Summer Olympic Games 2016 Rio de Janeiro (BRA) - Day 11 Tuesday 16th of August
Rio de Janeiro 2016 Athletics | Archery | Badminton | Boxing | Canoe | Canoe Slalom | Cycling | Diving | Equestrian | Judo | Fencing | Gymnastics |
Swimming | Modern Pentathlon | Rowing | Sailing | Shooting | Synchronized Swimming | Taekwondo | Table Tennis | Tennis | Triathlon | Wrestling | Weightlifting |
Basketball | Football | Handball | Field Hockey | Beach_Volleyball | Volleyball | Water Polo | Golf | Rugby_Sevens | Golf | Rugby_Sevens |

Athletics - 5 Finals

Athletics Men Tripple Jump

1. Christian TaylorUSA17.86m
2. Will ClayeUSA17.76m
3. Bin DongCHN17.58m

Athletics Women Discus Throw

1. Sandra PerkovicCRO69.21m
2. Melina Robert-MichonFRA66.73m
3. Denia CaballeroCUB65.34m

Athletics Men High Jump

1. Derek DrouinCAN2.38m
2. Mutaz Essa BarshimQAT2.36m
3. Bohdan BondarenkoUKR2.33m

Athletics Women 1500m

1. Faith Chepngetich KipyegonKEN4:08.92
2. Genzebe DibabaETH4:10.27
3. Jennifer SimpsonUSA4:10.53

Athletics Men 110m Hurdles

1. Omar McleodJAM13.05s
2. Orlando OrtegaESP13.17s
3. Dimitri BascouFRA13.24s

Gymnastics - 3 Finals

Gymnastics/Men Parallel Bars

1. Oleg VerniaievUKR16.041
2. Danell LeyvaUSA15.900
3. David BelyavskiyRUS15.783

Gymnastics/Women Floor Exercise

1. Simone BilesUSA15.966
2. Alexandra RaismanUSA15.500
3. Amy TinklerGBR14.933

Gymnastics/Men Horizontal Bar

1. Fabian HambuechenGER15.766
2. Danell LeyvaUSA15.500
3. Nile WilsonGBR15.466

Canoe - 4 Finals.

Canoe/Men Canoe Single 1000m

1. Sebastian BrendelGER3:56.926
2. Isaquias Queiroz Dos SantosBRA3:58.529
3. Serghei TarnovschiMDA4:00.852

Canoe/Women Kayak Single 200m

1. Lisa CarringtonNZL
2. Marta WalczykiewiczPOL
3. Inna Osipenko-RodomskaAZE

Canoe/Men Kayak Single 1000m

1. Marcus WalzESP3:31.447
2. Josef DostalCZE3:32.145
3. Roman AnoshkinRUS3:33.363

Canoe/Women Kayak Single 500m

1. Gabriella Szabo, Danuta KozakHUN1:43.687
2. Franziska Weber, Tina DietzeGER1:43.738
3. Karolina Naja, Beata MikolajczykPOL1:45.207

Swimming - 1 Final

Swimming/Men Open Water 10km

1. Ferry WeertmanNED1:52:59.8
2. Spiros GianniotisGRE1:52:59.8
3. Marc-Antoine OlivierFRA1:53:02.0

Table Tennis - 1 Final

Table Tennis/Women Team

1. ChinaCHN
2. GermanyGER
3. JapanJPN

Sailing - 2+2 Finals

Sailing/Men 470

1. Santiago Lange, Cecilia Carranza SaroliArgentina
2. Jason Waterhouse, Lisa DarmaninAustralia
3. Thomas Zajac, Tanja FrankAustria

Sailing/Men Finn

1. Giles ScottGreat Britain36.0
2. Vasilij ZbogarCroatia68.0
3. Caleb PaineUnited States76.0

Sailing/Men Laser

1. Tom BurtonAustralia73
2. Tonči StipanovićCroatia75
3. Sam MeechNew Zealand85
Medal Race rescheduled from Monday 15.08.

Sailing/Women Laser Radial

1. Marit BouwmeesterNetherlands61.0
2. Annalise MurphyIreland67.0
3. Anne-Marie RindomDenmark71.0
Medal Race rescheduled from Monday 15.08.
Gold Medals - 25+1
Athletics 5
Canoe4
Gymnastics Artistic 3
Cycling Track 3
Wrestling2
Sailing2+2
Swimming 1
Diving1
Synchronized Swimming1
Table Tennis1
Boxing1
Weightlifting1

Diving - 1 Final

Diving/Men 3m Springboard

1. Yuan CaoCHN547.60
2. Jack LaugherGBR523.85
3. Patrick HausdingGER498.90

Wrestling - 2 Finals

Wrestling/Men Greco-Roman under 66kg

1. Davor ŠtefanekSRB
2. Migran ArutyunyanARM
3. Shmagi BolkvadzeGEO
3. Rasul ChunayevAZE
Todor66
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 29 Sep 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast