Men Volleyball XXVI Norceca Championship 2019 Winnipeg, Canada - 02.09-07.09 - Winner Cuba 16th
Final
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.stats
Sat 07.09.1916:00CUB Cuba3-1USA United States96-8325-1821-2525-2025-20 1:481,800 Stats
Cuba: Margarejo 15, Lopez 15, Simon 14, Yant 12, Alonso 5, Goide 1 ; United States: Ensing 12, Defalco 12, Jendryk 8, B. Sander 7, Stahl 5, Ma'a 4
Third place Play-Off
Sat 07.09.1914:00CAN Canada3-0MEX Mexico75-4425-1425-1825-12 1:13650 Stats
Sixth place Play-Off
Sat 07.09.1911:00DOM Dominicana3-1GUA Guatemala106-8828-3025-1328-2625-19 1:56300 Stats

Semi-Finals (1/2)

datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.stats
Fri 06.09.1918:00CUB Cuba3-1CAN Canada92-9017-2525-2225-2225-21 1:461,000 Stats
Fri 06.09.1920:31USA United States3-0MEX Mexico75-5725-1825-1625-23 1:24 Stats
Classiffication 5-7
Fri 06.09.1915:00PUR Puerto Rico3-2DOM Dominicana109-9323-2525-1421-2525-2315-62:16250 Stats

Quarter-Finals (1/4)

datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.stats
Thu 05.09.1918:00MEX Mexico3-1DOM Dominicana92-8225-1925-2117-2525-17 1:59300 Stats
Thu 05.09.1920:30CUB Cuba3-0PUR Puerto Rico78-6925-2125-2228-26 1:36150 Stats
Final Rankingwonlostptssetspointsm
1.CUB Cuba511515:5 3.00478/431 1.1096
2.CAN Canada411213:3 4.33393/303 1.2975
3.USA United States411213:3 4.33384/315 1.2195
4.MEX Mexico3399:10 0.90388/415 0.9356
5.PUR Puerto Rico2(1)356:11 0.55381/390 0.9775
6.DOM Dominicana24(1)79:14 0.64482/529 0.9116
7.GUA Guatemala0402:12 0.17307/373 0.8234
-.SUR Suriname0300:9 0.00 3
Canada, Cuba, Mexico and Puerto Rico advanced to Norceca Olympic Qualification Men OQ 2020.
United States qualified to Tokyo 2020 Olympics Men OQ 2020.
TableCUBCUB _USAUSA _CANCAN _MEXMEX _PURPUR _DOMDOM _GUAGUA _SURSUR _
CUB Cuba----3:13:1 3:03:03:0
USA United States3:0---- 3:0 3:03:0
CAN Canada ----3:0, 3:03:0 3:0
MEX Mexico ----3:03:1 3:0
PUR Puerto Rico ----3:2 3:0
DOM Dominicana ----3:1, 3:1
GUA Guatemala ----
SUR Suriname ----

Groups Round.

Wiiners of each Pool advance to Semi-Finals (1/2). 2nd and 3rd places advanced to Quarter-Finals (1/4).

Pool A

Rankingwonlostptssetspointsm
1.CAN Canada3099:0 max228/167 1.3653
2.MEX Mexico2166:3 2.00195/183 1.0663
3.PUR Puerto Rico1233:6 0.50203/219 0.9273
4.SUR Suriname0300:9 0.00 3
TableCAN _MEX _PUR _SUR _
CAN Canada----3:03:03:0
MEX Mexico ----3:03:0
PUR Puerto Rico ----3:0
SUR Suriname ----
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.stats
Mon 02.09.1915:07MEX Mexico3-0PUR Puerto Rico78-6628-2625-1825-22 1:40300 Stats
Mon 02.09.1920:00CAN Canada3-0SUR Suriname walk over
Tue 03.09.1913:00PUR Puerto Rico3-0SUR Suriname walk over
Tue 03.09.1920:00CAN Canada3-0MEX Mexico75-4225-1025-1725-15 1:191,000 Stats
Wed 04.09.1913:00MEX Mexico3-0SUR Suriname walk over
Wed 04.09.1920:00CAN Canada3-0PUR Puerto Rico75-5925-2025-1825-21 1:301,300 Stats

Pool B

Rankingwonlostptssetspointsm
1.USA United States3099:0 max226/162 1.3953
2.CUB Cuba2166:3 2.00212/189 1.1223
3.DOM Dominicana1233:7 0.43201/240 0.8383
4.GUA Guatemala0301:9 0.11219/267 0.8203
TableUSA _CUB _DOM _GUA _
USA United States----3:03:03:0
CUB Cuba ----3:03:0
DOM Dominicana ----3:1
GUA Guatemala ----
datetimeteam 1 _________scoreteam 2 _________pointsset 1set 2set 3set 4set 5duratt.stats
Mon 02.09.1913:00CUB Cuba3-0GUA Guatemala87-6225-1337-3525-14 1:30150 Stats
Mon 02.09.1918:00USA United States3-0DOM Dominicana75-4525-1425-1725-14 1:17200 Stats
Tue 03.09.1915:00USA United States3-0GUA Guatemala76-6725-2225-2126-24 1:29100 Stats
Tue 03.09.1918:00CUB Cuba3-0DOM Dominicana75-5225-2025-1725-15 1:19250 Stats
Wed 04.09.1915:00DOM Dominicana3-1GUA Guatemala104-9029-2725-1925-2725-17 2:0460 Stats
Wed 04.09.1918:00USA United States3-0CUB Cuba75-5025-1725-2125-22 1 27200 Stats

Teams Composition

. Canada
2. John Gordon Perrin (c)ws
3. Steven Marshall (l)l
4. Nicholas Hoagws
7. Stephen Timothy Maarws
9. Jeson Deroccows
10.Sharone Vernon-Evansop
11.Daniel Jansen Vandoommb
12.Lucas Van Berkelmb
13.Byron Keturakiss
16.Ryan Joseph Sdaterop
17.Graham Vigrassmb
19.Blair Cameron Bann (l)l
20.Arthur Swarcmb
21.Brett James Walsh (l)s
Coach: Glenn Hoag
Assistant: Danile Lewis
. United States
4. Jeffrey Jendryk IImb
5. Kyle Ensingop
6. Mitchell Stahlmb
8. Torey Defalcows
11.Joseph Worsleys
12.Thomas Carmodymb
14.Micah Ma'a (c)s
15.Brenden Sanderws
18.Cody Kesselws
19.David Weczzorekws
20.George Huhmannmb
22.Gage Worsley (l)l
24.Kyle Dagostino (l)l
25.Kyle Russellop
Coach: John Hawks
Assistant: Samuel Shweisky
. Cuba
1. Jose Israel Masso Alvarezop
2. Osniel Lazaro Mergarejo Hernadezws
4. Marlon Yant Herreraws
5. Javier Octavio Concepcion Rojasmb
7. Yonder Roman Garcia Alvarez (l)l
13.Robertlandy Simon Atiesmb
14.Adrian Eduardo Golde Arredondos
17.Roamy Raul Alonso Arce (c)mb
18.Miguel Angel Lopez Castrows
Coach: Yosvany Munoz Perez
Assistant: Angel Gonzalez Cobas
. Mexico
1. Daniel Vargasop
3. Ridi Alexis Garay Navaop
4. Gonzalo Ruiz de la Cruzws
5. Jesus Rangel (l)l
6. Jesus Alberto Peraless
9. Axel Manuel Tellez Rodriguezmb
10.Pedro Rangel (c)s
14.Jonathan Martinez Garciamb
15.Alan Gabriel Martinez (l)mb
16.Miguel Antonio Chavez Pasosl
20.Julian Duartews
21.Diego Gonzalez Castanedaop
22.Miguel Sarabia Delgadows
23.Alejandro Morenows
Coach: Jorge Miguel Azair Lopez
Assistant: Sergio Herrera Hernandez
. Puerto Rico
1. Ivan Fernandezmb
3. Pablo Guzmanws
4. Dennis Del Valle (l)l
5. Pedro Nievesmb
6. Luis G. Garcias
7. Arturo Iglesiass
11.Maurice Torres (c)op
12.Kevin Lopezws
13.Sequiel Sanchezws
14.Pelegrin Vargasws
15.Joanthan Rodriguezmb
24.Amel Cabrera Rivera (l)l
25.Brian Negrons
Coach: Oswald Antonetti
Assistant: Alberto Jamile Torres
. Dominicana
1. Henry Omar Tapia Santana (c)op
2. Omar Alexis Jaquez Gomezws
4. Juan Jose de Jesus Hernandezs
5. Erick Bolivar Villa Cordero (l)l
6. Victor Joan Perez Senamb
7. Mario Emilio Frias Tavaresop
8. Luis David Reinoso Sotows
9. Braymer Norbery Tolentino Lorenzo (l)l
10.Oscar Rafael Munoz Trinidads
12.Bismal Rafael Almonteop
13.Jonathan Mercedes Cruzws
14.Felix Miguel Romero Perezmb
15.Richi Paulino Paulinomb
19.Hector Alexis Cruz Cepinws
Coach: Jose Alexander Gutierrez (Venezuela)
Assistant: Amaury Martinez
. Guatemala
2. Carlos Fernado Lopez Santiago (c)ws
3. Wagner Amulfo Chacon Pelaezws
4. Axel Enrique Menendez Burgosws
6. Edras Amed Pineda Fuentesmb
7. Aden Andree Ruano Porons
9. Jose Rodrigo Carrillo Valienteop
10.Diego Andres Ralon Bolanoss
11.Andy Alexis Leonardo Blancoop
12.Tirso Ivan Pineda Lopez (l)l
14.Brandon Amoldo Chinchilla Francomb
17.Gerardo Antonio Gonzalez Pazop
18.Gabriel Andres Quinonez Lorenzana (l)l
19.Jason Omar Hernadez de Leonmb
20.Francisco Alexandro Gamboa Quinonezop
Coach: Reider Lucas Mora (Cuba)
Assistant: Kenneth Grant Rivera
. Suriname
3. Adyante Aklembolomb
4. Ethan Asimiaws
6. David Pinasws
7. Keven Sporksiede (c)ws
8. Tariq Bakboordop
10.Clyde Frasermb
11.Leonel Mahaballs
12.Casey Foe-A-Mans
13.Marcel Krakws
14.Marc Fumb
16.Joshua Dwarkasingl
17.Faith Lavenbergu
Coach: Verdy Getrouw
Assistant: Lionel Blokland
Olympics indexWorld index
World Cup indexOther index
Europe indexEurope Cups index
Asia indexAmerica index
Africa indexNorceca index
South America index
Central America index
World League indexWorld Grand Prix index
Universiade index
Volleyball indexTodor66
2019 index Continental Championships 2019
Europe Men 2019Europe Women 2019
Norceca Men 2019Norceca Women 2019
Asia Men 2019Asia Women 2019
South America Men 2019South America Women 2019
Africa Men 2019Africa Women 2019
index Men
XXVI Men 2019
XXV Men 2017
XXIV Men 2015
XXIII Men 2013
XXII Men 2011
XXI Men 2009
XX Men 2007
XIX Men 2005
XVIII Men 2003
XVII Men 2001
XVI Men 1999
XV Men 1997
XIV Men 1995
XIII Men 1993
XII Men 1991
XI Men 1989
X Men 1987
IX Men 1985
VIII Men 1983
VII Men 1981
VI Men 1979
V Men 1977
IV Men 1975
III Men 1973
II Men 1971
I Men 1969
.

Prepared and maintained by Todor Krastev

todor1966@yahoo.com
Last updated: 31 Aug 2021
Facebook Todor Krastev

Quantcast