Women Netball X World Championship 1999 Christchurch (NZL) 21.09-02.10 - Winner New Zealand
played at Westpactrust Centre
Finals
GamedatetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
Final02.1020:301Australia42-41New Zealand13-1321-2328-34
Australia: Jennifer Borlase (4) 9/13, Jacqui Delaney (1,2) 12/18, Sharelle McMahon (3,4) 6/8, Vicki Wilson 15/26 (1,2,3)
New Zealand: Belinda Colling 11/20, Donna Loffhagen 30/42
3-402.1018:301England57-43Jamaica12-1524-2744-37
England: Alex Astle (GS) 38/48, Tracey Neville (GA) 19/30; Jamaica: Elaine Davis (GS) 22/26, Connie Francis (GA) 21/25
5-602.1016:451South Africa57-49Fiji15-825-2040-35
South Africa: Rosina Mogola 13/18, Rusky Mthethwa 6/6; Irene Van Dyk (GS) 38/39; Fiji: Alanitta Evans 24/28, Paulini Tora (GA) 25/32, Lanieta Tuisese 0/2
7-802.1015:001Cook Islands64-54Trinidad Tobago20-1635-3148-42
Cook Islands: Melissa Fotu 10/19, John Ngatokoa 10/14, Angela Matapo 44/47; Trinidad Tobago: Janelle Barker 43/49, Simone Morgan 11/21
Semi-Finals
1/201.1017:301Australia54-44England20-1032-1945-31
Australia: Jacqui Delaney 20/33, Sharelle McMahon 4/6, Vicki Wilson 30/38 ; England: Alex Astle 32/39, Lyn Carpenter 7/9, Tracey Neville 5/7
1/201.1021:001New Zealand55-53Jamaica13-1628-2540-39
New Zealand: Belinda Colling 11/18, Donna Loffhagen 44/51; Jamaica: Elaine Davis 40/43, Connie Francis 13/18
5-801.1015:451South Africa75-47Trinidad Tobago20-1042-2059-33
South Africa: Manzo Machoga 6/10, Rosina Mogola 19/24, Irene Van Dyk 50/51; Trinidad Tobago: Janelle Barker 28/37, Simone Morgan 19/29
5-801.1019:151Fiji55-42Cook Islands10-1027-24 42-33
Fiji: Alanitta Evans 33/39, Lanieta Tuisese 18/23, Vaciti Vocea 4/8 ; Cook Islands: Elizabeth Dean 2/3, Melissa Fotu 13/24, Angela Matapo 27/29
Quarter-Finals
1/430.0915:451Jamaica76-46Cook Islands21-840-1959-29
Jmaica: Elaine Davis 48/51, Connie Francis 28/37; Cook Islands: Elizabeth Dean 14/19, Melissa Fotu 9/13, Angela Matapo 23/25
1/430.0917:301Australia87-34Trinidad Tobago
1/430.0919:151England44-42South Africa10-1323-2032-35
England: Alex Astle 32/40, Lyn Carpenter 4/7, Tracey Neville 8/22; South Africa: Rosina Mogola 18/23, Irene Van Dyk 24/26
1/430.0921:001New Zealand81-38Fiji20-942-1764-24
New Zealand: Belinda Colling 37/47, Donna Loffhagen 34/41, Teresa Tairi 10/13; Fiji: Alanitta Evans 5/7, Paulini Tora 7/13, Lanieta Tuisese 2/2, Vaciti Vocea 24/34

Classification 9-16

GamedatetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
9-1002.1013:151Western Samoa67-42Barbados17-1435-2353-34
11-1202.1011:301Malawi62-52Singapore
13-1402.1009:451Canada58-57Wales14-1329-2642-41
15-1602.1008:001United States62-39Northern Ireland13-1229-2248-30
Semi-Finals
9-1201.1010:301Western Samoa70-59Malawi
9-1201.1014:001Barbados62-53Singapore
13-1601.1008:451Canada50-39Northern Ireland
13-1601.1012:151Wales57-54United States14-1229-2541-41
Quarter-Finals
9-1630.0908:451Malawi55-38Canada15-824-2144-28
9-1630.0910:301Western Samoa75-38Northern Ireland13-1237-2256-31
9-1630.0912:151Barbados74-47United States
9-1630.0914:001Singapore63-49Wales16-1333-2645-39

Teams Composition

Final Ranking

Main Groups Round

Clasification 17-26

Preliminary Round

Final Rankingptswdlgf: gag+/-mSd
1. Australia201000689: 373+316101.
2. New Zealand18901719: 366+353103.
3. England14703617: 456+161104.
4. Jamaica14703648: 464+184105.
5. South Africa16802688: 394+294102.
6. Fiji14705684: 605+7912
7. Cook Islands12604571: 532+39107.
8. Trinidad Tobago8406517: 601-84106.
eliminates in Main Groups Round.
9. Western Samoa12604579: 533+46109.
10.Barbados10505512: 506+61011.
11.Malawi6307494: 644-150108.
12.Singapore8407587: 702-1151120.
13.Canada8406394: 616-2221013.
14.Wales8408566: 637-711217.
15.United States2109426: 733-3071014.
16.Northern Ireland21010388: 730-3421118.
First 12 Seeded teams qualified directly to the Main Groups Round.
Rest 14 (16) teams played in Preliminary Round.
Main Groups Round
Section AAUSJAMENGFIJSAMSINMWIUSA
Section BNZLRSAFIJCOKTRIBARWALNIR
Classification 17-26.
Section CZAMMASCAYHKGVAN
Section DPNGSCOTONSLANIU

Main Groups Round.

First 4 to Quarter-Finals. Rest to Classification.
Best teams 12 teams from Women 1995 started from this round.
Fiji, Singapore, Wales and Northern Ireland qualified from Preliminary Round.
Sections were formed with snake mathod taking in account the ranking from prevous tournament.
Section Aptswdlgf: gag+/-Sd
1. Australia14700506: 254+2521.
2. Jamaica12601476: 306+1705.
3. England10502472: 317+1554.
4. Fiji8403413: 365+48
5. Western Samoa6304367: 394-279.
6. Singapore4205351: 483-132
7. Malawi2106318: 484-1668.
8. United States0007263: 563-30012.
Not seeded Fiji progressed to 1/4 Finals. Fiji was not seeded after not playing in previous tournament.
TableAustJamaEnglFijiWestSingMalaUnSt
Australia-----47:4259:4469:3974:3891:3275:3291:27
Jamaica -----62:5969:5161:3976:4084:3682:34
England -----63:3363:4477:4276:3890:39
Fiji -----61:4371:4468:4590:32
Western Samoa -----61:5371:4671:36
Singapore -----65:5775:50
Malawi -----64:45
United States -----
datetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
23.0908:451England63-33Fiji14-1033-1851-25
23.0912:451Western Samoa71-46Malawi15-1432-2749-38
23.0917:301Australia91-32Singapore24-540-1768-24
23.0919:151Jamaica82-34United States20-440-1261-22
24.0908:451Fiji68-45Malawi17-836-1950-30
24.0912:151England90-39United States32-752-1574-28
24.0914:001Jamaica76-40Singapore17-1430-2653-34
24.0919:301Australia74-38Western Samoa19-1137-2055-28
25.0912:151Fiji61-43Western Samoa18-1231-2546-32
25.0914:001England76-38Malawi17-839-1757-25
25.0917:301Australia47-42Jamaica12-824-1834-30
25.0918:002Singapore75-50United States22-1140-2461-34
26.0912:151Western Samoa71-36United States18-1031-1856-25
26.0915:451Jamaica84-36Malawi29-949-1867-25
26.0917:301Australia59-44England17-1133-1847-33
Australia: Jennifer Borlase 38/48, Jacqui Delaney 21/33 ; England: Alex Astle 15/21, Lyn Carpenter 6/8, Tracey Neville 23/35
26.0919:452Fiji71-44Singapore
27.0910:301Jamaica61-39Western Samoa17-1135-1949-27
27.0914:001Australia69-39Fiji22-940-1653-27
27.0916:151Malawi64-45United States18-1333-3049-43
27.0917:301England77-42Singapore26-1047-1961-32
28.0910:301Jamaica69-51Fiji16-1232-26
28.0914:001Australia91-27United States26-348-1175-17
28.0914:302Singapore65-57Malawi
28.0919:301England63-44Western Samoa16-1435-2248-32
29.0908:451Fiji90-32United States26-448-1466-21
29.0912:151Western Samoa61-53Singapore14-1329-2844-41
29.0914:001Jamaica62-59England22-1933-3447-48
Jamaica: Elaine Davis 43/47, Connie Francis 19/21; England: Alex Astle 39/42, Tracey Neville 20-31
29.0917:301Australia75-32Malawi17-734-1655-23
Section Bptswdlgf: gag+/-Sd
1. New Zealand14700542: 233+3093.
2. South Africa12601514: 254+2602.
3. Cook Islands10502419: 347+727.
4. Trinidad Tobago8403382: 375+76.
5. Barbados6304334: 339-510.
6. Canada4205248: 465-21711.
7. Wales2106267: 413-146
8. Northern Ireland0007222: 502-280
TableNeZeSoAfCookTrinBarbCanaWaleNoIr
New Zealand-----68:3974:4374:4171:3590:2273:2792:26
South Africa -----68:4685:3070:2884:2680:3188:25
Cook Islands -----65:5259:5064:3951:3291:32
Trinidad Tobago -----47:4678:3270:3364:40
Barbados -----72:3252:3451:26
Canada -----48:4349:34
Wales -----67:39
Northern Ireland -----
TeamNewSoutCookTrinBarbCanaWaleNort
New Zealand----68:3974:4374:4171:3590:2273:2792:26
South Africa ----68:4685:3070:2884:2680:3188:25
Cook Islands ----62:5259:5064:3951:3291:32
Trinidad Tobago ----46:4678:3270:3364:40
Barbados ----72:3152:3451:26
Canada ----48:4349:34
Wales ----65:39
Northern Ireland ----
datetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
22.0920:301New Zealand90-22Canada24-248-866-13
23.0910:301Cook Islands59-50Barbados17-1531-2745-39
23.0912:151Trinidad Tobago78-32Canada20-938-1860-27
23.0914:001South Africa88-25Northern Ireland21-447-966-17
23.0915:451New Zealand73-27Wales14-738-1258-16
24.0910:301Trinidad Tobago64-40Northern Ireland15-1133-2847-30
24.0915:451South Africa70-28Barbados17-832-1252-20
24.0917:301Cook Islands51-32Wales12-725-1640-22
25.0908:451Canada49-34Northern Ireland14-1327-2138-29
25.0910;301Barbados52-34Wales11-1227-1744-24
25.0915:451New Zealand74-43Cook Islands20-935-2351-32
25.0919:151South Africa85-30Trinidad Tobago20-646-1765-24
26.0908:451Wales67-39Northern Ireland15-1236-1751-29
26.0910:301Barbados72-32Canada16-632-1646-27
26.0914:001Cook Islands65-52Trinidad Tobago
26.0919:151New Zealand68-39South Africa17-731-1850-29
New Zealand: Belinda Colling 28/37, Donna Loffhagen 40/52; South Africa: Rosina Mogola 8/10, Rusky Mthethwa 7/10, Irene Van Dyk 24/25
27.0908:451Cook Islands64-39Canada18-1032-2041-31
27.0912:151Trinidad Tobago47-46Barbados12-1121-2535-37
27.0915:451New Zealand92-26Northern Ireland21-944-1767-23
27.0919:301South Africa80-31Wales21-639-1460-22
28.0908:451Cook Islands91-32Northern Ireland21-1041-2365-29
28.0912:151Trinidad Tobago70-33Wales16-1238-2055-25
28.0915:451New Zealand71-35Barbados21-638-1256-23
28.0917:301South Africa84-26Canada19-647-1367-21
29.0910:301Barbados51-26Northern Ireland11-724-1240-27
29.0912:451Canada48-43Wales14-1431-2239-32
29.0915:451South Africa68-46Cook Islands12-933-2650-35
29.0919:301New Zealand74-41Trinidad Tobago17-1136-2058-30

Clasification 17-26.

Played all elimininated teams from Preliminary Round.
GamedatetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
17-1829.0911:002Zambia57-44Papua New Guinea17-1432-2346-35
19-2029.0909:152Malaysia48-37Scotland13-419-1434-22
21-2229.0916:152Sri Lanka53-49Tonga12-1326-2541-36
23-2429.0914:302Cayman Islands42-32Hong Kong
25-2629.0919:452Niue51-30Vanuatu11-721-1436-23
Semi-Finals
17-2028.0909:152Zambia53-36Scotland14-929-1940-28
17-2028.0911:002Papua New Guinea56-48Malaysia8-1321-2338-32
21-2428.0912:452Sri Lanka64-36Cayman Islands18-1038-1449-26
21-2428.0916:152Tonga59-32Hong Kong11-1128-1942-28
Final Ranking 17-26ptswdlgf: gag+/-m1995
17.Zambia14701472: 307+1658
18.Malaysia10503445: 327+118826.
19.Papua New Guinea10502371: 315+56715.
20.Tonga8404391: 358+338
21.Scotland8404341: 334+7822.
22.Sri Lanka6304316: 330-14719.
23.Cayman Islands6304262: 351-89721.
24.Niue2105235: 321-866
25.Hong Kong2106229: 354-125723.
26.Vanuatu0006149: 401-2526
-. Pakistan DNS
-. Botswana DNS

Groups Round - Classification 17-26.

First 2 to Classification 17-20. Next 2 to Classification 21-24. Last to Classification 25-26.
Section Cptswdlgf: gag+/-
1. Zambia8400272: 110+162
2. Malaysia6301238: 133+105
3. Cayman Islands4202165: 207-42
4. Hong Kong2103133: 196-63
5. Vanuatu0004106: 268-162
TableZambMalaCaymHongVanu
Zambia-----61:3976:3655:1780:18
Malaysia -----60:1960:3079:23
Cayman Islands -----54:3356:38
Hong Kong -----53:27
Vanuatu -----
datetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
23.0914:302Hong Kong53-27Vanuatu
23.0916:152Malaysia60-19Cayman Islands60-1933-1148-11
24.0911:002Malaysia60-30Hong Kong14-627-744-23
24.0916:152Zambia80-18Vanuatu19-442-859-12
25.0912:452Zambia76-36Cayman Islands19-836-2260-28
25.0916:152Malaysia79-23Vanuatu12-631-1257-15
26.0912:452Zambia55-17Hong Kong13-425-742-11
26.0914:302Cayman Islands56-38Vanuatu16-829-1845-26
27.0914:302Cayman Islands54-33Hong Kong12-1026-1841-25
27.0918:002Zambia61-39Malaysia13-925-2045-28
Section Dptswdlgf: gag+/-
1. Papua New Guinea8400222: 159+63
2. Scotland6301184: 160+24
3. Tonga4202185: 191-6
4. Sri Lanka2103178: 184-6
5. Niue0004151: 226-75
TablePaNGScotTongSrLaNiue
Papua New Guinea-----48:4253:4755:4666:24
Scotland -----50:3741:3451:41
Tonga -----47:4354:45
Sri Lanka -----55:41
Niue -----
datetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
23.0918:002Papua New Guinea66-24Niue
23.0919:452Tonga47-43Sri Lanka10-1422-2333-29
24.0914:302Papua New Guinea53-47Tonga
24.0918:002Scotland51-41Niue15-726-2340-29
25.0914:302Scotland41-34Sri Lanka
25.0919:452Tonga54-45Niue13-1426-2440-35
26.0909:152Papua New Guinea48-42Scotland14-1224-2238-31
Papua: Monalisa Leka 5/6, Jackie Niblett 7/11, Gewa Raula 36/44 ; Scotland: Jennifer Dingwall 29/43, Lesley MacDonald 5/13, Lynne McCandish 8/17
26.0916:152Sri Lanka55-41Niue20-832-1744-28
Sri Lanka: Manoji Galhenage 4/4, Deepti Ruapsinghe 33/47, Jayabthi Somesekaram de Silva 18/34 ; Niue: Crystal Folomu 26/36, Julie Folomu 3/5, Nadia Tafea 12/14
27.0911:002Papua New Guinea55-46Sri Lanka13-1625-2844-36
27.0914:302Scotland50-37Tonga13-1230-1937-30

Preliminary Round

2 Elimination Rounds to find 4 teams for Main Groups Round.
Pakistan and Botswana did not show.
datetimeCteam 1scoreteam 21T2T3T
Round 2 - Winners to Main Groups Round - Loosers to Group 17-26.
22.0908:451Fiji68-39Zambia21-1035-2249-20
22.0910:301Wales54-36Scotland14-528-1546-24
22.0912:151Northern Ireland50-41Tonga11-1523-2339-28
22.0914:001Singapore68-46Malaysia13-1233-2252-33
Round 1 - Winners to Round 2 - Loosers to Group 17-26.
21.0908:451Zambia51-49Papua New Guinea11-1325-2438-38
21.0910:301Wales82-13Vanuatu21-442-1068-11
21.0912:151Northern IrelandwoPakistan
21.0914:001SingaporewoBotswana
21.0915:451Fiji61-21Sri Lanka16-734-746-13
21.0917:301Scotland48-19Cayman Islands9-817-1432-19
21.0919:151Tonga57-32Hong Kong15-929-1742-24
21.0921:001Malaysia65-33Niue15-927-2044-25

Final

New ZealandShooting
GS Loffhagen30/42 71
GA Colling (C)11/20 55%
WA Rowberry
C Seymour
WD Nicol
GD Charteris
GK Mene
Team41/62 66%
New Zealand 41-42 Australia
13-13, 23-21, 34-28, 41-42
Australia:
GS Wilson (C)15/26 58%
GA Delaney12/18 67%
WA O'Donnell
C Tombs
WD Squire
GD Harby
GK Ellis
GA McMahon -3rd6/8 75%
GS Borlase -4th9/13 69%
Team42/65 65%
Changes:
3rd Q McMahon GA (Delaney)
4th Q Borlase GS (Wilson).

Teams Composition

1. Australia
Vicky Wilson-C
Jennifer Borlase
Carissa Dalwood
Jacqui Delaney
Liz Ellis
Sharon Finnan
Kathryn Harby
Janine Ilitch
Sharelle McMahon
Shelley O'Donnell
Rebecca Sanders
Peta Squire
Coach: Jill McIntosh
Manager: Bronwyn Roberts
2. New Zealand
Belinda Colling-C
Donna Loffhagen
Adine Harper
Teresa Tairi
Anna Rowberry
Sonya Hardcastle
Julie Seymour
Lesley Nicol
Belinda Charteris
Lorna Suafoa
Linda Vagana
Bernice Mene
Coach: Yvonne Willering
Manager: Sheryl Wells
3. England
Joanne Zinzan (C)
Amanda Newtown
Olivia Murphy
Tracey Neville (VC)
Alex Astle
Karen Aspinall
Naomi Siddall
Sonia Mkoloma
Hellen Manufor
Helen Lonsdale
Lyn Carpenter
Lisa Stanley
Coach: Mary Beardwood
Manager: Sally Horrox
4. Jamaica
Connie Francis-C
Oberon Pitterson-Dunn-VC
Nadine Bryan
Elaine Davis
Georgia Gordon
Nerine Riley
Sharon Wiles
Nadine French
Sharmalee Watkins
Andrea Watson
Georgina Hibbert
Roniesh Davis
Coach: Maureen Hall
Manager: Marva Bernard
5. South Africa
Florinda Brand
Leana du Plooy
Dominique Harverson
Lana Krige-VC
Desmarie Kotze
Manzo Machago
Rosina Mogale
Rusky Mthetwa
Desree Neville
Corlie Oberholzer
Irene van Dyk-C
Letitia Vorster
Co-Coach: Bennie Saayman
Co-Coach: Louisa Du Plessis
Manager: Lorraine Lewis
6. Fiji
Unaisi Rokoura
Lanieta Tuisese
Seforosa Munivai
Adi Toga
Bernadette Ramafono
Paulini Mawi
Bulou Rabuka
Venina Taka
Valimaina Davu
Vasiti Vocea
Annie Wong
Alanieta Evans
Coach: Julie Hoorweg
Manager: Asenaca Waqanivavalagi
7. Cook Islands
Selina Matenga (C)
Melissa Fotu
Alison Toi
Kura Glassie-Poulava (VC)
Ngatokoa John
Susie Trego
Joy Bates
Darlene Nicholas
Angela Maoate
Elizabeth Dean
Ritua Petero
Poomaikelani Matapo
Coach: Te Aroha Keenan
Manager: Elizabeth Iro
8. Trinidad Tobago
Cavelle Gibbs
Merlicia Lovell
Lystra Zamore
Marlene Joseph
Rhonda John
Janelle Barker
Simone Morgan
Denesha James-Moses
Charmain Lord
Monica Maule
Donna Charles
Joycelyn Huggins
9. Samoa
Sheryl Melevahoi Clarke (C)
Erika Katherine Tualaulelei
Situpu 'Monika' Marie Gabriel
Tilomai Solia (VC)
Leilani Elizabeth Taufailematagi
Mesepi Faamasino
Irene Soonafai Matofai Forbes
Pelesa Barbara Semu
Eloisa Kelemete
Kalala Lina Faalogo
Amanda-Lanuola Jean Dunlop
Kolisi Viki
Coach: Tabitha Abigail Beaumont
Manager: Makerita Vaai
10.Barbados
Stacy Forde (C)
Lydia Bishop
Cheryl Squires
Sherry Ann Martindale (VC)
Latonia Blackman
Olivia Walcott
Denese Alleyne Linda Wilson
Shonette Azore
Coach: Anna Shepherd
Manager: Stephanie Greaves
11.Malawi
Peace Chawinga (C)
Emily Nyanga
Emma Mdzagada
Mary Waya (VC)
Sylvia Malenga
Merciline Mwale
Precious Milanzi
Eleanor Mapulanga
Esther Phiri
Esther Nkhoma
Meffa Tsakama
Milly Chimgonda
Coach: Griffin Saenda
Manager: Margaret Kadangwe
12.Singapore
Noraida Abdul Malik (C)
Gaby Hochbaum
Hui Yin Ng
Lee Lee Sng (VC)
Catherine Lee Kia Miang
Evelyn Seet
Yen Sin Chng
Lim Lee Cheng
Su Hui Tan
Premila Hirubalan
Joo Lin Jean Ng
Jocelyn Bryant
Coach: Sue Gaudion
Manager: Vicki Woo
13.Canada
Dana Graf
Shirley-Anne George
Patricia Carlson
Shelley Sung
Joanne Burns
Dulcinda Wind
Kristine Spekkens
Maria Hodgins
Shawnette Hardware
Maralyn Hope
Kim Grout
Keisha Wilson
Coach: Rosemary Ann Willcocks
Manager: Mary Webb
14.Wales
Ursula Bowers
Nicola Lewis
Zoe Griffiths
Helen Weston
Emma Blanks
Pamela Walker
Mair Evans
Rhiannon Ace
Carys Rowlands
Emma Hanson
Joanna Griffiths
Leanne Watkins
Coach: Jean Watson
15.United States
Darlene Bobb
Cynthia Lane
Genevey Regis
Dianne Harris
Cislyn Beckford
Kerth Payne
Rose-Anne Malcolm
Tania Van Schalkwyk
Gladwyn Best
Marcia Niles
Sandra Williams-Mariner
Venelda Wallace
Coach: Adrienne Spencer
Manager: Sandra Whiskey
16.Northern Ireland
Jennifer Bradley (C)
Eilish Hamill
Clar Rois McGuinness
Elaine McLaughlin (VC)
Danielle Lavery
Sara Rea
Suzanne McLaughlin
Bronagh Loughran
Nicola Scott
Catherine Caldwell
Denise Stephens
Shona Watson
Coach: Marian Lofthouse
Manager: Kate Harrup
17.Zambia
Diana Banda
Rhoda Banda
Martha Kafupi
Gertrude Kaipinli
Joyce Katukoshi
Cecilia Meselo
Lucy Nutale
Evelyn Mwanba
PAtricia Mwanza
Carol Ngulube
Ebber Sithole
Eunice Tentela
18.Malaysia
Siti Afizah Mohamad Noh (C)
Wan Norafzan Wan Mahadi
Rosmani Rosnani Ismail
Wong Mei Yee (VC)
Suhana Ismail Kadir
Fazdlun Abas
Puah Pei Ling
Tang Mee Huong
Juiana Jamaludin
Fatimah Hassim
Roslina Ismail
Aidah Ariffin Nor
Coach: Kok Lian Yee
Manager: Mazidah Musa
19.Papua New Guinea
Karen Aihi
Karo Arava
MArion Genia
Kula Iamo
Caroline Lahari
Monalisa Leka
Winnie Mavara
Jackie Niblett
Margaret Opina
Mimi Ori
Gewa Raula
Ravu Raula
20.Scotland
Mary Tough (C)
Lindsay Cummings
Lesley MacDonald
Lynne McCandlish (VC)
Jennifer Dingwall
Julie Mackay
Lorna Paisley
Karen Hart
Karen McElveen
Claudia Henison
Gail Higgins
Lesley Morton
Coach: Mary Ann Cosgrove
Manager: Susan Mosher
21.Sri Lanka
Jayanthi Somasekaram De Silva
Gayathri Lankatilleke
Rathna Jayasuriya Arachchige
Deepthi Rupasinghe
Arunika Karawitage
Manoji Galhenage
Somitha De Alwis
Harshanie Wijayalath Arachchige
Niroshani Warshamana Pedige
Nazleen Hassim
Himali Sunetra Jayathilake
Lakmini Giunasekara
Coach: Mary Jayasekera
Manager: Shirlene Van Sanden
22.Tonga
Saulina Wilson
Ramona Garrity
Melaina Lear
Nga Ellis
Luana Reading
Pua Siulua
Madeline Santos
Ana Moimoi
Angela Foliaki-Watkin
Jolleen Lear
Margaret Ha'unga
Dagmar Dyck
Vai Afemui
Coach: Bella Panoho
Co-Coach: Sione Kupu
Manager: Tualaki Tu'inukuafe
23.Cayman Islands
Melanie Carter
Linda McField
Nicole Emmanuel
Alfreca Durrant
Latasha Tivy
Lyneth Monteith
Andrea Singh
Deana Walters
Rondene Young
Krishan Welcome
Nicosia Lawson
Tishanna Ebank
Topaz General
Jane Kelly
Jillaine Ramone
Wendy Carter
Coach: Eugenia Jean Pierre
24.Niue
Lee McKenzie
Iris Hunuki
Daisy Halo
Victoria Laufoli
Violet Nouata
Marie Tatolu
Julie Folomu
Moira Talagi
Crystal Folomu
Jothena Liupuhi
Lisa Tusini-Silika
Nardia Tafea
Coach: Tina Folomu
Manager: Rote Riggs
25.Hong Kong
Rachel Rogers (C)
Belinda Hau
Lynley Solomon
Maria Milicich (VC)
Euphymya Lavelle
Martine Vance
Vernoica Arnold
Amanda Lee
Victoria Pascoe
Elizabeth Babes
Lorraine Pak
Sally Blaquiere
Coach: Dianne McDonald
Manager: Anne Churches
26.Vanuatu
Lehis Ngwai (C)
Moana Karikalo
Monica Lini
Elenor Waiwo
Jennifer Chan
Rose Tawia
Evelyn Pata Jack
Mothy Malachi
Susan Lakeleo
Naomi Siro
Toutola Kalourai
Donna Lini
Coach: Eileen Roy Marae
. Botswana
Gaone Kepadisa (C)
Miuaueke Mocumingana
Kesegofetse Tirafalo
Motlhokwa Motsomi (VC)
Selebaeug Modise
Mapeue Ntwayagae
Kgololesego Diraditsile
Segametsi Mphafe
Boipelo Makwafse
Letsema Moahi
Neo Kebuang
Kelebogile Maugole
Coach: Setshedi Botlhole Miuopi
Manager: Eva Mwila
. Pakistan
Netball index
World index
Commonwealth index
Oceania index
America index
Africa index
Asia index
Europe index
Other index
Todor 66
World index
XV Women 2019
XIV Women 2015
XIII Women 2011
XII Women 2007
XI Women 2003
X Women 1999
IX Women 1995
VIII Women 1991
VII Women 1987
VI Women 1983
V Women 1979
IV Women 1975
III Women 1971
II Women 1967
I Women 1963
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 25 Jan 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast