Summer Olympic Games 2016 Rio de Janeiro (BRA) - Day 2 Sunday 7th of August
Rio de Janeiro 2016 Athletics | Archery | Badminton | Boxing | Canoe | Canoe Slalom | Cycling | Diving | Equestrian | Judo | Fencing | Gymnastics |
Swimming | Modern Pentathlon | Rowing | Sailing | Shooting | Synchronized Swimming | Taekwondo | Table Tennis | Tennis | Triathlon | Wrestling | Weightlifting |
Basketball | Football | Handball | Field Hockey | Beach_Volleyball | Volleyball | Water Polo | Golf | Rugby_Sevens | Golf | Rugby_Sevens |

Swimming/Men 100m Breaststroke

1. Adam PeatyGBR57.13s
2. Cameron van der BurghRSA58.69s
3. Cody MillerUSA58.87s

Swimming/Women 100m Butterfly

1. Sarah SjöströmSWE55.48s
2. Penny OleksiakCAN56.46s
3. Dana VollmerUSA56.63s

Swimming/Women 400m Freestyle

1. Katie LedeckyUSA3:56.46
2. Jazmin CarlinGBR4:01.23
3. Leah SmithUSA4:01.92

Swimming/Men 4x100m Freestyle_Relay

1. United StatesUSA3:09.92
2. FranceFRA3:10.53
3. AustraliaAUS3:10.53

Cycling/Women Road Race

1. Anna Van Der BreggenNED3:51:27
2. Emma JohanssonSWE3:51:27
3. Elisa Longo BorghiniITA3:51:27

Fencing/Men Foil Individual

1. Daniele GarozzoITA
2. Alexander MassialasUSA
3. Timur SafinRUS

Judo/Men Under 66kg

1. Fabio BasileItaly
2. An Ba-ulSouth Korea
3. Rishod SobirovUzbekistan
3. Masashi EbinumaJapan

Judo/Women Under 52kg

1. Majlinda KelmendiKosovo
2. Odette GiuffridaItaly
3. Misato NakamuraJapan
3. Natalia KuziutinaRussia
Gold Medals - 14
Swimming 4
Diving1
Judo2
Weightlifting2
Archery1
Fencing1
Shooting2
Cycling Road 1

Diving - 1 Final

Diving/Women Synchronised 3m Springboard - Sunday 14.08

1. Tingmao Shi, Minxia WuCHN||CHN345.60
2. Tania Cagnotto, Francesca Dallape'ITA||ITA313.83
3. Maddison Keeney, Anabelle SmithAUS||AUS299.19

Shooting - 2 Finals

Shooting/Women 10m Air Pistol

1. Zhang MengxueChina199.4
2. Vitalina BatsarashkinaRussia197.1
3. Anna KorakakiGreece177.7

Shooting/Women Trap

1. Catherine SkinnerAustralia12
2. Natalie RooneyNew Zealand11
3. Corey CogdellUnited States13

Archery - 1 Final

Archery/Women Team

1. South KoreaKOR
2. RussiaRUS
3. TaipeiTPE

Weightlifting - 2 Finals

Weightlifting/Men Under 56kg

1. Qingquan LongChina307kg
2. Yun Chol OmNorth Korea303kg
3. Sinphet KruaithongThailand289kg

Weightlifting/Women Under 53kg

1. Shu-Ching HsuChinest Taipei212kg
2. Hidilyn DiazPhilippines200kg
3. Jin Hee YoonSouth Korea199kg
Todor66
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 29 Sep 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast