Men Volleyball Champions League 2013-2014 Final Four in Ankara 22-23.03 - Winner Belogorie Belgorod (RUS)
Men CL 2014Men CEV Cup 2014Men Challenge Cup 2014Women CL 2014Women CEV Cup 2014Women Challenge Cup 2014
Final Four at TVF SC Baskent Sports Hall, Ankara
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
Final23.0317:00Belogorie BelgorodRUS3-1Halkbank AnkaraTUR99-8425-1822-2525-1627-25 2:057,000
3/423.0314:00Jastrzębski WęgielPOL3-1Zenit KazanRUS95-8625-2120-2525-1725-23 1:553,000
1/222.0314:00Belogorie BelgorodRUS3-1Zenit KazanRUS97-7925-1922-2525-1825-17 1:553,750
1/222.0317:00Halkbank AnkaraTUR3-0Jastrzębski WęgielPOL75-5925-2125-1925-19 1:277,000
Host Team - Halkbank Ankara (TUR) Final Four Details
Groups Round.
Group AGroup BGroup CGroup DGroup EGroup FGroup G
TeamsAccess ListOverall Ranking Groups Round
Men_CL_2014

1/3 Finals.

datesteam 2scoresteam 2DN
06.02,12.02Copra Elior PiacenzaITA0-30-3Zenit KazanRUS1
20:30,19:30 130-150 (23-25 22-25 22-25) 1:24 att. 3,246 ; (21-25 20-25 22-25) 1:10 att. 4,300
05.02,11.02Jastrzębski WęgielPOL3-03-1Asseco Resovia RzeszówPOL2
17:45,18:00 177-165 (25-22 25-22 25-23) 1:25 att. 3.000 ; (27-25 23-25 26-24 26-24) 1:58 att. 4,500
05.02,13.02Belogorie BelgorodRUS3-03-0Trentino VolleyITA3
19:00,20:30 150-121 (25-20 25-20 25-18) 1:20 att. 4,200 ; (25-15 25-20 25-22) 1:14 att. 1,357

1/6 Finals.

datesteam 2scoresteam 2DN
16.01,21.01Berlin Recycling VolleysGER0-31-3Zenit KazanRUS1
19:30,19:30 116-150 (20-25 22-25 20-25) 1:22 att. 6,349 ; (11-25 20-25 23-25) 1:15 att, 3,500
16.01,23.01Lube Banca Marche MacerataITA3-00-3Copra Elior PiacenzaITA2
20:30,20:30 136-141 (25-22 25-21 25-23) 1:26 att. 2,230 ; (22-25 19-25 20-25) 1:24+0:23 att. 3,422 ; Golden Set:13-15
15.01,22.01Tours Volley-BallFRA0-30-3Jastrzębski WęgielPOL3
20:30,18:00 120-151 (16-25 24-26 19-25) 1:25 att. 2,700 ; (23-25 16-25 22-25) 1:23 2,950
14.01,22.01Asseco Resovia RzeszówPOL3-13-1Knack RoeselareBEL4
20:30,20:30 198-160 (22-25 25-17 25-20 25-18) 1:52 att.4,500 ; (25-16 26-28 25-16 25-18) 1:56 att. 2,000
14.01,22.01Noliko MaaseikBEL1-31-3Trentino VolleyITA5
20:30,20:30 175-199 (25-22 15-25 24-26 18-25) 1:46 att. 2,100 ; (23-25 19-25 28-26 23-25) 2:00
16.01,22.01Budvanska Rivijera BudvaMNE2-30-3Belogorie BelgorodRUS6
18:00,19:00 156-175 (25-15 24-26 15-25 25-19 10-15) 2:06 att. 927 ; (22-25 19-25 16-25) 1:22 att. 3.700
Teams qualified to 1/6 Finals
Gr1.2.CEV Cup
ACopra Elior Piacenza (ITA)Tours Volley-Ball (FRA)
BBelogorie Belgorod (RUS)Noliko Maaseik (BEL)3. Olympiacos Piraeus (GRE)
CAsseco Resovia Rzeszów (POL)Budvanska Rivijera Budva (MNE)3. Paris Volley (FRA)
DTrentino Volley (ITA)Berlin Recycling Volleys (GER)
EZenit Kazan (RUS)Lube Banca Marche Macerata (ITA)
FJastrzębski Węgiel (POL)Halkbank Ankara (TUR)3. Tomis Constanța (ROU)
GKnack Roeselare (BEL) 2. VfB Friedrichshafen (GER)

Groups Round.

First 2 and best 3rd progress. Host of Final Four is exmpt until Finals.
Group ApwlgfgaratioPiacTourLjublMare
1. Copra Elior PiacenzaITA1651+017:51.143----3:03:13:0
2. Tours Volley-BallFRA132+2115:81.1043:2----3:23:0
3. ACH Volley LjubljanaSLO411+48:150.9211:31:3----3:0
4. Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL3143:150.8380:30:33:0----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
23.1020:30Copra Elior PiacenzaITA3-1ACH Volley LjubljanaSLO99-8125-1824-2625-1425-23 2:051,410
24.1020:00Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL0-3Tours Volley-BallFRA67-7523-2521-2523-25 1:271,200
29.1018:00ACH Volley LjubljanaSLO3-0Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL77-6027-2525-1825-17 1:291,500
30.1020:30Tours Volley-BallFRA3-2Copra Elior PiacenzaITA114-9625-1927-2925-1322-2515-102:102,900
05.1118:00ACH Volley LjubljanaSLO1-3Tours Volley-BallFRA89-10125-2326-2821-2517-25 2:042,000
07.1120:30Copra Elior PiacenzaITA3-0Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL76-6025-1525-2126-24 1:161,100
04.1220:30Tours Volley-BallFRA3-2ACH Volley LjubljanaSLO109-10226-2422-2525-2121-2515-72:232,800
05.1220:00Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL0-3Copra Elior PiacenzaITA57-7624-2619-2514-25 1:14810
12.1217:00Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL3-0ACH Volley LjubljanaSLO75-6625-2225-2125-23 1:26600
12.1220:30Copra Elior PiacenzaITA3-0Tours Volley-BallFRA75-5925-1425-2225-23 1:183,599
18.1220:30Tours Volley-BallFRA3-0Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL75-5425-1725-1525-22 1:152,600
18.1220:30ACH Volley LjubljanaSLO1-3Copra Elior PiacenzaITA83-9725-2221-2515-2522-25 1:552,920
Palabanca Piacenza, Arena Samokov, Sale Robert Grenon Tours, Dvorana Center Stozice.
Time: France, Italy and Slovenia CET. Bulgaria +1 CET.
Group BpwlgfgaratioBelgNoliOlymOstr
1. Belogorie BelgorodRUS186018:01.310----3:03:03:0
2. Noliko MaaseikBEL93310:91.0450:3----3:03:0
3. Olympiacos PiraeusGRE9339:110.9520:33:1----3:0
4. VK OstravaCZE0061:180.7820:30:31:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
22.1020:00VK OstravaCZE1-3Olympiacos PiraeusGRE89-9725-2222-2522-2520-25 2:10850
23.1019:00Belogorie BelgorodRUS3-0Noliko MaaseikBEL75-5125-2225-1125-18 1:253,500
29.1020:30Noliko MaaseikBEL3-0VK OstravaCZE75-4525-1025-2025-15 1:181,750
30.1018:00Olympiacos PiraeusGRE0-3Belogorie BelgorodRUS65-7719-2521-2525-27 1:341,100
05.1120:00VK OstravaCZE0-3Belogorie BelgorodRUS64-7919-2527-2918-25 1:291,050
06.1118:00Olympiacos PiraeusGRE3-1Noliko MaaseikBEL101-9628-2625-2223-2525-23 2:281,000
03.1219:00Belogorie BelgorodRUS3-0VK OstravaCZE75-5125-1525-2025-16 1:172,700
03.1220:30Noliko MaaseikBEL3-0Olympiacos PiraeusGRE81-6525-1831-2925-18 1:282,150
10.1220:00VK OstravaCZE0-3Noliko MaaseikBEL59-7518-2518-2523-25 1:221,100
11.1219:00Belogorie BelgorodRUS3-0Olympiacos PiraeusGRE75-5625-1525-2326-24 1:173,500
18.1218:00Olympiacos PiraeusGRE3-0VK OstravaCZE76-6525-2025-2126-24 1:30950
18.1220:30Noliko MaaseikBEL0-3Belogorie BelgorodRUS61-7522-2521-2518-25 1:262,400
Winter Stadium Sareza Ostrava, Sports Palace Cosmos Belgorod, Lotto Dome Maaseik, Melina Merkouri Rentis.
Time: Czechia and Belgium CET. Greece +1 CET. Russia +4 UTC.
Group CpwlgfgaratioResoBudvPariJiho
1. Asseco Resovia RzeszówPOL1341+114:71.118----2:33:03:1
2. Budvanska Rivijera BudvaMNE123+11+114:91.0863:0----2:33:0
3. Paris VolleyFRA113+1212:91.0150:33:0----3:0
4. Jihostroj České BudějoviceCZE0063:180.8050:31:31:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
24.1018:00Budvanska Rivijera BudvaMNE3-0Jihostroj České BudějoviceCZE75-5125-1825-1825-15 1:13740
24.1020:30Paris VolleyFRA0-3Asseco Resovia RzeszówPOL57-7820-2526-2811-25 1:212,000
29.1020:00Jihostroj České BudějoviceCZE1-3Paris VolleyFRA95-10218-2523-2525-2129-31 2:001,600
30.1018:00Asseco Resovia RzeszówPOL2-3Budvanska Rivijera BudvaMNE111-11123-2526-2825-2325-2012-152:173,850
06.1120:30Asseco Resovia RzeszówPOL3-1Jihostroj České BudějovicePOL97-7925-2222-2525-1625-16 1:493,500
07.1120:30Paris VolleyFRA3-0Budvanska Rivijera BudvaMNE77-6027-2525-1625-19 1:27500
04.1220:00Jihostroj České BudějoviceCZE0-3Asseco Resovia RzeszówPOL51-7618-2524-2619-25 1:261,500
05.1218:00Budvanska Rivijera BudvaMNE2-3Paris VolleyFRA112-10526-2822-2525-1227-2512-152:201,200
11.1220:30Paris VolleyFRA3-0Jihostroj České BudějoviceCZE76-5625-1325-1926-24 1:211,500
12.1218:00Budvanska Rivijera BudvaMNE3-0Asseco Resovia RzeszówPOL75-6525-2225-2125-22 1:231,100
18.1218:00Jihostroj České BudějoviceCZE1-3Budvanska Rivijera BudvaMNE79-9720-2525-2216-2518-25 1:451,500
18.1220:30Asseco Resovia RzeszówPOL3-0Paris VolleyFRA75-6625-2025-2325-23 1:294,400
Mediteranski Sportski Centar Budava, Sale Charpy - Stade Charlety Paris, RCWS Podmorie Rzeszow, Sportovni Hala Ceske Buejovice,
Time: France, Poland, Czechia and Montenegro CET.
Group DpwlgfgaratioTrenBerlLugaArka
1. Trentino VolleyITA155115:41.214----3:13:03:0
2. Berlin Recycling VolleysGER155116:51.1993:0----3:03:0
3. Energy Investments LuganoSUI40+247:160.8340:31:3----3:2
4. Arkas Spor IzmirTUR202+45:180.8520:31:32:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
23.1018:00Energy Investments LuganoSUI3-2Arkas Spor IzmirTUR103-10018-2525-2025-2120-2515-92:231,200
24.1019:30Trentino VolleyITA3-1Berlin Recycling VolleysGER100-9325-2021-2529-2725-21 1:581,463
order of matches switched.
29.1019:00Arkas Spor IzmirTUR1-3Berlin Recycling VolleysGER81-9825-2315-2520-2521-25 1:113,000
30.1020:30Trentino VolleyITA3-0Energy Investments LuganoSUI75-5425-1625-1525-23 1:181,601
06.1118:30Arkas Spor IzmirTUR0-3Trentino VolleyITA49-7515-2521-2513-25 1:16700
06.1118:00Energy Investments LuganoSUI1-3Berlin Recycling VolleysGER80-9725-2215-2522-2518-25 1:591,200
04.1219:30Berlin Recycling VolleysGER3-0Energy Investments LuganoSUI75-5725-2125-1825-18 1:194,111
04.1220:30Trentino VolleyITA3-0Arkas Spor IzmirTUR76-6025-2126-2425-15 1:191,600
10.1218:00Energy Investments LuganoSUI0-3Trentino VolleyITA43-7516-2512-2515-25 1:111,500
10.1219:30Berlin Recycling VolleysGER3-0Arkas Spor IzmirTUR75-5725-2025-2325-14 1:153,784
18.1219:30Berlin Recycling VolleysGER3-0Trentino VolleyITA75-5325-1625-1825-19 1:124,521
18.1220:30Arkas Spor IzmirTUR2-3Energy Investments LuganoSUI103-10125-1625-2023-2517-2513-152:06800
Resega Pista Ghiaccio Lugano, Max Schmelling Hale Berlin, Palatrento Trento, Ataturk Sports Hall Izmir.
Time: Switzerland, Italy and Germany CET. Turkey +1 CET.
Group EpwlgfgaratioZeniMaceLokoPoso
1. Zenit KazanRUS144+1115:91.099----3:23:13:1
2. Lube Banca Marche MacerataITA123+11+115:81.0693:0----3:23:0
3. Lokomotiv NovossibirskRUS822+212:131.0071:33:1----3:0
4. Posojilnica Aich-DobAUT20+155:170.8311:30:33:2----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
22.1020:30Lube Banca Marche MacerataITA3-0Zenit KazanRUS77-6827-2525-2125-22 1:351,780
24.1019:00Lokomotiv NovossibirskRUS3-0Posojilnica Aich-DobAUT75-6025-2025-1825-22 1:262,000
30.1019:00Zenit KazanRUS3-1Lokomotiv NovossibirskRUS89-7814-2525-1325-2125-19 1:482,000
30.1020:25Posojilnica Aich-DobAUT0-3Lube Banca Marche MacerataITA56-7520-2519-2517-25 1:281,600
06.1119:00Zenit KazanRUS3-1Posojilnica Aich-DobSLO94-7325-1419-2525-1525-19 1:422,000
06.1120:30Lube Banca Marche MacerataITA3-2Lokomotiv NovossibirskRUS113-10825-1922-2529-2722-2515-122:301,980
03.1219:00Lokomotiv NovossibirskRUS3-1Lube Banca Marche MacerataITA94-8025-2325-1519-2525-17 1:471,650
03.1220:25Posojilnica Aich-DobAUT1-3Zenit KazanRUS80-9525-2022-2513-2520-25 1:561,700
10.1219:00Lokomotiv NovossibirskRUS1-3Zenit KazanRUS91-9723-2524-2625-2119-25 2:021,750
10.1220:30Lube Banca Marche MacerataITA3-0Posojilnica Aich-DobAUT75-5425-1925-1625-19 1:205,600
18.1219:00Zenit KazanRUS3-2Lube Banca Marche MacerataITA110-10421-2524-2625-2225-2315-82:194,700
18.1220:25Posojilnica Aich-DobAUT3-2Lokomotiv NovossibirskRUS110-10725-2122-2523-2525-2315-132:221,800
Palarzetto dello Sport Fontescodella Macerata, SKK Sever Novosibirsk, BSK Sportpark Klagenfurt, Saint Petersburg Kazan.
Time: Italy and Austria CET. Russia +4 UTC. Novossibirsk +7 UTC.
Group FpwlgfgaratioJastHalkTomiHypo
1. Jastrzębski WęgielPOL144+1116:81.060----3:23:13:0
2. Halkbank AnkaraTUR1341+115:81.0923:1----1:33:0
3. Tomis ConstanțaROU92412:121.0301:31:3----3:1
4. Hypo Tirol InnsbrückAUT0063:180.8131:30:31:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
22.1019:00Halkbank AnkaraTUR3-1Jastrzębski WęgielPOL109-8934-3625-1625-1725-20 2:002,300
23.1020:25Hypo Tirol InnsbrückAUT1-3Tomis ConstanțaROU76-9714-2521-2525-2216-25 2:001,213
29.1018:00Jastrzębski WęgielPOL3-0Hypo Tirol InnsbrückAUT75-6325-2325-2225-20 1:282,500
30.1018:00Tomis ConstanțaROU1-3Halkbank AnkaraTUR86-9423-2525-1923-2515-25 2:021,500
05.1120:25Hypo Tirol InnsbrückAUT0-3Halkbank AnkaraTUR62-7519-2522-2521-25 1:211,300
06.1118:00Tomis ConstanțaROU1-3Jastrzębski WęgielPOL79-9725-2219-2515-2520-25 1:501,050
03.1218:00Jastrzębski WęgielPOL3-1Tomis ConstanțaROU100-8725-1725-2725-2125-22 1:572,700
05.1218:00Halkbank AnkaraTUR3-0Hypo Tirol InnsbrückAUT75-5125-1825-1825-15 1:122,000
10.1220:25Hypo Tirol InnsbrückAUT1-3Jastrzębski WęgielPOL94-9725-1926-2821-2522-25 2:051,200
11.1219:00Halkbank AnkaraTUR1-3Tomis ConstanțaROU94-10221-2529-2723-2521-25 2:05500
18.1218:00Tomis ConstanțaROU3-1Hypo Tirol InnsbrückAUT101-7525-1225-1526-2825-20 1:501,000
18.1218:00Jastrzębski WęgielPOL3-2Halkbank AnkaraTUR129-12025-2725-1837-3925-2117-152:362,850
TVF Sport Complex Baskent sports Hall Ankara/ A, Olympiahalle Innsbruck, Hala Widowiskovo Sportova Jastrzebie, Sports Hall Constanta.
Time: Austria and Poland CET. Turkey and Romania +1 CET.
Group GpwlgfgaratioKnacFriedZAKSGala
1. Knack RoeselareBEL175+1018:61.081----3:13:13:1
2. VfB FriedrichshafenGER923+113:131.0262:3----2:33:0
3. ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL81+21+213:131.0091:32:3----3:0
4. Galatasaray IstanbulTUR20+155:170.8800:31:33:2----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
22.1020:30Knack RoeselareBEL3-1VfB FriedrichshafenGER101-9420-2531-2925-1725-23 2:071,490
23.1018:00ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL3-0Galatasaray IstanbulTUR75-6325-2325-1825-22 1:251,600
30.1017:30Galatasaray IstanbulTUR0-3Knack RoeselareBEL63-7521-2523-2519-25 1:21425
30.1019:00VfB FriedrichshafenGER2-3ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL110-10622-2525-1518-2525-1920-252:261,800
05.1120:30Knack RoeselareBEL3-1ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL95-9025-2220-2525-2025-23 1:571,650
06.1119:00VfB FriedrichshafenGER3-0Galatasaray IstanbulTUR75-5325-1625-2025-17 1:221,500
03.1220:00Galatasaray IstanbulTUR1-3VfB FriedrichshafenGER86-9819-2522-2525-2320-25 1:49300
04.1218:00ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL1-3Knack RoeselareBEL89-9526-2815-2525-1723-25 1:491,700
10.1220:30Knack RoeselareBEL3-1Galatasaray IstanbulTUR105-9925-2133-3122-2525-22 2:281,900
11.1218:00ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL3-2VfB FriedrichshafenGER115-10725-1723-2521-2531-2915-112:141,100
18.1218:00Galatasaray IstanbulTUR3-2ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL107-10721-2525-2320-2526-2415-102:14250
18.1219:00VfB FriedrichshafenGER2-3Knack RoeselareBEL108-11625-2125-2231-3316-2511-152:182,000
Schiervelde Roeselare, Azoty Kedzierzyn Kozle, Burhan Felek Voleybol Salonu Istanbul, ZF Arena Friedrichshaven.
Time: Germany, Belgium and Poland CET. Turkey +1 CET.

Overall Ranking Groups Round.

TeamspwlgfgaratioRk. Group
1. Belogorie BelgorodRUS186018:01.3101. Group B
2. Knack RoeselareBEL175+1018:61.0811. Group G
3. Copra Elior PiacenzaITA1651+017:51.1431. Group A
4. Trentino VolleyITA155115:41.2141. Group D
5. Jastrzębski WęgielPOL144+1116:81.0601. Group F
6. Zenit KazanRUS144+1115:91.0991. Group E
7. Asseco Resovia RzeszówPOL1341+114:71.1181. Group C
2nd Places
8. Berlin Recycling VolleysGER155116:51.1992. Group D
9. Tours Volley-BallFRA132+2115:81.1042. Group A
10.Halkbank AnkaraTUR1341+115:81.0922. Group F
11,Lube Banca Marche MacerataITA123+11+115:81.0692. Group E
12.Budvanska Rivijera BudvaMNE123+11+114:91.0862. Group C
13.Noliko MaaseikBEL93310:91.0452. Group B
14.VfB FriedrichshafenGER923+113:131.0262. Group G
3rd Places
15.Paris VolleyFRA113+1212:91.0153. Group C
16.Tomis ConstanțaROU92412:121.0303. Group F
17.Olympiacos PiraeusGRE9339:110.9523. Group B
18.ZAKSA Kędzierzyn-KoźlePOL81+21+213:131.0093. Group G
19.Lokomotiv NovossibirskRUS822+212:131.0073. Group E
20.ACH Volley LjubljanaSLO411+48:150.9213. Group A
21.Energy Investments LuganoSUI40+247:160.8343. Group D
4th Places
22.Marek Union-Ivkoni DupnitsaBUL3143:150.8384. Group A
23.Arkas Spor IzmirTUR202+45:180.8524. Group D
24.Galatasaray IstanbulTUR20+155:170.8804. Group G
25.Posojilnica Aich-DobAUT20+155:170.8314. Group E
26.VK OstravaCZE0061:180.7824. Group B
27.Hypo Tirol InnsbrückAUT0063:180.8134. Group F
28.Jihostroj České BudějoviceCZE0063:180.8054. Group C

Final Four Details

Weekend 22-23.03 Ankara (TUR)
1. Belogorie BelgorodRUS206:2
2. Halkbank AnkaraTUR114:3
3. Jastrzębski WęgielPOL113:4
4. Zenit KazanRUS022:6
MVP: Sergey Tetykhun (Belogorie)
Scorer: Michal Lasko (Jastrzębski)
Spiker: Maxim Mikhailov (Zenit)
Server: Emra Batur (Halkbank)
Blocker: Dmitriy Muserskiy (Belogorie)
Receiver: Matey Kaziyski (Halkbank)
Libero: Damian Wojtaszek (Jastrzębski)
Setter: Raphael Vieira de Oliveira (Halkbank)
1. Belogorie Belgorod (RUS)ZENHAL
Coach: Gennady Shipulin (RUS)
3. Alexander Kosarev
5. Taras Khtey 1
5. Alexandr Bogomolov78
7. Maxom Panteleymonenko
8. Sergey Tetyukhin913
9. Gyorgy Grozer1116
10.Roman BraginLL
11.Dmitriy Muserskiy1713
14.Dragan Travica63
15.Dmitriy Ilinykh1114
16.Sergey Bagrey
17.Maksim Zhigalov
2. Halkbank Ankara (TUR)JASBEL
Coach: Radostin Stoytchev (BUL)
1. Matey Kaziyski715
3. Sabit Karaagac
5. Osmany Juantorena Portuondo1512
6. Can Ayvazoglu
7. Raphael Vieira de Oliveira2
8. Burutay Subasi
10.Emre Batur128
11.Husuyn Koc
12.Mitar Tzourtis1218
13.Mauricio Luiz de Souza64
14.Nuri SahinLL
15.Resul Tekeli
3. Jastrzębski Węgiel (POL)HALZEN
Coach: Lorenzo Bernardi (ITA)
1. Michal Lasko625
2. Krzystof Gierczynski111
3. Jakub Popiwczak
5. Alen Pajenk119
6. Mateusz Malinowski
7. Michal Masny 3
9. Patryk Czasnowski41
10.Simon van de Voorde25
13.Michal Kubiak1014
15.Dmytro Filipov
16.Nicolas Marechal3
18.Damian WojtaszekLL
4. Zenit KazanRUS)BELJAS
Coach: Vladimir Alekno (RUS)
1. John Matthew Anderson1117
3. Nikolay Apalikov34
6. Ebgeny Sivozhelez212
7. Alexander Volkov610
9. Nikola Grbic33
10.Roman Yakovlev91
12.Victor Poletaev
13.Igor Kobzar
14.Alexander Abrosimov21
16.Alexey VerbovLL
17.Vladislav Babichev
18.Maxim Mikhailov1217

Teams.

CountrypointsQRk.GroupsChampionOther teams
1. Italy470.3333. 4. 11.Itas Diatec Trentino-C2. Copra Elior Piacenza3. Lube Banca Marche Macerata
2. Poland399.3435. 7. 17.Asseco Resovia Rzeszów2. ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - C3. Jastrzębski Węgiel
3. Russia383.3321. 6. 19.Belogorie Belgorod-C3. Zenit Kazan5. Lokomotiv Novossibirsk - WC
4. Belgium343.3322. 13.Knack Randstad Roeselare-C2. Noliko Maaseik
5. Turquy315.67210. 23. 24.Arkas Spor2. Halkbank Ankara - CGalatasaray Istanbul - WC
6. France301.0129. 15.Tours Volley-Ball-C2. Paris Volley
7. Germany282.0028. 14.Berlin Recycling Volleys2. VfB Friedrichshafen - C
8. Greece265.66118.Olympiakos Piraeus
9. Slovenia243.00120.ACH Volley Ljubljana-C
10.Austria239.67125. 27.SK Aich-Dob2. Hypo Tirol Innsbrück - C WC
11.Spain216.001
12.Romania203.33116.CVM Tomis Constanța
13.Serbia197.331
14.Monténégro149.66112.Budvanska Rivijera Budva-C
15.Bulgaria145.00122.Marek Union-Ivkoni Dupnitsa-C
16.Czechia130.33126. 28.VK Ostrava2. Jihostroj České Budějovice-C WC
17.Switzerland118.00121.Energy Investments Lugano-WC
Russia 2nd - Ural Ufa withdrew.
Initially 2 Wild Cards.
Greece, Spain and Serbia did not enter 1 team and the Wild Cards were increased to 5.
Access List to the European Competitions
Countrypts2013CLCEVChaAll
1. Italy470.331.3115/5
2. Poland399.344.3115/5
_______________
3. Russia383.333.2+12-115/5
4. Belgium343.335.2215/5
5. Turkey315.676.2+12-11+16/5
6. France301.017.2215/5
7. Germany282.008.2214/5
8. Greece265.662.2-1214/5
_______________
9. Slovenia243.0011.122-12/5
10.Austria239.679.1+122-15/5
_______________
11.Spain216.0010.1121/4
12.Romania203.3313.11+12-14/4
13.Serbia197.3312.11+124/4
14.Montenegro149.6617.1121/4
15.Bulgaria145.0015.1122/4
16.Czechia130.3314.1+11+124/4
Not eligible for Champions League
17.Switzerland118.0018.0+12-124/4
18.Netherlands107.0016. 22-13/4
19.Croatia104.0019. 222/4
20.Ukraine101.0022. 222/4
________________
21.Cyprus95.0021. 33/3
22.Finland82.0020. 0+13-23/3
23.Estonia81.0026. 0+13-22/3
24.Bosna Herzeg.76.0025. 3-12/3
________________
25.Israel71.0028. 2-11/2
26.Belarus58.0024. 2+13/2
27.Hungary49.0023. 22/2
28.Slovakia44.0029. 0+12-12/2
29.Albania22.0033. 20/2
29.Azerbaidjan22.0030. 20/2
31.Luxembourg17.0034. 2-11/2
32.Norway16.0032. 22/2
33.Portugal14.0027. 2-11/2
________________
Members with no representatons.
Andorra, Armenia, Denmark, England, Faroe, Georgia, Gibraltar, Iceland, Ireland, Liechtenstein, Latvia, Lithiania, Macedonia, Moldova, Malta, Nortern Ireland, Monaco, San Marino, Scotland, Sweden, Wales
Turkey has 1 extra quota via Balkan Volleyball Association.
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men CC
Champions League
Men CL 2018Men CL 2017
Men CL 2016Men CL 2015
Men CL 2014Men CL 2013
Men CL 2012Men CL 2011
Men CL 2010Men CL 2009
Men CL 2008Men CL 2007
Men CL 2006Men CL 2005
Men CL 2004Men CL 2003
Men CL 2002Men CL 2001
Men CL 2000Men CL 1999
Men CL 1998Men CL 1997
Champions Cup
Men CL 1996Men CC 1995
Men CC 1994Men CC 1993
Men CC 1992Men CC 1991
Men CC 1990Men CC 1989
Men CC 1988Men CC 1987
Men CC 1986Men CC 1985
Men CC 1984Men CC 1983
Men CC 1982Men CC 1981
Men CC 1980Men CC 1979
Men CC 1978Men CC 1977
Men CC 1976Men CC 1975
Men CC 1974Men CC 1973
Men CC 1972Men CC 1971
Men CC 1970Men CC 1969
Men CC 1968Men CC 1967
Men CC 1966Men CC 1965
Men CC 1964Men CC 1963
Men CC 1962Men CC 1961
Men CC 1960
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast