Women Volleyball Champions League 2013-2014 Final Four in Bakou (AZE) 15-16.03 - Winner Dinamo Kazan (RUS)
Men CL 2014Men CEV Cup 2014Men Challenge Cup 2014Women CL 2014Women CEV Cup 2014Women Challenge Cup 2014
Final Four at Hall, Bakou (AZE)
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
Final16.0317:00Dinamo KazanRUS3-0Vakıfbank IstanbulTUR75-5725-2325-1125-23 1:205,000
3/416.0314:00Rabita BakouAZE3-0Eczacibasi IstanbulTUR77-5825-2125-1227-25 1:165,000
1/215.0314:00Dinamo KazanRUS3-0Rabita BakouAZE75-5525-1525-2125-19 1:167,000
1/215.0317:00Vakıfbank IstanbulTUR3-1Eczacibasi IstanbulTUR94-8325-1919-2525-2225-17 1:566,000
Host Team - Rabita Bakou (AZE) Final Four Details
Groups Round.
Group AGroup BGroup CGroup DGroup EGroup F
TeamsAccess ListOverall Ranking Groups Round
Women_CL_2014

1/3 Finals.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
06.02,13.02Omitchka OmskRUS1-30-3Eczacibasi IstanbulTUR1
19:00,20:30 146-176 (17-25 27-29 25-22 21-25) 2:04 att. 4,870 ; (19-25 21-25 16-25) 1:12 att. 1,500
06.02,12.02Vakıfbank IstanbulTUR3-11-3RC CannesFRA2
20:00,20:00 182-155 (21-25 25-7 25-18 25-9) 1:93 att. 2,840 ; (25-19 17-25 22-25 22-25) 2:12 att. 3,000 ; Golden Set:15-12.
06.02,11.02VBC Voléro ZurichSUI1-31-3Dinamo KazanRUS3
20:00,19:00 167-193 (25-20 14-25 25-27 22-25) 2:01 att. 1,540 ; (25-21 16-25 19-25 21-25) 1:45 att. 1,700

1/6 Finals.

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
15.01,23.01Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA3-01-3Omitchka OmskRUS1
20:30,19:00 141-143 (25-23 25-18 25-23) 1:26 att. 2,865 ; (20-25 19-25 27-29) 1:26+0:16 att. 4,800 ; Golden Set: 10-15.
15.01,21.01Atom Trefl SopotPOL0-31-3Eczacibasi IstanbulTUR2
20:30,17:30 150-166 (21-25 20-25 22-25) 1:30 att. 1,000 ; (16-25 25-21 25-21 25-20) 1:52 att. 850
14.01,23.01RC CannesFRA3-13-0Galatasaray IstanbulTUR3
20:00,19:00 175-144 (25-17 25-21 25-27 25-23) 1:51 att. 2,800 ; (25-19 25-16 25-21) 1:14 att. 1,500
16.01,22.01İqtisadçı BakouAZE0-30-3Vakıfbank IstanbulTUR4
18:00,20:30 107-150 (22-25 20-25 20-25) 1:23 1,200 ; (13-25 12-25 20-25) 1:12 a55. 2,050
15.01,22.01Dinamo MoskvaRUS1-30-3Dinamo KazanRUS5
19:00,19:30 143-168 (21-25 21-25 25-18 16-25) 1:53 att. 2,100 ; (15-25 22-25 23-25) 1:26 att. 1,500
16.01,21.01VBC Voléro ZurichSUI3-13-1RebecchiN Meccanica PiacenzaITA6
20:00,20:30 197-169 (25-18 24-26 26-24 25-19) 1:59 att. 1,250 ; (22-25 25-18 25-20 25-19) 1:55 att. 1,450
Teams qualified to 1/6 Finals
Gr1.2.CEV Cup
ARabbita Bakou (AZE) - FinalsOmitchka Omsk (RUS)Dresdner SC (GER)
BRebecchiN Meccanica Piacenza (ITA)Dinamo Moskva (RUS)
İqtisadçı BakouAZE)
CVakıfbank Istanbul (TUR)Atom Trefl Sopot (POL)Dinamo Bucuresti (ROU)
DEczacibasi Istanbul (TUR)RC Cannes (FRA)Agel Prostějov (CZE)
EGalatasaray Istanbul (TUR)Prosecco Doc-Imoco Conegliano (ITA)Azeryol Bakou (AZE)
FDinamo Kazan (RUS)VBC Voléro Zurich (SUI)

Groups Round.

First 2 and best 3rd progress. Host of Final Tour is exmpt until Finals.
Group ApwlgfgaratioRabiOmitDresBezi
1. Rabita BakouAZE164+2018:51.216----3:23:03:1
2. Omitchka OmskRUS1442+016:71.1622:3----3:03:0
3. Dresdner SCGER6247:130.8960:31:3----3:1
4. Béziers VolleyFRA0062:180.7570:30:30:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
23.1019:00Dresdner SCGER3-1Béziers VolleyFRA97-8622-2525-2225-1825-21 1:191,898
24.1017:00Rabita BakouAZE3-2Omitchka OmskRUS108-9825-1620-2525-1923-2515-132:061,950
29.1020:30Béziers VolleyFRA0-3Rabita BakouAZE59-7523-2520-2516-25 1:321,202
31.1019:00Omitchka OmskRUS3-0Dresdner SCGER75-5425-2125-1625-17 1:234,150
26.1120:30Béziers VolleyFRA0-0Omitchka OmskRUS62-7616-2522-2524-26 1:25850
27.1119:00Dresdner SCGER0-0Rabita BakouAZE62-7519-2523-2520-25 1:251,900
04.1219:00Omitchka OmskRUS3-0Béziers VolleyFRA75-4025-925-1425-17 1:254,300
05.1217:00Rabita BakouAZE3-0Dresdner SCGER75-4825-1425-1525-19 1:251,300
11.1217:00Rabita BakouAZE3-1Béziers VolleyFRA100-7525-1523-2525-1027-25 1:361,000
12.1219:00Dresdner SCGER1-3Omitchka OmskRUS78-9625-2115-2520-2518-25 1:351,850
17.1219:00Omitchka OmskRUS2-3Rabita BakouAZE102-10719-2522-2525-2325-1911-151:564,500
17.1219:00Béziers VolleyFRA0-3Dresdner SCGER55-7517-2518-2520-25 1:21831
Margon Arena Dersden, Sarhadchi Sport Olympic Center Baku, Athletic Concert Complex V. Bilinov Omsk, Palais des Sports Agde.
Time: France and Germany CET. Azerbaidjan +4 UTC. Omsk, Russia +7 GMT.
Group BpwlgfgaratioPiacDinaİqtiCrve
1. RebecchiN Meccanica PiacenzaITA155116:61.166---3:13:03:0
2. Dinamo MoskvaRUS1341+115:91.1393:1---3:03:1
3. İqtisadçı BakouAZE82+1310:121.0141:33:2---3:1
4. Crvena Zvezda BeogradSRB0064:180.7221:31:30:3---
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
22.1019:00Dinamo MoskvaRUS3-1RebecchiN Meccanica PiacenzaITA100-9025-2125-2725-2325-19 2:002,000
22.1018:00Crvena Zvezda BeogradSRB0-3İqtisadçı BakouAZE54-7515-2516-2523-25 1:19940
29.1018:00İqtisadçı BakouAZE3-2Dinamo MoskvaRUS107-10723-2525-2119-2525-2315-132:161,650
31.1020:30RebecchiN Meccanica PiacenzaITA3-0Crvena Zvezda BeogradSRB75-4725-1825-1825-11 1:141,320
26.1118:00Crvena Zvezda BeogradSRB1-3Dinamo MoskvaRUS80-9926-2420-2516-2518-25 1:521,100
27.1118:00İqtisadçı BakouAZE1-3RebecchiN Meccanica PiacenzaITA79-9616-2518-2525-2120-25 1:531,500
04.1219:00Dinamo MoskvaRUS3-1Crvena Zvezda BeogradSRB97-6825-1425-1322-2525-15 1:401,700
05.1220:30RebecchiN Meccanica PiacenzaITA3-0İqtisadçı BakouAZE76-6125-1725-2026-24 1:281,400
10.1219:00Dinamo MoskvaRUS3-0İqtisadçı BakouAZE75-5825-2325-1725-18 1:191,800
10.1218:00Crvena Zvezda BeogradSRB1-3RebecchiN Meccanica PiacenzaITA77-9618-2525-2119-2515-25 1:51400
17.1218:00İqtisadçı BakouAZE3-1Crvena Zvezda BeogradSRB102-6727-2925-1325-1325-12 1:351,500
17.1218:00RebecchiN Meccanica PiacenzaITA3-1Dinamo MoskvaRUS93-8725-2125-2318-2525-18 1:481,453
Sports Palace Druzhba Moskva, SG Sumice Beograd. Palabanca Piacenza, AYS Sport Hall Baku.
Time: Italy and Serbia CET. Azerbaidjan +4 UTC. Russia +4 GMT.
Group CpwlgfgaratioVakıAtomDinaGent
1. Vakıfbank IstanbulTUR186018:11.384----3:03:03:0
2. Atom Trefl SopotPOL124213:81.0801:3----3:13:0
3. Dinamo BucurestiROU6248:120.9320:31:3----3:0
4. VDK Gent DamesBEL0060:180.7000:30:30:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
23.1019:00Dinamo BucurestiROU1-3Atom Trefl SopotPOL82-9525-2017-2517-2523-25 1:43350
23.1020:30VDK Gent DamesBEL0-3Vakıfbank IstanbulTUR58-7515-2522-2521-25 1:18900
29.1020:30Atom Trefl SopotPOL3-0VDK Gent DamesBEL75-4625-925-2025-17 1:091,000
31.1019:00Vakıfbank IstanbulTUR3-0Dinamo BucurestiROU75-3825-2025-725-11 1:08950
26.1119:00Atom Trefl SopotPOL1-3Vakıfbank IstanbulTUR76-9425-1914-2519-2518-25 1:514,300
27.1119:00Dinamo BucurestiROU3-0VDK Gent DamesBEL75-5225-2025-1725-15 1:111,100
04.1219:00Vakıfbank IstanbulTUR3-0Atom Trefl SopotPOL75-5425-2225-2025-12 1:181,145
04.1220:30VDK Gent DamesBEL0-3Dinamo BucurestiROU49-7517-2512-2520-25 1:10850
11.1220:30VDK Gent DamesBEL0-3Atom Trefl SopotPOL58-7523-2514-2521-25 1:06950
11.1219:00Dinamo BucurestiROU0-3Vakıfbank IstanbulTUR61-7523-2521-2517-25 1:101,000
17.1217:30Vakıfbank IstanbulTUR3-0VDK Gent DamesBEL75-5225-1325-2025-19 1:081,200
17.1219:30Atom Trefl SopotPOL3-1Dinamo BucurestiROU98-8323-2525-1725-2125-20 1:371,900
Salla Polivalenta Bucharest, Sportarena Tolhuis Gent, Hala Ergo Arena Gdansk / Sopot, Burhan Felek Voleybol Salonu Istanbul.
Time: Poland and Belgium CET. Romania and Turkey +1 CET.
Group DpwlgfgaratioEczaCannAgelSchw
1. Eczacibasi IstanbulTUR186018:11.243----3:03:03:0
2. RC CannesFRA124212:61.1510:3----3:03:0
3. Agel ProstějovCZE6247:140.9871:30:3----3:1
4. Schweriner SCGER0062:180.7120:30:31:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
22.1020:00RC CannesFRA3-0Schweriner SCGER75-4825-1725-1525-16 1:162,800
24.1017:00Eczacibasi IstanbulTUR3-0Agel ProstějovCZE75-5025-1525-1425-21 1:131,000
30.1018:00Agel ProstějovCZE0-3RC CannesFRA63-7518-2522-2523-25 1:241,100
30.1019:00Schweriner SCGER0-3Eczacibasi IstanbulTUR75-6225-2125-1825-23 1:261,060
26.1118:00Agel ProstějovCZE3-1Schweriner SCGER98-7625-1723-2525-1725-17 1:561,200
28.1117:00Eczacibasi IstanbulTUR3-0RC CannesFRA76-6826-2425-2125-23 1:251,500
04.1219:00Schweriner SCGER1-3Agel ProstějovCZE75-5925-1825-2125-20 1:541,026
05.1220:00RC CannesFRA0-3Eczacibasi IstanbulTUR59-7518-2521-2520-25 1:182,800
11.1217:00Eczacibasi IstanbulTUR3-0Schweriner SCGER75-4725-1525-1725-15 1:05400
12.1220:00RC CannesFRA3-0Agel ProstějovCZE75-5925-2325-1625-20 1:112,100
17.1218:00Agel ProstějovCZE1-3Eczacibasi IstanbulTUR50-7514-2516-2520-25 1:08913
17.1219:00Schweriner SCGER0-3RC CannesFRA93-9525-1726-2819-2523-25 1:431,100
Palais des Victories Cannes, Burham Felek Voleybol Salonu Istanbul, Arena Schwerin, Sport Centrum Prostejov.
Time: France, Germany and Czechia CET. Turkey +1 CET.
Group EpwlgfgaratioGalaProsAzerUnen
1. Galatasaray IstanbulTUR143+21+017:81.136----3:23:13:0
2. Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA112+21+115:111.0703:2----3:23:0
3. Azeryol BakouAZE71+12+211:150.9652:33:1----3:2
4. Unendo Yamamay Busto ArsizioITA411+36:150.8450:31:33:0----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
22.1018:00Azeryol BakouAZE3-2Unendo Yamamay Busto ArsizioITA106-9924-2625-2025-1517-2515-132:191,500
23.1020:30Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA3-2Galatasaray IstanbulTUR108-11225-2325-2319-2521-2518-162:283,200
29.1020:30Unendo Yamamay Busto ArsizioITA1-3Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA77-9713-2522-2525-2217-25 1:583,061
30.1020:30Galatasaray IstanbulTUR3-1Azeryol BakouAZE102-9525-2325-2127-2925-22 2:07900
27.1118:30Galatasaray IstanbulTUR3-0Unendo Yamamay Busto ArsizioITA76-5826-2425-2325-11 1:23800
28.1120:30Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA3-2Azeryol BakouAZE110-9423-2525-1922-2525-1515-102:202,025
03.1218:00Azeryol BakouAZE3-1Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA105-10025-2330-3225-2225-23 2:071,000
03.1220:30Unendo Yamamay Busto ArsizioITA0-3Galatasaray IstanbulTUR65-7522-2520-2523-25 1:273,112
10.1218:00Azeryol BakouAZE2-3Galatasaray IstanbulTUR101-10825-2122-2525-2115-2514-162:231,450
11.1220:30Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA3-0Unendo Yamamay Busto ArsizioITA76-5925-2025-1526-24 1:233,512
17.1220:30Galatasaray IstanbulTUR3-2Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA112-8824-2623-2525-1925-1515-31:541,200
17.1220:30Unendo Yamamay Busto ArsizioITA3-0Azeryol BakouAZE75-5025-1425-1725-19 1:132,423
Pallaverde Villorba - Treviso, AYS Sport Hall Baku, Burhan Felek Voleybol Salonu Istanbul, Palayamamay Busto Arszio.
Time: Italy CET. Turkey +1 CET. Azerbaidjan +4 UTC.
Group FpwlgfgaratioDinaVoleStiiTaur
1. Dinamo KazanRUS1651+017:41.270----2:33:03:1
2. VBC Voléro ZurichSUI112+21+114:121.0620:3----3:13:1
3. Ştiinţa BacăuROU51+147:150.8140:33:2----3:1
4. Tauron Dąbrowa GórniczaPOL411+47:150.9170:32:33:0----
datetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
23.1020:30Tauron Dąbrowa GórniczaPOL3-0Ştiinţa BacăuROU75-5425-2125-1525-18 1:281,400
24.1020:00VBC Voléro ZurichSUI0-3Dinamo KazanRUS48-7518-2512-2518-25 1:19500
29.1017:00Ştiinţa BacăuROU3-2VBC Voléro ZurichSUI92-10817-2527-2525-208-2515-132:17700
31.1019:00Dinamo KazanRUS3-1Tauron Dąbrowa GórniczaPOL101-8029-2722-2525-1525-13 1:491,500
26.1119:00Dinamo KazanRUS3-0Ştiinţa BacăuROU75-5025-1625-1825-16 1:151,000
28.1120:00VBC Voléro ZurichSUI3-1Tauron Dąbrowa GórniczaPOL91-7025-1216-2525-1525-18 1:51600
04.1219:00Tauron Dąbrowa GórniczaPOL2-3VBC Voléro ZurichSUI108-11126-2825-2123-2525-229-152:351,380
05.1217:00Ştiinţa BacăuROU0-3Dinamo KazanRUS42-7515-2517-2510-25 1:111,024
11.1219:00Tauron Dąbrowa GórniczaPOL0-3Dinamo KazanRUS63-7522-2521-2520-25 1:251,250
12.1220:00VBC Voléro ZurichSUI3-1Ştiinţa BacăuROU101-9025-1625-2326-2825-23 1:571,050
17.1217:00Ştiinţa BacăuROU3-1Tauron Dąbrowa GórniczaPOL101-9320-2531-2925-1625-23 1:55825
17.1219:00Dinamo KazanRUS2-3VBC Voléro ZurichSUI106-11625-2325-2320-2528-308-152:09900
Centrum Dabrowa Gornica, Saalsporthall Zurich, Sala Sortulilor BBacau, Saint Petersburg Kazan.
Time: Switzerland and Poland CET. Romania +1 CET. Russia +4 GMT.

Overall Ranking Groups Round.

TeamspwlgfgaratioRk. Group
1. Vakıfbank IstanbulTUR186018:11.3841. Group C
2. Eczacibasi IstanbulTUR186018:11.2431. Group D
3. Rabita BakouAZE164+2018:51.2161. Group A
4. Dinamo KazanRUS1651+017:41.2701. Group F
5. RebecchiN Meccanica PiacenzaITA155116:61.1661. Group B
6. Galatasaray IstanbulTUR143+21+017:81.1361. Group E
2nd Places
7. Omitchka OmskRUS1442+016:71.1622. Group A
8. Dinamo MoskvaRUS1341+115:91.1392. Group B
9. RC CannesFRA124212:61.1512. Group D
10.Atom Trefl SopotPOL124213:81.0802. Group C
11.Prosecco Doc-Imoco ConeglianoITA112+21+115:111.0702. Group E
12.VBC Voléro ZurichSUI112+21+114:121.0622. Group F
3rd Places
13.İqtisadçı BakouAZE82+1310:121.0143. Group B
14.Azeryol BakouAZE71+12+211:150.9653. Group E
15.Dinamo BucurestiROU6248:120.9323. Group C
16.Dresdner SCGER6247:130.8963. Group A
17.Agel ProstějovCZE6247:140.9873. Group D
18.Ştiinţa BacăuROU51+147:150.8143. Group F
4th Places
19.Tauron Dąbrowa GórniczaPOL411+47:150.9174. Group F
20.Unendo Yamamay Busto ArsizioITA411+46:150.8454. Group E
21.Crvena Zvezda BeogradSRB0064:180.7224. Group B
22.Béziers VolleyFRA0062:180.7574. Group A
23.Schweriner SCGER0062:180.7124. Group D
24.VDK Gent DamesBEL0060:180.7004. Group C

Final Four Details

Weekend 15-16.03 Bakou (AZE)
1. Dinamo KazanRUS206:0
2. Vakıfbank IstanbulTUR113:4
3. Rabita BakouAZE113:3
4. Eczacibasi IstanbulTUR021:6
MVP: Ekaterina Gamova (Dinamo)
Scorer: Ekaterina Gamova (Dinamo)
Spiker: Neslihan Demir (Eczacibasi)
Server: Antonella Del Core (Dinamo)
Blocker: Jordan Larson (Dinamo)
Receiver: Carolina Costagrande (Vakıfbank)
Libero: Brenda Castillo (Rabita)
Setter: Nootsara Tomkom (Rabita)
1. Dinamo Kazan (RUS)RABVAK
Coach: Rishat Gilyazutdinov (RUS)
1. Maria Borodakova55
5. Irina Malkova
8. Daria Rossamakhina
9. Maria Popova
10.Jordan Larson-Burbach1216
11.Ekaterina Kamova2021
13.Evgeniya Startseva
14.Ekaterina UlanovaLL
15.Antonella Del Core811
16.Anna Melnikova
17.Regina Moroz74
18.Irina Voronkova
2. Vakıfbank Istanbul (TUR)ECZDIN
Coach: Giovanni Guidetti (ITA)
2. Gozde Sonsirma1410
3. Gizem KaradayiLL
6. Jovana Brakocevic52
8. Ayse Melis Gurkaynak
10.Guldeniz Onal Pasaoglu
11.Bahar Toksoy Guidetti47
12.Jelena Nikolic
13.Christiane Furst166
14.Cagla Akin1
16.Polen Uslupehlivan115
17.Naz Aydemir Akyol12
18.Carolina Costagrande176
3. Rabita Bakou (AZE)DINECZ
Coach: Eldar Yusubov (AZE)
3. Katarzyna Skorupa1
4. Rachel Rourke108
5. Natasa Krsmanovic47
6. Tae Tori Dixon78
7. Kayla Banwarth
8. Aurea Cruz1012
9. Brenda CastilloLL
11.Britnee Cooper
13.Nootsara Tomkom 1
15.Sanja Starovic3
17.Katarzuyna Skowronska-Dolata515
18.Dora Horvath3
4. Eczacibasi Istanbul (TUR)VAKRAB
Coach: Lorenzo Micelli (ITA)
1. Senna Usic Jogunica7
2. Gulden KuzubasioluLL
6. Andressa Picussa55
8. Asuman Karakoyun 1
9. Busra Cansu
10.Denise Hanke
11.Buse Kayacan
12.Esra Gumus Kirici229
15.Seyma Ercan
16.Helena Havelkova47
17.Neslihan Demir1711
18.Maja Polak99

Teams.

CountryRk.Groups Teams
1. Turkey1. 2.6.Galatasaray IstanbulGüneş VakıfBank IstanbulEczacibasi Istanbul
2. Russia4. 7.8.Dinamo MoskvaDynamo KazanOmitchka Omsk
3. Italy5. 11. 20.RebecchiN Meccanica PiacenzaImoco Volley ConeglianoUnendo Yamamay Busto Arsizio - WC
4. France9. 22.RC CannesBéziers Volley
5. Poland10. 19.Trefl SopotTauron Dąbrowa Górnicza
6. Azerbaidjan3. 13. 14.Rabita BakouAzeryol Bakuİqtisadçı Bakou - WC
7. Romania15. 18.CS Ştiinţa BacăuCS Dinamo Bucuresti
8. Serbia21.Crvena Zvezda Beograd
9. Germany16. 23.Schweriner SCDresdner SC - WC
10.Switzerland12.VBC Voléro Zurich
11.Czechia17.VK Prostějov
12.Belgium24.VDK Gent Dames
13.Croatia
Access List to the European Competitions
Countrypts2013CLCEVChaAll
1. Turkey404.673.31+116/5
2. Russia369.671.3115/5
_______________
3. Italy359.672.2+1213/5
4. France332.004.2215/5
5. Poland299.335.2215/5
6. Azerbaidjan297.668.2+1214/5
7. Romania251.007.22-114/5
______________ _
8. Serbia242.006.12-123/5
9. Germany232.3310.1+12-12-14/5
10.Switzerland228.3412.1225/5
11.Czechia209.0013.1223/5
12.Belgium161.0015.1225/5
13.Croatia152.0011.12-121/5
Not eligible for Champions League
14.Austria139.0014. 224/4
15.Spain134.009. 220/4
16.Greece123.0015. 22-13/4
________________
17.Slovenia117.0020. 12-12/3
18.Cyprus94.0021. 122/3
Not Eligible for CEV Cup.
19.Netherlands87.0017. 0+13-13/3
20.Finland84.0024. 0+13-22/3
20.Ukraine84.0019. 0+232/3
22.Bosna Herzeg.65.0025. 0+13-22/3
________________
23.Belarus62.018. 0+12-12/2
24.Portugal60.0022. 20/2
25.Slovakia51.0023. 22/2
26.Israel34.0029. 0+222/2
27.Bulgaria30.0026. 20/2
28.Sweden29.0031. 20/2
________________
29.Albania22.0027. 10/1
30.Montenegro8.0029. 10/1
31.Hungary7.0028. 1+12/1
32.Malta4.0034. 10/1
32.Norway4.0034. 11/1
________________
34.Luxembourg0.00 +22/-
Members with no representatons.
Andorra, Armenia, Denmark, England, Estonia, Faroe, Georgia, Gibraltar, Groenland, Iceland, Ireland, Latvia, Liechtenstein, Lithiania, Luxembourg, Macedonia, Moldova, Northern Ireland, Monaco, San Marino, Scotland, Wales
With + or - is stated the number of teams that really entered in the competition.
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Women CC
Champions League
Women CL 2018Women CL 2017
Women CL 2016Women CL 2015
Women CL 2014Women CL 2013
Women CL 2012Women CL 2011
Women CL 2010Women CL 2009
Women CL 2008Women CL 2007
Women CL 2006Women CL 2005
Women CL 2004Women CL 2003
Women CL 2002Women CL 2001
Women CL 2000Women CL 1999
Women CL 1998Women CL 1997
Women CL 1996Women CC 1995
Women CC 1994Women CC 1993
Champions Cup
Women CC 1992Women CC 1991
Women CC 1990Women CC 1989
Women CC 1988Women CC 1987
Women CC 1986Women CC 1985
Women CC 1984Women CC 1983
Women CC 1982Women CC 1981
Women CC 1980Women CC 1979
Women CC 1978Women CC 1977
Women CC 1976Women CC 1975
Women CC 1974Women CC 1973
Women CC 1972Women CC 1971
Women CC 1970Women CC 1969
Women CC 1968Women CC 1967
Women CC 1966Women CC 1965
Women CC 1964Women CC 1963
Women CC 1962Women CC 1961
---------------------------
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 8 Jan 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast