Women Volleyball Champions League 2016-2017 - Winner VakıfBank Istanbul (TUR)
Eurocups 2017Men CL 2017Men CEV Cup 2017Men Challenge Cup 2017Women CL 2017Women CEV Cup 2017Women Challenge Cup 2017
Final Four played at PalaVerde, Villorba (ITA), Imoco Volley Conegliano (ITA) host.
Gamedatetimeteam 1scoreteam 2ptsg1g2g3g4g5duratt.
FinalSun 23.0417:30VakıfBank IstanbulTUR3-0Imoco Volley ConeglianoITA75-5525-1925-1325-23 1:244,831
3-4Sun 23.0414:30Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR3-1Dinamo MoskvaRUS94-8925-1919-2525-2325-22 1:542,800
1/2Sat 22.0415:30Imoco Volley ConeglianoITA3-1Dinamo MoskvaRUS92-8325-1825-1515-2527-25 1:563,830
1/2Sat 22.0418:30VakıfBank IstanbulTUR3-0Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR76-6625-2026-2425-22 1:303,380

Three-Finals (1/3).

dates/timesteam 1scoresteam 2DN
23.03,04.04Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR2-33-1Fenerbahçe SK IstanbulTUR1.
--:--,--:-- 103-102 (25-16 22-25 19-25 25-21 12-15) dur: 2:07 att. 3,586 ; 106-93 (29-31 25-14 27-25 25-23)
23.03,05.04Voléro ZürichSUI1-31-3VakıfBank IstanbulTUR2.
--:--,--:-- 83-90 (25-15 20-25 17-25 21-25) dur 1:41 att. 2,300 ; 84-97 (25-22 21-25 16-25 22-25) dur: 1:48 att 2,000
22.03,05,04Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA0-30-3Dinamo MoskvaRUS3.
--:--,--:-- 48-75 (22-25 13-25 13-25) dur: 1:08 att. 2,350 ; 60-75 (20-25 19-25 21-25) dur: 1:15 att. 1,700
Pool A
Pool B
Pool C
Pool D
Teams
Qualification
Round 3
Round 2
Round 1

Groups Round.

Best 6 advanced to Three-Finals (1/3). Host advanced to Final Four.
Pool AwonltptsfsapointsratioModeConeChemTele
1. Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA5(1)1(1)1517:7570/5101.117----3:23:03:0
2. Imoco Volley ConeglianoITA4(2)2(2)1216:10566/5251.0783:2----2:33:0
3. Chemik PolicePOL3(1)3(1)912:12511/4911.0401:32:3----3:1
4. Telekom BakuAZE0602:18380/5010.7581:30:30:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
Wed 14.12.1620:30Imoco Volley ConeglianoITA3-0Telekom BakuAZE81-6531–2925–1425–22 1:413,206
Thu 15.12.1618:00Chemik PolicePOL1-3Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA86-10021–2527–2925–2113–25 1:293,080
Tue 10.01.1717:00Telekom BakuAZE0-3Chemik PolicePOL57-7516–2521–2520–25 1:101,700
Thu 12.01.1720:30Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA3-2Imoco Volley ConeglianoITA110-11123–2526–2420–2525–2316–142:061,200
Wed 25.01.1718:00Chemik PolicePOL2-3Imoco Volley ConeglianoITA83-9118-2525-1425-1214-2511-152:014,750
Wed 25.01.1720:30Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA3-0Telekom BakuAZE76-6025-2025-1626-24 1:18750
Wed 08.02.1617:00Telekom BakuAZE1-3Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA90-9820-2525-2323-2522-25 1:401,600
Wed 08.02.1620:30Imoco Volley ConeglianoITA2-3Chemik PolicePOL98-10825-2320-2520-2525-208-152:082,500
Tue 21.02.1618:00Chemik PolicePOL3-1Telekom BakuAZE96-7021-2525-1625-1325-16 1:374,125
Wed 22.02.1620:30Imoco Volley ConeglianoITA3-2Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA110-11126-2419-2522-2525-2118-162:113,030
Tue 28.02.1617:00Telekom BakuAZE0-3Imoco Volley ConeglianoITA38-7513-259-2516-25 1:031,550
Tue 28.02.1720:30Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA3-0Chemik PolicePOL75-5325-1325-1825-22 1:101,450
Pool BwonltptsfsapointsratioDinaVoleDinaAlba
1. Dinamo MoskvaRUS6(3)01518:8592/5081.165----3:23:23:1
2. Voléro ZürichSUI42(2)1416:7522/4621.1292:3----3:03:0
3. Dinamo KrasnodarRUS15(1)46:16436/5210.9360:31:3----0:3
4. CS Volei Alba BlajROU0636:15431/4900.8791:30:31:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
Thu 13.12.1619:00Dinamo KrasnodarRUS1-3Voléro ZürichSUI81-10015–2521–2527–2518–25 1:411,570
Wed 14.12.1619:00Dinamo MoskvaRUS3-1CS Volei Alba BlajROU98-7923–2525–1925–2125–14 1:442,000
Wed 11.01.1718:00CS Volei Alba BlajROU1-3Dinamo KrasnodarRUS89-9123–2525–1619–2522–25 1:511,300
Thu 12.01.1720:00Voléro ZürichSUI2-3Dinamo MoskvaRUS96-10717–2525–2025–2218–2511–152:141,550
Wed 25.01.1718:00CS Volei Alba BlajROU0-3Voléro ZürichSUI52-7521-2515-2516-25 1:161,700
Wed 25.01.1719:00Dinamo MoskvaRUS3-2Dinamo KrasnodarRUS105-8225-1121-2519-2525-1115-101:551,800
Tue 07.02.1619:00Dinamo KrasnodarRUS0-3Dinamo MoskvaRUS66-7719-2522-2525-27 1:241,300
Thu 09.02.1620:00Voléro ZürichSUI3-0CS Volei Alba BlajROU75-5225-1725-1825-17 1:091,270
Tue 21.02.1619:00Dinamo KrasnodarRUS0-3CS Volei Alba BlajROU53-7518-2518-2517-25 1:13766
Wed 22.02.1619:00Dinamo MoskvaRUS3-2Voléro ZürichSUI107-10125-1922-2520-2525-2015-122:122,000
Tue 28.02.1618:00CS Volei Alba BlajROU1-3Dinamo MoskvaRUS84-9821-2525-2316-2522-25 1:541,500
Tue 28.02.1620:00Voléro ZürichSUI3-0Dinamo KrasnodarRUS75-6325-1825-2325-22 1:201,250
Pool CwonltptsfsapointsratioFeneAzerDąbrSain
1. Fenerbahçe SK IstanbulTUR601818:1150/1031.456----3:03:03:0
2. Azerrail BakuAZE4(1)21112:10133/1690.7870:3-----3:13:0
3. MKS Dąbrowa GórniczaPOL24(1)710:13189/1731.0921:32:3----3:0
4. Saint-Raphaël Var VBFRA06016143/1700.8410:31:31:3----
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
Thu 15.12.1618:00Azerrail BakuAZE3-1MKS Dąbrowa GórniczaPOL93-9425–2115–2525–2228–26 2:02400
Thu 15.12.1620:30Saint-Raphaël Var VBFRA0-3Fenerbahçe SK IstanbulTUR63-7523–2521–2519–2563–75 1:351,867
Tue 10.01.1720:30Saint-Raphaël Var VBFRA1-3MKS Dąbrowa GórniczaPOL80-9518–2515–2525–2022–25 1:551,302
Wed 11.01.1719:00Fenerbahçe SK IstanbulTUR3-0Azerrail BakuAZE75-4025–1225–1925–9 1:171,350
Wed 25.01.1719:00MKS Dąbrowa GórniczaPOL1-3Fenerbahçe SK IstanbulTUR81-9723-2519-2525-2214-25 1:471,100
Wed 25.01.1720:30Saint-Raphaël Var VBFRA1-3Azerrail BakuAZE82-9316-2521-2525-1820-25 1:55956
Wed 08.02.1619:30Fenerbahçe SK IstanbulTUR3-0MKS Dąbrowa GórniczaPOL76-5925-1525-2026-24 1:241,172
Thu 09.02.1618:00Azerrail BakuAZE3-0Saint-Raphaël Var VBFRA75-4225-2025-1125-11 1:09500
Wed 22.02.1619:00MKS Dąbrowa GórniczaPOL3-0Saint-Raphaël Var VBFRA75-5125-1925-1725-15 1:13600
Thu 23.02.1618:00Azerrail BakuAZE0-3Fenerbahçe SK IstanbulTUR57-7519-2516-2522-25 1:22700
Tue 28.02.1619:30Fenerbahçe SK IstanbulTUR3-0Saint-Raphaël Var VBFRA77-6827-2525-2225-21 1:301,280
Tue 28.02.1618:00MKS Dąbrowa GórniczaPOL2-3Azerrail BakuAZE106-10024-2625-1622-2525-1810-152:02900
Pool DwonltptsfsapointsratioVakıEczaUralDres
1. VakıfBank IstanbulTUR6(1)01718:5545/4151.313----3:13:13:1
2. Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR42(1)1315:8524/4731.1072:3----3:13:0
3. Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS1537:16477/5440.8761:30:3----3:1
4. Dresdner SCGER1535:16382/4960.7750:30:33:1----
datetimeteam 1scoreteam 2ptss1s2s3s4s5duratt.
Wed 14.12.1619:00VakıfBank IstanbulTUR3-1Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS93-7418–2525–2025–1625–13 1:381,100
Wed 14.12.1619:00Dresdner SCGER0-3Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR49-7517–2511–2521–25 1:152,817
Tue 10.01.1717:00Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR2-3VakıfBank IstanbulTUR102-10621–2521–2525–2125–2010–152:151,420
Tue 10.01.1719:00Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS3-1Dresdner SCGER91-7816–2525–1725–2025–16 1:343,400
Tue 24.01.1719:00Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS0-3Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR59-7711-2524-2624-26 1:163,500
Wed 25.01.1719:00VakıfBank IstanbulTUR3-0Dresdner SCGER75-3925-1225-1625-11 1:09800
Wed 08.02.1616:30Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR3-1Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS101-8325-1626-2425-2725-16 1:43825
Wed 08.02.1619:00Dresdner SCGER0-3VakıfBank IstanbulTUR51-7518-2511-2512-25 1:083,000
Wed 22.02.1619:00VakıfBank IstanbulTUR3-1Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR96-7525-2125-1421-2525-15 1:412,052
Wed 22.02.1619:00Dresdner SCGER3-1Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS95-8625-2225-2020-2525-19 1:452,900
Tue 28.02.1616:30Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR3-1Dresdner SCGER94-8025-1519-2525-2225-18 1:491,000
Tue 28.02.1619:00Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS1-3VakıfBank IstanbulTUR84-10019-2527-2520-2518-25 1:472,850
1. Fenerbahçe SK IstanbulTUR601818:11. Gr. C
2. VakıfBank IstanbulTUR6(1)01718:51. Gr. D
3. Dinamo MoskvaRUS6(3)01518:81. Gr. B
4. Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA5(1)1(1)1517:71. Gr. A
2nd places
5. Voléro ZürichSUI42(2)1416:72. Gr. B
6. Eczacıbaşı VitrA IstanbulTUR42(1)1315:82. Gr. D
7. Imoco Volley ConeglianoITA4(2)2(2)1216:102. Gr. A
8. Azerrail BakuAZE4(1)21112:102. Gr. C
3rd places
9. Chemik PolicePOL3(1)3(1)912:123. Gr. A
10.MKS Dąbrowa GórniczaPOL24(1)710:133. Gr. C
11.Dinamo KrasnodarRUS15(1)46:163. Gr. B
12.Uralochka-NTMK EkaterinburgRUS1537:163. Gr. D
4th places
13.CS Volei Alba BlajROU0636:154. Gr. B
14.Dresdner SCGER1535:164. Gr. D
15.Saint-Raphaël Var VBFRA0602:184. Gr. C
16.Telekom BakuAZE0602:184. Gr. A
CountrytTeams
1. TurkeyT213Eczacıbaşı VitrA Istanbul - Q, Fenerbahçe SK Istanbul, VakıfBank Istanbul
2. RussiaT213Dinamo Krasnodar - Q, Dinamo Moskva, Uralochka-NTMK Ekaterinburg
3. PolandT112Chemik Police, MKS Dąbrowa Górnicza - Q
4. AzerbaijanT2-2Azerrail Baku, Telekom Baku
5. FranceT1-1Saint-Raphaël Var VB,
6. ItalyT112Imoco Volley Conegliano, Liu Jo Nordmeccanica Modena - Q
7. GermanyT1-1Dresdner SC
8. SwitzerlandT1-1Voléro Zürich
9. RomaniaT1-1CS Volei Alba Blaj

Qualification

4 teams qualified from 18 to Groups Round. Eczacibasi VitrA Istanbul (TUR), MKS Dąbrowa Górnicza (POL), Liu Jo Nordmeccanica Modena (ITA), Dinamo Krasnodar (RUS).

Round 3.

dates/timesteam 1leg 1leg 2team 2GSDN
15.11,19.11Minchanka MinskBLR1-30-3Eczacibasi VitrA IstanbulTUR -.
19:00,17:00 77-96 (22-25 25-21 11-25 19-25) ; 59-78 (4-25 26-28 19-25)
15.11,19.11Agel ProstějovCZE1-31-3MKS Dąbrowa GórniczaPOL -.
17:30,17:00 80-88 (25-13 19-25 19-25 17-25) ; 87-99 (19-25 25-23 19-25 24-26)
15.11,19.11Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA3-03-1RC CannesFRA -.
20:30,20:40 75-58 (25-19 25-23 25-16) ; 102-84 (26-24 28-26 23-25 25-9)
15.11,19.11Partizan Vizura BeogradSRB3-20-3Dinamo KrasnodarRUS -.
17:30,17:00 107-97 (23-25 25-21 19-25 15-7) ; 64-75 (18-25 23-25 23-25)

Round 2.

dates/timesteam 1leg 1leg 2team 2GSDN
01.11,05,11Minchanka MinskBLR3-10-3HPK HämeenlinnaFIN15-10-.
20:00,18:00 97-77 (25-15 25-18 22-25 25-19) ; 52-75 (23-25 16-25 13-25)
01.11,05,11Maritza PlovdivBUL0-30-3Eczacibasi VitrA IstanbulTUR -.
18:00,17:00 45-75 (13-25 13-25 19-25) ; 50-75 (16-25 15-25 19-25)
01.11,05,11Linamar -Békéscsabai RSEHUN0-33-2Agel ProstějovCZE -.
18:00,17:00 62-75 (21-25 18-25 23-25) ; 121-109 (21-25 25-14 29-27 15-10)
01.11,05,11Maccabi HaifaISR1-30-3MKS Dąbrowa GórniczaPOL -.
19:00,17:00 83-94 (16-25 20-25 25-19 22-25) ; 60-75 (21-25 19-25 20-25)
01.11,05,11Calcit LjubljanaSLO0-31-3Liu Jo Nordmeccanica ModenaITA -.
18:00,20:30 62-75 (19-25 21-25 22-25) ; 76-98 (18-25 25-23 20-25 20-25)
01.11,05,11ZOK Bimal-Jedinstvo BrčkoBIH0-31-3RC CannesFRA -.
19:30,20:40 45-75 (8-25 21-25 16-25) ; 69-97 (12-25 25-22 14-25 18-25)
01.11,05,11Kohila VCEST2-30-3Partizan Vizura BeogradSRB -.
18:00,18:00 86-98 (13-25 25-16 14-25 25-17 9-15) ; 53-75 (20-25 18-25 15-25)
01.11,05,11Khimik YuzhnyUKR2-32-3Dinamo KrasnodarRUS -.
17:00,18:00 88-108 (17-25 25-20 25-23 16-25 5-15) ; 96-104 (25-12 27-29 14-25 25-23)

Round 1.

dates/timesteam 1leg 1leg 2team 2GSDN
18.10,22.10KV Drita GjilanKOS0-30-3Maritza PlovdivBUL -.
19:00,18:00 39-75 (13-25 11-25 15-25) ; 46-75 (13-25 18-25 15-25)
18.10,22.10Kohila VCEST3-13-2Luka BarMNE -.
18:00,17:00 97-74 (26-15 22-25 25-13 25-21) ; 101-104 (18-25 25-19 18-25 25-22 15-13)
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
index Women CC
Champions League
Women CL 2018Women CL 2017
Women CL 2016Women CL 2015
Women CL 2014Women CL 2013
Women CL 2012Women CL 2011
Women CL 2010Women CL 2009
Women CL 2008Women CL 2007
Women CL 2006Women CL 2005
Women CL 2004Women CL 2003
Women CL 2002Women CL 2001
Women CL 2000Women CL 1999
Women CL 1998Women CL 1997
Women CL 1996Women CC 1995
Women CC 1994Women CC 1993
Champions Cup
Women CC 1992Women CC 1991
Women CC 1990Women CC 1989
Women CC 1988Women CC 1987
Women CC 1986Women CC 1985
Women CC 1984Women CC 1983
Women CC 1982Women CC 1981
Women CC 1980Women CC 1979
Women CC 1978Women CC 1977
Women CC 1976Women CC 1975
Women CC 1974Women CC 1973
Women CC 1972Women CC 1971
Women CC 1970Women CC 1969
Women CC 1968Women CC 1967
Women CC 1966Women CC 1965
Women CC 1964Women CC 1963
Women CC 1962Women CC 1961
---------------------------
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 1 Apr 2018
Facebook Todor Krastev

Quantcast