Men Volleyball European Top Teams Cup 2005
Men CL 2005Men Top 2005Men CEV 2005Women CL 2005Women Top 2005Women CEV 2005
Men CC 2000Men CWC 2000Men CEV 2000Women CC 2000Women CWC 2000Women CEV 2005
Final Four played at Piraeus (GRE)
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
Final12.0318:00Olympiacos PiraeusGRE3-0Ortec Nesselande RotterdamNED75-6425-2325-1825-23
3-412.0316:00Dukla LiberecCZE3-2Omniworld AlmereNED110-9525-2025-2720-2525-1715-6
1/211.0318:30Ortec Nesselande RotterdamNED3-0Omniworld AlmereNED75-6225-1925-2025-23
1/211.0321:00Olympiacos PiraeusGRE3-0Dukla LiberecCZE75-5925-2225-1725-20
1 4 Finals
Main Groups RoundGroup AGroup BGroup CGroup D
Qualificaton Groups RoundGroup 1Group 2Group 3Group 4
Group 5Group 6Group 7Group 8

1/4 Finals

05.01,12.01Olympiacos PiraeusGRE3-03-0Ziraat Bankasi AnkaraTUR
18:30,16:00 153-135 (25-20 27-25 25-23) ; (25-22 25-21 26-24)
04.01,12.01Ortec Nesselande RotterdamNED3-13-0Castelo Da Maia GCPOR
20:30,20:30 181-159 (25-18 31-33 25-22 25-20) ; (25-23 25-21 25-22)
05.01,12.01Dukla LiberecCZE3-03-0Fenerbahce IstanbulTUR
18:00,18:30 150-126 (25-17 25-21 25-23) ; (25-23 25-23 25-19)
06.01,12.01VK KladnoCZE2-31-3Omniworld AlmereNED
18:00,19:30 191-204 (25-23 23-25 25-27 25-17 12-15) ; (25-22 22-25 21-25 13-25)

Main Groups Round.

First 2 to 1/4 Finals.
Group AwlgfgaratioDiBelrJi
1. Olympiacos PiraeusGRE6018:11.219
2. Fenerbahce IstanbulTUR3310:130.981
3. Sostanj TopolsicaSLO248:130.897
4. Concordia MTV NÄfelsSUI157:160.956
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
10.11.04 Concordia MTV NÄfelsSUI0-3Olympiacos PiraeusGRE61-7520-2521-2520-25
10.11.0419:00Fenerbahce IstanbulTUR3-1Sostanj TopolsicaSLO98-7625-1323-2525-2225-16
17.11.04 Sostanj TopolsicaSLO3-1Concordia MTV NÄfelsSUI101-9625-2229-2722-2525-22
17.11.0418:30Olympiacos PiraeusGRE3-0Fenerbahce IstanbulTUR80-6725-2130-2825-18
24.11.04 Concordia MTV NÄfelsSUI2-3Fenerbahce IstanbulTUR105-10725-1823-2518-2525-2314-16
24.11.0418:30Olympiacos PiraeusGRE3-0Sostanj TopolsicaSLO75-5825-2325-1925-16
01.12.0419:00Fenerbahce IstanbulTUR3-1Concordia MTV NÄfelsSUI90-9125-2325-2215-2525-21
02.12.04 Sostanj TopolsicaSLO0-3Olympiacos PiraeusGRE59-7522-2519-2518-25
08.12.0418:00Fenerbahce IstanbulTUR1-3Olympiacos PiraeusGRE97-10428-3022-2526-2421-25
08.12.04 Concordia MTV NÄfelsSUI3-1Sostanj TopolsicaSLO108-9234-3225-1724-2625-17
15.12.04 Sostanj TopolsicaSLO3-0Fenerbahce IstanbulTUR75-6225-2225-1725-23
15.12.0418:30Olympiacos PiraeusGRE3-0Concordia MTV NÄfelsSUI75-5525-1525-1825-22
Group BwlgfgaratioZeToUnCS
1. Omniworld AlmereNED6018:51.167
2. Castelo Da Maia GCPOR3311:111.024
3. VKP BratislavaSVK2411:140.949
4. Vegyesz KazincbarcikaHUN157:170.888
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
10.11.0417:30Vegyesz KazincbarcikaHUN0-3Omniworld AlmereNED63-7624-2620-2519-25
10.11.0420:30Castelo Da Maia GCPOR3-0VKP BratislavaSVK75-6225-2225-1825-22
17.11.0417:00VKP BratislavaSVK3-1Vegyesz KazincbarcikaHUN100-8825-2225-1925-2725-20
16.11.04 Omniworld AlmereNED3-0Castelo Da Maia GCPOR80-7228-2625-2127-25
24.11.0417:30Vegyesz KazincbarcikaHUN2-3Castelo Da Maia GCPOR97-10825-2119-2519-2525-229-15
24.11.04 Omniworld AlmereNED3-1VKP BratislavaSVK98-8125-1423-2525-2325-19
30.11.0418:00VKP BratislavaSVK2-3Omniworld AlmereNED96-10718-2519-2525-2125-219-15
01.12.0418:00Castelo Da Maia GCPOR3-0Vegyesz KazincbarcikaHUN75-5925-2025-2225-17
08.12.0417:30Vegyesz KazincbarcikaHUN3-2VKP BratislavaSVK108-9825-2120-2523-2525-1815-9
08.12.0418:00Castelo Da Maia GCPOR1-3Omniworld AlmereNED86-9624-2625-2016-2521-25
15.12.0418:00VKP BratislavaSVK3-1Castelo Da Maia GCPOR98-8823-2525-2125-2125-21
15.12.04 Omniworld AlmereNED3-1Vegyesz KazincbarcikaHUN96-7625-1721-2525-1825-16
Group CwlgfgaratioLuNoBuHy
1. Ortec Nesselande RotterdamNED5115:51.128
2. VK KladnoCZE4212:71.081
3. Petrom PloiestiROU247:130.971
4. Marek Union Ivkoni DupnitzaBUL156:150.849
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
09.11.0420:30Ortec Nesselande RotterdamNED3-0Petrom PloiestiROU75-5525-2125-1925-15
10.11.0418:00VK KladnoCZE3-0Marek Union Ivkoni DupnitzaBUL75-5825-2225-1525-21
16.11.0420:30Ortec Nesselande RotterdamNED3-0Marek Union Ivkoni DupnitzaBUL79-5925-2329-2725-9
17.11.0417:00Petrom PloiestiROU3-0VK KladnoCZE75-6425-2125-2025-23
23.11.0418:00Marek Union Ivkoni DupnitzaBUL3-0Petrom PloiestiROU75-6725-2325-2225-22
24.11.0418:00VK KladnoCZE3-0Ortec Nesselande RotterdamNED80-6730-2825-2025-19
01.12.0417:00Petrom PloiestiROU3-1Marek Union Ivkoni DupnitzaBUL96-6525-1225-1921-2525-9
30.11.0420:30Ortec Nesselande RotterdamNED3-0VK KladnoCZE76-6625-2226-2425-20
07.12.0418:00Marek Union Ivkoni DupnitzaBUL1-3Ortec Nesselande RotterdamNED92-9827-2925-1919-2521-25
08.12.0418:00VK KladnoCZE3-0Petrom PloiestiROU75-6125-2325-2125-17
15.12.04 Petrom PloiestiROU1-3Ortec Nesselande RotterdamNED85-9821-2521-2525-2318-25
15.12.0418:00Marek Union Ivkoni DupnitzaBUL1-3VK KladnoCZE84-9519-2525-2022-2518-25
Group DwlgfgaratioKnCAPGRa
1. Dukla LiberecCZE4215:81.041
2. Ziraat Bankasi AnkaraTUR3312:111.059
3. Arona TenerifeESP3312:121.050
4. Deltacons TulceaROU247:150.852
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
10.11.0416:30Deltacons TulceaROU3-2Ziraat Bankasi AnkaraTUR96-10825-2030-2813-2513-2515-10
10.11.0419:00Arona TenerifeESP3-2Dukla LiberecCZE119-10725-2223-2531-3325-1915-8
17.11.0418:00Dukla LiberecCZE3-0Deltacons TulceaROU75-5625-1725-1625-23
17.11.0419:00Ziraat Bankasi AnkaraTUR3-1Arona TenerifeESP101-9225-2225-2326-2825-19
24.11.0416:30Deltacons TulceaROU3-1Arona TenerifeESP95-9125-2325-2120-2525-22
24.11.0419:00Ziraat Bankasi AnkaraTUR3-1Dukla LiberecCZE95-7620-2525-1525-2025-16
01.12.0418:00Dukla LiberecCZE3-0Ziraat Bankasi AnkaraTUR75-6425-2225-2225-20
01.12.0419:00Arona TenerifeESP3-0Deltacons TulceaROU75-5625-1725-2325-16
08.12.0416:30Deltacons TulceaROU1-3Dukla LiberecCZE87-9719-2523-2525-2220-25
09.12.0419:00Arona TenerifeESP3-1Ziraat Bankasi AnkaraTUR100-7923-2525-1427-2525-15
15.12.0418:00Dukla LiberecCZE3-1Arona TenerifeESP101-8925-2226-2825-1925-20
15.12.0419:00Ziraat Bankasi AnkaraTUR3-0Deltacons TulceaROU75-5425-1525-1925-20

Qualification Groups Round.

Winners to Main Groups Round.
Group 1wlgfgaratioDiBelrJi
1. Ortec Nesselande RotterdamNED309:11.372
2. Itas Diatec TrentinoITA217:31.144
3. Anorthosis FamagustaCYP123:60.865
4. VC StrassenLUX030:90.698
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Trento (ITA)
22.10.0418:00Ortec Nesselande RotterdamNED3-0VC StrassenLUX75-4125-1525-1025-16
22.10.0420:30Anorthosis FamagustaCYP0-3Itas Diatec TrentinoITA46-7516-2516-2514-25
23.10.0418:00Ortec Nesselande RotterdamNED3-0Anorthosis FamagustaCYP75-5825-2025-1525-23
23.10.0420:30Itas Diatec TrentinoITA3-0VC StrassenLUX75-5925-2025-1825-21
24.10.0415:30VC StrassenLUX0-3Anorthosis FamagustaCYP57-7517-2523-2517-25
24.10.0418:30Itas Diatec TrentinoITA1-3Ortec Nesselande RotterdamNED81-9717-2521-2525-2218-25
Group 2wlgfgaratioZeToUnCS
1. Omniworld AlmereNED309:01.264
2. Par-Ky MenenBEL216:51.133
3. OK VarazdinCRO125:60.950
4. Aalborg HikDEN030:90.719
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Varazdin (CRO)
22.10.0417:00Aalborg HIKDEN0-3Omniworld AlmereNED54-7517-2520-2517-25
22.10.0419:30OK VarazdinCRO2-3Par-Ky MenenBEL94-10618-2525-2320-2525-186-15
23.10.0417:00Par-Ky MenenBEL0-3Omniworld AlmereNED66-7520-2523-2523-25
23.10.0419:30OK VarazdinCRO3-0Aalborg HIKDEN78-6127-2526-2425-12
24.10.0417:00Aalborg HIKDEN0-3Par-Ky MenenBEL49-7517-2518-2514-25
24.10.0419:30Omniworld AlmereNED3-0OK VarazdinCRO75-5825-1925-2225-17
Group 3wlgfgaratioLuNoBuHy
1. Dukla LiberecCZE309:02.484
2. Speranta-USM KishinevMLD216:31.440
3. Kometa KaposvarHUN123:61.205
4. Vitoria SCPOR030:90.000
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Liberec (CZE)
22.10.0416:00Kometa KaposvarHUN3-0Vitoria SCPOR75-025-025-025-0
22.10.04 Dukla LiberecCZE3-0Speranta-USM KishinevMDV75-4325-1025-1425-19
23.10.0415:00Vitoria SCPOR0-3Speranta-USM KishinevMDV0-750-250-250-25
23.10.0419:00Kometa KaposvarHUN0-3Dukla LiberecSVK48-7624-268-2516-25
24.10.0414:00Speranta-USM KishinevMDV3-0Kometa KaposvarHUN75-5925-2325-2125-15
24.10.0418:00Dukla LiberecCZE3-0Vitoria SCPOR75-025-025-025-0
Group 4wlgfgaratioKnCAPGRa
1. Petrom PloiestiROU309:21.114
2. Law Academy KharkivUKR218:51.116
3. Poliurs/biolar OzolniekiLAT125:60.944
4. Kakanj KakanjBIH030:90.821
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Ploiesti (ROU)
22.10.0416:30Law Academy KharkivUKR3-2Poliurs/biolar OzolniekiUKR106-10020-2525-2325-1621-2515-11
22.10.0419:00Kakanj KakanjBIH0-3Petrom PloiestiROU72-8519-2533-3520-25
23.10.0416:30Kakanj KakanjBIH0-3Law Academy KharkivUKR56-7618-2514-2524-26
23.10.0419:00Poliurs/biolar OzolniekiLAT0-3Petrom PloiestiROU58-7616-2518-2524-26
24.10.0416:30Poliurs/biolar OzolniekiLAT3-0Kakanj KakanjBIH79-6927-2527-2525-19
24.10.0419:00Petrom PloiestiROU3-2Law Academy KharkivUKR102-10615-2525-2221-2525-2016-14
Group 5wlgfgaratioVfPaWeCo
1. Fenerbahce IstanbulTUR309:21.215
2. GVC GomelBLR218:50.989
3. Piivolley SaloFIN125:61.057
4. Mladost ZagrebCRO030:90.751
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Gomel (BLR)
22.10.0417:00GVC GomelBLR2-3Fenerbahce IstanbulTUR99-10917-2521-2525-2125-2311-15
22.10.0419:30Piivolley SaloFIN3-0Mladost ZagrebCRO75-5825-1925-2125-18
23.10.0416:00GVC GomelBLR3-2Piivolley SaloFIN96-10826-2415-2515-2525-2315-11
23.10.0418:30Fenerbahce IstanbulTUR3-0Mladost ZagrebCRO75-5525-1725-2225-16
24.10.0416:00Piivolley SaloFIN0-3Fenerbahce IstanbulTUR60-7618-2518-2524-26
24.10.0418:30Mladost ZagrebCRO0-3GVC GomelBLR56-7515-2522-2519-25
Group 6wlgfgaratioSeAsACPa
1. VKP BratislavaSVK218:31.221
2. Crvena Zvezda BeogradSCG218:51.119
3. Chênois GeneveSUI216:60.973
4. Dinamo TiraspolMLD031:90.718
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Bratislava (SVK)
22.10.0417:00Chênois GeneveSUI3-2Crvena Zvezda BeogradSCG98-10025-2118-2515-2525-2215-7
22.10.0419:30VKP BratislavaSVK3-0Dinamo TiraspolMDV75-4625-1525-1525-16
23.10.0416:00Dinamo TiraspolMDV0-3Crvena Zvezda BeogradSCG50-7514-2520-2516-25
23.10.0418:30VKP BratislavaSVK3-0Chênois GeneveSUI75-5525-1825-1825-19
24.10.0416:00Chênois GeneveSUI3-1Dinamo TiraspolMDV95-8020-2525-1825-1725-20
24.10.0418:30Crvena Zvezda BeogradSCG3-2VKP BratislavaSVK107-10422-2526-2425-1819-2515-12
Group 7wlgfgaratioSeAsACPa
1. Olympiacos PiraeusGRE309:01.415
2. Brcko BrckoBIH125:70.958
3. Pafiakos PafosCYP124:70.885
4. Rabotnicki Fersped SkopjeMKD124:80.907
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Brcko (BIH)
22.10.0417:00Rabotnicki Fersped SkopjeMKD0-3Olympiacos PiraeusGRE46-7519-2515-2512-25
22.10.04 Brcko BrckoBIH3-1Pafiakos PafosCYP94-8125-1725-2119-2525-18
23.10.0417:30Pafiakos PafosCYP0-3Olympiacos PiraeusGRE56-7519-2521-2516-25
23.10.04 Brcko BrckoBIH2-3Rabotnicki Fersped SkopjeMKD101-10725-2325-1920-2518-2513-15
24.10.0417:30Olympiacos PiraeusGRE3-0Brcko BrckoBIH75-5725-2225-1325-22
24.10.04 Rabotnicki Fersped SkopjeMKD1-3Pafiakos PafosCYP91-9325-1822-2521-2523-25
Group 8wlgfgaratioSeAsACPa
1. Ziraat Bankasi AnkaraTUR309:01.293
2. Technopribor MogilevBLR216:51.043
3. Studenti TiranaALB125:60.987
4. Azerneft BakuAZE030:90.742
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5
played at Tirana (ALB)
22.10.0416:00Azerneft BakuAZE0-3Ziraat Bankasi AnkaraTUR53-7520-2517-2516-25
22.10.0418:00Studenti TiranaALB2-3Technopribor MogilevBLR97-10820-2525-2219-2525-218-15
23.10.0416:00Technopribor MogilevBLR0-3Ziraat Bankasi AnkaraTUR62-7523-2517-2522-25
23.10.0418:00Studenti TiranaALB3-0Azerneft BakuAZE75-5125-1325-1925-19
24.10.0416:00Azerneft BakuAZE0-3Technopribor MogilevBLR63-7522-2519-2522-25
24.10.0418:00Ziraat Bankasi AnkaraTUR3-0Studenti TiranaALB75-5925-2025-2225-17
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Men CWC
Men CEV Cup 2018
Men CEV Cup 2017Men CEV Cup 2016
Men CEV Cup 2015Men CEV Cup 2014
Men CEV Cup 2013Men CEV Cup 2012
Men CEV Cup 2011Men CEV Cup 2010
Men CEV Cup 2009Men CEV Cup 2008
---------------
Men Top 2007
Men Top 2006Men Top 2005
Men Top 2004Men Top 2003
Men Top 2002Men Top 2001
---------------
Men CWC 2000Men CWC 1999
Men CWC 1998Men CWC 1997
Men CWC 1996Men CWC 1995
Men CWC 1994Men CWC 1993
Men CWC 1992Men CWC 1991
Men CWC 1990Men CWC 1989
Men CWC 1988Men CWC 1987
Men CWC 1986Men CWC 1985
Men CWC 1984Men CWC 1983
Men CWC 1982Men CWC 1981
Men CWC 1980Men CWC 1979
Men CWC 1978Men CWC 1977
Men CWC 1976Men CWC 1975
Men CWC 1974Men CWC 1973
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast