Summer Olympic Games 2016 Rio de Janeiro (BRA) - Day 6 Thursday 11th of August
Rio de Janeiro 2016 Athletics | Archery | Badminton | Boxing | Canoe | Canoe Slalom | Cycling | Diving | Equestrian | Judo | Fencing | Gymnastics |
Swimming | Modern Pentathlon | Rowing | Sailing | Shooting | Synchronized Swimming | Taekwondo | Table Tennis | Tennis | Triathlon | Wrestling | Weightlifting |
Basketball | Football | Handball | Field Hockey | Beach_Volleyball | Volleyball | Water Polo | Golf | Rugby_Sevens | Golf | Rugby_Sevens |

Swimming - 4 Finals

Swimming/Women 200m Breaststroke

1. Rie KanetoJPN2:20.30
2. Yulia EfimovaRUS2:21.97
3. Jinglin ShiCHN2:22.28

Swimming/Women 200m Backstroke

1. Ryan MurphyUSA1:53.62
2. Mitchell LarkinAUS1:53.96
3. Evgeny RylovRUS1:53.97

Swimming/Men 200m Medley

1. Michael PhelpsUSA1:54.66
2. Kosuke HaginoJPN1:56.61
3. Shun WangCHN1:57.05

Swimming/Women 100m Freestyle

1. Simone ManuelUSA52.70s
1. Penny OleksiakCAN52.70s
3. Sarah SjostromSWE52.99s

Rugby Seven/Men

1. Figi
2. Great Britain
3. South Africa

Rowing - 6 Finals

Rowing/Men Double Sculls

1. Martin Sinkovic, Valent SinkovicCroatia6:50.28
2. Mindaugas Griskonis, Saulius RitterLithuania6:51.39
3. Kjetil Borch, Olaf TufteNorway6:53.25

Rowing/Men Pair

1. Eric Murray, Hamish BondNew Zealand6:59.71
2. Lawrence Brittain, Shaun KeelingSouth Africa7:02.51
3. Giovanni Abagnale, Marco Di CostanzoItaly7:04.52

Rowing/Women Double Sculls

1. Magdalena Fularczyk-Kozlowska, Natalia MadajPoland7:40.10
2. Victoria Thornley, Katherine GraingerGreat Britain7:41.05
3. Donata Vistartaite, Milda ValciukaiteLithuania7:43.76

Rowing/Men Lightweight Four - Thursday 11.08

1. Lucas Tramer, Simon Schuerch, Simon Niepmann, Mario GyrSwitzerland6:20.51
2. Jacob Barsoe, Jacob Larsen, Kasper Joergensen, Morten JoergensenDenmark6:21.97
3. Franck Solforosi, Thomas Baroukh, Guillaume Raineau, Thibault ColardFrance6:22.85

Rowing/Men Quadruple Sculls

1. Philipp Wende, Lauritz Schoof, Karl Schulze, Hans GruhneGermany6:06.81
2. Karsten Forsterling, Alexander Belonogoff, Cameron Girdlestone, James McraeAustralia6:07.96
3. Andrei Jamsa, Allar Raja, Tonu Endrekson, Kaspar TaimsooEstonia6:10.65

Rowing/Women Quadruple Sculls

1. Annekatrin Thiele, Carina Baer, Julia Lier, Lisa SchmidlaGermany6:49.39
2. Chantal Achterberg, Nicole Beukers, Inge Janssen, Carline BouwNetherlands6:50.33
3. Maria Springwald, Joanna Leszczynska, Agnieszka Kobus, Monika CiaciuchPoland6:50.86

Cycling/Men Team Sprint

1. Great Britain 42.440OR
2. New Zealand 42.542
3. France 43.143

Table Tennis/Men

1. Ma LongChina
2. Zhang JikeChina
3. Jun MizutaniJapan

Judo/Men Half-Heavyweight (100kg)

1. Lukáš KrpálekCzechia
2. Elmar GasimovAzerbaijan
3. Cyrille MaretFrance
3. Ryunosuke HagaJapan

Judo Women Half-Heavyweight (78kg)

1. Kayla HarrisonUnited States
2. Audrey TcheuméoFrance
3. Mayra AguiarBrazil
3. Anamari VelenšekSlovenia
Gold Medals - 19
Swimming 4
Table Tennis1
Judo2
Rowing4 + 2
Canoe Slalom2
Archery1
Fencing1
Shooting1
Gymnastics Artistic 1
Cycling Track 1
Men Rugby Sevens1

Gymnastics - 1 Final

Gymnastics/Women Individual All-Around Thursday 11.08

1. Simone BilesUSA62.198
2. Aly RaismanUSA60.098
3. Aliya MustafinaRUS58.665

Archery - 1 Final

Archery/Women Individual - Thursday 11.08

1. Hyejin ChangKOR
2. Lisa UnruhGER
3. Bobae KiKOR
4. Alejandra ValenciaMEX
Todor66
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 29 Sep 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast