Men Volleyball European Champions League 2016-2017 - Winner Zenit Kazan (RUS)
Eurocups 2017Men CL 2017Men CEV Cup 2017Men Challenge Cup 2017Women CL 2017Women CEV Cup 2017Women Challenge Cup 2017
Final Four played in Rome (ITA), Sir Sicoma Colussi Perugia (POL) host.
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
FinalSun 30.0418:00Zenit KazanRUS3-0Sir Sicoma Colussi PerugiaITA75-5225-1525-2325-14 1:2611,500
3-4Sun 30.0414:45Cucine Lube CivitanovaITA3-1Berlin Recycling VolleysGER101-9429-2722-2525-21 2:108,000
1/2Sat 29.0416:30Zenit KazanRUS3-0Berlin Recycling VolleysGER75-5625-2125-2225-13 1:269,000
1/2Sat 29.0419:30Sir Sicoma Colussi PerugiaITA3-2Cucine Lube CivitanovaITA108-8525-1922-2525-1921-2515-92:3211,000
Zenit Kazan: Matthew Anderson (USA), Valentin Krotkov, Ivan Demakov, Evgeny Sivozhelez, Teodor Salparov (BUL), Wilfredo León (CUB-POL), Artem Volvich, Andrey Ashchev, Alexander Butko, Igor Kobzar, Alexander Gutsalyuk, Denis Zemchenok, Aleksey Verbov, Maxim Mikhaylov. Head Coach: Vladimir Alekno.

Three-Finals (1/3).

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
04.04,13.04Zenit KazanRUS3-13-0Belogorie BelgorodRUS1.
19:30,19:00 99-80 (25-14 25-17 23-25 26-24) ; 80-71 (25-22 30-28 25-21)
05.04,12.04Berlin Recycling VolleysGER3-23-2Dinamo MoskvaRUS2.
19:30,19:00 110-97 (23-25 22-25 25-19 25-18 15-10) ; 120-108 (37-35 22-25 21-25 25-15 15-8)
05.04,13.04Azimut ModenaITA0-30-3Cucine Lube CivitanovaITA3.
20:30,20:30 68-79 (23-25 18-25 27-29) ; 60-75 (21-25 21-25 18-25)

Six-Finals (1/6).

Pot 1: Best 6 Overall teams. They played first leg Away. Pot 2: Rest. 2 teams per country restricted for 1/3 finals.
dates/timesteam 1scoresteam 2DN
16.03,21.03Arkas IzmirTUR0-30-3Dinamo MoskvaRUS1.
19:00,19:00 53-75 (20-25 17-25 16-25) ; 76-83 (23-25 22-25 31-33)
15.03,21.03Istanbul BBSKTUR3-23-2Berlin Recycling VolleysGER2.
18:00,19:30 115-112 (25-20 30-32 25-22 20-25 15-13) ; 91-105 (25-21 25-18 13-25 14-25 14-16) Golden Set: 11-15
15.03,23.03Asseco Resovia RzeszówPOL2-31-3Azimut ModenaITA3.
20:30,20:30 102-113 (25-23 19-25 27-25 19-25 12-15) ; 94-95 (23-25 25-20 23-25 23-25)
15.03,22.03PGE Skra BełchatówPOL1-33-2Cucine Lube CivitanovaITA4.
18:00,20:30 90-96 (21-25 25-21 23-25 21-25) ; 108-105 (24-26 16-25 28-26 25-15 15-13)
15.03,22.03Belogorie BelgorodRUS3-13-1Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL5.
19:00,18:00 88-89 (13-25 25-21 25-23 25-20) ; 96-92 (25-22 20-25 26-24 25-21)
14.03,22.03Knack RoeselareBEL0-30-3Zenit KazanRUS6.
20:30,19:00 60-75 (23-25 19-25 18-25) ; 55-75 (19-25 16-25 20-25)

Groups Round.

Winners and best 2 2nds progress. Sir Sicoma Colussi Perugia (ITA) host of Final Tour is exmpt until Finals.
Next 4 teams were be transferred to Men CEV Cup 2017.
Pool Awonltptsfsapointsratio
1. Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL511516:5531/4691.132
2. Dinamo MoskvaRUS421114:10563/5521.020
3. Istanbul BBSKTUR2479:14506/5340.948
4. Noliko MaaseikBEL1537:17513/5570.921
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
06.12.1618:00Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL3-0Istanbul BBSKTUR82-6525-1228-2629-27
07.12.1619:00Dinamo MoskvaRUS3-1Noliko MaaseikBEL98-9925-2223-2525-2225-20
21.12.1618:00Istanbul BBSKTUR1-3Dinamo MoskvaRUS83-9425-1918-2518-2522-25
21.12.1620:30Noliko MaaseikBEL0-3Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL66-7523-2522-2521-25
18.01.1719:00Dinamo MoskvaRUS1-3Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL94-10323-2521-2530-2820-25
18.01.1720:30Noliko MaaseikBEL3-2Istanbul BBSKTUR103-10425-2225-2117-2521-2515–11
31.01.1718:00Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL3-1Dinamo MoskvaRUS102-8925-1725-2227-2925-21
01.02.1718:00Istanbul BBSKTUR3-1Noliko MaaseikBEL04-8425-1919-2525-2225-18
14.02.1718:00Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL3-0Noliko MaaseikBEL75-6325-2325-1925-21
15.02.1719:00Dinamo MoskvaRUS3-0Istanbul BBSKTUR77-6825-2125-2227-25
01.03.1718:00Istanbul BBSKTUR3-1Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL92-9425-2316-2525-2226-24
01.03.1720:30Noliko MaaseikBEL2-3Dinamo MoskvaRUS107-11122-2525-1830-2818-2512-15
Pool Bwonltptsfsapointsratio
1. Cucine Lube CivitanovaITA511516:4485/3971.222
2. Berlin Recycling VolleysGER421214:9504/4871.035
3. Asseco Resovia RzeszówPOL33811:14522/5300.985
4. Dukla LiberecCZE0614:18436/5330.818
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
06.12.1619:30Berlin Recycling VolleysGER3-1Cucine Lube CivitanovaITA97-8321-2525-1625-1826-24
08.12.1618:00Dukla LiberecCZE2-3Asseco Resovia RzeszówPOL95-11114-2516-2525-2125-2315-17
20.12.1620:30Cucine Lube CivitanovaITA3-0Dukla LiberecCZE75-5625-2125-1525-20
22.12.1618:00Asseco Resovia RzeszówPOL3-2Berlin Recycling VolleysGER109-9921-2525-1523-2525-2215-12
18.01.1718:00Dukla LiberecCZE0-3Berlin Recycling VolleysGER57-7518-2523-2516-25
19.01.1720:30Asseco Resovia RzeszówPOL0-3Cucine Lube CivitanovaITA49-7522-2513-2514-25
01.02.1720:30Cucine Lube CivitanovaITA3-0Asseco Resovia RzeszówPOL75-5325-2125-1625-16
02.02.1719:30Berlin Recycling VolleysGER3-0Dukla LiberecCZE75-5825-1725-2225-19
14.02.1719:30Berlin Recycling VolleysGER3-2Asseco Resovia RzeszówPOL106-10525-2025-2221-2520-2515-13
15.02.1718:00Dukla LiberecCZE1-3Cucine Lube CivitanovaITA90-10225-2228-3023-2514-25
01.03.1718:00Asseco Resovia RzeszówPOL3-1Dukla LiberecCZE95-8020-2525-1825-1925-18
01.03.1720:30Cucine Lube CivitanovaITA3-0Berlin Recycling VolleysGER75-5225-1425-2325-15
Pool Cwonltptsfsapointsratio
1. Zenit KazanRUS601818:1489/3551.377
2. Arkas IzmirTUR42912:13517/5600.923
3. VfB FriedrichshafenGER15510:17572/6010.952
4. Paris VolleyFRA1548:17503/5650.890
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
06.12.1620:30Paris VolleyFRA2-3VfB FriedrichshafenGER100-11125-2226-2418-2518-2513-15
07.12.1619:30Arkas IzmirTUR0-3Zenit KazanRUS42-7514-2511-2517-25
21.12.1619:00Zenit KazanRUS3-0Paris VolleyFRA75-5325-1725-1525-21
22.12.1620:00VfB FriedrichshafenGER2-3Arkas IzmirTUR106-10621-2523-2525-2225-1912-15
18.01.1720:00VfB FriedrichshafenGER1-3Zenit KazanRUS72-9813-2525-2313-2521-25
18.01.1720:30Paris VolleyFRA1-3Arkas IzmirTUR84-9020-2517-2525-1522-25
31.01.1719:00Zenit KazanRUS3-0VfB FriedrichshafenGER90-7325-1840-3825-17
01.02.1719:30Arkas IzmirTUR3-2Paris VolleyFRA112-11125-2123-2516-2525-1923-21
15.02.1719:00Paris VolleyFRA0-3Zenit KazanRUS60-7519-2521-2520-25
15.02.1719:30Arkas IzmirTUR3-2VfB FriedrichshafenGER112-10825-2225-2726-2421-2515-10
01.03.1719:00Zenit KazanRUS3-0Arkas IzmirTUR76-5525-1526-2425-16
01.03.1720:00VfB FriedrichshafenGER2-3Paris VolleyFRA102-9520-2525-923-2525-219-15
Pool Dwonltptsfsapointsratio
1. Azimut ModenaITA511517:8583/5261.108
2. PGE Skra BełchatówPOL33912:11533/5091.047
3. SCM U CraiovaROU2479:14498/5440.915
4. ACH Volley LjubjanaSLO24511:16569/6040.942
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
06.12.1618:00SCM U CraiovaROU3-1PGE Skra BełchatówPOL99-9830-2825-2319-2525-22
06.12.1620:30Azimut ModenaITA3-2ACH Volley LjubjanaSLO109-10225-2221-2525-1923-2515-11
20.12.1617:30PGE Skra BełchatówPOL1-3Azimut ModenaITA86-9622-2525-2117-2522-25
20.12.1618:00ACH Volley LjubjanaSLO3-2SCM U CraiovaROU100-10125-1718-2517-2525-2115-13
17.01.1720:30Azimut ModenaITA3-1SCM U CraiovaROU103-8724-2629-2725-1825-16
19.01.1718:00ACH Volley LjubjanaSLO1-3PGE Skra BełchatówPOL80-9319-2521-2525-1815-25
31.01.1719:00SCM U CraiovaROU0-3Azimut ModenaITA53-7516-2519-2518-25
01.02.1718:00PGE Skra BełchatówPOL3-1ACH Volley LjubjanaSLO95-8225-1725-2320-2525-17
14.02.1720:30Azimut ModenaITA3-1PGE Skra BełchatówPOL96-8525-1621-2525-2225-22
15.02.1719:00SCM U CraiovaROU3-1ACH Volley LjubjanaSLO102-9225-1927-2925-2125-23
01.03.1717:00ACH Volley LjubjanaSLO3-2Azimut ModenaITA113-10425-2123-2525-2725-2015-11
01.03.1720:00PGE Skra BełchatówPOL3-0SCM U CraiovaROU76-5626-2425-1825-14
Pool Ewonltptsfsapointsratio
1. Sir Sicoma Colussi PerugiaITA5114178556/5191.071
2. Belogorie BelgorodRUS33111512570/5671.005
3. Knack RoeselareBEL3391212542/5241.034
4. Halkbank AnkaraTUR152517467/5250.890
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
07.12.1617:30Halkbank AnkaraTUR0-3Sir Sicoma Colussi PerugiaITA65-7519-2523-2523-25
08.12.1620:30Knack RoeselareBEL2-3Belogorie BelgorodRUS108-10525-2720-2525-1925-1913-15
22.12.1619:00Belogorie BelgorodRUS3-0Halkbank AnkaraTUR80-6325-1430-2825-21
22.12.1620:30Sir Sicoma Colussi PerugiaITA3-0Knack RoeselareBEL75-6625-2225-2125-23
18.01.1717:30Halkbank AnkaraTUR1-3Knack RoeselareBEL92-10024-2619-2526-2423-25 ^_
18.01.1720:30Sir Sicoma Colussi PerugiaITA3-2Belogorie BelgorodRUS100-10611-2525-1431-2918-2515-13
01.02.1719:00Belogorie BelgorodRUS2-3Sir Sicoma Colussi PerugiaITA98-10519-2525-1626-2417-2511-15
01.02.1720:30Knack RoeselareBEL3-0Halkbank AnkaraTUR81-5925-1231-2925-18
15.02.1717:30Halkbank AnkaraTUR3-2Belogorie BelgorodRUS109-9125-1922-2525-1422-2515-8
15.02.1720:30Knack RoeselareBEL3-2Sir Sicoma Colussi PerugiaITA105-10325-1820-2520-2525-2215-13
01.03.1718:00Belogorie BelgorodRUS3-1Knack RoeselareBEL90-8225-2025-2015-2525-17 ^_
01.03.1719:00Sir Sicoma Colussi PerugiaITA3-1Halkbank AnkaraTUR98-7923-2525-1825-2025-16 ^_

Overall Ranking Groups Round>.

TeamspwlgfgapointsratioRk. Group
Group Winners
1. Zenit KazanRUS601818:1489/3551.3771. Gr. C
2. Cucine Lube CivitanovaITA511516:4485/3971.2221. Gr. B
3. Zaksa Kędzierzyn-KoźlePOL511516:5531/4691.1321. Gr. A
4. Azimut ModenaITA511517:8583/5261.1081. Gr. D
5. Sir Sicoma Colussi PerugiaITA5114178556/5191.0711. Gr. E
Ruuners-Up
6. Berlin Recycling VolleysGER421214:9504/4871.0352. Gr. B
7. Dinamo MoskvaRUS421114:10563/5521.0202. Gr. A
8. Arkas IzmirTUR42912:13517/5600.9232. Gr. C
9. Belogorie BelgorodRUS33111512570/5671.0052. Gr. E
10.PGE Skra BełchatówPOL33912:11533/5091.0472. Gr. D
Third placed
11.Knack RoeselareBEL3391212542/5241.0343. Gr. E
12.Asseco Resovia RzeszówPOL33811:14522/5300.9853. Gr. B
13.Istanbul BBSKTUR2479:14506/5340.9483. Gr. A
14.SCM U CraiovaROU2479:14498/5440.9153. Gr. D
15.VfB FriedrichshafenGER15510:17572/6010.9523. Gr. C
Fourth placed
16.ACH Volley LjubjanaSLO24511:16569/6040.9424. Gr. D
17.Paris VolleyFRA1548:17503/5650.8904. Gr. C
18.Noliko MaaseikBEL1537:17513/5570.9214. Gr. A
19.Halkbank AnkaraTUR152517467/5250.8904. Gr. E
20.Dukla LiberecCZE0614:18436/5330.8184. Gr. B
Bests player of Final Four.
Most Valuable Player: Maxim Mikhaylov (Zenit Kazan-RUS)
Best Setter: Luciano De Cecco (Sir Sicoma Colussi Perugia-ITA)
Best Outside Spikers: Wilfredo León (Zenit Kazan-CUB-POL), Ivan Zaytsev (Sir Sicoma Colussi Perugia-ITA)
Best Middle Blockers: Marko Podrascanin (Sir Sicoma Colussi Perugia-SRB), Artem Volvich (Zenit Kazan-RUS)
Best Opposite Spiker: Aleksandar Atanasijević (Sir Sicoma Colussi Perugia-ITA)
Best Libero: Jenia Grebennikov (Cucine Lube Civitanova-ITA)

Teams- 20.

CountrytTeams
1. Russia2+1Zenit Kazan, Dinamo Moskva, Belogorie Belgorod(Q)
2. Italy2+1Azimut Modena, Cucine Lube Civitanova, Sir Sicoma Colussi Perugia (Q)
3. Turkey2+1Halkbank Ankara, Istanbul BBSK, Arkas Izmir (Q)
4. Poland2+1Zaksa Kędzierzyn-Koźle, Asseco Resovia Rzeszów, PGE Skra Bełchatów (Q)
5. Germany1+1Berlin Recycling Volleys, VfB Friedrichshafen (Q)
6. Belgium1+1Knack Roeselare, Noliko Maaseik (Q)
7. France1Paris Volley
8. Romania1SCM U Craiova
-. Slovenia0+1ACH Volley Ljubjana (Q)
-. Czechia0+1Dukla Liberec (Q)
Qualified from Qualification Rounds
Belogorie BelgorodRUS
Sir Sicoma Colussi PerugiaITA
PGE Skra BełchatówPOL
Arkas IzmirTUR
ACH Volley LjubjanaSLO
VfB FriedrichshafenGER
Dukla LiberecCZE
Noliko MaaseikBEL
eliminated teams in Qualification Rounds
Hypo Tirol InnsbruckAUT
Stroitel MińskBLR
Dobrudzha DobrichBUL
OK Mladost Marina KaštelaCRO
Omonia NikosiaCYP
Gentofte VolleyDEN
Selver TallinnEST
Tiikerit KokkolaEST
Arago de SèteFRA
PAOK SalonikiGRE
Hapoel Mate AsherISR
KF Besa PećKOS
Budvanska Rivijera BudvaMNE
Abiant Lycurgus GroningenNED
Crvena Zvezda BelgradSRB
Volley AmriswilSUI

Qualification Round 2

datesteam 1leg 1leg 2team 2GSDN
16.11,20.11Gentofte VolleyDEN0-30-3Belogorie BelgorodRUS 1.
53-75 (15-25 18-25 20-25) 1:16 att. 1,300 ; 53-75 (15-25 22-25 16-25) 1:07 att. 3,150
16.11,20.11Volley AmriswilSUI1-30-3Sir Sicoma Colussi PerugiaITA 2.
82-97 (20-25 25-22 18-25 19-25) 1:49 att. 1,500 ; 52-75 (20-25 14-25 18-25) 1:25 att. 3,200
16.11,20.11Crvena Zvezda BelgradSRB0-30-3Arkas IzmirTUR 3.
52-75 (15-25 23-25 14-25) 1:11 att. 800 ; 64-75 (21-25 22-25 21-25) 1:18 att. 2,100
16.11,20.11PAOK SalonikiGRE0-31-3PGE Skra BełchatówPOL 4.
59-75 (22-25 17-25 20-25) 1:19 att. 1,100 ; 71-96 (14-25 25-21 15-25 17-25) 1:38 att. 1,600
16.11,20.11Hypo Tirol InnsbruckAUT1-32-3VfB FriedrichshafenGER 5.
78-95 (16-25 25-20 19-25 18-25) 1:56 att. 2,078 ; 95-110 (17-25 16-25 25-23 25-22 7-15) 1:48 att. 1,496
16.11,20.11Abiant Lycurgus GroningenNED0-30-3Noliko MaaseikBEL 6.
57-75 (17-25 20-25 20-25) 1:21 att. 3,750 ; 73-81 (23-25 29-31 21-25) 1:33 att. 2,000
16.11,20.113-11-3Arago de SèteFRA9-157.
95-92 (25-22 19-25 25-21 26-24) 1:53 att. 900 ; 93-97 (25-22 23-25 22-25 23-25) 2:10 att. 1,212 Golden Set: 15-9
16.11,20.11Tiikerit KokkolaEST3-00-3Dukla LiberecCZE11-158.
75-58 (25-23 25-14 25-21) 1:20 att. 1,283 ; 64-75 (23-25 22-25 19-25) 1:43 att. 1,437 Golden Set: 11-15

Qualification Round 1

datesteam 1leg 1leg 2team 2GSDN
02.11,06.11OK Mladost Marina KaštelaCRO2-32-3PAOK SalonikiGRE 1.
112-114 (20-25 25-19 24-26 31-29 12-15) 2:25 att. 1,050 ; 90-107 (25-20 9-25 25-22 21-25 10-15) 1:59 att. 800
02.11,08.11Abiant Lycurgus GroningenNED3-02-3Dobrudzha DobrichBUL 2.
76-70 (26-24 25-23 25-23) 1:26 att. 4,020 ; 106-110 (19-25 26-24 25-27 25-19 13-15) 2:09 att. 1,400
02.11,09.11Hapoel Mate AsherISR1-30-3Hypo Tirol InnsbruckAUT 3.
79-97 (22-25 25-22 21-245 11-25) 1:47 att. 1,500 ; 52-75 (21-25 10-25 21-25) 1:23 att. 1,498
02.11,06.11Selver TallinnEST3-22-3Crvena Zvezda BelgradSRB9-154.
106-109 (25-21 25-21 17-25 20-25 19-17) 2:13 att. 850 ; 95-106 (25-23 25-15 22-25 11-25) 2:!6 att .650 Golden Set: 9-15
02.11,06.11KF Besa PećKOS0-30-3Volley AmriswilSUI 5.
47-75 (16-25 16-25 15-25) 1:11 att. 500 ; 48-75 (14-25 16-25 18-25) 1:13 att. 1,025
02.11,06.11Omonia NikosiaCYP0-30-3ACH Volley LjubjanaSLO 6.
57-75 (16-25 23-25 18-25) 1:@6 att. 1,582 ; 65-75 (23-25 21-25 21-25) 1:24 att. 350
01.11,06.11Stroitel MińskBLR3-11-3Tiikerit KokkolaEST13-157.
88-85 (25-21 25-22 13-25 25-17) 1:47 att. 1,010 ; 87-95 (25-20 23-25 20-25 19-25) 1:24 att. 350 Golden Set: 13-15
02.11,06.11Gentofte VolleyDEN3-03-1Budvanska Rivijera BudvaMNE 8.
75-50 925-15 25-27 25-18) 1:!2 att. 550 ; 95-80 (20-25 25-22 25-16 25-17) 1:39 att. 650
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men CC
Champions League
Men CL 2018Men CL 2017
Men CL 2016Men CL 2015
Men CL 2014Men CL 2013
Men CL 2012Men CL 2011
Men CL 2010Men CL 2009
Men CL 2008Men CL 2007
Men CL 2006Men CL 2005
Men CL 2004Men CL 2003
Men CL 2002Men CL 2001
Men CL 2000Men CL 1999
Men CL 1998Men CL 1997
Champions Cup
Men CL 1996Men CC 1995
Men CC 1994Men CC 1993
Men CC 1992Men CC 1991
Men CC 1990Men CC 1989
Men CC 1988Men CC 1987
Men CC 1986Men CC 1985
Men CC 1984Men CC 1983
Men CC 1982Men CC 1981
Men CC 1980Men CC 1979
Men CC 1978Men CC 1977
Men CC 1976Men CC 1975
Men CC 1974Men CC 1973
Men CC 1972Men CC 1971
Men CC 1970Men CC 1969
Men CC 1968Men CC 1967
Men CC 1966Men CC 1965
Men CC 1964Men CC 1963
Men CC 1962Men CC 1961
Men CC 1960
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Apr 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast