Summer Olympic Games 2016 Rio de Janeiro (BRA) - Day 7 Friday 12th of August
Rio de Janeiro 2016 Athletics | Archery | Badminton | Boxing | Canoe | Canoe Slalom | Cycling | Diving | Equestrian | Judo | Fencing | Gymnastics |
Swimming | Modern Pentathlon | Rowing | Sailing | Shooting | Synchronized Swimming | Taekwondo | Table Tennis | Tennis | Triathlon | Wrestling | Weightlifting |
Basketball | Football | Handball | Field Hockey | Beach_Volleyball | Volleyball | Water Polo | Golf | Rugby_Sevens | Golf | Rugby_Sevens |

Athletics Women_10000m

1. Almaz AyanaETH29:17.45
2. Vivian Jepkemoi CheruiyotKEN29:32.53
3. Tirunesh DibabaETH29:42.56

Athletics Women Shot Put

1. Michelle CarterUSA20.63m
2. Valerie AdamsNZL20.42m
3. Anita MartonHUN19.87m

Athletics Men 20km Walk

1. Zhen WangCHN1:19:14
2. Zelin CaiCHN1:19:26
3. Dane Bird-SmithAUS1:19:37

Cycling/Men Team Pursuit

1. Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull, Bradley WigginsGreat Britain3:50.265
2. Alexander Edmondson, Jack Bobridge, Michael Hepburn, Sam WelsfordAustralia3:51.008
3. Lasse Norman Hansen, Niklas Larsen, Frederik Madsen, Casper Von FolsachDenmark3:53.789

Rowing/Women Pair

1. Helen Glover, Heather StanningGreat Britain7:18.29
2. Genevieve Behrent, Rebecca ScownNew Zealand7:19.53
3. Hedvig Rasmussen, Anne AndersenDenmark7:20.71

Rowing/Men Four

1. Alex Gregory, Mohamed Sbihi, George Nash, Constantine LouloudisGreat Britain5:58.61
2. William Lockwood, Joshua Dunkley-Smith, Joshua Booth, Alexander HillAustralia6:00.44
3. Domenico Montrone, Matteo Castaldo, Matteo Lodo, Giuseppe VicinoItaly6:03.85

Rowing/Men Lightweight Double Sculls

1. Pierre Houin, Jeremie AzouFrance6:30.70
2. Gary O'Donovan, Paul O'DonovanIreland6:31.23
3. Kristoffer Brun, Are StrandliNorway6:31.39

Rowing/Women Lightweight Double Sculls

1. Ilse Paulis, Maaike HeadNetherlands7:04.73
2. Lindsay Jennerich, Patricia ObeeCanada7:05.88
3. Wenyi Huang, Feihong PanChina7:06.49

Equestrian - 1 Final

Equestrian/Team Dressage

1. GermanyGER81.936
2. Great BritainGBR78.602
3. United StatesUSA76.667

Judo - 2 Finals

Judo Men Heavyweight (+100kg)

1. Teddy RinerFrance
2. Hisayoshi HarasawaJapan
3. Rafael SilvaBrazil
3. Or SassonIsrael

Judo Women Heavyweight (+78kg)

1. Émilie AndéolFrance
2. Idalys OrtizCuba
3. Kanae YamabeJapan
3. Yu SongChina
Gold Medals - 24
Athletics 3
Swimming 4
Tennis1
Judo2
Weightlifting2
Rowing4
Archery1
Fencing1
Shooting2
Equestrian1
Gymnastics1
Cycling Track 2

Tennis - 1 Final

Tennis/Men Doubles

1. Marc Lopez / Rafael NadalESP6
2. Florina Mergea / Horia TecauROU5
3. Steve Johnson / Jack SockUSA

Gymnastics - 1 Final

Gymnastics/Men Trampoline

1. Uladzislau HancharouBLR61.745
2. Dong DongCHN60.535
3. Gao LeiCHN60.175

Archery - 1 Final

Archery/Men Individual

1. Bonchan KuKOR
2. Jean-Charles ValladontFRA
3. Brady EllisonUSA
Todor66
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 29 Sep 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast