-13
1/409.1215:30HamarRomania33-21Macedonia21-9
1/409.1218:00HamarAustria24-13Germany15-3
1/409.1220:40HamarFrance19-17Denmark9-7
aot 13-13
1/409.1219:00TrondheimNorway24-21Hungary15-11
1/807.1212:30GjavikRomania26-16Netherlands9-3
1/807.1215:00GjavikHungary38-18Angola16-9
1/807.1217:30GjavikGermany22-19Russia8-7
1/807.1216:30TrondheimMacedonia28-27South Korea15-12
1/807.1219:00TrondheimNorway24-19Ukraine12-11
1/807.1215:00BergenAustria28-27Belarus15-17
1/807.1217:30BergenFrance28-21Poland14-9
1/807.1220:40Kolding (DEN)Denmark30-23Brazil15-14
Groups Round
Group ANorwayNEDNORPOLBLRCZEAUS
Group BTrondheimAUTFRAUKRROUIVCCUB
Group CKolding (DEN)DENGERMKDANGJPNARG
Group DNorwayHUNKORRUSBRACHNCGO
Final ranking
Teams Composition
Final rankingPwdlgfga
1. Norway16801240:170
2. France14702213:178
3. Austria14702245:223
4. Romania10504250:196
5. Hungary16801295:203
6. Denmark14702263:186
7. Germany11513234:208
8. Macedonia8405236:234
9. South Korea8402178:143
10.Netherlands8402140:127
11.Poland7312147:142
12.Russia6303178:144
13.Ukraine6303157:133
14.Belarus5213154:151
15.Angola4123131:158
16.Brazil3114127:153
eliminated in Groups Round.
17.Japan3113118:124
18.China3113120:140
19.Czechia2104124:122
20.Ivory Coast2104110:142
21.Cuba0005103:181
22.Congo000591:178
23.Australia000576:166
24.Argentina000552:180
QualificationTeams
Europe Qual Women 199913
Asia Women Asia Games 19984 South Korea, Japan, China
Africa Women 19983 Angola, Ivory Coast, Congo
America Women 19993 Brazil, Cuba, Argentina
Oceania1 Australia
Ukraine replaced North Korea.
Goalscorers
1. Grit Jurack (GER)67/19
2. Carmen Amariel (ROU)67/18
3. Ausra Fridrikas (AUT)66/13
4. Indira Kastratovic (MKD)62/12
5. Kjersti Grini (NOR)59/28
6. Tanja Logvin (AUT)49/6
7. Svetlana Minevskaia (BLR)46/20
8. Rita Deli (HUN)45/25
9. Mariana Abramova (MKD)40/11
9. Steluta Luca (ROU)40/11

Groups Round.

First 4 to 1/8 Finals. Rest are eliminated.
Group Apwdlgfga
1.Netherlands8401124:101
2.Norway8401137:88
3.Poland7311126:114
4.Belarus5212127:123
5.Czechia2104124:121
6.Australia000575:166
TeamNethNorwPolaBelaCzecAust
Netherlands----24:1820:2229:2425:2126:16
Norway ----22:1929:1330:2138:11
Poland ----29:2927:2429:19
Belarus ----24:2237:14
Czechia ----36:15
Australia ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played at Oslo
29.1116:30Poland29-19Australia16-9
29.1118:00Norway29-13Belarus13-9
29.1121:00Netherlands25-21Czechia15-11
played at Gjavik
30.1117:00Poland29-29Belarus14-15
30.1119:00Norway30-21Czechia13-10
30.1121:00Netherlands26-16Australia14-9
played at Hamar
02.1217:00Belarus24-22Czechia13-7
02.1219:00Norway38-11Australia17-5
02.1221:00Netherlands20-22Poland11-8
played at Stavanger
04.1213:00Belarus37-14Australia17-9
04.1215:00Poland27-24Czechia13-13
04.1217:00Netherlands24-18Norway12-9
05.1214:00Czechia36-16Australia18-7
05.1216:00Netherlands29-24Belarus13-13
05.1218:00Norway22-19Poland12-9
Group Bpwdlgfga
1.Austria8401144:125
2.France8401124:98
3.Ukraine6302138:109
4.Romania6302146:110
5.Ivory Coast2104110:142
6.Cuba0005103:181
TeamAustFranUkraRomaIvorCuba
Austria----22:1926:25 32:2437:27
France ----18:1622:2031:1934:21
Ukraine ----27:2629:2041:19
Romania30:27 ----33:1537:19
Ivory Coast ----32:17
Cuba ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played in Trondheim
30.1113:30Austria26-25Ukraine11-12
30.1115:15Romania37-19Cuba19-7
30.1117:00France31-19Ivory Coast14-10
01.1214:30Romania33-15Ivory Coast18-5
01.1216:15Austria37-27Cuba15-13
01.1218:00France18-16Ukraine11-7
02.1213:30Austria32-24Ivory Coast19-8
02.1215:15Ukraine41-19Cuba21-12
02.1217:00France22-20Romania10-12
04.1212:00Ukraine29-20Ivory Coast14-8
04.1213:45France34-21Cuba14-14
04.1215:30Romania30-27Austria18-15
05.1214:00Ivory Coast32-17Cuba13-6
05.1216:00Ukraine27-26Romania17-11
05.1218:00Austria22-19France10-10
Group Cpwdlgfga
1.Denmark10500159:84
2.Germany7311137:100
3.Macedonia6302136:107
4.Angola4122113:120
5.Japan3113118:124
6.Argentina000552:180
TeamDenmGermMaceAngoJapaAr
Denmark----31:2827:2431:1228:1542:5
Germany ----23:1820:2032:2234:9
Macedonia ----34:2227:2533:10
Angola ----22:2237:13
Japan ----34:15
Argentina ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played in Kolding (DEN)
30.1116:30Macedonia27-25Japan15-10
30.1119:30Germany34- 9Argentina15-5
30.1120:40Denmark31-12Angola15-7
01.1216:30Macedonia33-10Argentina10-3
01.1218:30Germany20-20Angola10-10
01.1220:40Denmark28-15Japan13-8
02.1216:30Germany23-18Macedonia12-8
02.1218:30Angola22-22Japan8-10
02.1220:40Denmark42- 5Argentina18-3
04.1216:30Germany32-22Japan12-10
04.1218:30Angola37-13Argentina19-4
04.1220:40Denmark27-24Macedonia11-11
05.1214:00Japan34-15Argentina17-6
05.1216:00Macedonia34-22Angola17-11
05.1218:00Denmark31-28Germany13-13
Group Dpwdlgfga
1.Hungary10500162:109
2.South Korea8401151:115
3.Russia6302159:122
4.Brazil3113104:123
5.China3113120:140
6.Congo000591:178
TeamHungKoreRussBrazChinCong
Hungary----33:2934:2522:1334:2539:17
South Korea ----30:2427:2029:1936:19
Russia ----30:1738:2142:20
Brazil ----24:2430:20
China ----31:15
Congo ----
datetimeteam 1scoreteam 2HT
played in Lillehammer
30.1113:30South Korea29-19China18-8
30.1115:30Hungary22-13Brazil10-5
30.1117:30Russia42-20Congo19-14
played in Gjavik
01.1214:00South Korea27-20Brazil14-10
01.1216:00Hungary39-17Congo17-10
01.1218:00Russia38-21China17-10
played in Lillehammer
02.1213:30Brazil30-20Congo16-8
02.1215:30South Korea30-24Russia16-10
02.1217:30Hungary34-25China15-10
played in Hamar
04.1211:00South Korea36-19Congo20-10
04.1213:00Brazil24-24China10-12
04.1215:00Hungary34-25Russia22-8
05.1214:00China31-15Congo11-11
05.1216:00Russia30-17Brazil15-8
05.1218:00Hungary33-29South Korea17-16

Teams Composition.

1. Norway
Heidi Tjugum05.09.73Viborg (DEN)
Cecilie Leganger12.03.75Beakklaget
Jeanette Nilsen27.06.72Nordstrand
Ann Cathrin Eriksen09.09.71Byasen
Birgitte Saettem09.07.78Larvik
Elisabeth Hilmo29.11.76Selbu
Else-Marthe Soerlie Lybekk11.09.78Nordstrand
Kjersti Grini07.09.71Tertnes
Kristine Duvholt31.01.74Larvik
Marianne Rokne09.03.78Tertnes
Mette Davidsen26.06.76Tertnes
Mia Hundvin07.03.77Tertnes
Sahra Hausmann06.02.73Baekklaget
Susann Goksoer Bjerkrheim-C07.07.70Nordstrand
Tonje Larsen26.01.75
Trine Haltvik23.03.65CB Remudas (ESP)
Coach: Marit Breivik
2. FranceBirthHgtWgtCapsClube
11.Stephanie Cano17.04.741646066SA Merignac
2. Sonia Cendier02.05.77173795Toullouse 31 HBF
18.Veronique Demoniere04.02.771705825ASPTT Metz
9. Christelle Joseph-Marhieu16.08.751767821Issy Les Moulineax HB
4. Leila Lejeune-Duchemann16.03.761766749FC Port-LA Reunion
20.Caisa Lerus07.08.751636616Issy Les Moulineax HB
15.Stephane Ludwig29.11.721715874ASPTT Metz
14.Chantal Maio22.07.711626686SUN Bouillarges HB
5. Sandrine Mariot26.04.751736574ES Besancon
7. Nodjialen Myaro05.09.761826853ASPTT Metz
16.Valerie Nicolas12.03.751787157ES Besancon
13.Isabelle Wendling30.01.7117582105ASPTT Metz
-. Veronique Pecquex C. Dijon Bourgogne
-. Nathalie Selaobarum ASPTT Metz
-. Marie Annick Dezert C. Dijon Bourgogne
-. Alexandra Hector SA Merignac
3. Austria
Svetlana Antic
Stanka Bozovic
Renata Cieloch
Tanya Dzhandsgava
Birgit Engl
Ausra Fridrikas
Tanja Logvin
Doris Meltzer
Iris Morhammer
Stephanie Ofenboeck
Natalya Rusnashenko
Barbara Strass
Ruth Swoboda
Rima Sypkus
Sorina Teodorovic
Beatrice Wagner
4. Romania
Luminita Hutupan
Talida Tolnai
Ildiko Kerekes
Alina Dobrin
Marilena Patru
Cristina Varzaru
Ramona Farcau
Steluta Lazar
Gabriela Tanase
Carmen Amariei
Monica Iacob
Mihaela Ignat
Aurelia Stoica
Valentina Cosma
Sanda Criste
Coach: Bogdan Macovei
Coach: Gheorghe Tadici
Coach: Dumitru Musi
11.Poland
Magdalena Chemicz
Iwona Pabich
Krystyna Wasiuk
Iwona Błaszkowska
Izabela Czapko
Anna Ejsmont
Anna Garwacka
Agnieszka Golińska
Joanna Jurkiewicz
Monika Marzec
Agnieszka Matuszewska
Aleksandra Pawelska
Justyna Sebrala
Agnieszka Truszyńska
Sabina Włodek
Renata Żukiel
Olympic indexWorld index
Europe indexAmerica index
Africa indexAsia index
Oceania indexEurope Qual index
Euro Cups index
World Cup indexOther index
Handball indexTodor66
index Women
XXIII Women 2015 Germany
XXII Women 2015 Denmark
XXI Women 2013 Serbia
XX Women 2011 Brazil
XIX Women 2009 China
XVIII Women 2007 France
XVII Women 2005 Russia
XVI Women 2003 Croatia
XV Women 2001 Italy
XIV Women 1999 Norway
XIII Women 1997 Germany
XII Women 1995 AUT,HUN
XI Women 1993 Norway
X Women 1990 South Korea
IX Women 1986 Netherlands
VIII Women 1982 Hungary
VII Women 1978 Czechoslovakia
VI Women 1975 Soviet Union
V Women 1973 Yugoslavia
IV Women 1971 Netherlands
_Women 1968 Soviet Union
III Women 1965 West Germany
II Women 1962 Romania
I Women 1957 Yugoslavia
Qualification Women WQ 2015
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 26 Nov 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast