Women Netball XI World Championship 2003 Kingstom (JAM) 12-20.07 - Winner New Zealand
The Arena Kingston
Finals
Gamedateteam 1scoreteam 21T2T3T
Final20.09New Zealand49-47Australia
3-420.09Jamaica46-40England
5-620.09South Africa56-47Western Samoa
7-820.09Barbados47-45Fiji
1/219.09New Zealand56-37Jamaica
1/219.09Australia45-37England
5-819.09South Africa54-35Barbados17-10 44-28
5-819.09Western Samoa50-47Fiji
1/418.09New Zealand81-28Western Samoa
1/418.09Australia62-35Barbados
1/418.09Jamaica74-38Fiji
1/418.09England44-41South Africa
Classification 9-12
9-1018.09United States52-49Trinidad Tobago
11-1218.09Cook Islands49-39Niue
9-1217.09United States62-38Cook Islands
9-1217.09Trinidad Tobago60-40Niue
Final rankingPwdlgfga
1. New Zealand16800615:250
2. Australia14701506:284
3. Jamaica12602512:289
4. England10503461:292
5. South Africa10503384:372
6. Western Samoa10505430:562
7. Barbados10505467:520
8. Fiji6305365:418
9. United States8405392:475
10.Trinidad Tobago4205299:404
11.Cook Islands4205252:458
12.Niue4207288:529
13.Scotland16801384:276
14.St. Vincent Grenadin14702433:332
15.Santa Lucia10503382:316
16.Wales8404362:306
17.Antigua Barbuda8404435:377
18.Sri Lanka10504524:418
19.Northern Ireland8404349:334
20.Grenada6306363:402
21.Canada6305318:306
22.Bermuda4206276:404
23.Hong Kong2107228:410
24.Cayman Islands0008228:519
First 8 Seeded teams qualified directly to the Main Groups Round.
Rest 16 teams played in Preliminary Elimination Round.
Main Groups Round
Group AAUSJAMRSASAMTRIUSA
Group BNZLENGFIJBARCOKNIU
Classification 13-24.
Group CSVIWALSRIANTBERCAY
Group DSCOSTLNIRGRECANHKG
Main Groups Round. First 2 to Semi-Finals. Rest to Classification.
Group Apwdlgfga
1. Australia10500352:163
2. Jamaica8401355:155
3. South Africa6302233:246
4. Western Samoa4203194:296
5. Trinidad Tobago2104190:312
6. United States0005172:324
TeamAustJamaSoutWestTrinUnit
Australia----48:4364:3776:2780:2884:28
Jamaica ----54:3384:2489:3085:20
South Africa ----57:4151:4955:38
Western Samoa ----50:3552:44
Trinidad Tobago ----48:42
United States ----
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
11.07Jamaica89-30Trinidad Tobago
12.07Australia84-28United States
12.07South Africa57-41Western Samoa10-1326-2142-30
13.07Australia76-27Western Samoa
13.07Jamaica54-33South Africa
13.07Trinidad Tobago48-42United States
14.07Australia80-28Trinidad Tobago
14.07Jamaica84-24Western Samoa
14.07South Africa55-38United States
15.07Australia64-37South Africa13-929-2045-29
15.07Jamaica85-20United States
15.07Western Samoa50-35Trinidad Tobago
16.07Australia48-43Jamaica
16.07South Africa51-49Trinidad Tobago
16.07Western Samoa52-44United States
Group Bpwdlgfga
1. New Zealand10500429:138
2. England8401340:160
3. Fiji6302235:247
4. Barbados4203244:289
5. Cook Islands2104165:357
6. Niue0005117:339
TeamNewEnglFijiBarbCookNiue
New Zealand-----60:4179:2484:45107:1799:11
England -----62:3080:2790:2267:21
Fiji -----55:4967:4059:17
Barbados -----56:3967:31
Cook Islands -----47:37
Niue -----
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
12.07New Zealand99-11Niue
12.07England90-22Cook Islands
12.07Fiji55-49Barbados
13.07New Zealand84-45Barbados
13.07England62-30Fiji
13.07Cook Islands47-37Niue
14.07New Zealand107-17Cook Islands
14.07England80-27Barbados
14.07Fiji59-17Niue
15.07New Zealand60-41England
15.07Fiji67-40Cook Islands
15.07Barbados67-31Niue
16.07New Zealand79-24Fiji
16.07England67-21Niue
16.07Barbados56-39Cook Islands
Classification 13-24.
Finals
Gamedateteam 1scoreteam 21T2T3T
13-1418.09Scotland39-35St. Vincent Grenadin
15-1618.09Santa Lucia51-30Wales
13-1617.09Scotland32-27Wales
13-1617.09St. Vincent Grenadin44-42Santa Lucia
17-1818.09Antigua Barbuda65-60Sri Lanka
19-2018.09Northern Ireland49-39Grenada
17-2017.09Antigua Barbuda58-45Northern Ireland
17-2017.09Sri Lanka58-35Grenada
21-2218.09Canada43-33Bermuda
23-2418.09Hong Kong39-36Cayman Islands
21-2417.09Canada58-34Cayman Islands
21-2417.09Bermuda51-49Hong Kong
Group Cpwdlgfga
1. St. Vincent Grenadin10500276:169
2. Wales8401269:178
3. Sri Lanka6302309:239
4. Antigua Barbuda4203266:222
5. Bermuda2104161:252
6. Cayman Islands0005140:361
TeamSt.WaleSriAntiBermCaym
St. Vincent Grenadin----45:3762:4648:3850:2471:24
Wales ----52:4652:4349:2479:20
Sri Lanka ----67:5969:3081:36
Antigua Barbuda ----54:2572:30
Bermuda ----58:30
Cayman Islands ----
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
12.07St. Vincent Grenadin48-38Antigua Barbuda
12.07Wales79-20Cayman Islands
12.07Sri Lanka69-30Bermuda
13.07St. Vincent Grenadin45-37Wales
13.07Sri Lanka81-36Cayman Islands
13.07Antigua Barbuda54-25Bermuda
14.07St. Vincent Grenadin50-24Bermuda
14.07Wales52-46Sri Lanka
14.07Antigua Barbuda72-30Cayman Islands
15.07St. Vincent Grenadin62-46Sri Lanka
15.07Wales52-43Antigua Barbuda
15.07Bermuda58-30Cayman Islands
16.07St. Vincent Grenadin71-24Cayman Islands
16.07Wales49-24Bermuda
16.07Sri Lanka67-59Antigua Barbuda
Group Dpwdlgfga
1. Scotland10500227:154
2. Santa Lucia8401252:180
3. Northern Ireland6302216:189
4. Grenada4203216:222
5. Canada2104188:208
6. Hong Kong0005124:270
TeamScotSantNortGrenCanaHong
Scotland----41:3442:3353:3150:3841:18
Santa Lucia ----49:3559:4146:3064:33
Northern Ireland ----45:4245:3158:25
Grenada ----47:3755:28
Canada ----52:20
Hong Kong ----
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
12.07Scotland42-33Northern Ireland
12.07Santa Lucia59-41Grenada
12.07Canada52-20Hong Kong
13.07Scotland41-18Hong Kong
13.07Santa Lucia49-35Northern Ireland
13.07Grenada47-37Canada
14.07Scotland50-38Canada
14.07Santa Lucia64-33Hong Kong
14.07Northern Ireland45-42Grenada
15.07Scotland41-34Santa Lucia
15.07Northern Ireland45-31Canada
15.07Grenada55-28Hong Kong
16.07Scotland53-31Grenada
16.07Santa Lucia46-30Canada
16.07Northern Ireland58-25Hong Kong
Preliminary Elimination Round.
dateteam 1scoreteam 21T2T3T
Round 2 - Winners to Main Groups Round. Loosers to Classification 13-24.
11.07Western Samoa61-36Sri Lanka
11.07Barbados44-33Scotland
11.07Niue44-42Grenada
11.07United States46-33St. Vincent Grenadin
Round 1 - Winners to Round 1>. Loosers to Classification 13-24.
10.07Western Samoa50-46Antigua Barbuda
10.07Barbados62-37Santa Lucia
10.07Niue48-39Northern Ireland
10.07United States60-31Bermuda
10.07Sri Lanka61-18Cayman Islands
10.07Scotland53-16Hong Kong
10.07Grenada31-29Canada
10.07St. Vincent Grenadin45-36Wales
Teams Composition
_1. New Zealand
Sheryl Clarke
Belinda Colling
Tania Dalton
Vilimaina Davu
Leana du Plooy
Temepara George
Leslie Nicol
Anna Rowberry-C
Anna Scarlett
Jodi Te Huna
Irene van Dyk
Adine Wilson
Coach: Ruth Aitken
2. Australia
Alison Broadbent
Natasha Chokljat
Catherine Cox
Liz Ellis-VC
Kathryn Harby-Williams-C
Janine Ilitch
Sharelle McMahon
Cynna Neele
Nicole Richardson
Rebecca Sanders
Peta Scholz
Eloise Southby
Coach: Jill McIntosh
_3. Jamaica
Nadine Bryan
Althea Byfield
Elaine Davis-VC
Kasey Evering
Simone Forbes
Connie Frances
Nichala Gibson
Georgia Gordon
Oberon Pitterson-C
Sharon Wiles
Carla Williams
Tiffany Wolfe
Coach: Maureen Hall
4. England
Karen Aspinall
Alex Astle
Jade Clarke
Janet Coulbourne
Karen Greig
Geva Mentor
Olivia Murphy-C
Sonia Mkoloma
Amanda Newton-VC
Tracey Neville
Naomi Siddall
Abby Teare
Coach: Lynn Gunson
5. South Africa
Danlee Booysen
Sindisiwe Gumede
Elsje Jordaan-C
Desmarie Kotze
Lana Krige
Martha Machoga
Nthabiseng Moabi
Martha Mosoahle (VC)
Tanya Pelcher
Adri Vlok
Liezel Wium
Coach: Marlene Wagner
6. Western Samoa
Caroline Ah Chong
Malu Barbara Faasavalu
Grete Liuaana
Rachel Rasmussen
Nicolette Ropati
Ana Senio
Francis Solia
Sose Tavae
Monalisa Tofilau
Faleulu Tuli
Ida Vaai
Linda Vagana-C
Coach: Rita Fatialofa-Patolo
7. Barbados
Lydia Bishop
Latonia Blackman
Laurel Browne
Paula Greaves
Sharika Hinds
Kizzy Marville
Rheanne Niles
Julie Phillips-C
Dionne Quareless
Don Small
Cheryl Squires
Olivia Walcott
Coach: Hariett Waithe
Fiji
Seforosa Munivai
Marjorrie Parr
Bulou Rambuka
Mere Rambuka
Taraima Rara
Anasimeci Ratumaisala-VC
Unaisi Rokoura-C
Matelita Shaw
Vasiti Vocea
Seruwai Vonolagi
Matila Waqanidrola
Coach: Yvonne Willering
9. United States
Donecia Melissa Antrobus
Darlene Bobb
Natalie Cousins
Roneish Davis
Georgina Hibbert
Beverly Morris-Gill
Diana Pizzari
Genevy Marilyn Regis
Sibil Smith
Sandra Williams
Jolene Christopher
Dailan McArthur
Cheryl Sparkes
Rita Vergano
Joanne Perry
Caoch: Adrienne Spencer
10.Trinidad Tobago
Jenelle Barker
Glenis Hall
Sojourner Hyles
Rhonda John
Anika La Roche
Tricia Liverpool
Simone Morgan
Denesha Moses
Carlette Nurse-VC
Lystra Solomon-C
Stacy Sparks
Anastasica Wilson
Coach: Veronica McDonald
11.Cook Islands
Curly George
Dorothea George
Tania Kermode
Luciana Matenga
Alexandria Nicholas
Parima Vaine-Tutai
Puia Ngere
Cecilia Teariki
Mavis Teaurima
Lorna Walker
Taina White
Minna Willie
Coach: Elizabeth Tou
12.Niue
Marcia Bennett-VC
Talia Feilo
Julie Folomu
Madeline Santos-C
Jayde Swan
Michelle Swan
Savanna Swan
Adeline Tavae
Nicola Tavae
Tina Tukia-VC
Coach: Tania Karauria
13.Scotland
Lindsay Cummings
Karin Connell
Jennifer Dingwall
Morag Fraser
Claudia Henison
Gail Higgins
Tracey Lamb
Lesley MacDonald
Jennifer McKirdy
Lesley Morton
Lorna Paisely
Jackie Wallace
Coach: Anne Clark
14. St. Vincent Grenadin.
Sheryl Audian
Joanna Christopher
Halimah de Shong
Dellarice Duncan-C
Orma Fisher
Curian France
Gailene Gordon
Marcia A Gordon
Akousa M N Horne
Debbie Jordan
Dancho Lytlle
Nicole Sandy
Coach: Godfrey Harry
15.Saint Lucia
Sherma Benti
Clive Firma
Deselva Florton
Glatta Gabriel
Barbara Joseph-Theobalds
Judy Mathurin
Doedra Mathurin
Shem Maxwell
Shaina Reynold
Michelle Rogers
Delia Samual
Vanessa Williams
Coach: Jennifer King
16.Wales
Ursula Bowers
Helen Case
Kate Edwards
Sian Edwards
Emma Evans
Gemma Evans
Joanna Giffiths
Sara Hale
Jamilla Harris
Elizabeth Lincoln
Beverly Lovatt
Anna Mayes
Coach: Raewyn Henry
17.Antigua Barbuda
Esther Armstrong
Sonya Baptiste
Kenesia Cobral
Chaka Grant-VC
Candace Jones
Karen Joseph-C
Tyechia Lake
Anika Martin
Seymone Parks
Julie Richards
Shennette Samuel
Martha Shaw
Coach:Anna Shepard
18.Sri Lanka
Somith de Alwis
Shanika Aponso
Sanduni Bollegala
Geeshanthi Jayakoddy
Damayanthi Jayathilaka
Arunika Karavitage
Gayarthri Lankathilaka
Shani Nissansala
P.B.N Prasadi
Shasika Samarasinghe
Anjana Thulari
Rathna Victoria
Coach: Yasa Ramaschandra
19.Northern Ireland
Deirdre Cassidy
Leeann Glover
Trish Keating
Danielle Lavery
Noleen Lennon
Bronagh Loughran
Sonya Martin
Clar-Rois McGuinness
Suzanne McLaughlin
Elaine McLaughlin
Caroline O'Hanlon
Nicola Scott
Coach: Gill Mason
_20.Grenada
Lorna Bain
Aysha Calliste
Karen Celeste
Carmita Devenish
Delia Ephraim
Jeneil Jacob
Nadine Lett
Camille Murrell
Natoya Noel
Desiree Stephen
Kathyann Williams
Francisca Xavier
Coach: Pauline St. John
21.Canada
Joanne Burns-Millar
Carolyn Churchland
Rebekah Eatmon
Christy Hagen
Maria Hodgins
Maralyn Hope
Alicia Jack
Shelley Sung-Cole
Sheryl Thorpe
Brittany Waters
Keisha Wilson
Coach: Rosemary Ann Willcocks
22.Bermuda
Gina Christopher
Kimale Evans
Wenda Godfry
Jadirra Harvey
Bertha Liverpool
Stacia Ming
Bismillah Richardson
Roydelle Robinson
Jennifer Simmons
Sia Spence
Reeshemah Swan
Coach: Carol Bean
23.Hong Kong
Kobie Absalom
Holly Cormack
Sally Disher-C
Kiri Edwards
Caitlyn Farrell
Cassie Graham
Jane Lloyd-Evans-VC
Asabe Makele
Barbara Murray
Joanne O'Reilly
Rachel Rogers
Coach: Grace Solomon
24.Cayman Islands
Melanie Carter
Delicia Ebanks
Whanda Fuad
Sheleece Kelly
Sharmee McField
Michelle Powell
Stacey Reid
Anne-Marie Singh
Rochelle Webb
Trishan Welcome
Nicola Williams
Tanisha Wilson
Coach: Lynette Monteith
Netball index
World index
Commonwealth index
Oceania index
America index
Africa index
Asia index
Europe index
Other index
Todor 66
World index
XV Women 2019
XIV Women 2015
XIII Women 2011
XII Women 2007
XI Women 2003
X Women 1999
IX Women 1995
VIII Women 1991
VII Women 1987
VI Women 1983
V Women 1979
IV Women 1975
III Women 1971
II Women 1967
I Women 1963
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 25 Jan 2016
Facebook Todor Krastev

Quantcast